Ξαφνικά, έχασα κανάλια, ΗD κανάλια και την ΕΡΤ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Red1

New member
23 January 2019
55
Καλησπέρα σε όλους.

Κάτοχος Panasonic Plasma TXP46S10E

Σήμερα, είπα να κάνω επανασυντονισμό τα κανάλια για να πιάσω το Mega και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα...

- Έχασα όλα τα HD κανάλια
- 'Έχασα κάποια ξένα κανάλια όπως DW News, Nickelodeon κτλπ
- Έχασα ολα τα ραδιοφωνικά κανάλια
- EΡΤ δεν μπορώ να πιάσω με τίποτα

Έκανα τα πάντα κύριοι, απο πολλαπλούς επανασυντονισμούς μέχρι επαναφορά factory settings, το ίδιο πρόβλημα, μάλιστα, με τον 2 επανασυντονισμό, για κάποιον λόγο, ενω είχα ήχο απο τα κανάλια είχα μόνο μαύρη εικόνα.
Αφού ξέθαψα λίγο το μενού, βρήκα την επιλογή "scan all HD channels" και έκανα - γι'αλλη μια φορά - επανασυντονισμό, το πρόβλημα της μαύρης εικόνας λύθηκε αλλά τα ξένα κανάλια, τα ΗD και την ΕΡΤ δεν τα βρίσκει με τίποτα πλέον, έχω τρελαθεί καθώς είμαι πάνω απο μισάωρο πάνω απο την TV.

Ti γίνεται σ'αυτη την περίπτωση κύριοι ?
Περιοχή Θεσσαλονίκης

TL;DR : H TV μου έπιανε κανονικότατα ΕΡΤ, ΗD κανάλια, ξένα κανάλια και ραδιοφωνικά, μετά απο επανασυντονισμό (για να πιάσω το mega) τα έχασα και η TV δεν τα ξαναβρίσκει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Από το ρεύμα την έβγαλες για λίγο?

Επίσης σαν δεύτερη δοκιμή, άλλαξε χώρα και μετά ξαναβάλε GR.
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Ελα Σάκη, ευχαριστώ για την απάντηση φίλε :)

Nαι, έσβησα, την έβγαλα απο την πρίζα για 10 λεπτά αλλα μια απο τα ίδια...
Οταν έκανα factory reset, έβαλα σαν χώρα την Γερμανια...μία απο τα ίδια...

Πραγματικά ΔΕΝ καταλαβαίνω τι παίζει...
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Δεν ξέρω αν σε επηρέασε η μπόρα που είχε. Αυτή τη στιγμή τα πιάνω όλα. Πιάνεις από Χορτιάτη; Μπορείς να κάνεις χειροκίνητο συντονισμό σε συγκεκριμένο κανάλι; Αν ναι, η ΕΡΤ είναι στο 24 τα ελληνικά (38 απο Φιλίππειο) και 36 τα ξένα, τα HD της Digea στα 43 και 48.
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Ψηλέ...(κυριολεκτικά :D) 1000 ευχαριστώ για το tip !

Aκούστε εδώ : To πρόβλημα ήταν άλλο...

Στην κουζίνα, εχω μια μικρή TV η οποία είναι συνδεδεμένη με δορυφορικό πιάτο.
Στν υποδοχή της κεραίας αυτής είναι συνδεδεμένα 2 καλώδια κεραίας μέσω ενος Τ, 1 για την Ελληνική TV, μια για τα Ιταλικά που βλέπω, get this, το καλωδιο της κεραίας για τα Ελληνικά είχε φύγει απο το Τ και...γι'αυτο τον λόγο δεν συντόνιζε ΚΑΠΟΙΕΣ συχνότητες - ή μαλλον συντόνιζε αλλά δεν έβρισκε τα κανάλια ? (στο καναλι 24 πχ την ΕΡΤ δεν την έβρισκε).

