Paint it... Black!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Επειδή στο Home Cinema/AV δεν πολυ-ταιριάζει θα έλεγα, και μιας και μπορεί να φανεί χρήσιμο και για άλλους σκοπούς και χρήσεις.
Έχω την εξής απορία :D

Ήρθε η ώρα να... μαυρίσει το σύμπαν.

Όχι από τον κορωναϊό, από μπογιά!

Έχει κανείς εμπειρία ή πρόταση για μπογιά για βαφή τοίχου σε χρώμα... κατάμαυρο ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Με μπογια δεν θα καταφερεις τοσο βαθυ μαυρο, οσο με διαφορα υλικα.

Για παραδειγμα στην παρακατω φωτο θα δεις 3 διαφορετικα μαυρα.
Αυτο στα δεξια ειναι η μπογια DULUX (rich black),επανω αριστερα ειναι το υλικο Devore και κατω αριστερα το υλικο dc fix. Η μπογια μονο rich black δεν ειναι τελικα.
Η φωτο ειναι απο τυχαιο γκουγκλαρισμα σε μια συζητηση περι batcave.

https://www.avforums.com/threads/best-paint-for-batcave.1918165/

_20170922_222116-jpg.914361

Oταν γκουγκλαρα το υλικο Devore οδηγηθηκα σε μια ιστοσελιδα με υλικα για προβολες.
Παρατηρησα οτι αυτο το Devore, εχει βαθυ μαυρο σαν του triple black velvet που επισης παρουσιαζουν.

http://projectiondream.com/en/protostar-dc-fix-triple-black-velvet-devore/

Δεν σου παρεχω καποια λυση, σου εδωσα απλα το εναυσμα να ψαχτεις προς αυτη τη μερια. Φαινεται πως αυτα τα υλικα κανουν καλυτερη δουλεια απο τις μπογιες.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Γεια σου Βασιλη, καλως ηρθες και απ' δω
σε κοβω πολυ αποφασισμενο για total black ... εισαι σιγουρος???
εμπειρια εχω απο εναν τοιχο 4 x 3 που εχω βαψει μαυροπινακα, αν θυμαμαι καλα στην αρχη ειχα βαλει vivechrom μαυρο ματ το εδινε η εταιρεια, αλλα δεν με ικανοποιησε και μετα περασα απο πανω gumilac, πολυ καλο.
Σαν εφαρμογη δεν εχει καμια δυσκολια, ειναι πιο ευκολο απο τα ανοιχτοχρωμα, το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηθελε τρελο ανακατεμα.
Με τον μαυροπινακα θα εχεις τη δυνατοτητα να σπασεις λιγο τη μαυριλα με ζωγραφιες μηνυματα κλπ. χωρις να εχεις ανακλασεις.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Hello werewolf & Σώφρον!

Thanks για τα comments & suggestions!


Ο χώρος είναι εντελώς dedicated με ορίζοντα 5ετίας, μετά δεν με νοιάζει, ξαναβάφεται/ανακαινίζεται όπως επιθυμώ.

Αυτό που θέλω είναι ένα μαύρο αχανές δωμάτιο :D
Όσο πιο βαθύ μαύρο γίνεται!

Η μπογιά Rich Black θα έπρεπε να λεγόταν Dull Gray από αυτά που βλέπω :D

Θα μπεί σταθερό πανί, και acoustic treatment ( diffusors & absorbers ) στους τοίχους, και στην οροφή ηχεία bookshelf με βάσεις, οπότε η λύση θα πρέπει να μου επιτρέπει να κρεμαστεί το σταθερό πανί στον τοίχο και τα ακουστικά πάνελ καθώς και τα ηχεία στο ταβάνι.

Είναι κοντά στο Devolo το πέρασμα που έκανες με vivechrom & gumilac Σώφρον ?
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
μια προχειρη κλιμακα, οπως τα βλεπω, το devore ειναι το απολυτο μαυρο 100%, το gumilac ειναι 82,5% μαυρο, το dc fix 60%

πιστευω οτι το gumilac σε καλυπτει
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aπο το ιδιο νημα που εβαλα παραπανω, ειδα καποιον στα τεστ με μπογιες που εκανε και ανεφερε το black board, ειναι η μπογια μαυροπινακας που λες σωφρον. ?

