Καλώδια για ηχεία Dali Oberon 7 - ενισχυτή Yamaha R-N803D

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

progkas

New member
13 February 2013
4
[h=2]Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε καλώδια για να συνδέσω ηχεία Dali Oberon 7 με ενισχυτή Yamaha R-N803D. Η απόσταση των ηχείων από τον ενισχυτή είναι περίπου 4 μέτρα. Θα ήθελα μια οικονομική λύση, χωρίς να θυσιάσω πολύ την ποιότητα. Ευχαριστώ.[/h]
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
QED
Supra
Mogami
Belden

Καλές επιλογές, πολύ value for money, και καλή ποιότητα.

Θα τα πήγαινα με την σειρά που τα έγραψα ( best, very good, pretty good, decent ).
Διατομή μιας και είσαι στα 4μ δεν χρειάζεσαι μεγάλη, αλλά μην πας σε λεπτότερο από 20 AWG.
 

progkas

New member
13 February 2013
4
Καλημέρα.Σήμερα παρέλαβα τα καλώδια QED Reference XT40.Στα ηχεία μπαίνουν κανονικά, στον ενισχυτή όμως Yamaha R-N803D δεν μπορώ να τα βάλω.Στο κουτί του καλωδίου γράφει "fits all 4mm sockets". Στις υποδοχές του ενισχυτή για τα ηχεία, έχει κάτι πλαστικά κόκκινα και μαύρα, μήπως πρέπει να τα αφαιρέσω?Δε λέει όμως πουθενά στο manuam κάτι τέτοιο. Στα εγχειρίδια χρήσης λέει είτε να χρησιμοποιήσεις γυμνά καλώδια (κάτι που αν γινόταν ήθελα να το αποφύγω) είτε Banana plug με σημείωση (General models only).Έχετε καμιά ιδέα να με βοηθήσετε?Να επιστρέψω τα καλώδια και να πάρω γυμνά?Ή μπορώ με κάποιο τρόπο να συνδέσω αυτά?Ευχαριστώ!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στα τερματικά του ενισχυτή έχει κάτι μικρά πολύ μικρά στρογγυλά καπάκια , κόκκινα και μαύρα.
Τα βγάζεις με το νύχι ή κάτι άλλο και εκεί μέσα μπαίνει το βύσμα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
τι εννοεις πλαστικα κοκκινα και μαυρα.τις ταπες?
προφανως και τις βγαζεις προσεχτικα.πως αλλιως θα ανοιξει η τρυπα για να βαλεις την μπορνα απο το καλωδιο?
τις αφαιρεις και μετα ευγενικα βαζεις τις μπορνες απο το καλωδιο.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
[h=2]Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε καλώδια για να συνδέσω ηχεία Dali Oberon 7 με ενισχυτή Yamaha R-N803D. Η απόσταση των ηχείων από τον ενισχυτή είναι περίπου 4 μέτρα. Θα ήθελα μια οικονομική λύση, χωρίς να θυσιάσω πολύ την ποιότητα. Ευχαριστώ.[/h]

Kαλησπερα φιλε μου ξεχασα να σου ευχηθω καλοριζικα για τα ηχεια και τον ενισχυτή!!! καλο στρώσιμο να εχεις και θελω μια χαρη!! εάν σου είναι ευκολο να μας γραψεις πως παιζουν τα ηχεια και πως ταιριαξαν με τον yamaxa !!! με ενδιαφερει ο συδιασμος yamaxa με dali !!! καλες ακροασεις να εχεις !!!!-bye-
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Γιατι δεν μπορεις να τα βάλεις?
Ξεβιδωσε λίγο τις μπόρνες και σφήνωσε το καλώδιο που θα έχεις γυμνώσει λίγο την άκρη του στο κενό που δημιουργεί ...μετά βίδωσε γερα
Για ριξε μια ματιά στην φωτο
 

Attachments

  • IMG_9532.jpg
    IMG_9532.jpg
    138.9 KB · Views: 163

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ξεγυμνώσει τα καλώδια...απλά λογικά οι μπόρες του ενισχυτή θα έχουν κάποιες μικρές τάπες που χρειάζονται να αφαιρεθούν προσεκτικά...σαν να είναι από μουστάρδα ή από ξύδι...δεν μου έρχεται κάτι κοντινότερο στο μυαλό χαχαχα
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Μα άμα δεν τα ξεγυμνώσεις λίγο στην άκρη, πως θα κάνουν επαφή?
 

Attachments

  • b_aply _solder_at_cable_5.jpeg
    b_aply _solder_at_cable_5.jpeg
    57.2 KB · Views: 166

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αν έχει ήδη τις airloc, δεν μπορεί να τις βγάλει πια.
είναι "πρεσσαριστές". μόνο με κόψιμο του καλωδίου στην άκρη της μπανάνας..
μετά η ίδια η μπανάνα είναι άχρηστη και για πέταμα..
αλλά είναι αμαρτία γιατί τις έχει πληρώσει όχι φθηνά!
είναι ότι καλύτερο υπάρχει και μόνο αν τις δει (και ακούσει κάποιος πόσο "απείραχτο" αφήνουν το σήμα) θα καταλάβει τι εννοώ....
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Και γω αυτο λεω ρε Δημήτρη.
Κλασική σύνδεση είναι ,γιατί το δυσκολεύουμε τοσο πολυ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ρε παιδιά τι τον μπερδεύετε τον άνθρωπο;
Τα καλώδια είναι τερματισμένα με μπανάνες.
Στην εικόνα που έβαλε ο Μιχάλης φαίνονται τα πλαστικά που πρέπει να αφαιρέσει από τα τερματικά για να μπει το καλώδιο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Η αλήθεια είναι ότι εγώ προσπαθούσα στο παρελθόν με κατσαβιδάκι να βγάλω την τάπα. Βγαίνει αλλά λίγο πιο δύσκολα απ' ό,τι με τον συνδετήρα. Ο συνδετήρας δεν μου είχε περάσει από το μυαλό. Την ιδέα με τον συνδετήρα κάπου εδώ στο AVclub την είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό.