Μέτρα watt και ενίσχυση.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Τώρα με τις άπειρες ώρες που μένουμε στο σπίτι για την ασφάλεια μας είναι η χαρά του hifi και της μουσικής για μένα και ψάχνω διάφορα θέματα online. Θα ήθελα να ξεκινήσω ένα θρεντ σχετικό με την σωστή ενίσχυση και να ρωτήσω κάτι που εμένα μου φαίνεται προφανές αλλά μάλλον δεν είναι.

Αν δεν κάνω λάθος ο τρόπος για να ''μετρήσεις'' την αποδοτικότητα ενός ηχείου και το κατά πόσο σου κάνει για την απόσταση και για τα ενισχυτικά σου είναι η ευαισθησία τους? Δηλαδή όπως διαβάζω αν ένα ηχείο έχει ευαισθησία λ.χ 86db αυτό σημαίνει ότι για να μπορέσει να αποδώσει 86db spl στο 1 μέτρο με 1 watt σωστά? Συγχωρήστε όποια ασχετοσύνη μου εντελώς εγκυκλοπαιδικα κάνω την συζήτηση.


Αυτό σημαίνει ότι για να ακούς από απόσταση 1 μέτρο σε αυτή την ένταση αυτό που θα χρειάζεσαι από τον ενισχυτή σου είναι ισχύ 1watt και περισσότερα στα peaks της μουσικής? Νομίζω μια ικανοποιητική ένταση είναι τα 85-90 db μετά αρχίζουν και πονάνε τα τύμπανα..


Αν αυτά ευσταθούν τότε γιατί ένα ηχείο με ευαισθησία 85 και 95 db χρειάζονται ενίσχυση πχ 80watt?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Γιατί για κάθε db αύξησης της έντασης χρειάζεται διπλασιασμός στα watt.
Έτσι λοιπόν το ηχείο που ανέφερες πιο πάνω στα 86db θέλει 1w.
Για να πάει στα 87 θέλει 2 , για τα 88 θέλει 4 , για τα 89 θέλει 8 κοκ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτά για το 1μ και ένα ηχείο.
Στην συνέχεια πρέπει να υπολογίσεις ότι για κάθε μέτρο αύξησης της απόστασης έχεις απώλεια 6db.
Αν έχεις δύο ηχεία υπολογίζεις ένα gain από το δεύτερο , συν κάποια ενίσχυση από τα τοιχώματα του χώρου αν είναι μικρός.
Χοντρικά λες ότι έχεις στο τέλος μια απώλεια 3-4db για κάθε μέτρο.
Άρα στο ηχείο του παραδείγματος στα δύο μέτρα θα είναι ένα ηχείο των 83db.
Για υπολόγισε πόσα βατ θέλεις για στάθμη 95db συν 3db τουλάχιστον για headroom.
Και όλα αυτά στο 1Khz που γίνονται οι μετρήσεις.
Δεν θέλεις να μάθεις τι γίνεται πιο χαμηλά.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για το input,


Άρα αν κατάλαβα σωστά όσο περισσότερο μεγαλώνει η απόσταση μεγαλώνει εκθετικά η ανάγκη του ηχείου για watt. Όταν λέμε για το ένα ηχείο σημαίνει ότι αυτά απαιτούνται για το κάθε κανάλι του δικάναλου συστήματος έτσι? Ένας ενισχυτής έχει όμως πχ 60watt ανά κανάλι.

Εγώ κατέβασα από κάποιες εφαρμογές στο iphone όπου μετράνε τα db μέσω του μικροφώνου φαντάζομαι...αυτές άραγε είναι αξιόπιστες? συνήθως στις στάθμες που ακούω είναι 70-80 max να φτάσει 85.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ κάποια ηχεία είναι 85db κάποια μεγαλύτερα είναι πχ 95 άρα πιο εύκολο να τα οδηγήσει κανείς έστω στο 1 μέτρο απόσταση με χαμηλές στάθμες. Αυτό έχει να κάνει με την κατασκευή και την φιλοσοφία του κατασκευαστή ή με την φυσική και το πόσο δυνατά παίζει το ηχείο?

Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να θίξω είναι η αντίσταση και το ματσάρισμα ενισχυτών με τα ηχεία. Λέμε πχ ότι ένας ενισχυτής βγάζει 60watt στα 8Ω και 85 στα 4Ω ενώ ένα ηχείο λέει ότι μετριέται στα 6Ω. Αυτό πως ματσάρετε? Πρακτικά σημαίνει λιγότερη αντίσταση όσο μικραίνουν τα ohms άρα πιο εύκολο για τον ενισχυτή να αποδώσει?

Και αν παίζεις ηχεία πχ 6 ή 8 ohms ταιριάζουν με όλους τους ενισχυτές?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πάντα μιλάμε για ισχύ και για τα δύο ηχεία.
Αφού ακούμε δύο ηχεία και ο ενισχυτής είναι στέρεο.
Αν το ηχείο πχ θέλει 80w για τα 95db εννοείται ότι είναι 2x80w.
Η ευαισθησία του ηχείου είναι θέμα επιλογής του κατασκευαστή.
Συνήθως ηχεία υψηλής ευαισθησίας δεν έχουν καλή συμπεριφορά στο χαμηλό αλλά αυτό δεν είναι κανόνας.
Επίσης τα μικρά ηχεία για να κατέβουν χαμηλά πρέπει να είναι χαμηλής ευαισθησίας.
Το πόσο εύκολο είναι ένα ηχείο όμως δεν εξαρτάται μόνο από την ευαισθησία.
Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αν είναι σταθερής αντίστασης ή κατά πόσο αρχίζει να πέφτει πιο χαμηλά σε κάποιες συχνότητες και απαιτεί ικανότερο ενισχυτή.
Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει η διαφορά φάσης.
Όσο αφορά τους ενισχυτές η συνήθης μέτρηση είναι στα 8Ω.
Από εκεί και πέρα είναι θέμα σχεδιασμού το να μπορεί ο ενισχυτής να μπορέσει να δώσει περισσότερη ισχύ και ρεύμα σε χαμηλότερα φορτία και ιδανικά να διπλασιάζει.
Δηλαδή αν είναι 100w στα 8Ω να μπορεί να δώσει περίπου 200Ω στα 4Ω.
Δεν μπορούν όλοι οι ενισχυτές να το κάνουν αυτό.
Οι εφαρμογές που μετράνε db στα κινητά είναι άχρηστες.
Το μικρόφωνο του κινητού δεν μπορεί να μετρήσει συνήθως πάνω από 80db και φυσικά δεν έχει ακρίβεια.
Τέλος όσο αυξάνει η απόσταση από το ηχείο τόσο αυξάνουν οι απαιτήσεις από το ίδιο το ηχείο να αποδώσει τα σωστά db και από τον ενισχυτή να το οδηγήσει.
Το σπορ σε αποστάσεις πάνω από τα δύο μέτρα είναι πολύ ακριβό.
Με την προϋπόθεση βέβαια ότι θέλουμε να έχουμε ρεαλιστική στάθμη σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων και όχι να νομίζουμε πως ακούμε.
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: Μέτρα watt και ενίσχυση.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ενώ κάποια ηχεία είναι 85db κάποια μεγαλύτερα είναι πχ 95 άρα πιο εύκολο να τα οδηγήσει κανείς έστω στο 1 μέτρο απόσταση με χαμηλές στάθμες.

όχι ακριβώς, απλά το πιό ευαίσθητο με τα ίδια βατ στην είσοδό του, θα παίξει πιό δυνατά

Αυτό έχει να κάνει με την κατασκευή και την φιλοσοφία του κατασκευαστή ή με την φυσική και το πόσο δυνατά παίζει το ηχείο?

έχει να κάνει καθαρά με τις επιλογές του κατασκευαστή. Είδος μεγαφώνων, crossover, εσωτερική συνδεσμολογία ...

Λέμε πχ ότι ένας ενισχυτής βγάζει 60watt στα 8Ω και 85 στα 4Ω

κατ' αρχάς αυτός ο ενισχυτής ιδανικά θα έπρεπε να βγάζει 120w στα 4Ω, άρα δεν έχει επάρκεια ρεύματος

Πρακτικά σημαίνει λιγότερη αντίσταση όσο μικραίνουν τα ohms

ναι

άρα πιο εύκολο για τον ενισχυτή να αποδώσει?

ακριβώς το αντίθετο. Όσο μικραίνει η αντίσταση του ηχείου, τόσο περισσότερο ρεύμα πρέπει να δώσει ο ενισχυτής στην έξοδο και εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα.

Λέμε πχ ότι ένας ενισχυτής βγάζει 60watt στα 8Ω και 85 στα 4Ω ενώ ένα ηχείο λέει ότι μετριέται στα 6Ω. Αυτό πως ματσάρετε?

θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα, αλλά δεν μπορείς να υπολογίσεις τα watt του ενισχυτή. Κανονικά όμως από το διάγραμμα μετρήσεων του ηχείου πρέπει να δείς τη χαμηλότερη αντίσταση που κατεβαίνει το ηχείο όταν παίζει, (η οποία μεταβάλλεται συνεχώς) ώστε να καταλάβεις αν ο ενισχυτής μπορεί να το οδηγήσει. Τι θα γίνει για παράδειγμα αν το ηχείο σε κάποια συχνότητα (χαμηλή συνήθως) κατεβαίνει στα 2Ω;
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου.

Συμπέρασμα είναι ότι ακόμα και αν ακούς από το 1 μέτρο σε χαμηλές σχετικά στάθμες χρειάζεσαι τα έξτρα βατ διότι μπορεί σε ένα δίσκο να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα και να απαιτήσει το ηχείο περισσότερο ρεύμα από τον ενισχυτή τα λέω καλά?

Φαντάζομαι μεγάλο ρόλο παίζει και η ποιότητα του τροφοδοτικού του ενισχυτή σε αυτές τις περιπτώσεις?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χρειάζεται ένας ενισχυτής να σου δίνει τουλάχιστον 3 έως 5 ιδανικά db headroom επιπλέον της στάθμης που εσύ θεωρείς δυνατά - ικανοποιητικά.
Προφανώς ανάλογα με τις απαιτήσεις και την δυσκολία του ηχείου χρειάζεται και καλός ενισχυτής.
Η άλλη λύση είναι ενεργά ηχεία.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Χρειάζεται ένας ενισχυτής να σου δίνει τουλάχιστον 3 έως 5 ιδανικά db headroom επιπλέον της στάθμης που εσύ θεωρείς δυνατά - ικανοποιητικά.
Προφανώς ανάλογα με τις απαιτήσεις και την δυσκολία του ηχείου χρειάζεται και καλός ενισχυτής.
Η άλλη λύση είναι ενεργά ηχεία.

Χονδρικά τα 5db σύμφωνα με αυτά που είπαμε παραπάνω είναι περίπου 32watt αν υπολογίσουμε από τα 86db στο ένα μέτρο σωστά?

Τα ενεργά μπορούν να σταθούν σε σαλόνι πχ? Έχω διαβάσει ωραία πράματα για τα dynaudio πχ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χοντρικά ναι.
Τι ηχεία είναι αυτά και θα τα ακούς στο ένα μέτρο;
Είναι ειδικά σχεδιασμένα near field;

Έχει ένα σωρό ενεργά ηχεία στην αγορά.
Είναι θέμα γούστου.
Κάποια μη επαγγελματικά είναι σχεδιασμένα όμορφα ειδικά για σαλόνια.
Πχ τα Elac Navis.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Εάν καταληξεις σε ενεργα πρεπει να αποφασισεις που θα στραφεις διοτι υπαρχουν ενεργα τα οποια εχουν μόνιτορ( στουντιακο -χαρακτηρα) υπαρχουν και ενεργα που είναι καθαρα για hi-fi χρηση!!πχ dali-dynaudio !!!:2thumb22sup:
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Τα zensor 1 από το 1 μέτρο τα ακούω, είναι για περισσότερο? ποια είναι η ιδανική απόσταση?


Η dynaudio βγάζει την σειρά xeo νομίζω σε ενεργά για hifi χρήση. Και η dali έχει ενεργά zensor 1 και η klipch έχει ενεργά σε αυτές τις τιμές νομίζω..
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Oλα αυτά θα πρεπει να πας να τα ακουσεις από κοντα για να ακουσεις τι καθεται καλυτερα στο δικο σου αυτι!!! μαρκες υπαρχουν αρκετες αλλα θα πρεπει να κοιτάξεις για ηχεια που προοριζονται για hi-fi χρηση!!!:2thumb22sup:
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Μα ναι δεν ψάχνω αυτή τη στιγμή για αγορά...για γνώση και μόνο άνοιξα το νήμα όχι για πρόταση αγοράς. Πιο πολύ για τον γενικό κανόνα πάνω στον οποίο μπορούν να γίνονται όλες οι σωστές αγορές.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα zensor 1 από το 1 μέτρο τα ακούω, είναι για περισσότερο? ποια είναι η ιδανική απόσταση?


Η dynaudio βγάζει την σειρά xeo νομίζω σε ενεργά για hifi χρήση. Και η dali έχει ενεργά zensor 1 και η klipch έχει ενεργά σε αυτές τις τιμές νομίζω..

Κάνε δοκιμές μέχρι το 1,50 μέτρο
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Κάνε δοκιμές μέχρι το 1,50 μέτρο

Μέχρι 1.50 είμαστε καλά μετά αρχίζει και χάνει πολύ. Στο ανάμεσα στο 1 και 1.50 είναι το sweet spot. Επειδή δεν είναι καναπές αλλά καρέκλα γραφείου δεν μπορώ να είμαι κάθε φορά στην ίδια ακριβώς θέση αλλά ξέρω περίπου την απόσταση.

Οι παρατηρήσεις είναι ότι στο 1.5 μέτρο είναι καλύτερη η σκηνή.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Επίσης να πω ότι στο 1.5 μέτρο μπουμάρει λιγότερο και αυτό ήταν ένα θέμα που με έκανε να μην ακούω καθόλου από τα ηχεία αλλά σχεδόν πάντα από τα ακουστικά. Ευχαριστώ για την συμβουλή.
 

nikoschrs

New member
18 April 2020
9
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους
Έχω τον ενισχυτή pioneer s-p5500 και έχω πάνω 2 ηχεία 70W και άλλα 2 30W συνολική ισχύς 100W μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να προσθέσω κι άλλα ή θα τον καταστρέψω οι αντιστάσεις είναι 8ωμ αν έχει κάποια σημασία