Γιατι ειδα μια φωτο που εβαλε και ανεφερε πως εκανε δαχτυλιες που φαινοντουσαν στο φως. επιτηδες ετριβε τα χερια του στο χρωμα. ? (δεν καταλαβα)


20150203_153715_zpsa2e6d387.jpg
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,771
Αθηνα
Το κύριο πρόβλημα με τα βασικά χρώματα για βαψιμο,που τα περισσοτερα είναι βάσεις διοξειδίου ,είναι η ευαισθησία τους..
Το μαύρο είναι ένα από αυτά...
Το ματ χρώμα σαν βασικο χρωμα αραιωσης αφήνει δάκτυλιες γιατί τα πιγμεντα και οι χρωστικές ουσίες τις οποίες παρασκευαζεται είναι μαλακές ώστε να δυαλιονται εύκολα...
Από αυτό λοιπόν δεν ξεφεύγει ουτε το χρωμα του μαυροπίνακα..
Δεν αναφέρω το απλό πλαστικο χρώμα γιατί και αυτό θέλει προστασία μετέπειτα...ισως με ματ βερνικη...
Η λύση της Vechro με gumilac ,ντουκοχρωμα,σε ματ υφή ισως ειναι η καλυτερη απο πλευράς σκληρότητας και αντοχής που αναφέρει ο Θανάσης.
Όσο αφορά την πλήρη κάλυψη θες τουλάχιστο 3 με 4 χέρια..
Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος.. ;

Τώρα όσο αφορά την απόχρωση..
Εφόσον θα βαφτεί ο χώρος και δεν θα ντυθεί είναι άσκοπη η σύγκριση υφασμάτων που γινεται παραπανω εκτός και εάν αυτά μπορούν να αποτυπωθούν,πολύ δυσκολο με το μαύρο,σε φασματογραφο ώστε να βγει σε δείγματα...

Προσωπικά και επειδη το έχω κάνει ό,τι μαύρα, σε αποχρωση πάντα, και να πάρεις θα πετύχεις αυτό που θες..Στο συνολικό αποτέλεσμα 10 διαφορετικά μαυρα να βάλεις το ιδιο θα φανει..
Το λέω αυτό γιατί θα καλύψεις όλο το δωματιο..
Αυτά προς πάσα βοήθεια και ότι θες εδώ είμαστε..
 

psilos85

Senior Member
26 April 2017
649
Θεσσαλονίκη
Δεν ξερω αν θα βολευε να ψαχτεις και σε αλλα υλικα οπως μαυρη ταπετσαρία η μαυρα αυτοκόλλητα τοιχου

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: Re: Paint it... Black!

Aπο το ιδιο νημα που εβαλα παραπανω, ειδα καποιον στα τεστ με μπογιες που εκανε και ανεφερε το black board, ειναι η μπογια μαυροπινακας που λες σωφρον. ?

Γιατι ειδα μια φωτο που εβαλε και ανεφερε πως εκανε δαχτυλιες που φαινοντουσαν στο φως. επιτηδες ετριβε τα χερια του στο χρωμα. ? (δεν καταλαβα)


20150203_153715_zpsa2e6d387.jpg

ναι, black board = μαυροπινακας




Δεν ξερω αν θα βολευε να ψαχτεις και σε αλλα υλικα οπως μαυρη ταπετσαρία η μαυρα αυτοκόλλητα τοιχου

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


δεν παιζουν αυτα τα υλικα για αυτο που θελει να φτιαξει ο Bill, τοσο για το κοστος οσο και για τη δυσκολια εφαρμογης, αλλα το κυριοτερο οσο αφορα το αυτοκολλητο οι ηχητικες και οπτικες ανακλασεις!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τουλαχιστον αν οχι τωρα, ας το εχει στο μυαλο του αν δει οτι μελλοντικα η οποια μαυρη μπογια δεν του εδωσε αυτο που ηθελε.

Αν οχι σε ολο το δωματιο, τουλαχιστον στα κρισιμα πρωτα 1- 2 μετρα τριγυρω απο την οθονη οπου η φωτεινοτητα θα ειναι πιο ισχυρη.

Αν ειχα deticated χωρο και ειχα σκοπο να φτιαξω ενα batcave θα πειραματιζομουν με διαφορα υλικα που ισως να μπορουσα να βρω και φθηνα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Στο τέλος θα κολλήσω μαύρη μοκέτα παντού χαχαχα.

Μπλέξιμο πολύ.


Πολλή πληροφορία, και μέχρι στιγμής ( σας ευχαριστώ όλους! ) όσο έχω ψάξει, ακόμα και οι πολύ ακριβές λύσεις περιέχουν πολλές.. υποχωρήσεις και αυτές :(
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Εαν βαλεις μοκετα, δυσκολη η εφαρμογη και αντε να την καθαρισεις

Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις μαυρη κουρτινα, ενα φτηνο λεπτο υφασμα, και καθαρισες απο ηχο και εικονα


ποια ειναι η δισταση του χωρου σου
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Στους τοίχους οκ, γίνεται κουρτινολύση.
Αυτό όμως που μένει είναι το άτιμο το ταβάνι, όπου λόγω atmos + προβολέα η κουρτίνα μάλλον δεν παίζει :D

Διαστάσεις χώρου είναι 6.9μ μήκος, 5μ πλάτος, 2.98μ ύψος
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Βασιλη αυτο που ειπες για μοκετα ειναι καλυτερο, εγω θα βαφα μαυρο μονο το ταβανι και γυρω γυρω μπορντω μοκετα με βαθυ γκρι στο πατωμα για ομορφη αντιθεση.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Με μπογια δεν θα καταφερεις τοσο βαθυ μαυρο, οσο με διαφορα υλικα.

Για παραδειγμα στην παρακατω φωτο θα δεις 3 διαφορετικα μαυρα.
Αυτο στα δεξια ειναι η μπογια DULUX (rich black),επανω αριστερα ειναι το υλικο Devore και κατω αριστερα το υλικο dc fix. Η μπογια μονο rich black δεν ειναι τελικα.
Η φωτο ειναι απο τυχαιο γκουγκλαρισμα σε μια συζητηση περι batcave.


Oταν γκουγκλαρα το υλικο Devore οδηγηθηκα σε μια ιστοσελιδα με υλικα για προβολες.
Παρατηρησα οτι αυτο το Devore, εχει βαθυ μαυρο σαν του triple black velvet που επισης παρουσιαζουν.

http://projectiondream.com/en/protostar-dc-fix-triple-black-velvet-devore/

Δεν σου παρεχω καποια λυση, σου εδωσα απλα το εναυσμα να ψαχτεις προς αυτη τη μερια. Φαινεται πως αυτα τα υλικα κανουν καλυτερη δουλεια απο τις μπογιες.
Επειδη μπηκα απο περιέργεια στο Link ειδα οτι γινεται αναφορα και σε ενα πανακριβο υλικο που εχω χρησιμοποιησει και φερει απο Αμερικη για χρηση σε τηλεσκοπιο . Το protostar. Ειναι αψογο. Δεν ειναι το απολυτο μαυρο αλλα δεν εχει αντανακλασεις καθολου που μπορει να εχουν αλλα υλικα που ναι μεν φαινονται πιο μαυρα , αλλα η παραμικρη πτυχη δημιουργει αντανακλαση. Το protostar ειναι σαν αυτοκόλλητη τσοχα. Το συνηστω για μικρες επιφανειες λογω κοστους και οτι εχει μια παρενέργεια. Απαξ και το κολλησεις τελειωσε. Το παντρεύτηκε η επιφανεια . Δεν ξεκολλαει. Θελει τελεια εφαρμογη απο την αρχη, δεν συγχωρει λαθη και αν προσπαθησεις να το ξεκολλησεις θα ειναι αχρηστο και πολλες φορες με ζημια και στην επιφανεια απο κατω.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Φίλε Σώφρον, για κάνε μου το ELI5 με αυτόν τον τοίχο που έβαψες εσύ ?

Ποιά ήταν τα συγκεκριμένα χρώματα που έβαλες ? θυμάσαι ? ( γιατί gumilak βλέπω ένα για μεταλλικές επιφάνειες νομίζω μόνο )

είμαι παντελώς άσχετος από αυτά, και όπως καταλαβαίνεις θα γίνει που θα γίνει το πείραμα, μην πάω με λάθος χρώματα :D
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
ελα εδω εισαι ... προσοχη: το ΜΑΤ
να το ανακατεψεις πολυ καλα και συνεχεια

μπορεις να κανεις και μια δοκιμη πρωτα, με ενα μικρο κουτι
εφαρμοζεις με ρολό, οπως και στα πλαστικα / ακρυλικα χρωματα
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Σώφρον τα φώτα σου!

Κοιτώντας στην Vechro για πωλητές, είδα και αυτό εδώ ( https://www.vechro.gr/el/product/details/smaltolux-hydro-blackboard-paint ), είναι το ίδιο με νέο όνομα ή διαφορετικό προϊόν ?
Πέρασες και primer που λένε στις οδηγίες πριν την μαύρη μπογιά ή γιοκ ?

Sorry για το πρήξιμο!
 

KOSSTV

AVClub Fanatic
4 February 2015
11,771
Αθηνα
Είναι νερού...Όχι τόσο ανθεκτικό όσο το άλλο...Και δεν θα σκεπάζει με τίποτα...!!!