Σωστό ταίριασμα προ ενισχυτή με τελικό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ανοίγω αυτό το θέμα για να απαντηθούν δικές μου απορίες αλλά και για να μάθουν όσοι ενδιαφέρονται να προσθέσουν τελικό ενισχυτή στο σύστημα τους κάποιες σημαντικές πληροφορίες.

Από όσα έχω καταλάβει έως τώρα, τρεις είναι οι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη :

1. Impedance (αντίσταση) πρέπει η αντίσταση του τελικού να είναι τουλάχιστον 10 φορές μεγαλύτερη από αυτή του προ.

2. Sensitivity. πρέπει η ευαισθησία του τελικού να είναι τουλάχιστον ίση με τα volt στις εξόδους του προ.
π.χ αν στις εξόδους ο προ βγάζει 1.5v, ο τελικός πρέπει να έχει ευαισθησία τουλάχιστο 1,5v (όσο μικρότερο το νούμερο τόσο καλύτερα).

3. Gain (thx standard 29db). αν το gain του τελικού είναι χαμηλό π.χ 26db, και η ευαισθησία του υψηλή π.χ 1.8v, σε συνδυασμό με προ με χαμηλό output στις εξόδους π.χ 1v, ο τελικός αυτός δεν θα δώσει ποτέ το 100% της δύναμης του (βατ)

Έχω καταλάβει σωστά ως εδώ; χρειάζεται να προσέξουμε άλλους παράγοντες;

Σχετικό βίντεο:
Σχετικό άρθρο :
https://www.audioholics.com/audio-amplifier/amplifier-voltage-gain
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Σωστά έχεις καταλάβει.
Πρακτικά όμως το πρώτο δε σε πολυαπασχολεί γιατί σχεδόν πάντα η αντίσταση εισόδου του τελικού είναι πολύ μεγάλη, το τρίτο έχει μόνο ακαδημαϊκή αξία (αν το 2 είναι σωστό) γιατί αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η μέγιστη ισχύς του τελικού, οπότε αυτό που κοιτάς σίγουρα αν θες να πάρεις όλη την ισχύ που μπορεί να δώσει ο τελικός, είναι η μέγιστη στάθμη εξόδου του προενισχυτή να είναι τουλάχιστον ίση με τη στάθμη που χρειάζεται ο τελικός στην είσοδό του (βλέπε ευαισθησία).
Μόνο στην περίπτωση που η στάθμη στην έξοδο του προενισχυτή είναι μικρότερη από την απαιτούμενη, μπορείς γνωρίζοντας το gain του ενισχυτή να υπολογίσεις τη μέγιστη έξοδο που θα δώσει.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τι κάνουμε όμως αν αυτά τα νούμερα δεν είναι διαθέσιμα από τον κατασκευαστή;
Π.χ ψάχνω την αντίσταση (impedance) του marantz sr 7012, τον οποίο χρησιμοποιώ ως pre, και δεν τα βρίσκω ούτε στο σαιτ ούτε στο μανιουαλ. Εκτός αν κοιτάω σε λαθος μέρος.
Επίσης στο μανιουαλ αναφέρει οutput στις εξόδους 1.2v. Διαβάζω όμως ότι σε τεστ που έχουν γίνει, έχουν μετρηθεί πολύ περισσότερα v.
Υπάρχει τρόπος να βρούμε τα πραγματικά νούμερα;

Επίσης σαν γενικό κανόνα μπορούμε να υποθέσουμε ότι ένας τελικός με thx Gain 29db και με ευαισθησία κάτω του 1.6ν θα ταιριάξει με τους περισσότερους σημερινούς προ ενισχυτές;
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Επειδή ο marantz είναι ολοκληρωμένος δε νομίζω ότι θα βρείς πουθενά την αντίσταση εξόδου της προενισχυτικής βαθμίδας. Ίσως αμα καταφέρεις και βρείς το service manual αλλά και πάλι μπορεί να μη λέει. Μπορείς να κάνεις και μια ερώτηση στην εταιρία, δε χάνεις τίποτα. Από την άλλη εμένα αυτό δε θα με απασχολούσε. Από τη στιγμή που ξέρεις τα 1,2 V στην έξοδο σου είναι αρκετό. Βρες ένα τελικό που να θέλει 1,2 V στην είσοδο και είσαι ok. Αν έχει 1,6 που λες δε θα πάρεις ποτέ τη μέγιστη ισχύ του τελικού. Επίσης το gain δε σε ενδιαφέρει. Αν δώσεις στον τελικό αυτό που πρέπει, θα πάρεις τη μέγιστη ισχύ.

Ο δικός μου τελικός ας πουμε λέει.
input sensitivity
for 1W -> 0.1V
for 130W -> 1.14V

ενδεικτικά το gain είναι 29db και η έξοδος 130W / 8Ω και 200W / 4Ω
αντίσταση εισόδου 50κΩ

και τώρα που το σκέφτομαι, για ένα διάστημα χρησιμοποιούσα ένα marantz av για προ και μιά χαρά έπαιζε. (SR6006 νομίζω ή κάτι τέτοιο)
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μια ερώτηση ακόμα και συγνώμη αν γίνομαι φορτικος:
Ένας τελικός 5χ250 βατ λέει στο μανιουαλ, Input Sensitivity for 28.28 V Output into 8 Unbalanced: 1 V
Δηλαδή για 28.28 v χρειάζεται 1v. Για τα 250 βατ πόσα βολτ θέλει;
Ποια είναι η ευαισθησία για full power; μπορει να υπολογιστεί;
Ευχαριστώ
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: Σωστό ταίριασμα προ ενισχυτή με τελικό

οι ενισχυτές ενισχύουν τάση. Τα watt έχουν να κάνουν με την αντίσταση των ηχείων που συνδέεις.

προφανώς ο συγκεκριμένος μπορεί να δώσει μέγιστη τάση στην έξοδο 28,28 volt (γι αυτό σου δίνει αυτή τη μέτρηση) και αυτό αν πάρει στην είσοδο 1volt

άρα η απάντησή σου είναι 1 V