Υπηρεσία Υβριδικής Τηλεόρασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Last edited by a moderator:

tsakman

Senior Member
Re: ΕΡΤ Hybrid

Έναρξη του hbbtv!
c5f5a15a8280085baf0a6d803e221caf.jpg
c959ee155c1a3e78dfed1fe7cec01064.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
Re: ΕΡΤ Hybrid

Πάτησα το κόκκινο κουμπί και μου έβγαλε στο κάτω μέρος της οθόνης τις επιλογές, αλλά δεν λειτουργεί τίποτα ακόμα ! απλά είναι επιλεγμένο απο μόνο του το 24plus...
 
Last edited by a moderator:

tsakman

Senior Member
Re: ΕΡΤ Hybrid

Και σε μένα το ίδιο. Η πλοήγηση δεν είναι εφικτή.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Re: ΕΡΤ Hybrid

Στο dvbviewer pro στον υπολογιστή δουλεύει η περιήγηση στις επιλογές, αλλά δεν ξεκινούν τα βίντεο (φαίνεται μόνο μία εικόνα όταν πατηθεί το stop).

Clipboard03.jpg

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg
 
Last edited by a moderator:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Re: ΕΡΤ Hybrid

Τουλάχιστον να προσλάβουν και έναν κειμενογράφο/διορθωτή ( μέσα σε αυτούς που θα προσλάβουν πάλι) γιατί το να βλέπεις το παρακάτω φάτσα κάρτα στην πρώτη σελίδα είναι κάπως.....

Οι υπηρεσίες HbbTV μπορούν να ενεργοποιηθούν με διάφορους τρόπους, με τον πιο δημοφιλές να είναι το πάτημα του Κόκκινου κουμπιού στο τηλεχειριστήριο.
 
Last edited by a moderator:

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Re: ΕΡΤ Hybrid

Ok, τώρα δουλεύει κανονικά το βίντεο, μετά την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του dvbviewer.

Clipboard04.jpg
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: ΕΡΤ Hybrid

Τουλάχιστον να προσλάβουν και έναν κειμενογράφο/διορθωτή ( μέσα σε αυτούς που θα προσλάβουν πάλι) γιατί το να βλέπεις το παρακάτω φάτσα κάρτα στην πρώτη σελίδα είναι κάπως.....
Δεν το βλέπω σε σελίδα της ΕΡΤ.
 
Last edited by a moderator:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Re: ΕΡΤ Hybrid

Μάλλον το άλλαξαν γιατί το πρωί που είδα ήταν εκεί και έβγαζε μάτι.
Τα άλλα sites έχουν κάνει copy paste την προηγούμενη ανακοίνωση.
 
Last edited by a moderator:

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
Re: ΕΡΤ Hybrid

Στο dvbviewer pro στον υπολογιστή δουλεύει η περιήγηση στις επιλογές, αλλά δεν ξεκινούν τα βίντεο (φαίνεται μόνο μία εικόνα όταν πατηθεί το stop).

Ίσως σε PC-software να παιζει, το θεμα ειναι οτι εγω εχω LG τηλεοραση (μοντέλο 2016) με WEBOS 3.0 - σε αναβαθμισμένο λογισμικό WEBOS 3.3 (3.3.3), και ακόμα δεν βλέπω τίποτα απο HBBTV !

Στην TV έχω ενσωματωμένο sat tuner, και βλέπω κανονικά όλες τις υπηρεσίες HBBTV των δορυφορικών καναλιών χωρίς κανένα πρόβλημα..

Η ΕΡΤ πριν αρκετούς μήνες, είχε επίσης ανακοινώσει-διαφημίσει μία ΕΦΑΡΜΟΓΗ SMART TV (δείτε εδώ το λίνκ --> ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΡΤ SMART TV) που έλεγαν ότι η εφαρμογή είναι έτοιμη, και προς το παρόν διαθέσιμη σε καινούργιες τηλεοράσεις LG με WEBOS 3.0 kai WEB0S 3.5.

Η δικιά μου τηλεόραση ήταν μέσα στα μοντέλα που θα έπαιρναν την εφαρμογή.. Τελικά αυτή η εφαρμογή ΔΕΝ ηταν ποτέ διαθέσιμη μέσα στα free applications της LG μου !! Κάτι εφαρμογές ComedyLab, France24, Euronews, DW, RT, Εφαρμογες με ραδιοσταθμούς RADIO Streaming - TV Streaming, και ακόμα ένα σωρό apps μέσα στην LG μου, αλλά το "ΕRΤ-APP" Πουθενά !!!

Τι να πω.. η παροιμία πάντως λέει : "Όπου ακούς πολλά κεράσια, βάστα μικρό καλάθι" !

Όσο "HD" είδαμε απο την ΕΡΤ, νομίζω ότι άλλο τόσο θα δούμε και σε HBBTV, ERT apps, κτλ.. Βέβαια η ΕΡΤ στις προσλήψεις δεν έχει πρόβλημα.. εκεί τα πάει περίφημα !!! ---> (http://www.cnn.gr/news/ellada/story/107871/proslipseis-206-ergazomenon-stin-ert)
 
Last edited by a moderator:

Chan Terism

Senior Member
20 February 2012
344
χανια κρητη
Re: ΕΡΤ Hybrid

Τελικά μάπα το καρπούζι το HBBTV της ΕΡΤ τους έστειλα μήνυμα εδώ http://newmediasupport.ert.gr ότι δεν λειτουργεί η υπηρεσία μπας και κάνουν κάτι γιατί έχω την εντύπωση ότι τα τζιμάνια εκεί στην ΕΡΤ νομίζουν ότι όλη η Ελλάδα από άκρη σε άκρη απολαμβάνει την νέα υπηρεσία HBBTV χωρίς προβλήματα όσο αφορά το ert app στης lg εγω το εχω κατεβάσει στην lg μου χειροκίνητα από το lg content store
 
Last edited by a moderator:

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Re: ΕΡΤ Hybrid

Εδώ αναφέρονται τα μοντέλα που υποστηρίζονται.
http://devices.ert.gr/hybrid/
Κάθε δυο χρόνια θα πρέπει να αγοράζουμε καινούργιες τηλεοράσεις. Τα έχουμε πει και αλλού για τις όχι και τόσο smart συσκευές.
Καμια εφαρμογή για υπολογιστή γνωρίζουμε;
 
Last edited by a moderator:

midas

AVClub Enthusiast
11 September 2013
1,199
Re: ΕΡΤ Hybrid

Στα teaser τους λενε ότι όσοι εχουν smart tv θα μπορουν να βλεπουν υβριδική. Δεν συμβαίνει όμως παρά σε ελάχιστους και σε εκείνους με προβληματα - χωρίς πλοηγηση. Επίσης με την "ιδέα" αυτη την πρωτοποριακή μεν αλλα απευθυνομενη σε λίγους, δεν μπορουμε οι υπόλοιποι θνητοι να δουμε τα αθλητικά της ΕΡΤ και τους αγωνες μπάσκετ-βολευ σε τηλεόραση παρα μονο σε smartphone ή στο ίντερνετ στο σαιτ της ΕΡΤ.

@mr Vox ουτε στην πλειοψηφία αυτών των μοντέλων που αναφέρονται παιζουν ενώ η Samsung (στο τηλέφωνο που δίνει η ΕΡΤ για πληροφορίες) δηλώνει αγνοια για το θέμα. Θα δουμε τι θα γίνει στο μέλλον ας γινει γρηγορα μια ενημερωση όλων των μοντέλων.
Για υπολογιστη δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα μπορει να μην ειναι το υβριδικο κάπου αλλά μπορεις να δεις όλα τα κανάλια της ΕΡΤ ιντερνετικα και τα αθλητικά ertplay1-2.

edit: ΕΡΤ Αpp μονο στην Lg τελευταία μοντέλα βρισκουμε για να το κατεβάσει κάποιος στην smart tv του.
 
Last edited by a moderator:

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
Re: ΕΡΤ Hybrid

@mr.Vox, - Εχω LG Smart TV - 4K (μοντελο 2016) και το HBBTV της ΕΡΤ ειναι ανενεργο ! Μεσα απο το λινκ που εβαλες, το λεει ξεκαθαρα οτι η δικια μου LG τηλεοραση με λογισμικο WEBOS, είναι έτοιμη για την υπηρεσία hbbtv της ΕΡΤ. Έλα όμως που η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν λειτουργει, απλά μπαίνω μόνο στο μενού του hbbtv!

Δεν χρειάζεται πλέον να αγοράζεις τηλεόραση κάθε δύο χρόνια.. Ήδη έχω γράψει ότι έχω σύγχρονη τηλεόραση με dvb-t2/HEVC, και στην τηλεοραση μου λειτουργουν ολα σωστά! Μόνο οι υπηρεσίες της ΕΡΤ είναι εκτός πρόσβασης..
 
Last edited by a moderator:

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,241
Re: ΕΡΤ Hybrid

Έχομε πει ότι ούτε το netflix λειτουργεί σωστά σε τηλεοράσεις δυο ετών. Το γνωστό θέμα με τους υπότιτλους.
Ποιος ξέρει τι άλλες υπηρεσίες θα μπουν οι οποίες θα απαιτούν νέες εφαρμογές κτλ.
Με μη certified συσκευές δεν γίνεται δουλειά.
 
Last edited by a moderator:

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
Re: ΕΡΤ Hybrid

Η ΕΡΤ μέσα απο την ιστοσελίδα της, έγραφε ποια είναι τα LG μοντέλα για το app της, και μέσα ήταν και η δικια μου τηλεόραση, απλά το συγκεκριμένο application δεν υπάρχει μέσα στο LG content ! Απο άλλα free apps, έχει μέσα εκατοντάδες..
 
Last edited by a moderator:

takis2007

New member
25 November 2007
13
Re: ΕΡΤ Hybrid

Σε όσους εμφανίζει το μενου αλλα δεν μπορουν να επιλέξουν τιποτα ας δοκιμάσουν με κανενα πληκτρολόγιο. Με αυτο τον τρόπο δουλεψε σε Panasonic του 14' που δεν ειναι στα υποστηριζόμενα μοντελα με ενα μίνι ασυρματο keyboard! Απο τη στιγμη που θα μπεις στην υπηρεσια με το keyboard, μετά το ελέγχεις άψογα και με το τηλεκοντρολ και λειτουργουν όλα. Προφανώς εχουν κάποια θεματακια να διορθώσουν!
 
Last edited by a moderator: