Αγορά budget 65''

paragontikos

New member
4 March 2015
23
Καλησπέρα στο φόρουμ,

με ενδιαφέρει η αγορά 65αρας στις entry κατηγορίες εώς 700 ,
προτιμώ VA πάνελ για όσο το δυνατόν καλύτερο μαύρο, περισσότερες ώρες χρήσης θα είναι σε σκοτεινό περιβάλλον,
χρήση κυρίως σε ταινίες/σειρές/νετφλιξ απο μοναδική πηγή το PC,
προέρχομαι απο την Samsung 48'' H6400 100hz τα οποία ξέρω οτι ξεχνάω αν και δε νομίζω οτι τα χρειάστηκα πέρα απο 3D ταινίες,

έχω δει τις Samsung 65 RU7172 και 65 RU7402, ξέρει κανείς αν έχουν το ίδιο πάνελ;
επίσης η 7402 έχει dynamic crystal color, αξίζει καθόλου τα παραπάνω χρήματα;
υπάρχουν άλλες προτάσεις;

Ευχαριστώ
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Η 65RU7402 υποστηρίζει Wide Color Gamut-διευρυμένο χρωματικό εύρος (aka dynamic crystal color), αν σε ενδιαφέρει η θέαση περιεχομένου που υποστηρίζει WCG (Netflix HDR,UHD Bluray) τότε αξίζει η διαφορά.




paragontikos αν θες πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:

Απόσταση θέασης :

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): περισσότερες ώρες χρήσης θα είναι σε σκοτεινό περιβάλλον

Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :κυρίως σε ταινίες/σειρές/νετφλιξ

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): μοναδική πηγή το PC

Απαιτήσεις σε ποιότητα: προτιμώ VA πάνελ για όσο το δυνατόν καλύτερο μαύρο (αντίθεση)

προϋπολογισμός : εώς 700

προηγούμενη τηλεόραση: Samsung UE48H6400 (2014,VA panel,100Hz)
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
Απόσταση θέασης : 2,5m αλλά ευέλικτο γενικά

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): απέναντι

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): περισσότερες ώρες χρήσης θα είναι σε σκοτεινό περιβάλλον

Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :κυρίως σε ταινίες/σειρές/νετφλιξ

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): μοναδική πηγή το PC

Απαιτήσεις σε ποιότητα: προτιμώ VA πάνελ για όσο το δυνατόν καλύτερο μαύρο (αντίθεση)

προϋπολογισμός : εώς 700

προηγούμενη τηλεόραση: Samsung UE48H6400 (2014,VA panel,100Hz)
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
έχει νόημα να πάω στην Samsung Qled QE55Q60 55αρα στα ίδια περίπου χρήματα για καλύτερη ποιότητα μιας και βλέπω κάτω απο τα 3 μέτρα;
ή είναι καλύτερα οι παραπάνω ίντσες
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά budget 65"

Μόνο αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε panel με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
Re: Απάντηση: Αγορά budget 65"

Μόνο αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε panel με 100 Hz ρυθμό ανανέωσης.
η χρήση είναι ταινίες/σειρές, σπάνια κανένα game απο pc αλλά πάλι βλέπω στα 4Κ δε παίζει 100hz (απο PC) για ταινίες είναι χρήσιμο; εγώ στην παλιά συνήθως το είχα απενεργοποιημένο
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά budget 65"

Αν προτιμάς ταινίες/σειρές με soap opera effect... Αλλιώς, με υλικό στα 24 fps, καλύτερα να είναι απενεργοποιημένο το motion interpolation, σε κάθε τηλεόραση που διαθέτει σχετική επιλογή.
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
Δες και τις HiSense. Έχουν VA panel και 4k.
Κοιτούσα για την Hisense U8B επειδή έχει Local dimming αλλά αποτι λένε δεν δουλεύει σωστά, αυτό είναι ένα feature που με ενδιαφέρει για τις σκοτεινές σκηνές αλλά μετα ξεφευγουν οι τιμες
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Αγορά budget 65''

Είναι και φίλος στην ίδια αναζήτηση αλλά έχει και πλαινούς καναπέδες στο σαλόνι.

