Mendelssohn - Ιταλική συμφωνία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Η Ιταλία και ο νότος αποτελούσε σημείο έλξης για τους ρομαντικούς.
Ο Liszt έμεινε στην Ρώμη, ο Brahms είδε να ανθίζουν οι λεμονιές, ο Schumann την πλανεύτρα φλογερή ματιά των ιταλίδων και από ένα palazzo στο μεγάλο κανάλι της Βενετίας ξεκίνησε ο Wagner για το τελευταίο του ταξίδι. Συμβάν δραματικό αλλά και εξόχως ρομαντικό.

Ο Mendelssohn ανάμεσα στο 1830/1831 έμεινε στην Ιταλία για αρκετούς μήνες.

H 4[SUP]η[/SUP] η αλλιώς Ιταλική συμφωνία γράφτηκε το 1833 στο Βερολίνο. Αν και συνέθετε εύκολα δεν τον ικανοποίησε πλήρως το αποτέλεσμα για αυτό έκανε αναθεωρήσεις. Πολλοί συνθέτες, με πρώτο τον Bruckner, αναθεωρούσαν και σήμερα παίζονται διάφορες εκδοχές των συμφωνιών τους. Στην περίπτωση της Ιταλικής σήμερα παίζεται αποκλειστικά η πρώτη εκδοχή. Η πρώτη μαζί με την αναθεωρημένη εκδοχή υπάρχει μόνο, εξ όσων γνωρίζω, στην πρώτη ηχογράφηση του Gardiner από το 1999 με Βιέννη (DG). (Η δεύτερη ηχογράφηση του Gardiner έγινε το 2016 με την London Symphony Orchestra).


Η συμφωνία αποτελείται από τέσσερα μέρη.
Το πρώτο μέρος είναι ένα allegro vivace χαρούμενο, φρέσκο, ζωηρό ως και λίγο φαμφαρόνικο που ίσως θυμίζει Rossini.
Η εισαγωγή είναι κάπως έτσι.
Ξεκινά με μια χαρούμενη δεσπόζουσα μελωδία από τα έγχορδα που γυρίζει στα πνευστά και μετά σε όλη την ορχήστρα. Μετά από 1,5 λεπτό η μελωδία αυτή σβήνει και με μία όμορφη μετάβαση δίνει θέση στο δεύτερο θέμα που εμφανίζεται από τα κλαρινέτα όμποε και φλογέρες. Αυτά αμέσως το παραχωρούν στα έγχορδα που παίζουν μια όμορφη καντέντσα. Στο τέλος της καντέντσας ένα μοναχικό κλαρίνο απελευθερώνει την ορχήστρα για να αρχίσει η ανάπτυξη. Αυτά διαρκούν 2,5 λεπτά και μπόρεσα να τα αντιληφθώ από μαγνητοσκοπημένη ηχογράφηση του Chailly με την φιλαρμονική του Βερολίνου.


Το δεύτερο μέρος είναι ένα γαλήνιο Adante con moto με δύο θέματα. Το πρώτο είναι σε σκοτεινή ενορχήστρωση και θυμίζει λιτανεία. Ίσως να αποτελεί ανάμνηση της εκκλησιαστικής κουλτούρας ενός ισχυρού Βατικανού που κυριαρχούσε στην Ιταλία του 19[SUP]ου[/SUP] αιώνα. Το δεύτερο θέμα είναι και αυτό συγκρατημένο αλλά είναι πιο ζεστό και πιο ανθρώπινο.


Το τρίτο μέρος, con moto moderato, είναι ένα ευχάριστο μενουέτο. Η μόνη αντίθεση είναι τα κόρνα που παρεμβάλλονται ασυνόδευτα με μια ανεξάρτητη πιο επίσημη μελωδία.

Το τέταρτο μέρος χαρακτηρίζεται σαν presto, Saltarello από το σαλτάρω, πηδώ. Εδώ ο Mendelssohn χρησιμοποιεί τον λαϊκό Ιταλικό χορό όπως και ένας άλλος επισκέπτης της Ιταλίας , ο Berlioz στο Carnaval Romain. Η ορχήστρα κινείται σε πολύ γρήγορους ρυθμούς, κάποιες στιγμές χορευτικούς, αλλά η μουσική δεν είναι χαρούμενη.


