Ποιότητα των βίντεο στα social media

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

giorgos88

New member
30 November 2017
23
Γειά σας παιδιά, παρατηρώ σε xiaomi mi9 ότι η ποιότητα των βίντεο μέσω συλλογής είναι καλή ενώ όταν ανεβαίνουν για παράδειγμα στορρυ στο ινσταγκραμ η ποιότητα μειώνεται και το βίντεο κολλάει. Άκουσα ότι τα android έχουν αυτό το θέμα ισχύει; Ή κάτι συμβαίνει με την συσκευή μου; Μπορώ να κάνω κάποια παραμετροποίηση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
όταν ανεβάζεις σε FB/Instagram/TikTok/etc πέφτει transcode ( επανασυμπίεση και αλλαγή σε οποιοδήποτε video codec χρησιμοποιούν αυτοί ), με πολύ χαμηλό συμήθως bitrate.
Σίγουρα ειδικά στο FB & Instagram θα δείς τρομερή διαφορά στην ποιότητα εικόνας.

Αν κάνεις βεβαίως το ίδιο video upload στο Youtube ή στο Vimeo θα πρέπει να είναι αρκετά κοντά στο αρχικό που έχεις στο κινητό σου, και φυσικά να μην κάνει σπασίματα ή οτιδήποτε προβλήματα στο playback ( αρκεί φυσικά να μην έχεις θέμα στην ροή που κατεβάζει η γραμμή σου ).

Για το υπόλοιπο ερώτημά σου, όχι, δεν ισχύει πως είναι θέμα των Android.

Δεν έχω ακούσει ποτέ ξανά κάτι τέτοιο, και από προσωπική πείρα δεν έχω δει κάτι τέτοιο.
Μια χαρά ανεβαίνουν σε insta & fb story τα δικά μου video με το HTC, και η αδερφή μου με Xiaomi Pocophone F1 επίσης απροβλημάτιστα όλα.