Αν το πάνελ είναι 8 ή 12 segment δεν θα έχει πρόβλημα και απ' όσο γνωρίζω μέχρι στιγμής πάνελ των 4 segments έχουμε δει μόνο μέχρι 55"...
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
πάντως αν είναι σε φωτεινό χώρο και θέλει και γωνίες θέασης εγω θα σκεφτομουν κατι σε LG ips
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

παιδιά σκέφτομαι την αγορά της τηλεόρασης λόγω της προσφοράς, βλέπω έχει κάποια θεματάκια με ηχο-κανάλια και στο smart κομμάτι, με ενδιαφέρει η σύνδεση με pc, ήχο θα στέλνω κατευθείαν στον ενισχυτή απο το PC, η απόδοση σε Hdr είναι καλή; είναι ο κύριως λόγος για να την προτιμήσω απο 65αρα led, θα δω διαφορά μεγάλη διαφορά απο μια απλή led που απλά έχει wide color gamut?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Το καλύτερο αποτέλεσμα για σωστή θέαση σήματος HDR σε σκοτεινό περιβάλλον με περιεχόμενο ημιφωτεινές ,σκοτεινές σκηνές είναι σε τηλεόραση OLED.

HDR σε LCD με FALD με VA panel ,κυρίως για περιεχόμενο που είναι σε 16:9 με την μεγαλύτερη χρονική διάρκεια φωτεινών πλάνων πχ ντοκυμαντερ.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις 65" με 55",θες ποιότητα εικόνας σε HDR = OLED,θες καλύτερη κινηματογραφική αίσθηση πας σε μεγαλύτερη LCD και ρίχνεις την ποιότητα...(άσχετο-κάπου στο βάθος γελάνε οι βιντεοπροβολάκηδες από το 55" σε 65")
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
Το καλύτερο αποτέλεσμα για σωστή θέαση σήματος HDR σε σκοτεινό περιβάλλον με περιεχόμενο ημιφωτεινές ,σκοτεινές σκηνές είναι σε τηλεόραση OLED.

HDR σε LCD με FALD με VA panel ,κυρίως για περιεχόμενο που είναι σε 16:9 με την μεγαλύτερη χρονική διάρκεια φωτεινών πλάνων πχ ντοκυμαντερ.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις 65" με 55",θες ποιότητα εικόνας σε HDR = OLED,θες καλύτερη κινηματογραφική αίσθηση πας σε μεγαλύτερη LCD και ρίχνεις την ποιότητα...(άσχετο-κάπου στο βάθος γελάνε οι βιντεοπροβολάκηδες από το 55" σε 65")

καλά ναι με προτζέκτορα άλλη φάση :laugh: αν και εγώ τον δικό μου δε τον χρησιμοποιώ καθόλου πλέον,
δε ξέρω είμαι δε δίλημμα μεγαλύτερη οθόνη ή ποιότητα; δυστυχώς δε γίνεται να τα έχουμε όλα
μάλλον θα πάω στην Oled σαν πιο futureproof (έχω σκοπό να βγάλω μια 5ετια) και επειδή βλέπω σε απόσταση κάτω απο 3μέτρα πιστεύω να μην έχω θέμα,
επίσης κυρίως βλέπω ταινίες-σειρές σε απόλυτα σκοτεινό χώρο και πιστεύω θα ξενερώσω αν σε περιεχόμενο HDR δεν υπάρχει απόδοση μιας και αρκετοί τίτλοι πλέον το έχουν, πόσο μάλλον στα επόμενα έτη..
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
τελικά έγινε παραγγελία της 55" Philips Oled 754, αν και υπερέβη το αρχικό μου budget και έπεσα σε ίντσες ( με το σκεπτικό ότι βλέπω 2,5-3μ) ελπίζω η ποιότητα της tv να με ανταμείψει, ειδικά σε περιεχόμενο HDR,
ευχαριστώ για τη βοήθεια






-----------------------------------


Συνέχεια για εντυπώσεις στο νήμα κατόχων Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια
 
Last edited by a moderator: