Πρόβλημα με λήψη των HD (40 UHF) και απορίες για Teletext

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Έχω συνεχή προβλήματα με το σήμα των καναλιών της συχνότητας 40 από Υμηττό. Και το βάζω εδώ και όχι στα ανάλογα νήματα για την λήψη σήματος γιατί εκεί γίνεται κουβέντα για το τι πρέπει ο χρήστης να κάνει για να έχει σήμα. Αλλά θέλω να δείξω ότι το πρόβλημα δεν το έχω εγώ, αλλά η Digea, και πρέπει να το δει και να κάνει κάτι.
Είμαι στην Κυψέλη λοιπόν, κοντά στα δικαστήρια, και έχω συνεχή προβλήματα με την συχνότητα 40 του Υμηττού. Δηλαδή με MEGA HD, OPEN HD και ALPHA HD. Κάνουν συνεχή σπασίματα σήματος. Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε χθεσινοί, και έχω αντιμετωπίσει και παλιότερα θέματα σήματος. Ξέρω ότι αυτά τα σπασίματα γίνονται όταν έχεις οριακό σήμα, και με μία μικρή αλλαγή το πρόβλημα φτιάχνει. Δηλαδή με λίγο πάνω ή λίγο κάτω σήμα από την περιοχή που έχεις σπασίματα εικόνας ή έχεις κανονική εικόνα ή καθόλου εικόνα. Το σπάσιμο εικόνας σημαίνει εντελώς οριακό σήμα.
Επίσης έχω τα εργαλεία για να παίζω με το σήμα για να βλέπω αν χρειάζεται λίγο παραπάνω σήμα ή λίγο παρακάτω. Χρησιμοποιώ ενισχυτή γραμμής απλά για να κάνω διακλάδωση του σήματος στους 4 δέκτες που έχω πάνω στην τηλεόραση μου. Πολύ χαμηλά ρυθμισμένος, για να μην μπουκώνει το σήμα.
Το πρόβλημα είναι μόνο στα κανάλια της συχνότητας 40 που προανέφερα. Τα υπόλοιπα κανάλια, HD και SD δεν έχουν πρόβλημα.
Και το πρόβλημα δεν είναι δικό μου γιατί έχω δοκιμάσει όλους του πιθανούς συνδυασμούς. Από φουλ ενίσχυση με τον ενισχυτή, μέχρι σκέτη την κεραία πάνω στον βασικό μου δέκτη με περιοριστή σήματος μάλιστα. Δηλαδή καλύπτω ένα πολύ μεγάλο εύρος σήματος με αυτές τις δοκιμές. Τόσο μεγάλο που άλλα κανάλια χαλάνε λόγω υπερβολικού ή ανεπαρκούς σήματος, αλλά τα κανάλια της συχνότητας 40 εκεί, σταθερά, τα ίδια πάντα σπασίματα. Οπότε δεν είναι θέμα δικής μου λήψης, είναι θέμα προβληματικού σήματος αυτής της συχνότητας, τουλάχιστον στην περιοχή μου, Κυψέλη κοντά στα δικαστήρια όπως ανέφερα.
Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται πάντα, αλλά όταν εμφανίζεται, όπως χθες το βράδυ πχ μέχρι και σήμερα το πρωί, δεν λύνεται ότι και να κάνω. Λύνεται μόνο του, μέχρι να ξαναεμφανιστεί.
Επίσης δεν αφορά μόνο τις δικές μου συσκευές. Και η τηλεόραση των γονιών μου σε άλλο δωμάτιο έχει το ίδιο πρόβλημα. Με την ευκαιρία της επανεμφάνισης του MEGA, και επειδή στην τηλεόραση των γονιών μου όταν κάνεις σάρωση χάνεται η σειρά και πρέπει να βάλω πάλι τα κανάλια στην σειρά, είπα να βάλω στις μπροστινές θέσεις τα HD κανάλια. Και τα SD στο τέλος της λίστας. Εγώ τα έχω βάλει έτσι από την αρχή, αλλά τους γονείς μου τους είχα αφήσει με τα SD ως κύρια κανάλια, βασικά γιατί δεν ασχολούνται και τόσο με την ποιότητα, δεν είδαν διαφορά. Αλλά με τα σπασίματα στα κανάλια που ανέφερα αναγκάστηκα να τους βάλω πάλι ως κύρια τα SD κανάλια. Αυτός είναι ο ένας λόγος. Οπότε Digea κοίτα τι γίνεται και κάνε κάτι.
Ο δεύτερος λόγος είναι κάτι άλλο που με την ευκαιρία θα θίξω πάλι. Ο πατέρας μου θέλει το Teletext για να βλέπει τα αποτελέσματα του Στοιχήματος. Πριν μερικούς μήνες σταμάτησαν να μεταδίδονται αποτελέσματα Στοιχήματος από το Teletext. Είχα κάνει και τότε ερώτηση, αλλά δεν μας είπαν τα κανάλια τι έχει γίνει με το Teletext. Δεν έχω ακούσει πουθενά τίποτα για το θέμα. Κάποια κανάλια κόψαν τελείως το Teletext, νομίζω μόνο το Star έχει μείνει να έχει μείνει με Teletext, αλλά και αυτό έκοψε τις σελίδες με τα αποτελέσματα Στοιχήματος.
Κάποιοι φίλοι μου είχαν πει τότε ότι είναι καιρός ο πατέρας μου να μάθει άλλον τρόπο να βλέπει τα αποτελέσματα. Εδώ δεν ξέρει ούτε SMS να ανοίξει και να διαβάσει, και οι εναλλακτικές που συζητάγαμε τότε ήταν τάμπλετ, υπολογιστής κτλ. Φυσικά τίποτα από αυτά δεν είναι εφικτό να ασχοληθεί ένας αδαής ηλικιωμένος, οπότε απλά έμαθε να μπαίνει στο Teletext του Star και βλέπει τα αποτελέσματα ανά πρωτάθλημα που έπαιζε. Από τις απλές ενημερωτικές αθλητικές σελίδες που έχουν μείνει. Και για τα δύσκολα, Τζόκερ κτλ έβαζε εμένα να του βρω τα αποτελέσματα στο τάμπλετ. Δεν έχει περάσει ένα βράδυ που να μην έχει βρίσει τα κανάλια, τον ΟΠΑΠ κτλ. Επειδή δεν έχουν φωνή αυτοί οι άνθρωποι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Το πρόβλημα λοιπόν με τα HD κανάλια είναι ότι δεν έχουν καθόλου Teletext! Μόνο το SD Star έχει. Η ΕΡΤ από τότε που έκλεισε για να ξανανοίξει ως ΝΕΡΙΤ δεν έχει καθόλου Teletext, και έχουν περάσει πια τόσα χρόνια. Και με την αλλαγή της σειράς των καναλιών που έκανα στην τηλεόραση τους το Star SD έφυγε από την θέση 6 που ήξερε και πρέπει να πηγαίνει κάπου στο τέλος της λίστας για να το βρει. Δεν μπορεί να μάθει ότι το Star SD πήγε πια στην θέση 33 πχ, και του λένε ότι πρέπει να μάθει τάμπλετ ή υπολογιστή για να βρίσκει τα αποτελέσματα.
Με τον συνδυασμό των δύο προβλημάτων λοιπόν, τα SD κανάλια πήγαν πάλι στην αρχή της λίστας και τα HD στο τέλος.
Ευκαιρία λοιπόν να ρωτήσω κανάλια της Digea και ΕΡΤ, τι γίνεται με το Teletext που πριν πολλούς μήνες μας είπαν ότι θα διακοπεί για μερικές μέρες για να αναβαθμιστεί, και εξαφανίστηκε;
 

sgatz

AVClub Enthusiast
26 May 2010
797
Αθήνα Ελλάς
Re: Επίγεια Ψηφιακή TV: Νέα & Εξελίξεις

Πάντως επειδή είμαστε κοντά και είμαστε φυσικά από Υμηττό, η 40 παίζει μια χαρά σε μένα χωρίς κανένα σπάσιμο. Είδα ότι δοκίμασες τα πάντα αλλά τι να πω...
Επίσης το Teletext όντως είναι ξεπερασμένο πια, αλλά στις smart υπηρεσίες ΕΡΤ - open tv κλπ γιατί να μη μπει σελίδα στοιχήματος;

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Re: Επίγεια Ψηφιακή TV: Νέα & Εξελίξεις

Προς το φίλο tolias:
Για να βρεις που οφείλεται το πρόβλημα στη 40 κανονικά χρειάζεται πεδιόμετρο.
Δεν είναι πάντα πρόβλημα η στάθμη, αλλά και τα λάθη (BER).
Μία φθηνή δοκιμή είναι φίλτρο LTE αμέσως μετά την κεραία. Τέτοια φίλτρα έχουν λύσει πολλά παρόμοια προβλήματα
Οι εκπομπές 4G είναι αρκετά ισχυρές.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Επίγεια Ψηφιακή TV: Νέα & Εξελίξεις

Πεδιόμετρο δεν παίζει, αλλά αυτό με το φίλτρο κάτι μου λέει, και πρέπει να το ψάξω λίγο. Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πρόβλημα στάθμης σήματος, αλλά όντως ποιότητας. Έχει φουλ σήμα, αλλά ξαφνικά βλέπω την ένδειξη σήματος να ανεβοκατεβαίνει σαν τρελή και σπασίματα στην οθόνη. Για λίγα δευτερόλεπτα, και μετά φτιάχνει. Για να το ξανακάνει μετά από λίγο. Η συχνότητα που εμφανίζεται το πρόβλημα είναι τυχαία, όπως επίσης και πόση ώρα θα κρατάει αυτό το προβληματικό σήμα. Μπορεί για μερικές ώρες, μπορεί και για 2 μέρες. Μοιάζει όντως σαν παρεμβολή, αλλά το κάνει μόνο στην συχνότητα 40 του Υμηττού και στα 3 κανάλια της. Αν είχα εγώ παρεμβολή θα επηρέαζε όλα τα κανάλια. Γι'αυτό είπα μήπως το δει κανένας από την Digea και ελέγξει τι σήμα στέλνει. Να υπενθυμίσω ότι είμαι Κυψέλη, κοντά στα δικαστήρια, και αφορά την συχνότητα 40 του Υμηττού. Και όπως είπα, έχω δοκιμάσει διάφορα επίπεδα σήματος με ενισχυτή γραμμής και περιοριστή σήματος, και δεν έχει σχέση με το εύρος σήματος. Το κάνει με όλα τα επίπεδα σήματος. Αλλά μόνο σε αυτή την συχνότητα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Το πρόβλημα με την συχνότητα 40, δηλαδή με τα μισά HD κανάλια της Digea συνεχίζεται. Τις περισσότερες μέρες δεν έχουν πρόβλημα, αλλά πότε πότε το πιάνει και δεν μπορώ να δω τίποτα. Και μπορεί να κρατήσει για ώρες ή μία ολόκληρη μέρα.
Βρήκα το 4g φίλτρο που μου προτείνατε πιο πάνω, αλλά έπρεπε να περιμένω να ανοίξουν τα καταστήματα για να το πάρω. Δηλαδή αυτή την βδομάδα, εφόσον μιλάμε για καταστήματα ηλεκτρονικών. Τα υπόλοιπα καταστήματα ανοίγουν την επόμενη βδομάδα. Περίμενα να ανοίξουν γιατί αρνούμαι να πληρώσω μεταφορικά περισσότερα από την τιμή του ίδιου του προϊόντος, για παράδοση στο σπίτι. Για προϊόν 7,5 ευρώ κάποιοι ήθελαν μέχρι και 8 ευρώ μεταφορικά και αντικαταβολή, αφού δεν μπορούσα προσωρινά να πληρώσω με κάρτα. Περίμενα λοιπόν να ανοίξουν τα καταστήματα.
Το φίλτρο είναι αυτό.
https://www.konigelectronic.com/tel...rial/dvb-tt2-lte-filter-822-862-mhz-550567087
Έχει φισάκια τύπου F, οπότε θέλει τους αντίστοιχους αντάπτορες για να ταιριάξει με τα κλασσικά φισάκια κεραίας. Σε δύο διαφορετικές φωτογραφίες ήταν διαφορετική η διάταξη τους, αν δηλαδή θα είναι αρσενικό στην είσοδο ή στην έξοδο. Και το δικό μου τελικά είχε άλλη τρίτη διάταξη. Οπότε θέλει προσοχή και για το ποια θα είναι η διάταξη στους αντάπτορες.
Δεν ξέρω αν δουλεύει, δεν είχα πρόβλημα με τα κανάλια αυτές τις μέρες, οπότε δεν ξέρω αν δουλεύει. Αν δω ότι για αρκετές μέρες δεν έχω πρόβλημα τότε μάλλον θα δουλεύει.
Το πρόβλημα είναι άλλο. Σε όσα κανάλια πιάνει δεν έχει πρόβλημα. Γιατί δυστυχώς με το φίλτρο επάνω χάνονται 9 κανάλια. Από δύο συχνότητες. Την 52 και την 54, από Υμηττό φυσικά. Στα κανάλια αυτών των συχνοτήτων μου βγάζει ότι δεν υπάρχει σήμα, και δείχνει μαύρο. Είναι μικρότερα αθηναϊκά κανάλια.
Προσπάθησα να παίξω με το επίπεδο σήματος, με το ρυθμιστικό του ενισχυτή γραμμής, και με μειωτήρα σήματος, σε μεγάλο εύρος δηλαδή. Η ένδειξη των υπολοίπων καναλιών έπαιζε από το 60% στο 100% σήμα, δηλαδή θα έφτανε κανονικά να δείξει και τα κανάλια των 52 και 54, αλλά τίποτα.
Και μετά είδα τις προδιαγραφές του φίλτρου. Αυτό που έχει το site της Konig κόβει λέει τις συχνότητες 822 μέχρι 862 MHz. Δηλαδή τις συχνότητες 65 μέχρι 69. Υπάρχουν και άλλες μάρκες που κόβουν από 58 ή 61 μέχρι 69. Οι συχνότητες όλες μαζί είναι από την 21 μέχρι την 69. Αυτά τα φίλτρα κόβουν τις συχνότητες από 58 ή 61 και μετά που έχουν λέει δοθεί στο 4g αν κατάλαβα καλά.
Τα συγκεκριμένα Konig που πωλούνται στην Ελλάδα για κάποιον περίεργο λόγο κόβουν όλα από την συχνότητα 694 μέχρι την 862 MHz. Δηλαδή από την συχνότητα 49 μέχρι την συχνότητα 69. Οπότε κόβει και τις 52 και 54, δηλαδή 9 κανάλια Digea στην Αθήνα. Δεν ξέρω αν θεωρείται πιο αποτελεσματικό, αλλά είναι μάλλον ακατάλληλο. Περίεργη επιλογή.
Οπότε το φίλτρο μπαίνει στην άκρη, χασούρα 7μιση ευρώ, και έχω ήδη παραγγείλει άλλο για να παραλάβω από κατάστημα. Αυτό κόβει λέει από την 58 και μετά, που έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν ελληνικά κανάλια εκεί.
Είναι απίστευτο πόσες λεπτομέρειες πρέπει να προσέχει κανείς.
Σημείωση: Το φίλτρο του site της Konig είναι το Konig KN LTE01. Για κάποιο λόγο στην Ελλάδα υπάρχει μόνο το Konig KN LTE02. Που κόβει 16 παραπάνω συχνότητες.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Το νήμα ξεκίνησε για να αναφέρω το πρόβλημα που είχα σε κάποιες συχνότητες, σπασίματα εικόνας κτλ, έμοιαζαν με πρόβλημα σήματος αλλά δεν ήταν. Γιατί με ενισχυτή γραμμής και μειωτήρα σήματος μπορούσα να αυξομοιώσω πολύ το σήμα, και πάντα εμφανιζόταν το πρόβλημα.
Ο johnny1 μου πρότεινε φίλτρο 4G. Πέσαμε πάνω στο lockdown και δεν ήθελα να το παραλάβω σπίτι με μεταφορικά παραπάνω από ότι έκανε το φιλτράκι. Όταν άνοιξαν τα μαγαζιά πήρα ένα φιλτράκι, που όμως βγήκε αποτυχία γιατί όπως γράφω στο προηγούμενο μήνυμα μου έκοβε 2 συχνότητες με 9 κανάλια.
Τελικά αγοράστηκε άλλο. Το πράγμα μου βγήκε ακριβό, 2 φιλτράκια μαζί με τους αντάπτορες γιατί όλα έχουν φισάκια τύπου F, όχι τα κλασικά φισάκια επίγειας κεραίας.
Έχει περάσει κανένας μήνας από την δεύτερη δοκιμή, και μπορώ πια να πω ότι το κόλπο δούλεψε! Τα σπασίματα έχουν μειωθεί κατά 95% μπορώ να πω, πότε πότε εμφανίζεται κανένα για να μου θυμίσει την ύπαρξη του προβλήματος. Χαλάλι το τρέξιμο, και το 20άρικο που συνολικά έδωσα περίπου, μαζί με το λάθος φιλτράκι.
Δεν ξέρω τι φταίει, γιατί πχ η συχνότητα με τα SD κανάλια να δείχνουν εντάξει, και τα αντίστοιχα HD κανάλια είχαν τόσα προβλήματα, άσχετα και με το επίπεδο σήματος μάλιστα. Αλλά με το φιλτράκι μέχρι στιγμής φαίνεται ότι το πρόβλημα λύθηκε.
Το πρώτο προβληματικό φιλτράκι το έχω αναφέρει στο προηγούμενο μήνυμα, το δεύτερο είναι αυτό, αν και το έχω πάρει από άλλο μαγαζί, αλλά αυτό το link βρήκα άμεσα.
https://www.fotocom.gr/EMS-LTE790F
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Και το 1ο φίλτρο δε θα σου πάει χαμένο, έρχεται και η 2η ψηφιακή μετάβαση.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι, διάβασα ότι αυτές οι συχνότητες που μου έκοβε το πρώτο φίλτρο θα δεσμευτούν για το 5G, οπότε θα φύγουν τα κανάλια από αυτές τις συχνότητες, και το πρώτο φίλτρο θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αυτό. Γιαυτό και έχω κρατήσει το φίλτρο και δεν το επέστρεψα ως προβληματικό. Σκέφτηκα, μπορεί να μου χρειαστεί με την αλλαγή που έρχεται.
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με λήψη των HD (40 UHF) και απορίες για Teletext

Το ίδιο πρόβλημα είχα πριν λιγα χρόνια στο σπιτι του πεθερού μου στο Ίλιον με λήψη από Υμηττό. Τα SD έπιαναν καλά και τα HD , με σπασίματα.
Αλλάξαμε τον κεντρικό ακριβό ενισχυτή αναλογικής λήψης με έναν φθηνό καινούργιο και όλα έφτιαξαν ως δια μαγείας !
 

dimkonst

Established Member
30 September 2010
114
Agia Paraskevi Attika
Γειά σας, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με δύο samsung tv στο σπίτι, μια lg που έχω παίζει τα hd της digea μια χαρά ενώ οι samsung με πολλά σπασίματα, το hd της ερτ παίζει άριστα, έφερα τεχνικούς με πεδιόμετρα και είπαν ότι το σήμα στις πρίζες των tv είναι καλό και σταθερό (μετά από πολλές δοκιμές έχω καταλήξει ότι είναι προβληματικοί οι δέκτες των samsung), έχω παραγγείλει φίλτρο LTE και περιμένω να μου έρθει να το δοκιμάσω, δεν ξέρω αν έχει βρεθεί κάποια άλλη λύση από τότε που είχατε τα προβλήματα, όταν δοκιμάσω το φίλτρο θα σας ενημερώσω. (περιοχή Σταυρός Αγίας Παρασκευής)
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν έκανα update, γιατί βαρέθηκα πια να ασχολούμαι. Αλλά με την ευκαιρία να πω ότι το πρόβλημα με την συχνότητα των HD της Digea, για το οποίο ξεκίνησα και το νήμα, δεν έχει λυθεί. Το 4g φίλτρο το πήρα όταν άνοιξαν τα καταστήματα μετά το πρώτο lockdown. Όπως είπα δεν το πήρα με παραγγελία γιατί αρνούμαι να δώσω το ποσό του προϊόντος για αγορά, και το ίδιο περίπου ποσό για μεταφορικά και αντικαταβολή.
Δεν μπορεί να διπλασιάζεται το ποσό με την παράδοση κατ' οίκον.
Το δοκίμασα μόλις το πήρα, δούλεψε όπως είδα, το ανέφερα εδώ, και σταμάτησα την περιγραφή.
Αλλά από την επόμενη πάλι μέρα άρχισε πάλι τα ίδια.
Αφαίρεσα τον ενισχυτή γραμμής που είχα για να τροφοδοτώ τους 4 δέκτες μου, και η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά. Στην θέση του έβαλα έναν διακλαδωτήρα σήματος, με φισάκια F όμως για την ελάχιστη απώλεια. Με ανταπτοράκια βέβαια για μετατροπή από φις κεραίας σε φις F. Φασαρία. Πάντως δούλεψε, τροφοδοτώ τους δέκτες μου χωρίς πρόβλημα έλλειψης σήματος.
Το πρόβλημα με τις παρεμβολές μειώθηκε αρκετά, αλλά δεν λύθηκε τελείως. Το φίλτρο 4g το αφαίρεσα με την καινούρια διακλάδωση, γιατί μου έριχνε αρκετά το σήμα σε περιφερειακά κανάλια της Digea, και χάνονταν. Και χωρίς να αφαιρεί τουλάχιστον τελείως το πρόβλημα στην συχνότητα 40, που ήταν το αρχικό πρόβλημα.
Κοινώς, ότι και να δοκίμασα, το πρόβλημα με την συχνότητα 40 παρέμεινε, αν και μειωμένο. Αλλά πότε πότε εμφανίζεται πάλι, οπότε αναγκαστικά γυρνάω στα αντίστοιχα SD κανάλια.
Η αφαίρεση του ενισχυτή φανέρωσε άλλο πρόβλημα. Την αυξομείωση του σήματος στις "απόμακρες" συχνότητες 52 και 54 της Digea. Εκεί που κάνει τις αλλαγές στα νησιά με τα σποτάκια που δείχνει αυτές τις μέρες, αφού όλη αυτή η μπάντα θα δεσμευτεί για το 5g.
Πριν μερικές μέρες δεν είχα καθόλου σήμα σε αυτές τις συχνότητες για κανά δύο μέρες. Τότε αφαίρεσα το φίλτρο 4g. Αφαιρώντας τις απώλειες του ήρθε λίγο σήμα, αλλά πότε πότε δεν έχω εικόνα, λόγω χαμηλού σήματος για λίγο.
Εκεί λοιπόν θέλει πάλι τον ενισχυτή, μέχρι τουλάχιστον να έρθει η σειρά της Αττικής για να αποχωρήσει η Digea από τις συχνότητες 50 και πάνω, που θα πάνε στο 4g όπως είπα, όπως γίνεται αυτές τις μέρες στα νησιά.
Αν βάλω όμως πάλι τον ενισχυτή θα αυξηθούν πάλι οι παρεμβολές στην συχνότητα 40, που έτσι και αλλιώς δεν έφυγαν ποτέ τελείως, αλλά λίγο τις έχω βελτιώσει.
Παράλληλα θα έχω πάλι και τα προβλήματα στην ΕΡΤ, αφού έχει πολύ δυνατό σήμα, και θέλει αρκετή μείωση της ενίσχυσης γιατί μπουκώνει και χάνεται η εικόνα. Έχω χάσει αγώνα του ΕΡΤ Sports πέρυσι από αυτό το θέμα.
Κοινώς, μπάχαλο. Η Digea δεν μπορεί να συντονιστεί με την...Digea στις εντάσεις σήματος των διαφορετικών συχνοτήτων, ίσως και λόγω δοκιμών για την αποχώρηση από τις μπάντες πάνω από την 50, και όλη η Digea δεν μπορεί να συντονιστεί με την ΕΡΤ. Είχα να δω τόσα προβλήματα από τα πρώτα χρόνια της ψηφιακής τηλεόρασης. Χωρίς να πειράξω τίποτα, έχω προβλήματα, από την αρχή που μπήκαν τα HD της Digea, και τώρα και στις συχνότητες πάνω από 50. Ίσως οι συχνότητες πάνω από 50 να ήταν εξαρχής πιο αδύνατες, και να τις κάλυπτε ο ενισχυτής. Αλλά με ενισχυτή έχω πάρα πολλά προβλήματα στην συχνότητα 40. Από εκεί ξεκινάει όλο το κακό. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά χωρίς λύση.
Πάντως τώρα πια το σύστημα ψιλοδουλεύει, με λίγες παρεμβολές στην συχνότητα 40, όχι συνεχής όμως πια, και με στιγμές που χάνω τις συχνότητες 52 και 54, όχι τόσο συχνές όμως και αυτές.
Α, ξέχασα, είμαι περιοχή Κυψέλη, κοντά στα δικαστήρια.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Τι ειδους κεραια εχεις? Εισαι βεβαιος οτι υπαρχει ανετη οπτικη επαφη με τον πομπο?
Σε ρωτω γιατι εχω ακριβως τα ιδια προβληματα ληψης σν και ειμαι στη θεσσαλονικη και
τα εχω αποδωσει ή στη (παλια) κεραια πανελ, ή στην οριακη οπτικη επαφη της κεραιας με τον πομπο,
ή και στα δυο μαζι. (Ελεγχος θα γινει το καλοκαιρι)
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με λήψη των HD (40 UHF) και απορίες για Teletext

Προς τους φίλους Dimkonst και Tolias.
Ο Σταυρός Αγ. Παρασκευής πιάνει σταθερότερα από Πάρνηθα.
Το ίδιο και η Κυψέλη.
Τα προβλήματα που λέτε μου φαίνονται λίγο κάπως... ιδιαίτερα αν έχετε οπτική επαφή με το Βουνό.
Ξεκινήστε τη διερεύνηση από την ταράτσα, για ταλαιπωρημένες κεραίες, φθαρμένα καλώδια, υγρασίες, τσακισμένα καλώδια μέσα στις πρίζες κλπ.
Παντως, τα HD της Digea αλλά και η ΕΡΤ που παίζουν με διαμόρφωση 64QAM είναι πιο ευαίσθητα σε λάθη από ότι τα SD της Digea που παίζουν με διαμόρφωση 16QAM.
Δεν είναι συνήθως πρόβλημα στάθμης αλλά λαθών BER.
Οι ενισχυτές δεν είναι πανάκεια, ιδιαίτερα αν είναι οι λάθος ενισχυτές.
ΠΧ, ένας ενισχυτής με μέγιστη έξοδο 90dBμV και gain 30dB, (συνήθεις τιμές σε φτηνούς γραμμής) όταν πάρει σε κάποιο κανάλι της μπάντας 70dBμV σήμα, θα παράγει στην έξοδό του 100dBμV. Ετσι, κλιπάρει και σκορπά λάθη και παραπροιόντα σε όλη τη μπάντα.
Επειδή τα ματάκια μου έχουν δει πολλά με τη συνήθη ερώτηση -βλέπω τα SD αλλά δεν βλέπω τα HD- και μόλις αρχίσω να ψάχνω την εγκατάσταση τραβάω τα μαλιά μου, έχω να σας πω πως όλα παίζουν το ρόλο τους.
Δεν υπαινίσομαι τίποτα για τις εγκαταστάσεις σας ούτε για τις ικανότητές σας, απλά επειδή έχω δεί το ίδιο έργο πολλές φορές (ως επαγγελματίας στην TV) προτείνω έλεγχο.
Την έπαθα και εγώ κάπια στιγμή στη δική μου (!!) εγκατάσταση και ξέρω τι σας λέω.
Και για να το ξεκαθαρίσουμε: ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Εγώ τουλάχιστον είμαι σε περιοχή που θα μπορούσε να θεωρηθεί προβληματική. Όλη η περιοχή βορειοανατολικής Κυψέλης και η περιοχή Πολυγώνου είναι κάτω από τα Τουρκοβούνια και δεν βλέπουν τον Υμηττό. Επίσης από την εποχή των αναλογικών καναλιών όλοι επέμεναν να έχουν την κεραία προς Υμηττό, γιατί η Πάρνηθα είναι πολύ μακριά και είχαν χειρότερη λήψη. Ο Υμηττός είναι δίπλα, αν και χωρίς οπτική επαφή. Μέσω αντανακλάσεων όλοι προσπαθούσαν. Όταν για το προηγούμενο σπίτι, δύο τετράγωνα από αυτό που είμαι τώρα, πήγα να πάρω κεραία, με ρώτησαν περιοχή που είμαι, τους είπα, μου απάντησαν "ωχ, καλή τύχη". Είχα δοκιμάσει και Πάρνηθα, επί αναλογικών ακόμη αλλά είχα πολλά χιόνια λόγω απόστασης. Όταν μπήκαν τα ψηφιακά δεν είχα πια πρόβλημα ούτε με τον Υμηττό.
Την κεραία την βρήκα έτοιμη στο καινούργιο σπίτι. Όχι και πολύ καινούργιο πια. Είμαι 7 χρόνια τώρα εδώ, η κεραία ήταν έτοιμη με την διακλάδωση μέσα στο σπίτι, μεγάλη Televes. Δεν ασχολήθηκα καθόλου. Είχα άψογο σήμα τα πρώτα 5 χρόνια. Χωρίς να κάνω τίποτα εγώ όμως εδώ και κάνα δύο χρόνια άρχισαν τα προβλήματα. Πρώτα η ΕΡΤ αύξησε πολύ το σήμα της και άρχισε να μπουκώνει. Αυτό αντιμετωπίστηκε με μείωση της ενίσχυσης του ενισχυτή γραμμής που είχα βάλει στο προηγούμενο σπίτι, και είχα μεταφέρει και στο καινούργιο. Κυρίως για να δίνω σήμα στους 4 δέκτες που έχω πάνω στην τηλεόραση, χωρίς να έχω απώλειες.
Μετά ήρθαν τα HD της Digea. Η συχνότητα 40 από την αρχή είχε προβλήματα, και στις 2 τηλεοράσεις του σπιτιού. Αυτά που έχω περιγράψει και ποτέ δεν λύθηκαν. Αυτά τα προβλήματα με ανάγκασαν να βγάλω τελείως τον ενισχυτή στην τηλεόραση μου με τους 4 δέκτες, και τότε είδα την διαφορά έντασης σήματος που έχουν οι συχνότητες 52 και 54 από τις υπόλοιπες. Χωρίς ενισχυτή και με το σήμα να μοιράζεται από ένα καλώδιο που φτάνει στην τηλεόραση, με splitter, με τα ανταπτοράκια για τα φισάκια τύπου F, όλα αυτά πίσω από την τηλεόραση, όλα αυτά λοιπόν ρίχνουν πολύ το σήμα, κυρίως στις πιο ασθενείς συχνότητες 52 και 54.
Αν είχα μόνο έναν δέκτη και το καλώδιο της κεραίας πήγαινε κατευθείαν, πιθανότατα δεν θα είχα πρόβλημα. Αλλά με όλα αυτά, το πρόβλημα εμφανίζεται.
Και το πρόβλημα ξεκινάει από την προβληματική συχνότητα 40. Αυτή με ανάγκασε να βγάλω τον ενισχυτή, και σε συνδυασμό με τις απώλειες του splitter να εμφανιστεί η χαμηλή ένταση των συχνοτήτων 52 και 54. Και το κακό είναι ότι ακόμα και τώρα η συχνότητα 40 ακόμα πότε πότε έχει προβλήματα.
Γι'αυτό ανέφερα αρχικά το θέμα. Μήπως ασχοληθεί η Digea και ψάξει τι γίνεται στην ρημάδα την συχνότητα 40. Που τώρα την αναφέρει και άλλος φίλος. Με καλή συχνότητα 40, χωρίς παρεμβολές ή σπασίματα ή δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα, θα είχα ακόμα τον ενισχυτή και θα τον είχα ρυθμίσει, και να μην είναι πολύ δυνατά για να μην μπουκώνει η ΕΡΤ, και δεν θα είχα την τωρινή αδυναμία στις συχνότητες 52 και 54. Όπως ήμουν δηλαδή τα πρώτα 6 χρόνια.
Αν θεωρούμαι προβληματική περιοχή, όποτε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, να θυμίσω ότι μέσα σε 5 χιλιόμετρα από εδώ, εκτός από την περιοχή μου υπάρχουν τα Εξάρχεια με τον λόφο του Στρέφη. Χρόνια εμένα εκεί και ξέρω την γλύκα. Και λίγο παραπάνω υπάρχει η Νεάπολη, Ιπποκράτους, Ασκληπιού κτλ, που είναι κάτω από τον Λυκαβηττό. Πολλές προβληματικές περιοχές μαζεύονται. Στο κέντρο της Αθήνας, μέσα σε 5 χιλιόμετρα. Δική τους ευθύνη είναι να παρέχουν παντού σωστό σήμα. Να μην πω τι γίνεται στην επαρχία, σε κάθε ρεματιά ή πλαγιά βουνού. Μην μας λένε για 96% κάλυψη σήματος.
 

dimkonst

Established Member
30 September 2010
114
Agia Paraskevi Attika
Δεν ξέρω τι να πω, έχουν έρθει 5 τεχνικοί που μου σύστησαν φίλοι, στην πολυκατοικία έχει αλλαχτεί η κεντρική κεραία, το καλώδιο μέχρι τον ενισχυτή, ο ενισχυτής, οι διακλαδωτές. Με μετρήσεις που έκαναν δείχνουν καλό σήμα στις πρίζες (άρα πρόβλημα με το δέκτη της τηλεόρασης) είναι Samsung ue46c7000 με φοβερή εικόνα που όταν βγάζω μια εξωτερική κεραία στο μπαλκόνι παίζει τέλεια και τα ψηφιακά της digea που με την κεντρική έχω το πρόβλημα. Μάλλον θα κάνω υπομονή μέχρι τον Αύγουστο που θα αλλαχτούν οι συχνότητες λόγο 5G στην Αττική. Αν και τότε δεν λυθεί το πρόβλημα δεν θα γλυτώσω το τρύπημα και θα βάλω μια μικρή εξωτερική κεραία στο μπαλκόνι.
Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε και τις απαντήσεις σας.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Πρίζες άλλαξες; Γιατί σε μονοκατοικία που έπιανε με σπασίματα τα κανάλια μόλις αλλάχτηκαν οι πρίζες με άλλες no name δεν υπήρξε ξανά πρόβλημα.
 

