Ενισχυτής CAV A8M Πρόβλημα με ποντεσιόμετρο φωνής

24 March 2020
1
Καλημέρα
έχω έναν CAV A BM με προβλήματα στα ποντεσιόμετρα της φωνής. Τον εχω πάει στην αντιπροσωπεία (Teleimpex) και μου το αλλάξανε μια φορά με καινούργιο (κόστος 36 ευρώ) . Μετά απο λίγο διάστημα ξαναπαρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα. Τους κάλεσα στο τηλέφωνο και μου είπαν οτι τα ποντεσιόμετρα αυτά είναι "ελλατωματικά" και παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα συνέχεια οπότε και αντικατάσταση να κάνουνε πάλι μετά απο λίγο διάστημα θα ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα. Τώρα δε χάλασε και το ποντεσιόμετρο των επιλογών. Να σημειώσω οτι ο ενισχυτής είναι σε εξοχικό και χρησιμοποιείτε ελάχιστες ώρες όλο το χρόνο.
Πείτε μου αν έχετε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και γενικά ποια είναι η γνώμη σας. Επισκευάζεται η όχι ? Μπορεί να τοποθετηθεί κάποιο άλλο ποντεσιόμετρο άλλης μάρκας ?
Ευχαριστώ
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Ειχα το ιδιο προβλημα πριν αρκετα χρονια. Τον επισκευασα μονος μου και εκτοτε δουλευει οκ. Το κακο ειναι οτι δε θυμαμαι καν τι ποτενσιομετρο ειχα βάλει.
Θα ριξω μια ματιά αν και φοβάμαι πως δε θα βγαλω ακρη.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Στην χειροτερη πας τον ενισχυτή σου σε έναν τοπικο ηλεκτονικο (εμπειρο) και σου αλλαζει ποτενσιομετρο και σαου βαζει καλυτερης πιοτητας (alps) και εισαι μια χαρα !!!:2thumb22sup: