Αγορά soundbar μέχρι 400

ababa641

New member
13 July 2010
62
Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθειά σας για την επιλογή soundbar μέχρι 400 αυστηρά.
Τα δεδομένα που έχουμε είναι τα εξής:

Τηλεόραση 4Κ με hdmi arc
Θέαση ταινιών κυρίως από Netflix στο φουλ πακέτο με 4Κ

Ο χώρος είναι 18-20 τ.μ. όπου μελλοντικά θα μεταφερθεί σε χώρο 25-30 τ.μ.
Υπάρχει ακουστικό τραύμα άμφω κυρίως στη συχνότητα των 6khz
Επίσης θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα να ακούω και μουσική που και που, όσο πιο αξιοπρεπέστατα μπορώ μιας και οι ηχομπάρες είναι κατασκευασμένες κυρίως για ταινίες.

Έχω ξεχωρίσει δυο ηχομπάρες : Την JBL 3.1 και την Yamaha YAS-209 αλλά δεν ξέρω ποιά από τις δύο είναι καλύτερη...



Δεκτή οποιαδήποτε άλλη πρόταση μέχρι τα 400 .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Στα specs που έχουν να κάνουν με την ηχητική απόδοση είναι καλύτερη η - καταργημένη - JBL.

Σε features - που αφορούν και τον ήχο όμως - είναι καλύτερη η Yamaha.

Για τα τετραγωνικά σου δεν είναι κακή η Yamaha. Απλά θα πρέπει να δεις τι χρειάζεσαι από όλα αυτά που προσφέρει στην καθημερινή χρήση. Θα σου είναι πιο χρήσιμη η ακρόαση μουσικής μέσω Wi-Fi αντί για Bluetooth ας πούμε;
Το πρώτο είναι πιο ποιοτική σύνδεση από το δεύτερο αλλά καταλήγει σε αναπαραγωγή από υποδεέστερα specs στην περίπτωση της Yamaha.

Θα σου είναι χρήσιμο το DTS Virtual X όπως προκύπτει από τη Yamaha ή το ψευδοsurround της JBL έχει περισσότερο νόημα αφού μπορεί να το έχει σε μεγαλύτερες στάθες;

Σου είναι κόπος να αλλάζεις κάθε φορά την έξοδο της TV αναλόγως format γιατί η JBL δεν υποστηρίζει αποκωδικοποίηση DTS; Χρησιμοποιείς μουσικές streaming υπηρεσίες; Θες να ελέγχεις την ηχομπάρα με φωνητικές εντολές; Σε βολεύει να τη δουλεύεις με app;

Γενικότερα πρέπει να δεις το πως θα ενσωματωθεί στη ζωή σου. Αλλιώς δεν τίθεται θέμα ποια παίζει πιο δυνατά... .
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Pleo σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Όσο αφορά την μουσική δεν θα είναι κάτι σε καθημερινή βάση απλά θέλω να μπορώ κάποιες στιγμές να ακούω κι από εκεί.
Θέλω να πρώτα απ' όλα να είναι ηχητικά ποιοτικό και μετά απλό και εύκολο στη χρήση. Δεν θέλω να κάνω συνεχώς αλλαγές όταν θα βλέπω tv και μετά να θέλω δω ταινία από το νετφλιξ.
Η jbl υπάρχει ακόμη σε απόθεμα αλλά ξέρουμε αν θα βγει ο αντικαταστάτης της και γι' αυτό καταργήθηκε...???
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Αν πρόκειται για το Netflix, δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάποια αλλαγή στην έξοδο της TV. Το Netflix έχει Dolby βασικά που υποστηρίζεται και στις δυο. Την αλλαγή της εξόδου της TV σε PCM, θα την έκανες μόνο σε αναπαραγωγή περιεχομένου DTS (από κάποια ταινία σε στικάκι στην TV ενδεχομένως) στην JBL.

