Προτάσεις από χονδρέμπορο

nkarimalis

New member
30 March 2013
12
Καλημέρα και πάλι.

Το σαλονι ειναι αρκετα περιεργο αλλα ας πουμε οχι μεγαλες γωνιες και περιπου 2.5 μετρα (συνηθως καθομαι και πιο κοντα). Αρκετα φωτεινο αλλα λογω δουλειας σπιτι παω μετα της 1800...
Βλεπω κυριως NETFLIX, PS4 με κυριως RPG αντε κανα action, και απο TV animal and travel planet. Γενικα την θελω για παρεα περισσοτερο παρα να στησω κανα σουπερ ντουπερ συστημα το οποιο θα πεταξω σε δυο με τρία χρόνια. Επομένως ψάχνω μια τηλεόραση για δυο περίπου χρόνια που θα είναι η κυρια, θα είναι μόνη της, και θα βλέπω ταινίες το βραδάκι με τον γάτο μου. Ψάχνοντας λοιπόν διάφορες εδώ από τελείως μπατζετ έως κάτι αξιόλογο μρεθηκε ένας χονδρέμπορος και μου έκανε αυτές τις προσφορές που δεν ξέρω εάν αξίζουν.

Samsung 55Q70R - 800 (QLED)
Hisense 65U8B - 950
METZ 55S9A62A - 900 (OLED)

Οι τιμές είναι η χαμηλότερες που κατάφερα να βρω ψάχνοντας την τελευταία βδομάδα στο νησί.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
H METZ είναι ουσιαστικά η κινέζικη Skyworth με OLED panel LG. Οπότε απο θέμα εικόνας είναι σίγουρα πολύ ανώτερη απο τις άλλες 2.
 

nkarimalis

New member
30 March 2013
12
Δεν έχεις άδικο. Της έχω δει από κοντά και όντως οι OLED έχουν καλύτερη τεχνολογία και πιω ωραία εικόνα. Όμως για μια και μόνη τηλεόραση στο σπίτι, και στην Κύπρο το να πάρω μια OLED το βλέπω λίγο ρίσκο...
Mε την Samsung τουλάχιστον θα έχω και HDMI 2.1 για τις επόμενες παχνίδομηχανες.

Το μεγάλο μου θέμα είναι στο σαλόνι είναι ότι είναι παρά πολύ φωτεινό έχει στις δυο πλευρές του δυο πολύ μπαλκονόπορτες. Για να αποφύγω αντανακλάσεις (που δεν γίνεται η τηλεόραση θα είναι στον ένα τύχω κοντά/δίπλα στην μια και σε 90 μοίρες από την άλλη... έχοντας υπόψη την αφόρητη ζέστη το καλοκαίρι (ανοιχτά παράθυρα) ότι και να κάνω μαύρο σκοτεινό σαλόνι δύσκολο να έχω.

ΥΓ. μου έστειλε μόλις πριν λίγο μια ακόμη τιμή... Από ότι μου είπε είναι παραγγελίες που έχουν ακυρωθεί. Q80 δεν έχει αλλά κοιτάει για Q60 στα 650...

LG 55SK8500 - 750
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Τι έχει η Κύπρος που κάνει την επιλογή μιας oled ρίσκο?

Μας περιέγραψες ότι είσαι μόνος-με τον γάτο σου, άρα δεν υπάρχουν παιδιά/σύντροφος για να την αφήνει 6 ώρες την ημέρα στο ίδιο τηλεοπτικό κανάλι..

Η Samsung που ζαχαρώνεις είναι μια τηλεόραση παλιάς γενιάς, εδώ και χρόνια το r&d επικεντρώνεται στο πως θα μειώσει το κόστος κατασκευής και όχι πως θα βελτιώσει την εικόνα.

Αυτά που θα πάρεις απο την Samsung είναι το hdmi 2.1 και μια χίμαιρα του marketing! Το έχει χάσει το τρένο στην τεχνολογία των τηλεοράσεων και προσπαθεί να μπεί στο μυαλό του καταλωτή για να πουλήσει.

Εχουν αλλάξει τα πράγματα.. αυτά στα γράφω κοιτώντας ένα monitor Samsung, ενώ στο σαλόνι τα παιδιά μου βλέπουν παιδικό σε μια 55' Samsung και ακούνε απο ένα Samsung ΗΤ, δεν μπορώ όμως να προτείνω πλέον σε οποινδήποτε να αγοράσει - καλή -τηλεόραση Samsung..
Αν θες μια των 450/500 τότε ναι.
 

nkarimalis

New member
30 March 2013
12
Καταρχην σε ευχαριστώ για το σχόλιο. Μου χρειαζόταν.

Όπως πολύ σωστά κατάλαβες έχω ένα θέμα με το να αποφασίσω.

Σαν επιλογή τώρα μεταξύ METZ και LG?
Πραγματικά δεν ξέρω τίποτα για την METZ και τα review που έχω βρει δεν ειναι και οτι καλύτερο για να καταλάβω τις πραγματικές της δυνατοτητες. Απο κοντά ναι, μέσα στο κατάστημα που την ειδα, ναι πολύ όμορφη τηλεόραση.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Εγω θα σου ελεγα να παρεις τη μεγαλυτερη (σε διασταση) που μπορεις αναλογα με τα λεφτα που διαθετεις.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
H LG που κοιτάς δεν είναι oled... Για την ακρίβεια είναι μια LCD με IPS panel, δηλαδή χειρότερη και απο την Samsung!!

Προφανώς θα προτιμήσεις μια LG Oled αλλά είναι αρκετά ακριβότερη.

Η METZ είναι μια παλιά Γερμανική μάρκα που χρεοκόπησε και πούλησε το όνομα της στην κινέζικη Skyworth. Ουσιαστικά αγοράζεις μια Skyworth, το οποίο είναι ερωτηματικό ως προς την υλοποίηση των παραμέτρων εικόνας και του software.

To panel ομως είναι το ίδιο με αυτό των άλλων OLED της αγοράς και όπως έχουμε δει και με τις Philips που είναι κινέζικες TCL, τα αποτελέσματα είναι ανταγωνιστικά των "μεγάλων".
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Δύσκολα θα βρει Philips OLED με λιγότερα από χίλια ευρώ, στην Κύπρο. Ίσως, με πολύ παζάρι σε κάποιο υποκατάστημα Scandia...
 

Zirk

New member
12 October 2019
28
Απάντηση: Re: Προτάσεις από χονδρέμπορο

Ευχαριστώ παιδιά. Πήρα OLED ακυρωμένη παραγγελία...
Καλησπέρα! ποια τηλεόραση πήρες τελικά; ειμαι Κύπρο και ψάχνω και εγώ για τηλεόραση και οι τιμές που έγραψες είναι αρκετά καλές για τα δεδομενα του νησιού

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk