Σωστο σεταρισμα ενισχυτη με βαση των ηχειων που εχω!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Καλημερα σε ολους,
Πρόσφατα και εγώ μπήκα στον χώρο του home cinema. Αρχικά είχα ένα setup stereo και σκέφτηκα εκμεταλλευμένος της αγοράς που είχα κάνει παλαιότερα να συμπληρώσω το κιτακι μου με έναν av surround ενισχυτή, προσθέτοντας ένα κεντρικό κανάλι, 2 surround και ένα woofer για μια σύνθεση 5.1 (με δυνατότητα 5.1.2 σε περίπτωση που κάποια στιγμή αναβαθμίσω σε dolby atmos)

Αναλυτικα:
AVR- Denon x2600h
Front speakers -> Wharfedale Vardus VR-400 (6Ω, 40 - 20000 Hz, 90dB, 150 W)
Center -> Dali spektor Vokal (6Ω, 66 - 26000 Hz, 87dB, 120 W)
Surround -> Dali spektor 2 (6Ω, 54 - 26000 Hz, 84,5dB, 100 W)
Woofer -> Magnat Supreme Sub 202a ( 20 - 200Hz , 80- 160 W)


Θα ήθελα να ρωτήσω πως όταν κάνω το tuning στον ενισχυτή δεν θα πρέπει να υπολογίσω την ευαισθησία των ηχείων ότι είναι διαφορετική? Δηλαδή επειδή τα μπροστινά μου ηχεία είναι 90db δεν πρέπει να κάνω το center μου +3 db ώστε να ταιριάζει με τα κεντρικά μου? (+3 σκεφτόμενος ότι και η αποστάσει από την θέση ακρόασης είναι ίδια περίπου).
Αντίστοιχα αν ο τρόπος που το έχω στο μυαλό μου είναι σωστός πως μπορώ να υπολογίσω πόσα db θα αυξήσω στα surround speakers μου?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλημέρα και καλώς μας ήλθες Λευτέρη!

Να σου κάνω μερικές ερωτησούλες:

1) Τα ηχεία που αναφέρεις πέραν από τα Front ( L/R ), τα έχεις πάρει ήδη ή σκέφτεσαι να τα πάρεις ?

2) όταν τρέξεις το Audyssey στον ενισχυτή αυτό θα τα φέρει σχεδόν τέλεια. Αν έχεις ένα έστω μέτριο decibelometer τότε θα πας στα settings έπειτα και με το ντεσιμπελόμετρο στην θέση ακρόασης, στο σημείο που είναι το αυτί σου, κοιτώντας πρός τα πάνω το "μικρόφωνό" του, θα βάλεις τα απαραίτητα settings ώστε όλα τα ηχεία να γράφουν την ίδια ένταση.
Κατά προτίμηση για την ποιότητα ήχου, βάζεις τα πιο αδύναμα στα 0db ( no gain ) και ρίχνεις με -XXdb τα πιο δυνατά ηχεία.
Είναι προτιμότερο δηλαδή το μείον από το να δείνεις +.

3) Σημαντικό ρόλο θα παίξουν και οι αποστάσεις και το σημείο τοποθέτησης των ηχείων.

Θα ήταν καλό να μας βάλεις και μια κάτοψη του χώρου σου ( και απλό σκίτσο στο paint μας κάνει ), καθώς και μερικές φωτογραφίες του χώρου.

4) Επίσης σημαντικό είναι η απόσταση θέασης.

Περιμένω τις απαντήσεις σου για να τα δούμε περαιτέρω!
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Απάντηση: Re: Σωστο σεταρισμα ενισχυτη με βαση των ηχειων που εχω!

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Καλως σας βρηκα!

1) Ολα τα ηχεια τα εγω αγορασμενα! Αλλα επειδη το ανεφερες ειμαι σιγουρος θα ειχες να προτεινεις και κατι καλυτερο στο ιδιο ευρος τιμης. Αν δεν σου κανει κοπος τι θα αλλαζες απο αυτα?

2)Οταν τρεχω το Audyssey μου κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις αλλα παρατηρω ενα προβλημα στο subwoofer. Οταν παω στο tab που λεει την σχετικη αποσταση που εχει υπολογισει συγκεκριμενα στο woofer αναφερει αποσταση 0m απο την αποσταση θεασης. Επισης κατα την διαρκεια του test ο ηχος που βγαζει το sunwoofer ειναι σχεδον μηδαμινος. Στο subwoofer εχει 2 διακοπτες, ο ενας για την ενταση που το ρυθμιζω στο 50% και το αλλοπου λεει frequency απο 50 -150hz. Αυτη η επιλογη ειναι το crossover και θα πρεπει να το βαλω στην μεγιστη τιμη? Δεν γνωριζω καθολου. Επισης οσο αναφορα το subwoofer,οταν το δοκιμασα σε μια ταινια με αρκετο μπασο κατα την διαρκεια μιας σκηνης εκανε ενα σαν σκασιμο.

3)
BjCsDQW
https://imgur.com/a/IMOIyud
https://imgur.com/cxJji9l
eXfWeYM


Στο σχεδιο εχω ξεχασει να βαλω το κεντρικο το οποιο ειναι αναμεσα απο τα μπροστινα και σε αποσταση απο το σημειο θεασης 2,40m.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
1) Σαν αποστάσεις είσαι οκ, έχεις σχετικά εύκολο έργο, οπότε δεν έχω κάποιο σοβαρό λόγο να σου πρότεινα αλλαγή.
Περιττό, αν σε ικανοποιεί αυτό που ακούς δεν υπάρχει λόγος. Καλύτερα ηχεία πάντα θα υπάρχουν, ακόμα και αν φτάσεις στα 20.000 ανά ζεύγος, πάλι έχει και καλύτερο.
Το θέμα είναι να ικανοποιούμαστε με αυτό που παίρνουμε.

2) Στο subwoofer πίσω που έχει crossover ( frequency switch ) βάλε το στο τέρμα, στα 150Hz.
Στον ενισχυτή στα settings το LFE θα το κάνεις σετ στα 80Hz ( ίσως χρειαστεί και 90-100 αναλόγως πως θα παίξουν τα ηχεία σου στον χώρο σου, το βλέπουμε αυτό σιγά σιγά, ιδανικά θες μετρητικά όργανα ή καλύτερα ειδικό επί του θέματος, αλλά ελέω COVID-19 επισκέψεις απαγορεύονται :p ).
Γύρνα λοιπόν το frequency στο 150Hz, βάλε την ένταση στο 75%-80% και τρέξε πάλι μια το Audyssey.

To subwoofer στα μέτρα που βγάζει ο ενισχυτής δεν θα το πειράξεις, δεν είναι "αντικειμενική" απόσταση γιατί υπολογίζει την απόσταση ηχητικά που λόγω των συχνοτήτων και των φαινομένων που επηρρεάζουν τις χαμηλές έχει άλλο factoring.
Τις αποστάσεις των ηχείων αν δεν στις έχει βγάλει ακριβώς, τις διορθώνεις χειροκίνητα μετρώντας τες πρώτα με μέτρο εσύ, από το "κώνο" του tweeter μέχρι το σημείο ακρόασης που έβαλες το μικρόφωνο του Audyssey.
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Απάντηση: Re: Σωστο σεταρισμα ενισχυτη με βαση των ηχειων που εχω!

2) Crossover εννουμε την συχνοτητα που κατω απο αυτην θα αρχησει να παιζει το woofer? Επισης ο ενισχυτης εχει φτιαξει τα crossover ξεχωριστα για καθε γκρουπ ηχειων. Ειχα διαβασει οτι βαζουμε το crossover 10Hz πανω απο το κατωτατο οριο Hz των ηχειων ισχυει κατι τετοιο? Οταν παω να κανω το τεστ λεει βαλε την ενταση στο 50%. Αν την βαλω 75-80% δεν θα μου δημιουργησει καποιο προβλημα? Δεδομενο οτι εκανε αυτο το σκασιμο και η ισχης ηταν μονο στο 50%.
Η αποσταση που εβγαλε στα μπροστα ηχεια ηταν ολοσωστη, ακριβως οπως και στα πισω. Μου εκανε εντυπωση με το woofer γιατι φανηκε να μην το ακουει καν. Και το εθεσε αυτοματα στο +5.0db

** Η ρυθμιση που μου ειπες να κανω την κανω εδω https://imgur.com/84SlFap η εδω https://imgur.com/cImO7Ib
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
2) επί της ουσίας είναι high pass & low pass.
Σε κάθε ηχείο ο ενισχυτής στέλνει από μια συχνότητα και πάνω ( για τα ηχεία ) ή μια και κάτω ( για το sub ).

Το subwoofer το έχεις συνδέσει φαντάζομαι στην σωστή θύρα.
Όταν εννοείς σκάσιμο τι εννοείς ?

Στα front σου ( VR-400 ) θα έβαζα δήλωση ως small ( όπως όλα τα ηχεία εννοείται! ), και θα τους έβαζα το crossover στα 80Hz.
Στo κεντρικό Vokal στα 90Hz. Το ίδιο και στα Spektor 2.
Το sub στον ενισχυτή θα το κόψεις στα 100Hz.

Edit: To subwoofer στην πρώτη φωτό, σωστά, LFE Mode, και στο LPF for LFE το βάζεις στα 100Hz.

Στην 2η φωτό, individual, και βάζεις

Front = 80Hz
Center = 90Hz
Surround = 90Hz
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλημερα σε ολους,
Πρόσφατα και εγώ μπήκα στον χώρο του home cinema. Αρχικά είχα ένα setup stereo και σκέφτηκα εκμεταλλευμένος της αγοράς που είχα κάνει παλαιότερα να συμπληρώσω το κιτακι μου με έναν av surround ενισχυτή, προσθέτοντας ένα κεντρικό κανάλι, 2 surround και ένα woofer για μια σύνθεση 5.1 (με δυνατότητα 5.1.2 σε περίπτωση που κάποια στιγμή αναβαθμίσω σε dolby atmos)

Αναλυτικα:
AVR- Denon x2600h
Front speakers -> Wharfedale Vardus VR-400 (6Ω, 40 - 20000 Hz, 90dB, 150 W)
Center -> Dali spektor Vokal (6Ω, 66 - 26000 Hz, 87dB, 120 W)
Surround -> Dali spektor 2 (6Ω, 54 - 26000 Hz, 84,5dB, 100 W)
Woofer -> Magnat Supreme Sub 202a ( 20 - 200Hz , 80- 160 W)


Θα ήθελα να ρωτήσω πως όταν κάνω το tuning στον ενισχυτή δεν θα πρέπει να υπολογίσω την ευαισθησία των ηχείων ότι είναι διαφορετική? Δηλαδή επειδή τα μπροστινά μου ηχεία είναι 90db δεν πρέπει να κάνω το center μου +3 db ώστε να ταιριάζει με τα κεντρικά μου? (+3 σκεφτόμενος ότι και η αποστάσει από την θέση ακρόασης είναι ίδια περίπου).
Αντίστοιχα αν ο τρόπος που το έχω στο μυαλό μου είναι σωστός πως μπορώ να υπολογίσω πόσα db θα αυξήσω στα surround speakers μου?

Εάν σου είναι ευκολο φιλε μου μπορεις να μας γραψεις 2 λογια για το sub !!
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Απάντηση: Re: Σωστο σεταρισμα ενισχυτη με βαση των ηχειων που εχω!

2) επί της ουσίας είναι high pass & low pass.
Σε κάθε ηχείο ο ενισχυτής στέλνει από μια συχνότητα και πάνω ( για τα ηχεία ) ή μια και κάτω ( για το sub ).

Το subwoofer το έχεις συνδέσει φαντάζομαι στην σωστή θύρα.
Όταν εννοείς σκάσιμο τι εννοείς ?

Στα front σου ( VR-400 ) θα έβαζα δήλωση ως small ( όπως όλα τα ηχεία εννοείται! ), και θα τους έβαζα το crossover στα 80Hz.
Στo κεντρικό Vokal στα 90Hz. Το ίδιο και στα Spektor 2.
Το sub στον ενισχυτή θα το κόψεις στα 100Hz.

Edit: To subwoofer στην πρώτη φωτό, σωστά, LFE Mode, και στο LPF for LFE το βάζεις στα 100Hz.

Στην 2η φωτό, individual, και βάζεις

Front = 80Hz
Center = 90Hz
Surround = 90Hz

Με τις συγκεκριμενες ρυθμισεις επιτελους ακουσα το woofer μου !!
Ευχαριστω παρα πολυ!!!
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Απάντηση: Re: Σωστο σεταρισμα ενισχυτη με βαση των ηχειων που εχω!

Εάν σου είναι ευκολο φιλε μου μπορεις να μας γραψεις 2 λογια για το sub !!

Καλησπερα σας! Τι παραπανω πληροφορίες μπορω να δωσω?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Edit: To subwoofer στην πρώτη φωτό, σωστά, LFE Mode, και στο LPF for LFE το βάζεις στα 100Hz.

120Hz για να περιλαμβάνει την πλήρη προδιαγραφή. Αν και επί της ουσίας δεν κάνει καμιά σπουδαία διαφορά.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
120Hz για να περιλαμβάνει την πλήρη προδιαγραφή. Αν και επί της ουσίας δεν κάνει καμιά σπουδαία διαφορά.

Δεν είμαι φαν του 120Hz σήματος στο sub για διάφορους λόγους.
Προσωπικά όταν έχω τα κατάλληλα ηχεία, προτιμώ τα 80Hz που είναι και η προτεινόμενη από THX & Dolby ( αν και η Dolby μια το πάει μια το φέρνει ).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλω να ταΐσει το sub του μέχρι πιο ψηλά γιατί τα ηχεία του επί της ουσίας δεν πιάνουν τις στάθμες που έχουν π.χ. στα 500Hz εντός +/- 3db στα 40Hz π.χ.
Πέραν από τα front του, τα υπόλοιπα παίζει να φάσκουν και ως τα 100Hz, η πρότασή μου είναι με βάση τα δηλωθέντα από τον κατασκευαστή frequency responses των ηχείων ( βγάζοντας όσο γίνεται τις υπερβολές του κάθε κατασκευαστή ).
Αν είχα μετρήσεις με εργαστηριακό εξοπλισμό, θα ήταν πιο βέλτιστη η πρόταση και οι ρυθμίσεις ( το κατά δύναμιν, αφού δεν έχουμε MiniDSP ή Antimode για καλύτερη ρύθμιση )

Άσε που οι περισσότεροι receivers στα φίλτρα τους έχουν αρκετά... περιθώρια, έχω δει με crossover στα 80Hz να φεύγει μέχρι και 102Hz πληροφορία στο κανάλι σε αρκετή ένταση.

Στα 110-120Hz αρχίζει και γίνεται και σχετικά εντοπίσημη η πηγή ήχου, είναι και κοντά στην θέση ακρόασης, μην γίνει attention whore το sub :D
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Απάντηση: Re: Σωστο σεταρισμα ενισχυτη με βαση των ηχειων που εχω!

Δεν είμαι φαν του 120Hz σήματος στο sub για διάφορους λόγους.
Προσωπικά όταν έχω τα κατάλληλα ηχεία, προτιμώ τα 80Hz που είναι και η προτεινόμενη από THX & Dolby ( αν και η Dolby μια το πάει μια το φέρνει ).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλω να ταΐσει το sub του μέχρι πιο ψηλά γιατί τα ηχεία του επί της ουσίας δεν πιάνουν τις στάθμες που έχουν π.χ. στα 500Hz εντός +/- 3db στα 40Hz π.χ.
Πέραν από τα front του, τα υπόλοιπα παίζει να φάσκουν και ως τα 100Hz, η πρότασή μου είναι με βάση τα δηλωθέντα από τον κατασκευαστή frequency responses των ηχείων ( βγάζοντας όσο γίνεται τις υπερβολές του κάθε κατασκευαστή ).
Αν είχα μετρήσεις με εργαστηριακό εξοπλισμό, θα ήταν πιο βέλτιστη η πρόταση και οι ρυθμίσεις ( το κατά δύναμιν, αφού δεν έχουμε MiniDSP ή Antimode για καλύτερη ρύθμιση )

Άσε που οι περισσότεροι receivers στα φίλτρα τους έχουν αρκετά... περιθώρια, έχω δει με crossover στα 80Hz να φεύγει μέχρι και 102Hz πληροφορία στο κανάλι σε αρκετή ένταση.

Στα 110-120Hz αρχίζει και γίνεται και σχετικά εντοπίσημη η πηγή ήχου, είναι και κοντά στην θέση ακρόασης, μην γίνει attention whore το sub :D

Αυτο το παραδειγμα που εδωσες δεν το καταλαβα καθολου! μαλλον χρειαζομαι αρκετο διαβασμα!!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Re: Σωστο σεταρισμα ενισχυτη με βαση των ηχειων που εχω!

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Καλως σας βρηκα!

1) Ολα τα ηχεια τα εγω αγορασμενα! Αλλα επειδη το ανεφερες ειμαι σιγουρος θα ειχες να προτεινεις και κατι καλυτερο στο ιδιο ευρος τιμης. Αν δεν σου κανει κοπος τι θα αλλαζες απο αυτα?

2)Οταν τρεχω το Audyssey μου κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις αλλα παρατηρω ενα προβλημα στο subwoofer. Οταν παω στο tab που λεει την σχετικη αποσταση που εχει υπολογισει συγκεκριμενα στο woofer αναφερει αποσταση 0m απο την αποσταση θεασης. Επισης κατα την διαρκεια του test ο ηχος που βγαζει το sunwoofer ειναι σχεδον μηδαμινος. Στο subwoofer εχει 2 διακοπτες, ο ενας για την ενταση που το ρυθμιζω στο 50% και το αλλοπου λεει frequency απο 50 -150hz. Αυτη η επιλογη ειναι το crossover και θα πρεπει να το βαλω στην μεγιστη τιμη? Δεν γνωριζω καθολου. Επισης οσο αναφορα το subwoofer,οταν το δοκιμασα σε μια ταινια με αρκετο μπασο κατα την διαρκεια μιας σκηνης εκανε ενα σαν σκασιμο.

3)
BjCsDQW
https://imgur.com/a/IMOIyud
https://imgur.com/cxJji9l
eXfWeYM


Στο σχεδιο εχω ξεχασει να βαλω το κεντρικο το οποιο ειναι αναμεσα απο τα μπροστινα και σε αποσταση απο το σημειο θεασης 2,40m.

1) Θα άλλαζα τα μπροστινά και θα παιρνα όλα Dali.

2) Για το υπογούφερ να κοιτάξεις στο manual σε ποια θέση ο διακόπτης του crossover δουλεύει σαν LFE, είχα παλιά τέτοιο και για να βγει off ώστε να δουλέψει σαν LFE έπρεπε να πάει στα 40hz. Αυτό με το σκάσιμο που λες δε μ άρεσε καθόλου οφείλω να ομολογήσω, έχεις τσεκάρει με μουσική να σιγουρευτείς ότι το ηχείο αποδίδει μπάσες συχνότητες;

3) Το στήσιμό σου είναι σωστό αλλά το υπογούφερ θα το έβαζα στη γωνία του αριστερού εμπρός ηχείου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν είμαι φαν του 120Hz σήματος στο sub για διάφορους λόγους.
Προσωπικά όταν έχω τα κατάλληλα ηχεία, προτιμώ τα 80Hz που είναι και η προτεινόμενη από THX & Dolby ( αν και η Dolby μια το πάει μια το φέρνει ).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλω να ταΐσει το sub του μέχρι πιο ψηλά γιατί τα ηχεία του επί της ουσίας δεν πιάνουν τις στάθμες που έχουν π.χ. στα 500Hz εντός +/- 3db στα 40Hz π.χ.
Πέραν από τα front του, τα υπόλοιπα παίζει να φάσκουν και ως τα 100Hz, η πρότασή μου είναι με βάση τα δηλωθέντα από τον κατασκευαστή frequency responses των ηχείων ( βγάζοντας όσο γίνεται τις υπερβολές του κάθε κατασκευαστή ).
Αν είχα μετρήσεις με εργαστηριακό εξοπλισμό, θα ήταν πιο βέλτιστη η πρόταση και οι ρυθμίσεις ( το κατά δύναμιν, αφού δεν έχουμε MiniDSP ή Antimode για καλύτερη ρύθμιση )

Άσε που οι περισσότεροι receivers στα φίλτρα τους έχουν αρκετά... περιθώρια, έχω δει με crossover στα 80Hz να φεύγει μέχρι και 102Hz πληροφορία στο κανάλι σε αρκετή ένταση.

Στα 110-120Hz αρχίζει και γίνεται και σχετικά εντοπίσημη η πηγή ήχου, είναι και κοντά στην θέση ακρόασης, μην γίνει attention whore το sub :D

H Dolby έχει έως 120Hz το LFE. Η DTS το έχει στα 80Hz.

Η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά το κανάλι LFE και γι' αυτό αν δεις δεν πάει πάνω από τα 120Hz η συγκεκριμένη. Δεν αφορά γενικά και αόριστα το φίλτρο του sub, το οποίο θα αναπαράγει τις συχνότητες των υπόλοιπων ηχείων τις οποίες αν θυμάμαι καλά μπορείς να τις ρυθμίσεις έως τα 250Hz.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Eαν δεν κανω λαθος το sub που εχει ο φιλος πρεπει να είναι το μικρο της magnat με το 8 γουφερακι !! τα δαπέδου που εχει θα πεφτουν πιο χαμηλα διοτι το sub περα από την μικρη διαμετρο εχει και λιγα βατ πως να αποδωσει !! το σκασιμο που λεει ο φιλος σημαινει ότι το sub δεν μπορει να υποστηριξει τις χαμηλες συχνότητες !!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Ναι, η Dolby δεν έχει καθορίσει κάτι σαν πρότυπο στον τομέα αυτό, έχει εν μέρει δίκιο για σπιτικές υλοποιήσεις, γιατί εξαρτάται ουσιαστικά από τα ηχεία και το sub/s που θα βάλεις.

Η DTS & THX συστήνουν 80Hz, βεβαίως και αντίστοιχα "ηχεία".

Όταν τα μπροστινά σου ηχεία βλέπουν τα 80-100Hz με τα κυάλια ( έχεις π.χ. 6ιντσα γούφερ, ή και μικρότερα ), καλό είναι να τα απαλάσσουμε τα ηχειάκια, και να στέλνεται το σήμα στο subwoofer channel.
Για αυτό και σε ηχεία που δεν έχουν επάρκεια στα χαμηλά σου δίνει την δυνατότητα ο receiver να τα κόψεις πιο ψηλά.

Αν περιμένεις να σου παίξει ένα Spektor 2 π.χ. 65Hz @ 85db στα 1.5μ από την θέση ακρόασης ζήτω που κάηκες.
Άσε το να παίξει από τα 90Hz και άνω που το μπορεί, και ότι έχει από εκεί και κάτω στείλε το στο subwoofer.
Ούτως ή άλλως από τα 100Hz και κάτω, αυτές οι συχνότητες ήχου έχουν την ιδιότητα να μην προσδίδουν τη σημειακή πηγή αναπαραγωγής αυτών.

Στο sub γενικότερα, για να στείλεις σε ταινία πάνω από τα 120Hz δεν συνιστάται, και για να γίνει θα πρέπει να βάλεις mix in, δηλαδή να δώσει σήμα από το bed channel ( L, R, C, SL, SR ) στο .1 κανάλι, γιατί όσες ταινίες ακολουθούν πιστά το πρότυπο της Dolby στο .1 channel δεν έχουν ηχητική πληροφορία με main frequency πάνω από τα 120Hz.
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Eαν δεν κανω λαθος το sub που εχει ο φιλος πρεπει να είναι το μικρο της magnat με το 8 γουφερακι !! τα δαπέδου που εχει θα πεφτουν πιο χαμηλα διοτι το sub περα από την μικρη διαμετρο εχει και λιγα βατ πως να αποδωσει !! το σκασιμο που λεει ο φιλος σημαινει ότι το sub δεν μπορει να υποστηριξει τις χαμηλες συχνότητες !!!

Οταν ειχα σεταρισμενο το lfe στο 120 τοτε ακουγοταν το σκασιμο σε εντονες σκηνες με αποτομη μεταβολη του ηχου. Τωρα που το εβαλα στο 80hz δεν μου εχει ξανασκασει!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Σωστο σεταρισμα ενισχυτη με βαση των ηχειων που εχω!

Οταν ειχα σεταρισμενο το lfe στο 120 τοτε ακουγοταν το σκασιμο σε εντονες σκηνες με αποτομη μεταβολη του ηχου. Τωρα που το εβαλα στο 80hz δεν μου εχει ξανασκασει!

Μήπως εννοείς σκάσιμο τον τερματισμό του γούφερ; Συνήθως όταν τερματίζει η διαδρομή του μεγαφώνου ακούγεται κάτι σαν πλατς πλατς έντονα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
To LPF for LFE αφορά το φίλτρο από το οποίο θα περνά το κανάλι LFE. Δεν έχει να κάνει με τα υπόλοιπα κανάλια. Πρόκειται για το audio track του LFE.

H Dolby έχει καθορίσει το πρότυπο στο δικό της format.

Dolby Digital’s LFE channel carries additional bass information from 120 Hz on down

2000-04-feature-article-lfe-figure-2.gif


https://hometheaterhifi.com/editorial/the-misunderstood-01-lfe-channel-in-51-digital-surround-sound/

What is the LFE channel?

https://www.dolby.com/uploadedFiles/Assets/US/Doc/Professional/38_LFE.pdf


Επίσης σχετικά με τον Denon:

LFE (Low Frequency Effect) - The discrete content sent to the subwoofer from a Dolby or DTS encoded audio track. (The .1 in a 5.1 or 7.1 audio track)

https://denon.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/277/~/lfe---modes