Απορία για καλώδια

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Καλησπέρα, δε ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα. Μπορεί να μου πει κάποιος τι καλώδια είναι αυτά; Ήχου; Είναι ακριβώς αντιδιαμετρικά και απλά βγαίνουν από τον τοίχο. Το σπίτι είναι 30ετιας, υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται και κάτι άλλο κάπου κρυμμένο και να χάθηκε σε κανά βάψιμο;
d4d624246150d6e023854841bfe96e86.jpg
00c13ef8caca9c6bea3e513c7093447e.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Αν διακρίνω καλά είναι 2 και μπλεντάζ;
Άρα ναι ήχου είναι αλλά χωρίς λογική στη συγκεκριμένη θέση.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ζήτησε από ηλεκτρολόγο να του περάσει καλώδια ηχείων κι αυτός πέρασε τέτοια.
Πάντως με ένα πολύμετρο μπορείς εύκολα να δεις αν υπάρχει συνέχεια με τα απέναντι
 

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Χρησιμοποίησα γεννήτρια σημάτων και η κάθε άκρη καλωδίου καταλήγει στην απέναντι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα εκμεταλλευτώ; Και ο από πάνω όροφος που ρώτησα το γείτονα έτσι τα έχει.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα εκμεταλλευτώ;

Αν και τα καλώδια δεν είναι τα κατάλληλα, μπορείς να συνδέσεις τα πίσω ηχεία αν έχεις πολυκάναλο setup και σε βολεύουν οι θέσεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ε ρε κατι συμπτωσεις, ακριβως το ιδιο πραγμα συμβαινει στο σαλονι μου και το εκμεταλλευτηκα συνδεοντας το πισω δεξι περιφερειακο ηχειο αποφευγοντας τη διελευση καλωδιου μπροστα απ την μπαλκονοπορτα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

eimaikala

Senior Member
26 May 2010
352
Αα για την μπαλκονόπορτα το έκανε δηλαδή έτσι ο μάστορας! Δηλαδή από την άλλη μεριά που θα φαίνεται καλώδιο, η γυναίκα δεν θα φωνάζει;; Απορώ τι σκεφτόταν!

Ευχαριστώ σας πάντως, αν τυχόν βάλω και πίσω ηχεία θα το έχω στα υπόψιν!

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Απορία για καλώδια

Αα για την μπαλκονόπορτα το έκανε δηλαδή έτσι ο μάστορας! Δηλαδή από την άλλη μεριά που θα φαίνεται καλώδιο, η γυναίκα δεν θα φωνάζει;; Απορώ τι σκεφτόταν!

Ευχαριστώ σας πάντως, αν τυχόν βάλω και πίσω ηχεία θα το έχω στα υπόψιν!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Λογικά στη μία μεριά υπολόγιζαν να πάει ο ενισχυτής και στην άλλη το ηχείο, αυτό μιλάμε τώρα με τη λογική των τριάντα χρόνων πίσω και με τα γούστα του ιδιοκτήτη, αν σε βολεύει έστω για ένα ηχείο όπως εμένα εκμεταλλεύσου το.