fta δορυφόροι που πιάνονται στη ΒΔ Ελλάδα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Γεια σας.
Έχω εγκατεστημένα 4 μάτια, ένα για κάθε δορυφόρο, που πιάνονται στη ΒΔ Ελλάδα. Αυτοί που πιάνονται καλά και βγάζουν περί τα 1000 και... κανάλια FTA είναι ο Hotbird στις 13 μοίρες κι ο Astra στις 19.2 μοίρες.
Ξέχασα τους άλλους δυο δορυφόρους, που κουτσοπιάνονται στην περιοχή, δίνουν καμιά 40ριά FTA.
Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος από την περιοχή, ποιοι είναι οι άλλοι δυο δορυφόροι, που κουτσοπιάνονται στην περιοχή της ΒΔ Ελλάδας;
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Γεια σας.
Έχω εγκατεστημένα 4 μάτια, ένα για κάθε δορυφόρο, που πιάνονται στη ΒΔ Ελλάδα. Αυτοί που πιάνονται καλά και βγάζουν περί τα 1000 και... κανάλια FTA είναι ο Hotbird στις 13 μοίρες κι ο Astra στις 19.2 μοίρες.
Ξέχασα τους άλλους δυο δορυφόρους, που κουτσοπιάνονται στην περιοχή, δίνουν καμιά 40ριά FTA.
Μπορεί να μου θυμίσει κάποιος από την περιοχή, ποιοι είναι οι άλλοι δυο δορυφόροι, που κουτσοπιάνονται στην περιοχή της ΒΔ Ελλάδας;

στέγνια στο σουμπφ!

Άλλη ερώτηση: Είδα στπ kingsat ότι υπάρχει ASTRA KR, ASTRA M , ASTRA N κλπ.

Σε μια SonyXF9005 (65άρα), που έχει ενσωματωμένο δορυφορικό τιούνερ - και έχει 4 θέσεις για εισαγωγή δορυφόρων στο αρχικό σετάρισμά της (έχω 4 μάτια στο πιάτο), θα εισάγω μια φορά το ASTRA 19.2 ή θα εισάγω χωριστά ASTRA 19.2 M , ASTRA 19.2 Ν; Υπόψη ότι οι Μ και Ν δίνουν πάνω από 200-300 FTA TV, ο καθένας τους!

Ο turksat ή ο eutelsat πιάνονται στη ΒΔ Ελλάδα, με πιάτο 1 μέτρο; (ή 1,20?)
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Πολλοί δορυφόροι πιάνουνε ΒΔ Ελλάδα εύκολα.
Το θέμα είναι τι διαμέτρου πιάτο έχεις, που είναι κεντραρισμένο, αν θες να κάνεις αλλαγές, αν έχεις κάποιες απαιτήσεις ( π.χ. δεν θες να χάσεις τον Hotbird για κανένα λόγο, κ.ο.κ. ).

Στην τηλεόραση, ανάλογα το μοντέλο/μενού!
Όπως και στους δορυφορικούς δέκτες, στα περισσότερα κάνουν κατηγοριοποίηση, ή σωστότερα, ομαδοποίηση τους δορυφόρους.
Δεν λένε Astra 19.2M, Astra 19.2N σαν διαφορετικές επιλογές, αλλά σαν μια, είτε Astra 19.2 σκέτο είτε Astra 19.2 /M/N κλπ

Για τους Turksat.
Με 1μ πιάτο, με βάση την Ήπειρο που κοίταξα, πιάνεις άνετα τις δέσμες:

EastBSS, WestBSS, Turkey του 4A ( χάνεις την Africa εντελώς )
και τις 2 του 3A ( East3A, West3A )

Και 80cm πιάτο να είχες θα έκανες δουλειά ( από 90cm και πάνω πας στο άνετος που λέμε ).

Eutelsat ποιόν εννοείς ? είναι πουλλοί :D
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Πολλοί δορυφόροι πιάνουνε ΒΔ Ελλάδα εύκολα.
Το θέμα είναι τι διαμέτρου πιάτο έχεις, που είναι κεντραρισμένο, αν θες να κάνεις αλλαγές, αν έχεις κάποιες απαιτήσεις ( π.χ. δεν θες να χάσεις τον Hotbird για κανένα λόγο, κ.ο.κ. ).

Στην τηλεόραση, ανάλογα το μοντέλο/μενού!
Όπως και στους δορυφορικούς δέκτες, στα περισσότερα κάνουν κατηγοριοποίηση, ή σωστότερα, ομαδοποίηση τους δορυφόρους.
Δεν λένε Astra 19.2M, Astra 19.2N σαν διαφορετικές επιλογές, αλλά σαν μια, είτε Astra 19.2 σκέτο είτε Astra 19.2 /M/N κλπ

Για τους Turksat.
Με 1μ πιάτο, με βάση την Ήπειρο που κοίταξα, πιάνεις άνετα τις δέσμες:

EastBSS, WestBSS, Turkey του 4A ( χάνεις την Africa εντελώς )
και τις 2 του 3A ( East3A, West3A )

Και 80cm πιάτο να είχες θα έκανες δουλειά ( από 90cm και πάνω πας στο άνετος που λέμε ).

Eutelsat ποιόν εννοείς ? είναι πουλλοί :D

Ή κάτι δεν κάνω σωστά στις ρυθμίσεις (στην τηλεόραση) και δεν πιάνω τον Άστρα 19.2 (ενώ παλιότερα τον έπιανα). Μπορεί να βγήκε κανένα καλώδιο, κάπου ψηλά στα μάτια της κεραίας. Πιάνω άνετα τον hotbird, ενώ στον astra δεν παρουσιάζεται καθόλου σήμα! Υπάρχει εδώ ένας οδηγός της σόνυ - εγκατάστασης 4 δορυφόρων - πρέπει να είναι για παλιότερη έκδοση android . Δεν μπορώ να μπω σε μενού επιλογής lnb! A ή Β ή C ή D (αφού υπάρχουν 4 μάτια!
Όσον αφορά τους δορυφόρους που μου βγάζει στο μενού επιλογής τους (προηγούμενη επιλογή = Γενικός Δορυφόρος - κι όχι ρύθμιση εγκατάσταση από το χρήστη) είναι 5-6-7... Thor 0,3, Eutelsat 7,Hotbird 13, Astra 19.2, Astra 2 23,5, Astra 2...+hotbird 28,5, Astra 3... Eutelsat 30 τόσο 36?, Turksat 43?

Στην ουσία, το ψάξιμο γίνεται ΜΟΝΟ στον hotbird, ήδη με επιλεγμένα τα Foull Sarosi, Dwrean Yphresies, TV, μου έβγαλε 1800 ευρετρα. Για να δω αν έχουν εικόνα και τα 1800 ή θα βγαίνει με καθυστέρηση το σήμα κωδικοποιημένα! Άλλος μπελάς!

Στην ουσία έχω χάσει τα γερμανόφωνα, και κάποια ελβετικά-ουγγρικά - που ήταν στον άστρα!

Πώς θα σιγουρευτώ αν κόπηκε κανένα καλώδιο σε κάποιο μάτι (lnb); Κι είναι και ψηλά η κεραία και κάπως απόκρημνη! Τα 4 μάτια περνάνε σε ένα diseque (?) και κατεβαίνει κάτω ένα καλώδιο. Αν κόβονταν κάπου ενδιάμεσα το καλώδιο, δεν θα έπιανα ούτε τον hotbird, οκ?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν υπάρχει θέμα είναι είτε στο καλώδιο από το LNB πρός το DiSEqC ή το ίδιο το LNB ή το DiSEqC [ π.χ. να έχει πάρει νερό στην είσοδο του Astra LNB ].
Αν ήταν στο καλώδιο από το DiSEqC πρός το σπίτι σου δεν θα είχες σήμα πουθενά.

Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει κουνηθεί από αέρα το πιάτο ή και το LNB και να έχεις χάσει απλά την στόχευση.
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Μηπως εχεις βαλει σε λαθος θεση το LNB ?
Εννοω μηπως το εχεις βαλει στην λαθος πλευρα σε σχεση με το κεντρικο σου ( hotbird ) ?
Εαν βρισκεσαι πισω απο το πιατο η τοποθετηση και προσανατολισμος των δορυφορων ,
αφου εχεις τελειωσει με το κεντρο , ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ , απο την πραγματικη θεση που εχουν οι δορυφοροι στον οριζοντα .
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Μηπως εχεις βαλει σε λαθος θεση το LNB ?
Εννοω μηπως το εχεις βαλει στην λαθος πλευρα σε σχεση με το κεντρικο σου ( hotbird ) ?
Εαν βρισκεσαι πισω απο το πιατο η τοποθετηση και προσανατολισμος των δορυφορων ,
αφου εχεις τελειωσει με το κεντρο , ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ , απο την πραγματικη θεση που εχουν οι δορυφοροι στον οριζοντα .

η κεραία εκαταστάθηκε από επαγγελματία κεραιατζή - και δούλευε μέχρι προχτές κανονικά. είναι 4 μάτια, στερεωμένα σε μια βάση-υποδοχή για 4 μάτια. σκέφτηκα να κάνω μια ανανέωση νεκρών και καινούργιων καναλιών. πολύ πιθανό να ισχύει αυτού πο έγραψε ο προηγούμενος συνομιλητής. υα κάνω μια ακόμα προσπάθεια νέου σεταπ μέσω ρεμοτεκοντρολ - να εντοπίσω τα lnb a b c d kai na setarw se ayta. αλλιώς τηλέφωνο στον κεραιατζή!
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Αν υπάρχει θέμα είναι είτε στο καλώδιο από το LNB πρός το DiSEqC ή το ίδιο το LNB ή το DiSEqC [ π.χ. να έχει πάρει νερό στην είσοδο του Astra LNB ].
Αν ήταν στο καλώδιο από το DiSEqC πρός το σπίτι σου δεν θα είχες σήμα πουθενά.

Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει κουνηθεί από αέρα το πιάτο ή και το LNB και να έχεις χάσει απλά την στόχευση.

ειχε δυνατό σεισμό πριν λιγες μέρες! 5,6
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
η κεραία εκαταστάθηκε από επαγγελματία κεραιατζή - και δούλευε μέχρι προχτές κανονικά. είναι 4 μάτια, στερεωμένα σε μια βάση-υποδοχή για 4 μάτια. σκέφτηκα να κάνω μια ανανέωση νεκρών και καινούργιων καναλιών. πολύ πιθανό να ισχύει αυτού πο έγραψε ο προηγούμενος συνομιλητής. υα κάνω μια ακόμα προσπάθεια νέου σεταπ μέσω ρεμοτεκοντρολ - να εντοπίσω τα lnb a b c d kai na setarw se ayta. αλλιώς τηλέφωνο στον κεραιατζή!

Αυτό ήταν, δεν επέλεγα ονομαστικά τα μάτια disecque A disecque B , c, d

Με το νέο σετάπ, μπήκαν εύκολα το Α και το Β μάτι (hotbird 13 kai astra 19,2), βλέπω κάποιο ελάχιστο σήμα στο μάτι c και με τον hotbird stis 9 moires , αλλά δεν μπορώ να σετάρω το δ μάτι... δεν δείχνει καθόλου ίχνος σήματος με καμιά επιλογή δορυφόρου. θα το παλαίψω λίγο ακόμα!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Στο 9 είναι Eutelsat, όχι Hotbird!
Αν ρυθμίζεις να σκανάρει για συχνότητες hotbird στις 9 δεν θα κάτσει η μπίλια :p
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Στο 9 είναι Eutelsat, όχι Hotbird!
Αν ρυθμίζεις να σκανάρει για συχνότητες hotbird στις 9 δεν θα κάτσει η μπίλια :p

Πριν τον ΚΑΝΟΝΙΚΟ hotbird, στις 13 μοίρες , στο δικό μου σκανάρισμα στο δικό μου σύστημα (εγκατάσταση 4 δορυφόρων σε τιβι σόνυ-που δέχεται σετάρισμα ως 4 δορυφόρων) βγάζει έναν thor, στις 0,3 μοίρες, έναν hotbird κι έναν eutelsat. Αυτή είναι η πραγματική πληροφορία. Εντάξει δεν τον βγαζει στις 9 μοίρες, τον βγάζει στις 7 μοίρες. Και τον Eutelsat στις 9 μοίρες. Υπέθετα ότι θα είναι κάποιο λαθεμένο αντικαθρέφτισμα το hotbird στις 7 μοίρες - και δεν τον επέλεγα στους 4 δορυφόρους που μπορώ να σετάρω. Γιατί ακόμα και να φανεί ότι θα βγάλει στο σκανάρισμά του 20-40 κανάλια, αυτά θα είναι χωρίς εικόνα - με μήνυμα είτε κλειδωμένπου είτε ασθενικού-μηδενικού σήματος. Κάποια πληροφορία "σκουπίδι" έμεινε κάπου στο σύστημα, πιθανά από παρελθοντική χρήση ή κι από την "cache" του ίδιου του δορυφόρου! (αν χρησιμοποιείται αυτός ο όρος στα δορυφορικά).

Στην ουσία, κανάλια βγάζω (περίπου 1100) από τον Hotbird στις 13 μοίρες, και από τον Άστρα 1 στις 19,2 μοίρες. Με επιλογές στο σκανάρισμα:
Πλήρης σάρωση
Δωρεάν Υπηρεσίες
Τιβί

Ναι, βγάζουν οι δυο δορυφόροι περίπου 1100 κανάλια! Στα τα οποία, μπαίνουν κατά λάθος κι ελάχιστα ραδιοφωνικά (50-60 ραδιοφωνικοί σταθμοί, που τους σβήνεις αργότερα ), πολλά πολωνικά που δεν είναι free αλλά κωδικοποιημένα (οπότε κάπου γίνεται κάποιο λάθος στην αναγνώρισή-ταξινόμησή τους). Βγάζουν και καμιά 300αριά Αραβόφωνα!!! Από τα οποία 5-6 είναι αξιόλογα, π.χ. ένα ιρανικό(?) με μουσικές από τη Μεσόγειο. Αν δεις αυτό το κανάλι, τότε θα καταλάβεις πως τη δεκαετία του 1960-70, αρκετά ανατολίτικα παρουσιαζόντουσαν σαν ελληνικά! Τότε δεν υπήρχε η δορυφορική, οπότε περνούσαν τα παραμυθιάσματα!

Είναι μια ταλαιπωρία, όλο αυτό το ξεκαθάρισμα. Στο τέλος σου μένουν 500-600 κανάλια (στην αγγλική, στη γαλλική, στην ιταλική, στη ρωσική, ουκρανική κλπ κλπ, και διαίτερα κινέζικα ή κορεάτικα ή γιαπωνέζικα στην αγγλική γλώσσα. Πάρα πολλά ειδησεογραφικά, πάρα πολλά με αξιόλογα ντοκυμαντέρ.... μουσικά... με ταινίες (αλλά χωρίς δυνατότητα ελληνικών υπότιτλων). Είναι καμιά δεκαριά-δεκαπενταριά σε 4k... NASA ULTRA HDTV (Απίστευτο.... αυτό το κανάλι έπρεπε να συστήσει η υπουργίνα της παιδείας για τηλεεκπαίδευση - να το βλέπουν μικροί μεγάλοι από το πρωί ως τα μεσάνυχτα - κι επανάληψη την άλλη μέρα- ΤΩΡΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ!) Υπάρχει το fashion tv... ένα άλλο 4κ "επίδειξης" με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ τα ντοκυμαντέρ του - κι από απίστευτους τόπους... Btw, κάποιο αραβικό του Κόλπου χτες είχε ποδόσφαιρο. κάποιον τελικό αραβικής χώρας; ήταν μαγνητοσκοπημένο; Και ισοφάρισε κάποια στιγμή, παίχτης που έπαιζε πέρυσι στην ελληνική σούπερλίγκα!

Ειδικά αυτήν την περίοδο (με την καραντίνα) "λέει" η δορυφορική! Περιττό να πω ότι έχω να ανοίξω ελληνικό ψηφιακό κανάλι ... ΧΡΟΝΙΑ! Με μια μετακόμιση που έκανα είδα λίγο κάποια τοπικά κανάλια - τα έβαλα κι αυτά στα άχρηστα! όλα θέλουν όταν μεγαλώσουν, να γίνουν "αθηναϊκά"!

Ξαναγυρνάω στο σκανάρισμα των σταθμών.
Πιθανά ο μάστορας που μου την εγκατέστησε να έβαλε σαν γ και δ δορυφόρο, κάποιο ή και τα δυο παρακάτω:
ΑΣΤΡΑ 2 στις 23,5 μοίρες
Έναν συνδυασμό ΑΣΤΡΑ 3 + Ηotbird στις 28,5 μοίρες

(Μπορεί βέβαια από μια κάποια βιασύνη μου - να έγραφε Eurobird (νομίζω ότι αυτό ανήκει στον EUTELSAT) κι όχι Hotbird... Δεν αποκλείεται!

Θα συνεχίσω το ψάξιμο στους δυο τελευταίους δορυφόρους

Btw, Παλιότερα, στο πρώτο σετάρισμα (από τον μάστορα), έπιανα έναν ελληνικό της Θεσσαλονίκης, κάπως θρησκευτικού περιεχομένου, τον 4Ε. Οπότε αν βρω με ποιον δορυφόρο εκπέμπει, τότε θα βρω σίγουρα, τον 3ο από τους 4!
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Τα λες λιγο παραξενα και πιστευω λαθος.
Απο τις 0,3 μοιρες που λες οτι βγαζεις (λες thor αρα 0,8 W) ,
μεχρι τις 28,2 που ειναι ο θεωρητικα δυσκολος Αστρα , ειναι μεγαλη αποσταση.
Επειδη υπαρχουν και καποια καναλια που τα βγαζεις ΚΑΙ με τους δυο Αστρα (19.2 , 28,02) ,
προσωπικα πιστευω βλεπεις τον 19,2 η τον 23,5
Μπες σε καποια ιστοσελιδα που εχει τους δορυδορους και βρες καποια συχνοτητα που δεν ειναι κοινη.
Κανε αναζητηση και τοτε θα εισαι σιγουρος αν ειναι ο δορυφορος που λες.
Με πιατο 0,90μ εως 1μ η αποσταση στα LNB στην Αττικη μπορει να ειναι περισσοτερο απο 3-4cm
(επι 4 δορυφορους )
αρα χρειαζεται αρκετα μεγαλο ανοιγμα στην μεταξυ τους αποσταση.
για συχνοτητες δες και αυτο.....https://gr.kingofsat.net/pos-23.5E.php
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Πριν τον ΚΑΝΟΝΙΚΟ hotbird, στις 13 μοίρες , στο δικό μου σκανάρισμα στο δικό μου σύστημα (εγκατάσταση 4 δορυφόρων σε τιβι σόνυ-που δέχεται σετάρισμα ως 4 δορυφόρων) βγάζει έναν thor, στις 0,3 μοίρες, έναν hotbird κι έναν eutelsat. Αυτή είναι η πραγματική πληροφορία. Εντάξει δεν τον βγαζει στις 9 μοίρες, τον βγάζει στις 7 μοίρες. Και τον Eutelsat στις 9 μοίρες. Υπέθετα ότι θα είναι κάποιο λαθεμένο αντικαθρέφτισμα το hotbird στις 7 μοίρες - και δεν τον επέλεγα στους 4 δορυφόρους που μπορώ να σετάρω. Γιατί ακόμα και να φανεί ότι θα βγάλει στο σκανάρισμά του 20-40 κανάλια, αυτά θα είναι χωρίς εικόνα - με μήνυμα είτε κλειδωμένπου είτε ασθενικού-μηδενικού σήματος. Κάποια πληροφορία "σκουπίδι" έμεινε κάπου στο σύστημα, πιθανά από παρελθοντική χρήση ή κι από την "cache" του ίδιου του δορυφόρου! (αν χρησιμοποιείται αυτός ο όρος στα δορυφορικά).

Στην ουσία, κανάλια βγάζω (περίπου 1100) από τον Hotbird στις 13 μοίρες, και από τον Άστρα 1 στις 19,2 μοίρες. Με επιλογές στο σκανάρισμα:
Πλήρης σάρωση
Δωρεάν Υπηρεσίες
Τιβί

Ναι, βγάζουν οι δυο δορυφόροι περίπου 1100 κανάλια! Στα τα οποία, μπαίνουν κατά λάθος κι ελάχιστα ραδιοφωνικά (50-60 ραδιοφωνικοί σταθμοί, που τους σβήνεις αργότερα ), πολλά πολωνικά που δεν είναι free αλλά κωδικοποιημένα (οπότε κάπου γίνεται κάποιο λάθος στην αναγνώρισή-ταξινόμησή τους). Βγάζουν και καμιά 300αριά Αραβόφωνα!!! Από τα οποία 5-6 είναι αξιόλογα, π.χ. ένα ιρανικό(?) με μουσικές από τη Μεσόγειο. Αν δεις αυτό το κανάλι, τότε θα καταλάβεις πως τη δεκαετία του 1960-70, αρκετά ανατολίτικα παρουσιαζόντουσαν σαν ελληνικά! Τότε δεν υπήρχε η δορυφορική, οπότε περνούσαν τα παραμυθιάσματα!

Είναι μια ταλαιπωρία, όλο αυτό το ξεκαθάρισμα. Στο τέλος σου μένουν 500-600 κανάλια (στην αγγλική, στη γαλλική, στην ιταλική, στη ρωσική, ουκρανική κλπ κλπ, και διαίτερα κινέζικα ή κορεάτικα ή γιαπωνέζικα στην αγγλική γλώσσα. Πάρα πολλά ειδησεογραφικά, πάρα πολλά με αξιόλογα ντοκυμαντέρ.... μουσικά... με ταινίες (αλλά χωρίς δυνατότητα ελληνικών υπότιτλων). Είναι καμιά δεκαριά-δεκαπενταριά σε 4k... NASA ULTRA HDTV (Απίστευτο.... αυτό το κανάλι έπρεπε να συστήσει η υπουργίνα της παιδείας για τηλεεκπαίδευση - να το βλέπουν μικροί μεγάλοι από το πρωί ως τα μεσάνυχτα - κι επανάληψη την άλλη μέρα- ΤΩΡΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ!) Υπάρχει το fashion tv... ένα άλλο 4κ "επίδειξης" με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ τα ντοκυμαντέρ του - κι από απίστευτους τόπους... Btw, κάποιο αραβικό του Κόλπου χτες είχε ποδόσφαιρο. κάποιον τελικό αραβικής χώρας; ήταν μαγνητοσκοπημένο; Και ισοφάρισε κάποια στιγμή, παίχτης που έπαιζε πέρυσι στην ελληνική σούπερλίγκα!

Ειδικά αυτήν την περίοδο (με την καραντίνα) "λέει" η δορυφορική! Περιττό να πω ότι έχω να ανοίξω ελληνικό ψηφιακό κανάλι ... ΧΡΟΝΙΑ! Με μια μετακόμιση που έκανα είδα λίγο κάποια τοπικά κανάλια - τα έβαλα κι αυτά στα άχρηστα! όλα θέλουν όταν μεγαλώσουν, να γίνουν "αθηναϊκά"!

Ξαναγυρνάω στο σκανάρισμα των σταθμών.
Πιθανά ο μάστορας που μου την εγκατέστησε να έβαλε σαν γ και δ δορυφόρο, κάποιο ή και τα δυο παρακάτω:
ΑΣΤΡΑ 2 στις 23,5 μοίρες
Έναν συνδυασμό ΑΣΤΡΑ 3 + Ηotbird στις 28,5 μοίρες

(Μπορεί βέβαια από μια κάποια βιασύνη μου - να έγραφε Eurobird (νομίζω ότι αυτό ανήκει στον EUTELSAT) κι όχι Hotbird... Δεν αποκλείεται!

Θα συνεχίσω το ψάξιμο στους δυο τελευταίους δορυφόρους

Btw, Παλιότερα, στο πρώτο σετάρισμα (από τον μάστορα), έπιανα έναν ελληνικό της Θεσσαλονίκης, κάπως θρησκευτικού περιεχομένου, τον 4Ε. Οπότε αν βρω με ποιον δορυφόρο εκπέμπει, τότε θα βρω σίγουρα, τον 3ο από τους 4!

Το 4Ε εκπέμπει ελεύθερα στις 9Ε στον eurobird δορυφόρο που στις συχνότητες του φιλοξενεί το πακέτο τις cosmoteTV και ειναι διπλανός δορυφόρος τον Hotbirds.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Το 4Ε εκπέμπει ελεύθερα στις 9Ε στον eurobird δορυφόρο που στις συχνότητες του φιλοξενεί το πακέτο τις cosmoteTV και ειναι διπλανός δορυφόρος τον Hotbirds.

ok μια συγκεκριμένη πληροφορία, ως δεδομένο

Ο eurobird πιάνεται - ονομάζεται έτσι κι άλλος δορυφόρος, σε άλλες μοίρες;

Αν ονομάζεται μόνο αυτός, στις 9 μοίρες, αφού δεν έχω πιάσει τον 4ε, άρα δεν σκανάρισα στις συχνότητές του!

Επομένως ο μάστορας, μου είχε σετάρει αυτόν στους αρχικούς 4 δορυφόρος, πιθανά στη θέση c ή d (3o ή 40 μάτι).

Άρα αυτόν πρέπει να σετάρω σαν 3ο ή 4ο! γιατί όμως δεν εμφανίζεται καθόλου ισχύς σήματος, όταν επιλέγω αυτόν; πιθανά, όπως είπε κάποιος πριν να έχει βραχεί...
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Τα λες λιγο παραξενα και πιστευω λαθος.
Απο τις 0,3 μοιρες που λες οτι βγαζεις (λες thor αρα 0,8 W) ,
μεχρι τις 28,2 που ειναι ο θεωρητικα δυσκολος Αστρα , ειναι μεγαλη αποσταση.
Επειδη υπαρχουν και καποια καναλια που τα βγαζεις ΚΑΙ με τους δυο Αστρα (19.2 , 28,02) ,
προσωπικα πιστευω βλεπεις τον 19,2 η τον 23,5
Μπες σε καποια ιστοσελιδα που εχει τους δορυδορους και βρες καποια συχνοτητα που δεν ειναι κοινη.
Κανε αναζητηση και τοτε θα εισαι σιγουρος αν ειναι ο δορυφορος που λες.
Με πιατο 0,90μ εως 1μ η αποσταση στα LNB στην Αττικη μπορει να ειναι περισσοτερο απο 3-4cm
(επι 4 δορυφορους )
αρα χρειαζεται αρκετα μεγαλο ανοιγμα στην μεταξυ τους αποσταση.
για συχνοτητες δες και αυτο.....https://gr.kingofsat.net/pos-23.5E.php


1. Είναι σίγουρο ότι βλέπω hotbird στις 13 kai astra στις 19.2. βγάζω 460 περίπου κανάλια στον hotbird και άλλα 430 στον άστρα 19, 2

βάζοντας στο 3ο μάτι τον eurobird στις 9, φαίνεται ότι πιάνω άλλα 150 (για να ξαναδώ αν έπιασα τον 4Ε!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΌΣΕΞΑ)
βάζοντας στο 4ο μάτι τον turksat κάπου στις 42 μοίρες (αν θυμάμαι καλά) πιάνω άλλα 140

συνολικά 1200 κανάλια

όμως νομίζω ότι από τα 150 του eurobird τα πραγματικά κανάλια που πιάνω (έχουν εικόνα) είναι καμιά 15αριά - κι άλλα τόσα από τον turksat. Τα υπόλοιπα δεν βγάζουν τελικά εικόνα.


