Web cam sos!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παιδιά βοήθεια παρακαλώ. Χρειάζομαι οπωσδήποτε μια web cam για να παραδίδω τα μαθήματά μου. Μέχρι ώρας βολευόμουν με μια παλιά, που για τετ α τετ είναι οκ, αλλά τώρα χρειάζεται οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω πίνακα, και όπως αντιλαμβάνεστε δεν.. Η απόσταση της κάμερας από τον πίνακα θα είναι περίπου 1,5m το κοντύτερο,θα ήθελα να είναι οικονομική και από την εγχώρια αγορά. Οποιαδήποτε πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ πολύ.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,945
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Web cam sos!

Nικο επειδή η web camera που ψαχνεις είναι κυρίως αξεσουαρ υπολογιστή και όχι βιντεοκάμερα στο μετέφερα στην κατάλληλη υποκατηγορία. Καλό είναι να δώσεις και ένα κόστος για την καμερούλα για να σου προτεινουν κάτι πιο συγκεκριμένο.

Αν κανεις διπλή χρήση της καμερούλας και για έξω (δραση, σπόρ κλπ) θα μπορούσες να αγοράσεις και μια action camera τύπου go-pro αλλά δεν νομίζω να θέλεις να κινηθείς σε τέτοιο κόστος.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Επισης να αναφερεις και την αποσταση θεασης και τι χρειαζεται να δειχνεις.
Γιατι θα σου προτεινα π.χ. μια logitech c270 (720p) ομως για τα 2.5+ μ που την χρησιμοποιω εγω θα ελεγα oτι ο φακος της δεν πιανει και πεντακαθαρα απο τοση αποσταση και δεν υπαρχει ρυθμιση focus.
Μεχρι τα 2μ και χωρις να χρειαζεσαι απεικονιση κειμενου κλπ, οκ την προτεινω.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Ευχαριστώ Κώστα. Κόστος, ξέρω και εγώ; Κάτω από 100 σίγουρα..

Με 100 ευρώ υπάρχουν πολύ καλές υλοποιήσεις 1080p. Ρίξε μια ματιά σε logitech για αρχή.

Πέραν από τη κάμερα, είναι εξαιρετικά βασικό και το πρόγραμα που θα χρησιμοποιείς για το teleconferecne.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Web cam sos!

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αυτο το πρόγραμμα σε συνδιασμο με ενα smartphone
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.e2esoft.ivcam
Kατέβασα την εφαρμογή στο κινητό και την αντίστοιχη για Windows στο laptop.
Εντάξει,όντως βλέπεις την κάμερα του κινητού στην οθόνη του laptop,αλλά πως αυτό θα το χρησιμοποιήσεις σε άλλες εφαρμογές (messenger,skype κτλ;)
edit
το βρήκα,αλλά με το Messenger πχ,η εικόνα που λαμβάνει ο άλλος έχει πάρα πολλά πιξελιάσματα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μερσί Θοδωρή! Τώρα βλέπω όμως πως δεν υπάρχει πουθενά..

Εχω την 920 που ειναι ενα κλικ πιο πανω. Την αγορασα 65 απο το website της logitech..τωρα την βλέπω πανω απο τα 100ε...αν ψάξεις λιγάκι σε διάφορα internetika μαγαζιά ίσως την βρεις καπου.