Αγορά 32'' tv για κρεβατοκάμαρα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
ο αδερφός μου θελει να αγορασει μια τηλεοραση για την κρεβατοκάμαρα .η αποσταση ειναι περιπου 1.5 μετρο(θα μπει σε επιπλο σε γωνία απο το κρεβάτι ).χρηση: συνδεση με λαπτοπ ,πολυ νετφλιξ/κοντι μεσω fire tv και λιγο τηλεοπτικο.επισης θελει συμβατοτητα με alexa(amazon echo) για handsfree εμπειρία.ταβανι τα 270-280 ευρω.

και 1 εξτρα σημαντικοτατη ερωτηση

1ο)ειναι επικυνδινη η αγορα αυτη τη περιοδο λογω κορονοιου;λογω μεταφορας απο τριτους

Αν ξεχασα καποια πραγματα πειτε μου.ευχαριστω
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: αγορα 32'' τβ για κρεβατοκάμαρα

Σύνδεση με laptop εννοείς φαντάζομαι μέσω HDMI ? Αυτό είναι απλό, οκ.

Αν θέλει προχωρημένες δυνατότητες voice control με το Alexa αυτό ίσως είναι θέμα.
Ανάλογα το μοντέλο υποστηρίζονται διαφορετικό επίπεδο voice control.

Στην Samsung N5300 σειρά που είναι εντός του budget που ορίζεις στις 32", μάλλον θα ελέγχει λίγα πράγματα γιατί δεν είναι σύμφωνα με την Samsung 100% Smart Things compliant.

Γενικότερα στις κάτω από 42" οι εταιρίες τα έχουν παρατήσει λίγο τα πράγματα ( δεν θα αργήσουν να τις καταργήσουν γενικότερα τις κάτω των 42" οθόνες στο σύντομο μέλλον, και θα έχουμε μόνο απλούστατες "χαζές" Arieli, Turbo-X κλπ σε αυτές τις ίντσες ).

Για τον κορωνοϊό.
Σε αυτά τα υλικά μετά από 2-3 μέρες ψοφάει σίγουρα ο ιός, οπότε δεν θα έχετε θέμα.
Παραλαμβάνουμε με γαντάκια, αφήνουμε στην άκρη για 3-4 μέρες την συσκευασία, αν μπορείς να την χτυπάει και ο ήλιος για λίγες ώρες ακόμα καλύτερα, και την ανοίγουμε μετά το πέρας των 4 ημερών για να είσαι "απόλυτα" safe.
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
Re: αγορα 32'' τβ για κρεβατοκάμαρα

μεχρι 40'' και μεχρι 300 μαξ;υπαρχουν καλες επιλογες;παραπανω δυστηχως ειναι αδυνατον
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Re: αγορα 32'' τβ για κρεβατοκάμαρα

Δεν θα αλλάξει κάτι ουσιαστικά, στην ίδια κατηγορία παίζεις πάλι.

Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αν π.χ. η HiSense ή η LG έχουν περισσότερα "gadgets" και συμβατότητα με Alexa στα λεφτά αυτά, δεν τις έχω δουλέψει, οπότε δεν μπορώ να πάρω κι όρκο.

Εικόνα πάνω κάτω από Samsung, LG, Sony στα λεφτά αυτά και τις συγκεκριμένες ίντσες θα πάρεις αξιόλογη ( δεν θα είναι κακή, ούτε reference level [ τέλεια δηλαδή ], ικανοποιητικότατη για τα περισσότερα γούστα και μάτια ).
Σε καμμία περίπτωση δεν παίζεις με φθηνότερα σε μάρκες με έκαψες του στυλ Arieli, Pireli, Turbo-X, F&U, κλπ
 

gergeo

Senior Member
3 January 2010
645
bill μπορείς αν θες φυσικά να το αιτιολογησεις σε λιγες γραμμές γιατί ;ευχαριστω
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Προσωπική προτίμηση.
Στην κατηγορία αυτή ( ίντσες και τιμή ) μη έχοντας πρώτο χέρι εμπειρίας έχοντας κάνει μετρήσεις, κλπ, μόνο υποκειμενική μπορεί να είναι η οποιαδήποτε άποψη.
Όσον αφορά την πελατεία μου, έχω παρατηρήσει πως οι Samsung ίσως έχουν λίγο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Σαν software μου αρέσει περισσότερο από της LG, το control στο User Interface και τα μενού γενικότερα μου φαίνεται λίγο πιο γρήγορο στην απόκριση στις Samsung σε σχέση με της LG.
Επίσης όσον αφορά την διόρθωση όσο γίνεται της εικόνας, το software της Samsung επιτρέπει πιο λεπτεπίλεπτους χειρισμούς, και δεν έχει προβλήματα στο CMS που έχω συναντήσει σε αρκετές Samsung.

Τα περισσότερα τώρα σε αυτά τα λεφτά είναι λεπτομέρειες, πολλές εκ των οποίων δεν υφίστανται. π.χ. δεν παίζει να έχουν διόρθωση gamma πάνω από 2 σημεία, άντε στο τσακίρ κέφι 5.
Δεν διεκδικούν πρωτεία σε ποιότητα εικόνας και πόσο κοντά μπορούν να έρθουν στην εικόνα αναφοράς σύμφωνα με τα μοντέρνα πρότυπα.

Δεν είναι ότι η μια με την άλλη έχει κάποια.. συγκλονιστική διαφορά.
Αυτό θέλω να πω.