2. με αυτό το λινκ του κινγκσατ προσανατολίστηκα - άρχισε να ξετυλίγεται το κουβάρι

> αρα χρειαζεται αρκετα μεγαλο ανοιγμα στην μεταξυ τους αποσταση.

3. Αν θυμάμαι καλά είναι 4 μάτια, αλλά όχι ισομεγέθη! είναι ανά δυο ίσομεγέθη, δηλαδή δυο μικρά δυο μεσαία προς μεγάλα! Και δεν είναι και πολύ μεγάλη η απόσταση μεταξύ τους! ίσα να χωράνε - να περνάει τρίχα αναμεταξύ τους. πιθανά να συμβαίνει κι αυτό που λές! νομίζω ότι ο μάστορας μου είπε ότι δεν υπήρχε ή ότι δεν βρήκε μεγαλύτερη-μακρύτερη βάση στήριξής τους.
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να εχεις 0,3W οπως λες ( η 0,8W οπως λεω εγω) και να εχεις turksat στις 42Ε .
Ειναι ο Eutelsat W3A που υπαρχει στις 7Ε και σε μπερδευει , γι'αυτο και το μικρο μεσοδιαστημα που λες για μια τριχα....
Ειναι δορυφορος με Τουρκικα καναλια .
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Βρες καναλια που εκπεμπουν ελευθερα στο δορυφορο που σε ενδιαφερει (οπως το 4Ε που σου εγραψε πιο πανω ο ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ) ,
βαλε την συχνοτητα τους και κανε αλλαγες στις ρυθμισεις του LNB και αναζητηση...
Ετσι θα δεις που βλεπει το καθε LNB απο αυτα που δεν ξερεις.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Επίσης βγάλε μια φωτό το πιάτο σου απο μπροστά να δούμε πως ειναι τα LNB σεταρισμενα και ανέβασε την θα βοηθήσει.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Επίσης βγάλε μια φωτό το πιάτο σου απο μπροστά να δούμε πως ειναι τα LNB σεταρισμενα και ανέβασε την θα βοηθήσει.

Αυτή είναι μια μεγάλη δυσκολία.... δεν μπορώ να έχω πρόσβαση αυτήν την περίοδο στο πιάτο, διότι - μετά την τοποθέτησή του σε στέγη/σκεπή κατοικίας προ τριετίας- στη συνέχεια προστέθηκαν - χτίστηκαν (συναρμολογήθηκαν) κι άλλα διαχωριστικά. κλπ υλικά.. έτσι που πρέπει να χαλάσω και να ξαναφτιάξω πάλι μετά! ούτε φαίνεται για φωτογράφιση! μόνο από τη λεωφόρο, στα 30-40 μέτρα μακριά! Το πιάτο είναι αρκετά μεγάλο... μπορεί και 1,20! edission
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Πολύ λίγα κανάλια λαμβάνεις.

Πιθανότατα έχεις παραπλήσιους δορυφόρους και σου περνάει κανάλια κουκουρούκου.

Πιάσε όπως σου είπαν τα παιδιά από το kingofsat ή το lyngsat συχνότητες που υπάρχουν στους δορυφόρους που πιάνεις, και δες αν όντως βγαίνει το σωστό κανάλι/πακέτο.
Έτσι θα βρείς που κοιτάει το κάθε "μάτι" ( LNB ).

Πάντως να πιάνεις 0.8W και 42E έτσι όπως τα περιγράφεις απλά δεν παίζει σε καμμία περίπτωση.