dimkonst

Established Member
30 September 2010
114
Agia Paraskevi Attika
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με λήψη των HD (40 UHF) και απορίες για Teletext

Πρίζες άλλαξες; Γιατί σε μονοκατοικία που έπιανε με σπασίματα τα κανάλια μόλις αλλάχτηκαν οι πρίζες με άλλες no name δεν υπήρξε ξανά πρόβλημα.
Ναι φίλε μου δοκίμασα τρεις διαφορετικές πρίζες (στην ίδια πρίζα ο φτηνός αποκωδικοποιητής παίζει άριστα και ή samsung όχι.
 

dimkonst

Established Member
30 September 2010
114
Agia Paraskevi Attika
Πάνω στην απόγνωση μου για να δω χωρίς πιξελίσματα τα HD της digea στο 30 και 40 κανάλι δοκίμασα με εσωτερική κεραία και κατάφερα να τα πιάσω σε κάποιο σημείο του δωματίου, σ εκείνο το σημείο όμως δεν έπιανα την ΕΡΤ, μου ήρθε φλασιά και σύνδεσα με ένα ταφ την εσωτερική κεραία με το καλώδιο από την κεντρική κεραία της πολυκατοικίας και εκ του θαύματος παίζουν όλα, δεν ξέρω για πόσο ή αν αλλάξει ο καιρός θα αρχίσουν πάλι τα ίδια, ο χρόνος θα δείξει, θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών γιατί συμβαίνει αυτό, δεκτές όλες οι ιδέες για μόνιμη λύση.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Πρόβλημα με λήψη των HD (40 UHF) και απορίες για Teletext

Εγώ τουλάχιστον είμαι σε περιοχή που θα μπορούσε να θεωρηθεί προβληματική. Όλη η περιοχή βορειοανατολικής Κυψέλης και η περιοχή Πολυγώνου είναι κάτω από τα Τουρκοβούνια και δεν βλέπουν τον Υμηττό.


Φιλε μου νομιζω οτι πρεπει να φερεις τεχνικο με πεδιομετρο
που θα του αναφερεις ποια καναλια ειναι προβληματικα.
Το δυσκολο στην υποθεση ειναι οτι πρεπει να ερθει σε μια
μερα με χαμηλη συννεφια (αρα σχετικη κακοκαιρια) γιατι ως συνηθως τοτε πεφτει το σημα.
Εγω προς το παρον ελυσα το προβλημα με αυτον τον τροπο.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ευχαριστώ πολύ φίλε για την θέληση που έχεις να με βοηθήσεις. Αλλά έχω άλλον τρόπο σκέψης. Πρώτον θεωρώ πισωγύρισμα να αρχίσω να σκαλίζω πάλι την κεραία όπως κάναμε την εποχή των αναλογικών καναλιών. Τότε που έπρεπε να διαλέξω τι θεωρούσα πιο ανεκτό. Να έχω είδωλο στην εικόνα στο MEGA ή χιόνια στον ΑΝΤ1. Θεωρούσα ότι αυτά τα είχαμε αφήσει πίσω με τα ψηφιακά.
Επίσης με τα ψηφιακά μάθαμε ότι δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις. Υπάρχουν 3 μόνο ζώνες. Που δουλεύουν άσπρο - μαύρο, χωρίς ενδιάμεσα χαρακτηριστικά.
Η πρώτη είναι η ζώνη λήψης, η σωστή ζώνη σήματος δηλαδή, όπου το σήμα έχει την κατάλληλη "ποσότητα" για να το πω απλά, όπου έχεις καλή εικόνα, χωρίς χιόνια, είδωλα, ή οποιαδήποτε άλλη ανωμαλία. Αν είσαι σε αυτή την ζώνη έχεις απλά καλή εικόνα.
Και 2 άλλες ζώνες. Η μία κάτω από την σωστή ζώνη, όπου έχεις δηλαδή λιγότερο σήμα από αυτό που χρειάζεται. Και η άλλη πάνω από την σωστή ζώνη. Όπου έχεις υπερβολικό σήμα, που μπουκώνει το tuner της συσκευής.
Οι 2 αυτές ζώνες έχουν το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Δεν έχεις καθόλου εικόνα. Έχεις μαύρη οθόνη με μήνυμα "Χωρίς Σήμα".
Στα ψηφιακά δεν υπάρχουν μάθαμε υποσυμπτώματα. Δεν υπάρχουν χιόνια ή είδωλα που στα αναλογικά έδειχναν πολλά. Δηλαδή κοντινή λήψη αλλά χωρίς οπτική επαφή, όποτε είχες λήψη εξ αντανακλάσεως. Ή μακρινή λήψη με αδύνατο σήμα. Ή ακόμα χειρότερα το ένα σύμπτωμα στο ένα κανάλι και το άλλο σύμπτωμα στο άλλο. Οπότε έπρεπε να πειραματίζεσαι με την κεραία, την γωνία κτλ.
Το μόνο σύμπτωμα που δικαιολογείται στα ψηφιακά μάθαμε είναι εικόνα με πιξελιάσματα και σπασίματα εικόνας. Αυτό γίνεται όταν είσαι σε δύο πολύ μικρές ζώνες λήψης σήματος. Όταν είσαι ακριβώς στο όριο ανάμεσα στην σωστή ζώνη και τις άλλες δύο ζώνες που είναι από πάνω και από κάτω της. Όταν έχεις τόσο οριακό σήμα που είσαι στην εξαιρετικά μικρή περιοχή ανάμεσα στις ζώνες.
Είναι όμως τόσο μικρές οι υποζώνες αυτές που αν έκανες μια πολύ μικρή διόρθωση στο σήμα, αυξάνοντας ελάχιστα το σήμα με κάποιον ενισχυτή ή μειώνοντας ελάχιστα το σήμα με κάποιον μειωτήρα σήματος, έφευγες από τα όρια των 2 κύριων κακών ζωνών και έμπαινες στην καλή ζώνη με το σωστό σήμα, και την καλή εικόνα. Έχοντας και ενισχυτή, και μειωτήρα είδα ότι όσες δοκιμές και αλλαγές και να έκανα, δεν έφευγε το πρόβλημα. Πήγα από ελάχιστο σήμα με ένδειξη παντού "Χωρίς Σήμα", μέχρι υπερβολικό σήμα όπου είχα πάλι παντού ένδειξη "Χωρίς Σήμα". Πουθενά ενδιάμεσα δεν λύθηκε το πρόβλημα της συχνότητας 40 κυρίως, και αρκετά λιγότερο και της συχνότητας 30. Των HD της Digea δηλαδή. Άρα δεν έχω πρόβλημα "ποσότητας" σήματος.
Επίσης όταν έχεις ένα μόνο κέντρο εκπομπής από το οποίο κάνεις λήψη, όλες οι συχνότητες ενός παρόχου έχουν ομοιόμορφη "ποσότητα σήματος". Δηλαδή μέχρι τώρα, όταν όλη η Digea ερχόταν από Υμηττό όλες οι συχνότητες της είχαν την ίδια εικόνα. Οπότε ή συνολικά είχες λήψη σε όλες τις συχνότητες της Digea πχ, ή όχι. Οπότε με μία αυξομείωση του σήματος με ενισχυτή ή μειωτήρα, έφτιαχναν συνολικά όλα τα κανάλια ενός παρόχου. Διαφοροποίηση μεταξύ συχνοτήτων μάθαμε ότι υπάρχει ή μεταξύ διαφορετικών παρόχων (δηλαδή οι συχνότητες της ΕΡΤ πχ να έχουν πιο δυνατό σήμα από της συχνότητες της Digea ακόμα και αν έρχονται και οι 2 από τον Υμηττό) , ή οι συχνότητες ενός μόνο παρόχου να έρχονται από διαφορετικές περιοχές. Όπως γινόταν στην πολύ αρχή της Digea που τα πανελλαδικά κανάλια της έρχονταν από τον Υμηττό και τα περιφερειακά αθηναϊκά έρχονταν από Αίγινα. Τότε είχα καλά κανάλια από τον Υμηττό και σπασίματα και πιξελιάσματα εικόνας από την Αίγινα, που επηρεαζόταν ακόμα και από το αν είχε συννεφιά ή λιακάδα.
Εδώ όμως έχω όλα τα κανάλια της Digea από την Υμηττό, από την εποχή που και πανελλαδικά και περιφερειακά τα έβαλε όλα στον Υμηττό. Γι'αυτό και μέχρι τώρα και όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα πια πρόβλημα. Το πρόβλημα εμφανίστηκε μόνο σε μια συχνότητα. Αυτήν που έβαλε τελευταία. Την 40, και πολύ λιγότερο την 30 όπως είπα.
Έκανα όπως είπα όλες τις δοκιμές αυξομείωσης σήματος χωρίς αποτέλεσμα.
Οπότε έχω όλες τις συχνότητες της Digea από τον Υμηττό, μέχρι τώρα δεν είχα προβλήματα, και προέκυψε μόνο σε μια από τις συχνότητες της.
Γι'αυτό επιμένω ότι δεν είναι θέμα δικής μου λήψης. Απλά αυτή η μια συχνότητα έχει "στραβό" σήμα. Ακάθαρτο, ασυντόνιστο ή δεν ξέρω τι άλλο. Γι'αυτό επιμένω ότι δεν είναι δική μου δουλειά να αρχίσω να σκαλίζω την κεραία, πληρώνοντας και ειδικό για αυτή την δουλειά μάλιστα, με λεφτά που δεν μου περισσεύουν.
Είναι δουλειά της Digea να ελέγξει και να διορθώσει το σήμα που μου στέλνει.
Αν το θέμα είναι η ασυμβατότητα της συσκευής μου, λόγω ειδικής κωδικοποίησης του σήματος κτλ, τότε να αναφέρω ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν οι 4 δέκτες που έχω πάνω στην τηλεόραση μου, αφού είναι μεν LCD αλλά χωρίς δέκτη MPEG4, ο ένας δέκτης μάλιστα είναι λίγων μηνών DVB T2, αλλά το πρόβλημα το έχει και η τηλεόραση την γονιών μου στο διπλανό δωμάτιο, Samsung με ενσωματωμένο δέκτη MPEG4, αν και όχι T2. Άρα πάλι το θέμα είναι της Digea και απλά πρέπει να μου στείλει το σωστό σήμα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την βοήθεια, αλλά νομίζω ότι απλά έτσι παίρνω πάνω μου το στραβό που κάνει η Digea και το κάνω δικό μου πρόβλημα. Εγώ "απαιτώ" από την Digea να λύσει το πρόβλημα, αφού και εκ του νόμου έχει αναλάβει όλα τα οφέλη, αλλά και τις υποχρεώσεις να στέλνει σε όλη την Ελλάδα σωστό σήμα.