Αγορά 50"-55" έως 500 με απόσταση θέασης 4m+

koiliodoulos

New member
5 March 2009
17
Αγορα τηλεορασης 55’’ Lg oled

Καλησπερα στα παιδια! Θα ηθελα μερικες συμβουλες ειμαι αναμεσα στις C8-E8 και C9-E9! Οι διαφορες τους ειναι μεγαλες;; Δηλαδη αξιζει να περιμενω πχ 5-6 μηνες να πεσει η Ε9 σε τιμη;; Εσεις ποια θα μου προτεινατε;; Γενικα το budget ειναι μεχρι 2000. Η χρηση που κανω ειναι τηλεοραση και φουλ ταινιες και σειρες! Σας ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις!!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55" LG OLED

Άμα μπορείς, περίμενε μέχρι τον Νοέμβριο και την εβδομάδα της Black Friday. Κατά τα άλλα, δεν έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους στην εικόνα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Αγορα τηλεορασης 55’’ Lg oled

Στην C9 εχουν μεγαλωσει το κοκκινο Pixel, με αποτελεσμα να ειναι λιγακι πιο ανθεκτικη στο Burn in.
Υπαρχουν βεβαια κι αλλες διαφορες σε hardware/software.
Οποτε θα προτεινα να κανεις υπομονη για πτωση τιμων και να πας στην C9 αντι της C8.
 

koiliodoulos

New member
5 March 2009
17
Re: Αγορα τηλεορασης 55’’ Lg oled

Για την Ε9 τι λετε;; Ή αντιστοιχα Ε8. Αξιζει τα εξτρα λεφτα η Ε9 ή αφου δεν κανω κατι ιδιαιτερο οχι;;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55" LG OLED

Καλύτερα 65" C9, παρά 55" E9, αν η απόσταση θέαση είναι άνω των 2.5 μέτρων. Σε εικόνα, είναι πανομοιότυπα τα μοντέλα κάθε χρονιάς από την LG.
 

koiliodoulos

New member
5 March 2009
17
Re: Αγορα τηλεορασης 55’’ Lg oled

65 ειναι πολυ μεγαλη ειμαι στα 2.20 αποσταση απο καναπε! 55 εχω καταληξει οτι ειναι τοπ! Απλα αμφιταλαντευομαι αναμεσα σε Ε9 και c9
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Αγορα τηλεορασης 55’’ Lg oled

Η C9 είναι πολύ καλύτερη τηλεόραση από τη C8

Εδώ αναφέρονται αναλυτικά οι διαφορές τους: https://www.avsforum.com/forum/40-o...-s-thread-no-price-talk-124.html#post58218656

Ανάμεσα σε C9 και E9 η κύρια διαφορά είναι στον καλύτερο ήχο που έχει η δεύτερη

As we explained at the beginning of these first impressions, sound is the other great difference compared to its brothers. In the E9 we have all the speakers in front , as a sound bar, which emits sound directly to the viewer. This feature, known as front-fire , provides greater clarity and better positioning, being able to discern clearly where the sound comes from, providing much more ease to recreate a wide sound scene and greatly helping the virtual recreation modes that include , for example, Dolby Atmos .

Lower models, such as the C9, use a "rebound" technique since the speakers are located in the lower part of the electronics, pointing downwards, and use adjacent surfaces to direct it towards the front, which causes a clear loss of tone , affecting the dynamic range. This same technique is used by the methods of virtual recreation of the sound scene as Dolby Atmos, which is based on the configuration of 4.2 speakers of the E9 to distribute the sound through our room and provide that feeling of immersion. More gimmicky than effective , in my modest opinion, it does not come at any time to rival a sound system with real speakers, not even low-end

This year, in addition, a new AI mode is included for the improvement of sound , which raises certain frequencies dynamically to enhance the critical factors of TV, such as dialogues

If the WAF (Wife Acceptance Factor) is going to make it impossible to have a sound system and even a sound bar, you should seriously consider the possibility of stretching the budget, setting aside the immediately inferior model C9 and opting for it.

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&u=https://www.avpasion.com/review-lg-oled-e9/
 

koiliodoulos

New member
5 March 2009
17
Re: Αγορα τηλεορασης 55’’ Lg oled

Εγινε μαγκες ευχαριστω παρα πολυ! Θα περιμενω black friday για την Ε9!!!
 

Bezbozny

New member
20 June 2009
3
Re: Αγορα τηλεορασης 55’’ Lg oled

Μια από τα ίδια και εγώ. Περιμένω την black Friday για την C9. H E9 ξεφεύγει από το budget μου. Στην black friday ποια καταστήματα στο εξωτερικό έχουν καλύτερες εκπτώσεις; (θα είμαι στην Αγγλία εκείνη την περίοδο).
 

koiliodoulos

New member
5 March 2009
17
Για να μην ανοιγω και γω αλλο θεμα ενδιαφερομαι και γω για τα ιδια μεχρι 550 με αποσταση θεασης 4m+ με τα υπολοιπα να ειναι ιδια με το φιλο που ψαχνει.



Απόσταση θέασης : 4m+


Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι): απέναντι κυρίως


Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου): φωτεινό δωμάτιο αλλά κατά κύριο λόγο για βραδυνή χρήση οπότε σκοτεινά


Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) : Αθλητικά - Ταινίες


Πηγές (sd,hd,HDR,streaming): τυπική χρήση όπως TV - Cosmote TV - Netflix (streaming)


Απαιτήσεις σε ποιότητα:
 
Last edited by a moderator:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 50"-55", έως 500, με απόσταση θέασης 4m+

60" LG UM7100 (VA panel, 50 Hz). Αν αυξηθεί λίγο το budget, 65" Samsung RU7xxx.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 50"-55", έως 500, με απόσταση θέασης 4m+

150 ευρώ παραπάνω, για 5 επιπρόσθετες ίντσες, ίσως και να δικαιολογούνται, για 4 και πλέον μέτρα απόσταση.