5G: Η αρχή μιας νέας εποχής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Εντός του 2020, θα δημοπρατηθεί το φάσμα του 5G, ενώ οι πάροχοι ήδη ανακοινώνουν τα επενδυτικά τους προγράμματα σχετικά με την υλοποίηση των δικτύων.

Θα χρησιμοποιοήσουμε το παρόν για κάθε νέο στον χώρο.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Δελτίο τύπου ΟΤΕ

  • Απεριόριστες οι δυνατότητες της τεχνολογίας 5G χάρη στις πολύ υψηλότερες ταχύτητες Mobile Broadband και την πολύ ταχύτερη απόκριση δικτύου (latency)
  • Εκσυγχρονισμός του δικτύου πρόσβασης κινητής 2G/3G/4G/4G+ COSMOTE

Σε συνεργασία με την Ericsson θα προχωρήσει η COSMOTE στην ανάπτυξη δικτύου 5G στην Ελλάδα, έπειτα από σχετική διαγωνιστική διαδικασία. Παράλληλα, η COSMOTE προχωρά στον συνολικό εκσυγχρονισμό του δικτύου πρόσβασης κινητής, αντικαθιστώντας πλήρως τον εξοπλισμό 2G/3G/4G/4G+ με καινούργιο, ο οποίος θα δίνει τη δυνατότητα σταδιακής αναβάθμισης του δικτύου σε 5G.

Μέσω του νέου εξοπλισμού, η COSMOTE θα συνεχίσει να προσφέρει στους πελάτες της αξεπέραστη εμπειρία mobile Internet και υπηρεσίες φωνής υψηλής ποιότητας, όπου κι αν βρίσκονται. Παράλληλα, θα βελτιώσει σημαντικά το ενεργειακό αποτύπωμα του δικτύου κινητής 2G/3G/4G/4G+, καθώς θα καταναλώνει λιγότερη ενέργεια και θα είναι πιο φιλικό προς το περιβάλλον.

Η τεχνολογία 5G, η επόμενη γενιά της ασύρματης επικοινωνίας, αναμένεται να εγκαινιάσει μια εποχή υψηλών ταχυτήτων και απεριόριστων δυνατοτήτων. Το 5G δίνει τη δυνατότητα παροχής και διαχείρισης νέων διαδραστικών και έξυπνων υπηρεσιών σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές σε σχεδόν πραγματικό χρόνο. Μπορεί να εξυπηρετήσει έως και 1.000.000 συσκευές ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο και επιτρέπει μέγιστες ταχύτητες που θα φτάνουν έως και τα 10Gbps. Ο χρόνος απόκρισης (latency) θα κατέβει στο 1 χιλιοστό του δευτερολέπτου με ταυτόχρονη αξιοπιστία επικοινωνίας στο 99,999%. Το 5G θα αποτελέσει μοχλό ανάπτυξης της παγκόσμιας οικονομίας, με δυνατότητα εφαρμογής σε διάφορους τομείς όπως η βιομηχανία, η υγεία, οι τηλεπικοινωνίες, οι μεταφορές, οι «έξυπνες» πόλεις, η εκπαίδευση, η ψυχαγωγία κ.ά.

H ανάπτυξη του COSMOTE 5G θα πραγματοποιηθεί σε συνάρτηση με τη δημοπρασία του φάσματος που απαιτείται, και η οποία προγραμματίζεται από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) για το 4ο τρίμηνο του 2020. Η εμπορική διάθεση υπηρεσιών 5G θα ξεκινήσει από την COSMOTE εντός του 2021. Παράλληλα, η COSMOTE προγραμματίζει να σταματήσει την παροχή υπηρεσιών 3G μετά το τέλος του 2021, έτσι ώστε να χρησιμοποιήσει τους διαθέσιμους πόρους του φάσματος σε πιο προηγμένες τεχνολογίες (4G/4G+/5G).

Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, δήλωσε σχετικά: «Το 5G είναι το μέλλον των τηλεπικοινωνιών και απαραίτητη προϋπόθεση για την Κοινωνία των Gigabit. Είναι η τεχνολογία πάνω στην οποία θα “τρέχουν” όλες οι πρωτοποριακές εφαρμογές που θα αλλάξουν τη ζωή μας στο άμεσο μέλλον. Ο Όμιλος ΟΤΕ δημιουργεί τις υπερσύγχρονες υποδομές που χρειάζεται η χώρα και η κοινωνία στη νέα ψηφιακή εποχή. Επενδύουμε δυναμικά, για να μπορούν οι πελάτες μας να απολαμβάνουν τις καινοτόμες υπηρεσίες και προϊόντα που φέρνει το 5G. Με την τεχνολογία και την καινοτομία, φτιάχνουμε έναν κόσμο, καλύτερο για όλους».

«Η εμπιστοσύνη που μας δείχνει η COSMOTE, επιλέγοντάς μας ως συνεργάτες γι’ αυτή τη συμφωνία-ορόσημο, που αφορά στην εισαγωγή του 5G στην Ελλάδα και τον ταυτόχρονο πλήρη εκσυγχρονισμό του δικτύου πρόσβασης κινητής της COSMOTE, αποτελεί μια ακόμη ισχυρή απόδειξη της τεχνολογικής υπεροχής της Ericsson. To 5G αποτελεί μια πλατφόρμα καινοτομίας, η οποία πρόκειται να μετασχηματίσει ψηφιακά προς το καλύτερο τη βιομηχανία, τις επιχειρήσεις, την κοινωνία ολόκληρη, σε όλον τον κόσμο. Με υψηλό αίσθημα ευθύνης, αποδεχόμαστε την πρόσκληση της COSMOTE να εργαστούμε μαζί για να φέρουμε το 5G και τα τεράστια οφέλη του στην Ελλάδα και στους πελάτες της COSMOTE.», ανέφερε ο κ. Γιώργος Παππάς, Διευθύνων Σύμβουλος της Ericsson Ελλάδος.

Όμιλος ΟΤΕ: Σε θέση οδηγού στην έρευνα και ανάπτυξη τεχνολογιών 5G

Ο Όμιλος ΟΤΕ προετοιμάζεται εντατικά για το μέλλον των τηλεπικοινωνιών, το 5G. Ήδη η COSMOTE έχει υλοποιήσει το πρώτο δοκιμαστικό δίκτυο 5G στην Ελλάδα, στο Δήμο Ζωγράφου, πετυχαίνοντας live ταχύτητες πάνω από 12Gbps. Παράλληλα, ο Όμιλος ΟΤΕ συμβάλλει στον σχεδιασμό και την ανάπτυξη νέων τεχνολογιών, υποδομών και υπηρεσιών 5G, με τη συμμετοχή του σε 22 ευρωπαϊκά ερευνητικά έργα, που στοχεύουν στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας της ευρωπαϊκής αγοράς τηλεπικοινωνιών σε παγκόσμιο επίπεδο. Έτσι ενισχύει την τεχνογνωσία του σε θέματα κινητής τηλεφωνίας νέας γενιάς από τα πρώτα στάδια ανάπτυξης της τεχνολογίας και συμμετέχει ενεργά στη διαμόρφωση και αξιολόγηση μελλοντικών τεχνολογικών λύσεων, εμπορικών εφαρμογών και καινοτόμων επιχειρηματικών μοντέλων.
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Με ταχύτητες 12gbps θα ωχριούν μπροστά τους οι σπιτικές 100αρες και 200αρες γραμμές σωστά;

Και επειδή πιστεύω οτι τα data θα τα δίνουν πάλι με το σταγονόμετρο, (άρα δεν θα μπορείς να κατεβάζεις 4Κ ταινίες) δεν μπορώ να καταλάβω το πραγματικό όφελος για τον τελικό καταναλωτή. Δηλαδή η ταχύτητα του 4G+ μας έπεφτε λίγη για σερφαρισμα και email;

Αν βγει πρόγραμμα με απεριόριστα data (σε νορμάλ τιμή) τότε αλλαζει το πράγμα.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Αυτο το "99.999% αξιοπιστια επικοινωνιας" δεν μου ειναι απολυτα σαφες και ξεκαθαρο.
Στα 100Κ ενος executable αρχειου .... ΕΝΑ byte .... να μεταφερθει λαθος, τιποτα δεν θα τρεξει (η θα κολλησει πανηγυρικα).
Ομως, αν δεν απατωμαι, το ιδιο το πρωτοκολο επικοινωνιας (δηλαδη, το ΤCP/IP) εχει αλγοριθμους ευρεσης και διορθωσης
πιθανου λαθους (γιαυτο και μου κανει εντυπωση που αναφερεται ποσοστο αξιοπιστιας ... αλιμονο αν ολα ερχονταν στο περιπου).
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Αυτο το "99.999% αξιοπιστια επικοινωνιας" δεν μου ειναι απολυτα σαφες και ξεκαθαρο.
Στα 100Κ ενος executable αρχειου .... ΕΝΑ byte .... να μεταφερθει λαθος, τιποτα δεν θα τρεξει (η θα κολλησει πανηγυρικα).
Ομως, αν δεν απατωμαι, το ιδιο το πρωτοκολο επικοινωνιας (δηλαδη, το ΤCP/IP) εχει αλγοριθμους ευρεσης και διορθωσης
πιθανου λαθους (γιαυτο και μου κανει εντυπωση που αναφερεται ποσοστο αξιοπιστιας ... αλιμονο αν ολα ερχονταν στο περιπου).

Ναι το TCP αυτό κάνει διορθώνει τα προβλήματα. Πως όμως; απλά όταν χάσει ένα πακέτο λέει στον απέναντι ξαναστείλτο, χαμηλωνοντας το "ρυθμό μετάδοσης" εάν μπορώ να το πω απλά. Αυτό λέγεται re transmission. Όσο πιο πολύ retransmission τόσο πιο χαμηλός ρυθμός μετάδοσης.Το TCP δεν γνωρίζει το μέσω μετάδοσης(χαμηλό επίπεδο layer 1) πχ το ραδιοκυμα γιαυτό έχει τον πάρα πάνω μηχανισμό. Όταν το ράδιοκυμα είναι αναξιόπιστο τότε δημιουργεί προβλήματα στα πιο πάνω επίπεδα (TCP layer 3)

Τελος για να επιτυχείς ρυθμό μετάδοσης υψηλό μεγάλο ρόλο παίζει και το latency. Δηλαδή ο χρόνος πόσο θα φτάσει ένα πακέτο απέναντι. Υψηλό latency - > μικρό window size άρα χαμηλό bit rate. Το 5g έχει εξαιρετικα χαμηλό latency και πλησιάζει της ίνας, αλλά θέλει πιο πυκνό δίκτυο και χαμηλή συχνότητα. Γιαυτό και κοιτανε να πάρουν την 700mhz που ανήκει στα τηλεοπτικά κανάλια εάν δεν κάνω λάθος. Σιγά σιγά βλέπω η δημόσια τηλεόραση θα είναι μεσω IP(θα πάρει χρόνια) για να ελευθερωθεί φάσμα.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Thanks -bye-
Περιπου οτι υποψιαζομουν εγραψες και μ'αρεσει πολυ να μαθαινω πραγματακια (εν συντομια και σαφηνεια).
Παντως, τα 100 mbps (72 mbps στην πραξη) που επιανα στην Ποτιδαια (με 4G, περσι και προπερσι)
εμενα προσωπικα, μου φανηκαν ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ ταχυτητα. Η, να το πω ακριβεστερα, ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ.
Ισως καποιοι ανεβηκαν στην "επομενη πιστα" > κατεβασμα ταινιας 4 Gb .... σε 3 δευτερα !!!!! :blink: :bang:
Ισως εαν εθιστεις .... να μην υπαρχει γυρισμος. Οποτε προς το παρον .... ΔΕΝ ΕΘΙΖΟΜΑΙ :laugh: ... ετσι απλα. :flipout:
Αλλωστε, το 4G εχει ακομα ... γενναια μειωση τιμων μπροστα του. Ωστε να το ξεζουμισουμε δεοντως :rolleyes:
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Εμένα πάντως επειδή δε μου κολλάει το αξιοπιστία έψαξα να βρω τη φράση στα αγγλικά (απ' όπου και προφανώς έγινε η μετάφραση) και το βρίσκω τις περισσότερες φορές ως διαθεσιμότητα (availability) και πιο συγκεκριμένα το 99.999% είναι μόνο για τις εφαρμογές υψηλής προτεραιότητας (π.χ. σταθερότητα του ηλεκτρικού δικτύου), όταν πλέον θα συνδεέεται με 5G η κάθε έξυπνη συσκευή (ψυγείο, θερμοστάτης κλπ.), που βέβαια στην Ελλάδα μάλλον θα αργήσει να γίνει.

Όσο αφορά τις συχνότητες τα 700MHz έχουν μεν μεγαλύτερη δυεισδυτικότητα επειδή είναι χαμηλότερη συχνότητα, δεν έχουν όμως αρκετό εύρος ζώνης να μεταφέρουν τον όγκο δεδομένων που αναμένεται να χρειαστεί στις πόλεις. Για τις πόλεις προβλέπεται επιπλέον η ανάπτυξη πυκνού δικτύου στα 2,6GHz, που έχει ήδη δοθεί στην κινητή τηλεφωνία. Όταν λέμε πυκνό δίκτυο σημαίνει κεραία σε κάθε γειτονιά, όχι όπως τώρα που είναι 1-2 χλμ. η μία κεραία με την άλλη.

Αυτά από ότι έχει τύχει να διαβάσω. Δεν είμαι ειδικός.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: 5G: Η αρχή μιας νέας εποχής

Με ταχύτητες 12gbps θα ωχριούν μπροστά τους οι σπιτικές 100αρες και 200αρες γραμμές σωστά;

Και επειδή πιστεύω οτι τα data θα τα δίνουν πάλι με το σταγονόμετρο, (άρα δεν θα μπορείς να κατεβάζεις 4Κ ταινίες) δεν μπορώ να καταλάβω το πραγματικό όφελος για τον τελικό καταναλωτή. Δηλαδή η ταχύτητα του 4G+ μας έπεφτε λίγη για σερφαρισμα και email;

Αν βγει πρόγραμμα με απεριόριστα data (σε νορμάλ τιμή) τότε αλλαζει το πράγμα.

Τα 12Gbps δεν θα τα δείς σε user CPE ποτέ. Είναι το capacity ενός σταθμού βάσης. Αυτή τη στιγμή επί παραδείγματι, το μεγαλύτερο που υπάρχει στο 4G+ ως capacity στην Ελλάδα είναι περί το 1Gbps και αυτό από έναν πάροχο. Υπάρχει και πάροχος που το 90%+ των σταθμών βάσης του έχουν μέγιστο capacity τα 100Mbps.

Συνεπώς, οι ταχύτητες έχουν να κάνουν σε πολύ μεγάλο βαθμό με τις επενδύσεις του κάθε παρόχου δικτύου και δεύτερον με τις ανάγκες και τις συσκευές που βρίσκονται εντός κάλυψης κάθε σταθμού βάσης.
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Τελικά ποια θα είναι η διαφορά για τον τελικό καταναλωτή; Εγώ που είμαι στο Σύνταγμα με 4g+ με cosmote και βλέπω 30 ταχύτητα, θα πάω μαξ. π.χ. στο 100;

Θα μου πεις εξαρτάται πόσους εξυπηρετεί την κάθε στιγμή η κεραία.

Ας πούμε ότι η κίνηση παραμένει η ίδια. Οσες φορές κι αν έχω τσεκαρει με speedtest γύρω στα 30 παίζει με 4G+
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Θα μου πεις εξαρτάται πόσους εξυπηρετεί την κάθε στιγμή η κεραία.

Δυστυχως ! :nounder:
Εγω ο "επαρχιωτης εν Ποτιδαια" απολαμβανα 72 mbps (καποιες στιγμες και 78 mbps)
οταν πισω στην πολη (Θεσσαλονικη) δεν ανεβαινα πανω απο 55-60 mbps.
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Ναι ΟΚ. Αυτό ρωτάω: είναι λίγα τα 50+ ;;

Ούτε ο μέσος όρος των σπιτικών ταχυτήτων δεν είναι.

Από την στιγμή που ΔΕΝ θα είναι unlimited data, σε τι θα μας ωφελήσει το 5G σαν τελικό χρήστη;
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
E βρε Τασο ... σοβαρα ζητας απαντηση ?
Για τον ιδιο λογο που τα 33 kbps (dial-up) ηταν υπεραρκετη ταχυτητα
οταν κατεφθασαν τα 64 και 128 kbps (ISDN).
Γιατι ξεχναμε τοσο ευκολα ?

Το οριο για την ανθρωπινη λαιμαργια ειναι να κατεβαζει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το συμπαν
(ως πληροφορια) στο κρανιο του ....... σε 1 nanosecond ! Γιαυτο !!!!
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Μα το θέμα είναι ότι ΔΕΝ θα μπορείς να κατεβάζεις απεριόριστα σαν το σπίτι. Αυτό λέω.

Σαν να σου δίνουν για πάρτη σου έναν ωκεανό να κολυμπήσεις όλο δικό σου. Πάνω από 50 μέτρα δεν πρόκειται να πας. Αν δεν σου δώσουν και σκάφος είναι άχρηστος ο ωκεανός.

Υ.Γ. προσωπικά ποτέ δεν έλεγα ότι ήταν αρκετή ούτε η dial up ούτε η isdn.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Υ.Γ. προσωπικά ποτέ δεν έλεγα ότι ήταν αρκετή ούτε η dial up ούτε η isdn.


:laugh::flipout::laugh: ... ολιγαρκης και εγκρατης, δηλαδη ... :laugh::flipout::laugh:

Eχω την εντυπωση οτι η ογκοχρεωση που ισχυει σημερα
(η τουλαχιστον ισχυε στα Cosmote 4G Pocket WiFi των 50 Gb για 6 μηνες, στα 150 mbps)
θα αλλαξει ..... μολις η σταθερη (οπτικη) συνδεση κατεβει τιμολογιακα. Οχι αυριο, βεβαια !

Ολα ανταγωνισμος ειναι ! Ποτε εκατσε ησυχος ο ανταγωνισμος ? ....
(οταν ηταν μονοπωλιο, το ξερω ! .... αλλα αυτη η εποχη περασε !)
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: 5G: Η αρχή μιας νέας εποχής

Δυστυχως ! :nounder:
Εγω ο "επαρχιωτης εν Ποτιδαια" απολαμβανα 72 mbps (καποιες στιγμες και 78 mbps)
οταν πισω στην πολη (Θεσσαλονικη) δεν ανεβαινα πανω απο 55-60 mbps.

Χε χε .. πριν καμια εβδομάδα είχα 10GB για 1-2 μέρες και τεστάρισα Cosmote 4G καμιά 50 μετρα απο την κεραία στον Λαγκαδα .. το speedtest έδειξε 146Μbps .. και σε real world δοκιμασία κατέβασα τα 2,8GB του τελευταίου Miui σε 3,5 min περίπου (κάπου 110Mbps Μ.Ο. .. έπαιξε στην πορεία απο 80 έως 140)

Πόσο είναι το max που μπορεί να πιάσει ενας χρήστης στην Ελλάδα me 4G ??
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: 5G: Η αρχή μιας νέας εποχής

Ναι ΟΚ. Αυτό ρωτάω: είναι λίγα τα 50+ ;;

Ούτε ο μέσος όρος των σπιτικών ταχυτήτων δεν είναι.

Από την στιγμή που ΔΕΝ θα είναι unlimited data, σε τι θα μας ωφελήσει το 5G σαν τελικό χρήστη;


Αν στο μυαλό μας έχουμε μόνο το "ατελείωτο download" τότε μάλλον οχι. Δεν στηνονται επενδύσεις εκατομμυρίων για να κατεβάζουμε ταινιες 4K/8K σε 5 λεπτά..


- Ιατρική εξ αποστάσεως (χειρουργική real time) , εξυπνες πόλεις, ρομποτική επανάσταση, αυτοοδηγούμενα οχήματα, robotic processes automation, ΙοΤ, virtual universities, immersive knowledge...

H λίστα ειναι ατελείωτη και καθένα από τα παραπάνω σπάει σε εκατοντάδες εφαρμογές ...... Αλλά τα οφέλη στον τελικό χρήστη θα φανούν αργότερα...
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: 5G: Η αρχή μιας νέας εποχής

Αν στο μυαλό μας έχουμε μόνο το "ατελείωτο download" τότε μάλλον οχι. Δεν στηνονται επενδύσεις εκατομμυρίων για να κατεβάζουμε ταινιες 4K/8K σε 5 λεπτά..


- Ιατρική εξ αποστάσεως (χειρουργική real time) , εξυπνες πόλεις, ρομποτική επανάσταση, αυτοοδηγούμενα οχήματα, robotic processes automation, ΙοΤ, virtual universities, immersive knowledge...

H λίστα ειναι ατελείωτη και καθένα από τα παραπάνω απάει σε εκατοντάδες εφαρμογές ...... Αλλά τα οφέλη στον τελικό χρήστη θα φανούν αργότερα...

Εγω το λέω, οτι το 5G εχει όφελος τα ανωτέρω λόγω του χαμηλου latency. Η real time εφαρμογες ειναι αυτές που δουν πρώτες τα οφέλη του 5G και φύσικα η μεγάλη χωρητικότητα της κυψέλης σε Gbps.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: 5G: Η αρχή μιας νέας εποχής

Τελικά ποια θα είναι η διαφορά για τον τελικό καταναλωτή; Εγώ που είμαι στο Σύνταγμα με 4g+ με cosmote και βλέπω 30 ταχύτητα, θα πάω μαξ. π.χ. στο 100;

Θα μου πεις εξαρτάται πόσους εξυπηρετεί την κάθε στιγμή η κεραία.

Ας πούμε ότι η κίνηση παραμένει η ίδια. Οσες φορές κι αν έχω τσεκαρει με speedtest γύρω στα 30 παίζει με 4G+

Αυτή τη στιγμή, με το 4G+ μπορείς να δείς και 500+. Αν και διαφέρει σημαντικότατα από πάροχο σε πάροχο, η χωρητικότητα είναι αυτή που αλλάζει. Αντί για 30Mbit σε ένα σημείο με 3CA (χωρητικότητα 200+200+100Mbps) θα βλέπεις σημαντικά μεγαλύτερα νούμερα.

Για να δούμε σημαντικά μεγαλύτερες ταχύτητες αυτό που απαιτείται είναι η πύκνωση των δικτύων και η επαναχρησιμοποίηση φάσματος. Πολλοί σταθμοί βάσης με χαμηλή ισχύ.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: Απάντηση: 5G: Η αρχή μιας νέας εποχής

Χε χε .. πριν καμια εβδομάδα είχα 10GB για 1-2 μέρες και τεστάρισα Cosmote 4G καμιά 50 μετρα απο την κεραία στον Λαγκαδα .. το speedtest έδειξε 146Μbps .. και σε real world δοκιμασία κατέβασα τα 2,8GB του τελευταίου Miui σε 3,5 min περίπου (κάπου 110Mbps Μ.Ο. .. έπαιξε στην πορεία απο 80 έως 140)

Πόσο είναι το max που μπορεί να πιάσει ενας χρήστης στην Ελλάδα me 4G ??

Αρα να μην κουνιεμαι και πολυ :laugh: (με τα ψωριαρικα 72 mbps μου) :flipout: ....
 
  • Like
Reactions: niko1966

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Re: Απάντηση: 5G: Η αρχή μιας νέας εποχής

Πόσο είναι το max που μπορεί να πιάσει ενας χρήστης στην Ελλάδα me 4G ??

Περίπου 1Gbit. Αλλά με συσκευή που έχει σωστό modem -επώνυμες συσκευές με τουλάχιστον SD 845, Samsung S8+, Iphone X+.