Ερωτήσεις για αγορά τηλεόρασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
καλημερα σε ολους σκεφτομαι ανα αγορασω την εν λογω τβ -55XF9005-,και απο την αλλη σκεφτομαι και την( λογου προσφορα ποιοP πολυ) philips 55OLED754 Ambilight.
αυτην τη στιγμη εχω την samsung q7f49 και εχω αποσασταση 2.70 μερτρα (μου ειναι μικρη το ξερω)
αξιζει μηπως να παω σε 65ρα 9005?

ειμαι σε διλλημα και δεν ξερω τι να κανω ειλικρινα,μαρεσει και αρκετα το Ambilight+ειναι και oled αλλα διαβαζω για το φωχο μενου+καποια lag που κανει

απο την αλλη εχω και την b7lg σε αλλο δωματιο και ξερω τι θα παει μαυρο και oled,
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
romeosr21 αν θες πες δυο λόγια και για τα υπόλοιπα παρακάτω:


Απόσταση θέασης : 2,7 μέτρα

Θέση θέασης (απέναντι σχετικά,πλάι):

Συνθήκες φωτισμού (φως ημέρας,χαμηλός,σκοτεινός,καθόλου):

Χρήση-περιεχόμενο (ταινίες,σειρές,αθλητικά,gaming,digea,) :

Πηγές (sd,hd,HDR,streaming):

Απαιτήσεις σε ποιότητα:

προϋπολογισμός :

προηγούμενη/υπάρχουσες τηλεόρασεις: Samsung 49Q7FN,LG B7
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
η τηλεοραση θα ειναι ακρινως απεναντι μου ευθεια,

η χρηση ειναι για pc monitotr netflix.ταινιες,δορυφορικα καναλια,ποσοσφαιρο.και gaming (ολα αυτα τα κανω με : Samsung 49Q7FN)

προϋπολογισμός μαξ εως 1.000 ευρω
Συνθήκες φωτισμού δεν εχω θεμα σε αυτο (υπαρχουν και τα πατζουρια αλλωστε χαχα)


οι τβ που κοιταω ειναι η εξης,

Sony KD65XF9005 (σε 55 εδω δεν την κοιταω γιατι ειμαι της αποψης αμα ειναι να δωσω 799 ας παρω oled με 899
Philips 55OLED754 Ambilight την ειδα απο κοντα αλλα δεν τρελαθηκα και πολυ μετρια με φανηκε,αλλα ειναι oled με οτι αυτο συνεπαγεται
Sony KD-55AG8 την ειδα απο κοντα και εντπωσιαστηκα

για το burn in δεν εχω θεμα και δεν με απασχολει επαιζα ασταματητα στην b7 lg χωρις κανενα θεμα ποτε,αλλωστε δεν ειμα και ψειρας.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η Sony AG8 είναι αρκετά εκτός budget... Αν για κάποιον λόγο δε θέλεις να πας σε Philips OLED, ίσως θα είναι καλύτερα να περιμένεις, για άλλο μοντέλο, κοντά στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις, εφόσον πας για 55".
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ειμαι στο τσκα να την αγορασω παιδια τι λετε αξιζει? στα 899 ειναι ακομα
ενας λογος για μενα ειναι και το ambilight...

διαβαζω γενικα για μερικα bugs που κανει.

επισης PIP εχει? (να χωριζει η τβ σε 2 και να βλεπεις διαφορετικα προγραμματα)
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Έχεις την 49" και σου είναι μικρή, όπως και αναφέρεις.
Η 55άρα θα σου δώσει παραπάνω εικόνα, αλλά δεν θα είναι αυτό το ουάου που μπορεί να περίμενες.
Μήπως να μην κοίταγες καθόλου μικρότερες από 60" ?
 

panagis1989

Established Member
16 November 2019
212
Απάντηση: Re: Philips OLED754 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ειμαι στο τσκα να την αγορασω παιδια τι λετε αξιζει? στα 899 ειναι ακομα
ενας λογος για μενα ειναι και το ambilight...

διαβαζω γενικα για μερικα bugs που κανει.

επισης PIP εχει? (να χωριζει η τβ σε 2 και να βλεπεις διαφορετικα προγραμματα)

899+150 (5ετης εγγύηση που την θεωρώ απαραίτητη σε τέτοιο price range) = 1049
H b9 εχει μαζι με 5ετη 1199. Με ο,τι αυτο σημαίνει.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
οπως τα λες ειναι, απλα πχ 60αρα oled δεν υπαρεχει προς το παρον. (το δωματιο ειναι πολυ μικρο περιπου 10 τμ. και εχω αποσατση θεασης στα 2.70 μετρα..μηπως και η 65ρα που ψαχνω ειναι υπερβολη?

ενας λογος αγορας ειναι και το ambilight παντα μου αρεζε

επισης βρηκα να πουλησω σε φιλο την υπαρχουσα τβ
 

paragontikos

New member
4 March 2015
23
οπως τα λες ειναι, απλα πχ 60αρα oled δεν υπαρεχει προς το παρον. (το δωματιο ειναι πολυ μικρο περιπου 10 τμ. και εχω αποσατση θεασης στα 2.70 μετρα..μηπως και η 65ρα που ψαχνω ειναι υπερβολη?

ενας λογος αγορας ειναι και το ambilight παντα μου αρεζε

επισης βρηκα να πουλησω σε φιλο την υπαρχουσα τβ

ήμουν σε παρόμοιο δίλημμα και τελικά την παρήγγειλα (Philips55), σίγουρα big is better αλλά οι διαφορές στις τιμές είναι μεγάλες,
επίσης η λογική αν δώσω λίγα παραπάνω παίρνω κάτι καλύτερο δε τελειώνει ποτέ :p (θα καταλήξεις οτι πρέπει να πάρεις την C9 στις 65)
καλά είναι να υπάρχει ένα ταβάνι αλλιώς μετά είναι μια σπαζοκεφαλιά που δε λύνεται..

το ambilight είναι όντως εντυπωσιακό αλλά σε κάποιες σκοτεινές ταινίες προσωπικά δε μου αρέσει (έχω παλιότερη philips) και κάποιες φορές κουράζει
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Έχεις την 49" και σου είναι μικρή, όπως και αναφέρεις.
Η 55άρα θα σου δώσει παραπάνω εικόνα, αλλά δεν θα είναι αυτό το ουάου που μπορεί να περίμενες.
Μήπως να μην κοίταγες καθόλου μικρότερες από 60" ?


και τωρα κανω σκεψεις μηπως παω στην 65ρα 9005 τελικα..
απλα πριν 3 χρονια ειχα την
LG 65UH615V

και ηταν σε ποιοτητα εικονας μαυρο χαλι εκανε πολυ banding clouding κτλπ και αγορασα τη lg b7 και ηρεμησα μετα (για αυτο και σκεφτομαι για oled και παλι)

στην sony 9005 εχουμε τετοια θεματα?
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Τελικα αλλαξανε τα πραγματα και θα αλλαξω την τβ που εχω στο σαλονι μου,η αποσταση θεασης ειναι πανω απ 3.60 μετρα αναλογα και που καθεσαι στο καναπε
το πολυ αν ανεβω εως 70 ιντσες (το ιδανικο για μενα αλλα δν βρισκω κατι το ιδιαιτερο. 75 δν νε παιρνει ισως μονο οριακα γιατι εχω τοιχο με κουρμπα αν και ξεφυγει η τιμη εκει, τη μονη οικονομικη βρισκω αυτη εδω Samsung UE70RU7092 στα 700+

θα βλεπουμε κυριως ταινιες,ντεφλιξ,και επιγεια καναλια,to budget εως 900 ευρω μαξ και ποιο κατω δεν με χαλαει

εχω ξεχρισει αυτες εδω

Samsung QE65Q60R 900 ευρω
Samsung UE65RU7400 700ευρω
Sony KD-65XG8096 900 ευρω
Philips 65PUS7304 Ambilight 750 ευρω
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Θα πρόσθετα στις επιλογές και την UM7100 που λέει και ο Μιχάλης.
Πρέπει να δεις τα + και τα - κάθε μίας, καθώς είναι διαφορετικές η μία με την άλλη.
Προτιμάς Ambilight? OLED? Το καλύτερο μαύρο? Μικρότερο lag?

Είναι κλειστά και τα καταστήματα ώστε να έβλεπες και κάποια από κοντά.

ΥΓ. Πόσο έχουν πέσει οι τιμές και έχουν γίνει προσιτές για τις ΜΕΓΑΛΕΣ 60-65-70 που πριν μερικά χρόνια για πολλούς από εμάς φάνταζαν απλησίαστες.
 

romeosr21

Senior Member
16 May 2010
308
Θα πρόσθετα στις επιλογές και την UM7100 που λέει και ο Μιχάλης.
Πρέπει να δεις τα + και τα - κάθε μίας, καθώς είναι διαφορετικές η μία με την άλλη.
Προτιμάς Ambilight? OLED? Το καλύτερο μαύρο? Μικρότερο lag?

Είναι κλειστά και τα καταστήματα ώστε να έβλεπες και κάποια από κοντά.

ΥΓ. Πόσο έχουν πέσει οι τιμές και έχουν γίνει προσιτές για τις ΜΕΓΑΛΕΣ 60-65-70 που πριν μερικά χρόνια για πολλούς από εμάς φάνταζαν απλησίαστες.

Εχεις δικιο να εχουν πεσεις αρκετα οι μεγαλες τλεορασεις,

τελικα αγορασα την OLED65C8PLA απο φιλο μου και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος (αν και εχω και την b755 σε αλλο δωματιο) αλλα νομιζα η c8pla εχει καλυτερα χρωματα κλτπ. το θεμα ειναι οτι και η 65αρα μικρη μου φαινεται συνηθισε το ματι κατευθειμ,με βλεπω να ψαχνω για 75αρα τωρα... καμια ιδεα?? χαχα-bye-