Ξέρω παιδιά οτι ειμαστε στο υπο-φόρουμ της Digea αλλά...να ρωτήσω, τι διάολο παίζει με την συνδεσμολογία ? Δηλαδή, τι σχέση έχει που αμα δεν ειναι συνδεδεμένο το καλώδιο της κεραίας για τα Ελληνικά στην ΑΛΛΗ TV δεν μπορώ να δω ορισμένα κανάλια σ'αυτη του σαλονιού μου ? Δηλαδή αμα πάρει πόδι η μικρή TV στην κουζίνα πως στο καλό θα μπορώ να βλέπω ολα τα κανάλια σ'αυτη του σαλονιού ?
Δεν ξερω/δεν θυμάμαι τι είχε κάνει ο τεχνικός πριν χρόνια προφανώς για να ξέρω γιατί γίνεται αυτό το μπουρδούκλωμα.

Πριν, μετά τον συντονισμό έβρισκε 18 κανάλια, τώρα, αφού σύνδεσα το καλώδιο που είχε φύγει απο το Τ στην άλλη τηλεόραση...54 ! Και ΕΡΤ, και όλα τα HD, και τα ραδιοφωνικά.

Ευχαριστώ για την προθυμία να με βοηθήσετε κύριοι, το εκτιμώ πραγματικά, αμα μάθω τώρα και γιατί συμβαίνει αυτό το αλαλούμ θα κοιμηθώ ακόμα καλύτερ απόψε !
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Α, μάλιστα. Κλασσικές αρχές γραμμών μεταφοράς. Αν μια γραμμή μεταφοράς δεν παραδόσει την ενέργεια που μεταφέρει, τότε αυτή γυρνάει πίσω. Στα UHF το μήκος κύματος είναι κάποιες δεκάδες εκατοστά. Για κάποιες τυχερές συχνότητες το μήκος του καλωδίου σου θα είναι ακριβώς πολλαπλάσιο του μισού του μήκους κύματός τους και η επιστροφή θα είναι σε φάση και θα προστίθεται στο σήμα στο σημείο διακλάδωσης. Για όλες τις άλλες θα είναι σε διαφορά φάσης ή και σε αντίφαση οπότε θα το εξασθενεί.

Για να μην έχεις πρόβλημα, αν αποσυνδέσεις τη μικρή τηλεόραση, θα πρέπει να συνδέσεις στο καλώδιό της μια αντίσταση τερματισμού 75Ω. Ξέρω ότι υπάρχουν για F connector, δεν έχω δει για βύσμα τηλεόρασης.

Στην τύχη ένας σύνδεσμος: https://www.kosmosat.gr/signals-dis...ing-resistor-with-dc-block-5-2250-mhz-5-pack/
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Είσαι κύριος με Κ κεφαλαίο φίλε μου, 1000 ευχαριστώ για την επεξήγηση και βοήθεια, με βοήθησες πραγματικά καθώς δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω απο μόνος μου.
Θα δω και την αντίσταση που παρέθεσες στο link σου για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο !

Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι Psilos !
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Όταν λες "Τ" μήπως εννοείς TV-SAT Splitter? (Διαχωριστικό. TV στην μία έξοδο και SAT στην άλλη).
Μπορεί να είναι χαλασμένο και αυτό. Αν το αποσυνδέσεις τελείως για λίγο, η άλλη σου τηλεόραση (όχι της κουζίνας), μήπως δουλεύει χωρίς πρόβλημα?
Ακόμα και ο μίκτης (combiner) που είναι κάπου ψηλά στις κεραίες σου, μπορεί να είναι χαλασμένος.
Ή και οι ενώσεις στην καλωδίωση να μην είναι σωστές, ή/και χαλασμένο καλώδιο.

Σου βάζω πολλά, αλλά τέτοια συμπεριφορά μπορεί να έρχεται και από κάτι από τα παραπάνω. :a0210:
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Σάκη καλησπέρα.

Ναι, το splitter εννοούσα ! Μόλις έκανα δοκιμή και αφαιρώντας το splitter απο την TV στην κουζίνα μπορώ να δω κανονικά στη μεγάλη του σαλονιού ! κανενα πρόβλημα απολύτως...

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ;)
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Από το πρώτο σου μήνυμα κατάλαβα πως είναι διαχωριστικό TV-SAT Splitter και όχι απλό "Τ".
Αν είναι έτσι, δεν πρέπει να το αφαιρέσεις τελείως. Πρέπει να υπάρχει στην εγκατάσταση. Είπα να το βγάλεις για λίγο για δοκιμή.
Μπορείς να μου πεις τι γράφει επάνω, κάποιο μοντέλο, ή αν δεν γράφει κάτι, κάποια φωτογραφία ώστε να σου πω ακριβώς?
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Σακη καλησπέρα.

Είναι ενα απλό, μαύρο slitter, το μόνο χαρακτηριστικό που έχει πάνω φίλε ειναι οτι γραφει "BEAM", τίποτα παραπάνω...
παντως, οπως ειπα και πιο πάνω, αμα το splitter αφαιρεθει απο την TV στην κουζίνα αυτή στο σαλόνι παιζει κανονικά, το πρόβλημα ειναι μονο οταν αφαιρεθει το καλώδιο της κεραίας (για τα Ελληνικά κανάλια) απο το splitter οπου κα ιγίνεται αυτο που περιγράφω στο 1ο ποστ μου.

Ευχαριστώ
 

Lakis80

New member
8 June 2022
2
Καλησπέρα.αν υπάρχει ακόμα η συζήτηση έπαθα κι εγώ το ίδιο μόλις χθες στα καλά καθούμενα.
 

Lakis80

New member
8 June 2022
2
Καλησπέρα.αν υπάρχει ακόμα η συζήτηση έπαθα κι εγώ το ίδιο μόλις χθες στα καλά καθούμενα.
 

Chrissour11

New member
21 April 2023
1
Καλησπέρα! Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα σε μια LG στο χωριό, Καρπενήσι. Πιάνω 10 κανάλια και δε βρίσκω πουθενά την ΕΡΤ.
 

sotiria

New member
21 July 2023
1
Καλησπέρα σας .Μετακόμισα και η τηλεόραση μου ενώ στις αρχές έπαιζε 5-6 κανάλια ξαφνικά μετά από 3 μέρες δεν βρίσκει κανένα κανάλι.Κανω επαναφορά συνέχεια και τίποτα αλαξα και το καλώδιο και πάλι .τι λέτε να φταίει ?μόνο μαύρη οθόνη δείχνει
 

kurkosdr

Senior Member
14 December 2014
417
Καλησπέρα σας .Μετακόμισα και η τηλεόραση μου ενώ στις αρχές έπαιζε 5-6 κανάλια ξαφνικά μετά από 3 μέρες δεν βρίσκει κανένα κανάλι.Κανω επαναφορά συνέχεια και τίποτα αλαξα και το καλώδιο και πάλι .τι λέτε να φταίει ?μόνο μαύρη οθόνη δείχνει
Πρώτα απ'όλα δοκιμάζεις με άλλη τηλεόραση ή αποκωδικοποιητή. Μπορεί να τα έπαιξε η τηλεόραση. Και μετά αρχίζεις να ψάχνεσαι με την κεραία.
 
  • Like
Reactions: sotiria

latinsoapsfever

Established Member
25 May 2007
296
Τα 5-6 κανάλια που έπιανες είναι λίγα και από μόνο του φωνάζει προβληματική λήψη, που επιδεινώθηκε και δεν πιάνεις κανένα.
Που μένεις, είσαι κοντά σε αναμεταδότες; Έχεις φυσικά εμπόδια (βουνό) προς αυτούς;
Με τι κεραία κάνεις λήψη, εσωτερική ή εξωτερική;


Στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας με λήψη από επίσημα κέντρα εκπομπής η βάση είναι τα 12-14 κανάλια, 7 της DIGEA, 5 της ΕΡΤ και τουλάχιστον 2 περιφερειακά (έως 15 ανάλογα την περιοχή), σύν 9 ραδιοφωνικά κανάλια της ΕΡΤ. Λιγότερα από 14 τηλεοπτικά κανάλια ειναι πρόβλημα
Αν προσθέσουμε και τα HD ξεπερνάμε τα 30 κανάλια.
 
  • Like
Reactions: ΓΡΥΠΑΣ