Αστροφωτογράφηση - Lightpainting , τεχνική , προγράμματα επεξεργασίας και ειδικός εξοπλισμός

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Νυχτερινή φωτογραφία

Δημήτρη πολύ καλύτερη, αν έκανα μια μικρή παρέμβαση επεξεργασίας θα ήταν με ένα τοπικό πινέλο στην φωτεινότητα των φώτων που διακρίνονται χαμηλά και ίσως και λίγο να πήγαινα πιο σκοτεινά την παραλια αφού τα βράχια φωτίζονται ικανοποιητικά και εχεις καταφέρει να τα αποτυπώσεις με καλή λεπτομέρεια. Βέβαια επειδή δουλεύω σπίτι τη βλέπω στο tablet οπότε ίσως σε κάτι που γράφω να πέφτω έξω. Γενικά μου αρέσει αρκετά ο γαλαξίας όπως τον εχεις αποδώσει.

Για πες διπλή λήψη ?
 

dimitris_78z

New member
14 February 2019
71
Απάντηση: Νυχτερινή φωτογραφία

Κώστα ήδη τα φωτα ειναι μειωμένα. Ναι ειναι διπλη ληψη αλλα επειδη δεν ηθελα να εχω προβλημα στην ενωση εκανα ιδια εκθεση ακριβως. 284δλ για εδαφος κ τα ιδια για Γαλαξια.

Θεωρω οτι σε θεμα γαλαξια τεχνικα ειναι η καλυτερη μου και σε αποδοση εδαφους και ουρανου. Προσωπικά μου άρεσε και η συνθεση!!
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Νυχτερινή φωτογραφία

Κώστα ήδη τα φωτα ειναι μειωμένα. Ναι ειναι διπλη ληψη αλλα επειδη δεν ηθελα να εχω προβλημα στην ενωση εκανα ιδια εκθεση ακριβως. 284δλ για εδαφος κ τα ιδια για Γαλαξια.

Θεωρω οτι σε θεμα γαλαξια τεχνικα ειναι η καλυτερη μου και σε αποδοση εδαφους και ουρανου. Προσωπικά μου άρεσε και η συνθεση!!

ΠΟΛΥ ωραία .. καδρο και φωτισμοί .. σε μικρό μέγεθος δεν φαίνονται και τα κουσούρια.

Στην 6Κ απεικόνιση βλέπω "αστρα" στα βράχια .. είναι hot pixels ή προέκυψαν απο την ένωση ?

Εχεις μακρουλά άστρα (κυρίως εκτός κέντρου) αλλά και στρογγυλά στο κέντρο !! .. μάλλον ένα μέρος είναι απο τον φακό αλλά κυρίως παίζει ρόλο η θέση σε σχέση με τον άξονα περιστροφής ..

Για καλύτερο αποτέλεσμα χρειάζεται star tracker .. αλλιώς καλύτερα να μικρύνεις τον χρόνο λήψης του ουρανού και να στακάρεις πολλές λήψεις. Υπάρχει κανόνας που δίνει τον χρόνο λήψης .. εστιακό μηκος/500 νομίζω, αλλά μάλλον είναι απαρχαιωμένος .. κατι σε /200 ταιριάζει πιο πολύ στους σύγχρονους αισθητήρες με τα πολλά Mp.

Νομίζω ως αρχάριος στην επεξεργασία, βολικό θα σου φανεί το sequator (είναι και δωρεάν) .. https://sites.google.com/site/sequatorglobal/home .. αν και δεν έχει ανανεωθεί πρόσφατα
Αλλά πριν θέλει και διάβασμα .. https://clarkvision.com/articles/ethics-in-night-photography/

Νομίζω αξίζει να ανοίξει ενα νήμα για αυτό το θέμα στην τεχνική κατηγορία .. να βοηθήσουν κάποια μέλη που έχουν σχετική εμπειρία στα τεχνικά
 

dimitris_78z

New member
14 February 2019
71
Απάντηση: Re: Νυχτερινή φωτογραφία

Ηλια σε ευχαριστώ πολύ , θα το μελετήσω το Sequator
Ειχα και εναν φιλο με προβολεα δεξια που εβγαζε φωτο σε αποσταση 100 μετρα, ισως απο εκει βγηκαν καποια σαν αστρα χαμηλά αφου εκει δεν εκανα παρεμβαση. Οσο για τα μακροστενα στις άκρες είναι απο την παραμόρφωση του ευρυγώνιου (14mm) γι αυτο και στο κεντρο δεν έχει.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Νυχτερινή φωτογραφία

Νομίζω οτι οι ουρίτσες στα άκρα των άστρων οφείλεται στα οπτικά και κυρίως στην απόδοση σε coma , αν ήταν θέμα χρόνου λήψης λόγω κίνησης των άστρων θα το βλέπαμε και στο κέντρο.

Στον βράχο μάλλον είναι αντανακλάσεις στο πέτρωμα από τον προβολέα, αν κοιτάξουμε στο έδαφος θα δούμε οτι οι δέσμη έρχεται σε αυτό το σημείο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Re: Απάντηση: Re: Νυχτερινή φωτογραφία

Νομίζω οτι οι ουρίτσες στα άκρα των άστρων οφείλεται στα οπτικά και κυρίως στην απόδοση σε coma , αν ήταν θέμα χρόνου λήψης λόγω κίνησης των άστρων θα το βλέπαμε και στο κέντρο.

Στον βράχο μάλλον είναι αντανακλάσεις στο πέτρωμα από τον προβολέα, αν κοιτάξουμε στο έδαφος θα δούμε οτι οι δέσμη έρχεται σε αυτό το σημείο.

Correctamundo! που λέει και το trivial pursuit.

Comatic aberration είναι, αν ήταν trailing θα είχαν θέμα και στο κέντρο του κάδρου.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Νυχτερινή φωτογραφία

Νομίζω οτι οι ουρίτσες στα άκρα των άστρων οφείλεται στα οπτικά και κυρίως στην απόδοση σε coma , αν ήταν θέμα χρόνου λήψης λόγω κίνησης των άστρων θα το βλέπαμε και στο κέντρο.

Στον βράχο μάλλον είναι αντανακλάσεις στο πέτρωμα από τον προβολέα, αν κοιτάξουμε στο έδαφος θα δούμε οτι οι δέσμη έρχεται σε αυτό το σημείο.

OK .. είναι coma .. διότι κυρίως εμφανίζονται ακτινικά .. (οχι ακριβώς αλλά τεσ πα..)

milkyway-coma.jpg

Με παραπλάνησε ο δηλωθείς χρόνος έκθεσης (284sec) της μιας (??) λήψης που κανονικά θα έδινε σοβαρό trailing

** 284sec @ 14mm = rule 4000 .. θα έπρεπε να έχει 1,2 * 4 = 5Χ περισσότερο απο το rule1000 που απεικονίζεται παρακάτω.
astrophoto-tracking-vs-untracked-rules-b.jpg


Κάτι δεν αναφέρθηκε σωστά, σε σχέση με τις λήψεις/επεξεργασία

Correctamundo! που λέει και το trivial pursuit.

Comatic aberration είναι, αν ήταν trailing θα είχαν θέμα και στο κέντρο του κάδρου.

Aν το κέντρο του κάδρου είναι κοντά στον πόλο το trailing θα είναι μικρότερο εκεί ...

@ dimitris_78z .. Εχουμε την δυνατότητα να καθορίσουμε που είναι ο νότος σε σχέση με το κάδρο ?.

Μια παρατήρηση για το coma .. ένας τρόπος να το κάνουμε πιο εμφανές είναι να ανεβάσουμε πολύ τα μεσαίο -σκοτεινά κλιπάροντας ταυτόχρονα τα φωτεινά ;)
Ενας ακόμη λόγος να γκρινιάζω για την μη εφαρμογή πολλαπλών λήψεων ..
 

dimitris_78z

New member
14 February 2019
71
H παραμορφωση ειναι καθαρα λογω ευρυγώνιου φακου. Μεχρι τωρα δεν εχω δει ευρυγωνιο να μην παραμορφώνει στα ακρα του καδρου τα αστρα!!