Ο κατάλογος των καλών ηχογραφήσεων είναι πολύ μεγάλος. Ενδεικτικά

Παραδοσιακές αξίες

115412270.jpg
51S6D8pZ%2B2L._SX355_.jpg


Ο κρυμένος άσσος αλλά και με Σικάγο εξαιρετικός.
R-13068279-1547516186-5064.jpeg.jpg


Αν έχετε Gardiner, Blomstedt, Karajan, Abbado (καλύτερα η live του 95 ή του 67 σε decca), Harnoncourt με όργανα εποχής, είναι όλοι εξαιρετικοί.
Καλή μοντέρνα εγγραφή σε sacd ο Jan Willem de Vriend με τους Ολανδούς.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Κώστα μπράβο, μου(μας) έδωσες "τυράκι" για τώρα που μένουμε σπίτι.Ομολογώ οτι δεν το είχα στα ακούσματά μου παρ όλο που μ αρέσει ο Φελιξ.

Μια ερώτηση: Στην πρώτη φωτό,της DG, ποιός είναι ο μαέστρος? ο Lorin Mazel?Γιατί δεν την βλέπω καθαρά ,είναι λίγο θολή,έχω και την στραβωμάρα,καταλαβαίνεις..
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Είναι ο Lorin Maazel-Berlin Philarmonica 1960 μεγάλος πάπυρος. Ήταν η αναφορά όταν αγοράζα βινύλια.

Ο Solti είναι εγγραφή του 1958. Η ανατύπωση που δείχνω είναι του 1965. Πολύ καλός και στην εκτέλεση με το Σικάγο του 1985.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Ωραίο θέμα για μια πολύ όμορφη μουσική. Εγώ τη γνώρισα από την ηχογράφηση του Christoph von Dohnanyi, με τη Φιλαρμονική της Βιέννης, μια απο τις πρώτες ψηφιακές ηχογραφήσεις της Decca. Σήμερα πλέον η ηχογράφηση μου ακούγεται πολύ γρήγορη, βιαστική, νευρική, δεν αφήνει την ομορφιά του κομματιού να ξεδιπλωθεί. Τον Maazel θα τον ψάξω, με λίγη τύχη θα τον βρω σε κάποιο υπαίθριο παζαρι, κάποτε, όταν περασει η φασαρία με τον κορωνοϊό. Για την ώρα την ακούω με τον Abbado και τη Συμφωνική του Λονδίνου, την πρώιμη του 1967, Klemperer και...δε θυμάμαι ποιον άλλον.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Τελικά την άκουσα με τον Abbado και με γοήτευσε η αβάσταχτη ελαφρότητα της αισιοδοξίας, που ακροβατεί στο λιτό και το μεγαλείο.

Αλλά η αγαπημένη μου παραμένει η Σκωτσέζικη (3η),είναι πιο πολύ της ιδιοσυγκρασίας μου,πιό κυκλοθυμική εν ολίγοις.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Κι εγώ με Abbado την ακούω (σπανιότατα πλέον). Γενικά δεν τον ''επισκέπτομαι'' συχνά τον Mendelssohn. Αν το κάνω θα είναι για έργα δωματίου.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Σκαλίζοντας το NAS μου ανακάλυψα μια ιστορική ηχογράφηση του Fritz Busch, *απο τη δεκαετία του 50, στην καλύτερη περίπτωση. Εξαιρετική, απλά. Μια ιδανική Ιταλική Συμφωνία, λυρική, μελωδική, χωρίς περιττές φιοριτούρες ούτε bombast, που λένε οι Γερμανοί. Ξέρω οτι οι περισσότεροι δεν αντέχουν τέτοιες LoFi ηχογραφησεις, αλλά αυτή νομίζω αξίζει την προσοχή σας.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Υπάρχει και ένα cd που δίνονταν δωρεάν από το βήμα, ΤΟ ΒΗΜΑ τέχνη, της 4ης με τον GARDINER, η αναθεωρημένη του 1834. Μαζί έχει και την 5η του Mendelssohn. Είναι DG και πλήρως ψηφιακή DDD εγγραφή του 1997. H εγγραφή είναι πολύ καλή όπως και συμφωνία. Τώρα σύγκριση με την πρώτη έκδοση και βινύλιο το Σ/Κ. Μου αρέσει στον Κώστα που μας θυμίζει θέματα που δεν ξέρω εσείς αλλά εγώ δεν ακούω και τόσο τακτικά. Κώστα τώρα που έχεις χρόνο γράψε μην τεμπελιάζεις.............:SFGSFGSF:
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Για να συμπληρώσω ότι στο cd υπάρχει και η αρχική εκδοχή. Προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο η αρχική εκδοχή. Με περισσότερη άνεση θα ασχοληθώ το Σ/Κ.