Η λυση που σκεφτηκα ειναι να περιμενω τον 20ρη 1.8 και να ενώνω 3-4 καθετα καδρα, αλλα μετα απο τις 2 τελευταιες που εβγαλα, οπως αυτη εδω δλδ, ειδα οτι και με το 14ρη δεν εχω θεμα. Για τα δικα μου δλδ δεδομενα η δυνατοτητα με 2 ληψεις να εχω την συνθεση που θελω ειναι πολυ πιο σημαντικη απο 6 ληψεις και πολυ μεγαλυτερη δουλεια για καλυτερα ακρα. Τωρα αν βελτιωνεται με το stacking , αυτο δεν το γνωριζω

Ο Νοτος ειναι κατω απο την ουρα του Σκορπιου , εκει που ειναι δεξια τα πολλά φώτα.

Η εκθεση για το εδαφος ειναι μια ληψη 280 δλ και για τον ουρανο μια ληψη 290δλ . Η ληψη εγινε με τρακερ οποτε ο κανονας των 500 δεν εχει καμια εφαρμογη εδω.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Ωωω ρε .. έφαγα κόλλημα "ο Δημήτρης δεν έχει tracker" ενώ η φωτο μιλάει ..

Το βασικό με το στακάρισμα είναι οτι
- Σε απελευθερώνει απο τους περιορισμούς του tracker (drift) για μεγάλες εκθέσεις (και σε ποσότητα φωτός και σε χρόνο).
- Διαλέγεις βέλτιστο διάφραγμα αντι να αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς το τέρμα ανοιχτό, που συνήθως είναι προβληματικό και για την ευκρίνεια αλλά και για την ομοιομορφία της έκθεσης (βινιέτα)
- Μπορείς να κάνεις πιο συνετές εκθέσεις (με σχεδόν καθόλου κλιπαρισμένα αστρα) χωρίς φόβο για τον θόρυβο
Aρκεί φυσικά το software να κάνει αξιόπιστο aligning ..

Υποψιάζομαι οτι με 5min @ f4.5 @ ISO1000 θα έχεις κλιπαριμένα (καμένα) αστρα ενω επίσης έτσι αναδεικνύεται και το coma ..

Δες τι εννοώ ..

8fe3d821d6794205aaca5bdd9f769b15


https://www.dpreview.com/forums/post/62087147

(αν γίνεται να δώ το raw .. ίσως καταλάβω καλύτερα ..)

Υ.Γ. Με το 20mm f1.8 σε 3 "όρθια κάδρα) όμως θα έχεις καλύτερη ευκρίνεια και κάπου 2 στοπ κέρδος σε φωτεινότητα .. αρκεί να μην έχει βινιέτες και παραμορφώσεις και σε παιδεύει στο stitching..
 

dimitris_78z

New member
14 February 2019
71
ΧΑΧΑΧΑ....το φανταστηκα!!

Με τον 20ρη με μπερδευει δεν θα κανω απλα τρακινγκ γιατι δεν μπορω να ενωσω το παζλ που θα προκυψει.

Ειχα κανει μια δοκιμη με τον 14-30 στα 20mm να δω αν μπορω να παρω καθετα και να ενωσω και μου δουλεψε οποτε ετσι ξεκινησα να το σκεφτομαι για 20ρη. Αλλα με το τρακινγκ μου βγαζει πολυ μεγαλη λεπτομερεια που μου αρεσει
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Για όσους έχουν Olympus OMD EM1, EM1.2, EM1.3, EM1X και την παλιά EM5.2 μπορουν να κάνουν χρήση του προγράμματος Olympus Capture με ένα Laptop για αστροφωτογράφηση ,η τεχνική και οι ευκολίες παρουσιάζονται στο βιντεάκι που ακολουθεί


και μια επίδειξη με τον 45/1.2 με φορεμένο το ειδικο clip φιλτρο Μultispectra για αστροφωτογράφηση της STC

 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ένα παλιό workshop του 2016 για την αστροφωτογράφηση με ειδικά προγράμματα αλλά και πρακτικές επεξεργασίας, ήταν επι πληρωμή αλλά πλέον είναι ελεύθερο προς θέαση

 

axelgr

Established Member
2 October 2013
113
Είναι ενδιαφέρον το βίντεο. Έχει πολλές πληροφορίες. Πριν λίγες μέρες ο Ian έκανε και ένα live με τον δημιουργό του photopills και μίλησε για αστροφωτογραφία και τις Περσείδες. Παρεπιπτόντως σήμερα είναι το peak τους για όποιον ενδιαφέρεται!