Στη νέα γκάμα της JBL, αν προσέξεις έχουν αλλάξει τα μοντέλα. Αποσπώμενα ηχεία έχει μόνο η 9.1 και σε ό,τι αφορά την 5.1 αυτή είναι σαν μια καλύτερη 3.1 δεδομένου ότι χρησιμοποιεί περισσότερα μεγάφωνα για ακόμα πιο καλό (ψευδο)surround.
Και είναι φυσικά ακριβότερες γιατί προσφέρουν περισσότερα και είναι καλύτερες.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ακόμα στοκ στην Ελληνική αγορά από την 3.1. Μάλλον όχι δεδομένου ότι ακόμα και τα Demo κομμάτια των μοντέλων της προηγούμενης σειράς έχουν πωληθεί.
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Pleo, γενικά ποιά ηχομπάρα πιστεύεις οτι είναι καλύτερη για ταινίες μέχρι τα 400 ??? Το dts που έχει η yamaha κάνει δουλειά ή επειδή έχει πιο μικρό sub δεν αναδεικνύει το dts???
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Επί της ουσίας η Yamaha έχει ένα επιπλέον Mode που το ονομάζει 3D surround. Αυτό προσθέτει την αίσθηση του ύψους. Μην περιμένεις δηλαδή πραγματικό DTS Virtual X (Ό,τι κι αν σημαίνει αυτό σε έναν αλγόριθμο που εξ' ορισμού κάνει Virtualization σημειακών πηγών). Έχεις stereo, surround και 3D surround.

Στη JBL δεν θα έχεις το τελευταίο αλλά θα έχεις μεγαλύτερες στάθμες και καλύτερα δυναμικά.
 

kermitlabros

New member
27 August 2009
54
Καλημέρα,, θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση..
Έχω την Sony KDL-50W829B στην οποία έχω συνδέσει ένα παλαιό 5.1 all in one (pioneer xdv 303).
Εως τώρα τα ψιλοκατάφερα να συμβιβαστώ με τον ήχο, αλλά αφού χάλασε το μεσαίο ηχείο, σκέφτομαι για να το καταργήσω και να πάρω την jbl 51.
Mostly κατεβάζω ταινίες(τις οποίες βάζω σε σκληρό ο οποίος συνδέεται με την tv) αλλά η Sony δεν παίζει dts, οπότε η ερώτηση μου είναι αν πάρω μπάρα θα μπορώ να έχω dts?
Ο σκληρός θα εξακολουθήσει να είναι συνδεδεμένος στην tv ή θα πρέπει να συνδεθεί στην μπάρα; Thanks!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Οι ηχομπάρες να ξέρεις είναι σαν τα όλα σε ένα συστήματα αλλά πιο... αισθητικά αποδεκτές. Και στην αισθητική διαμόρφωση χάνουν τα surround ηχεία και πάλι για λόγους αισθητικής, τα οποία παραμένουν ως επιλογή στις μεγαλύτερες και πιο ακριβές ηχομπάρες.
Εξ' άλλου έχουν εξελιχθεί οι αλγόριθμοι ψευδοsurround και ψευδοimmersive περισσότερο και πετυχαίνεις ένα αποδεκτό αποτέλεσμα και χωρίς έξτρα ηχεία (χωρίς να φτάνουν την ίδια απόδοση με την περίπτωση που υπάρχουν έξτρα ηχεία φυσικά).

Τον σκληρό στην TV γιατί η ηχομπάρα δεν έχει ενσωματωμένο player. Από ήχο, ότι έχει η πηγή σου θα στείλεις στην ηχομπάρα.
 

kermitlabros

New member
27 August 2009
54
Οι ηχομπάρες να ξέρεις είναι σαν τα όλα σε ένα συστήματα αλλά πιο... αισθητικά αποδεκτές. Και στην αισθητική διαμόρφωση χάνουν τα surround ηχεία και πάλι για λόγους αισθητικής, τα οποία παραμένουν ως επιλογή στις μεγαλύτερες και πιο ακριβές ηχομπάρες.
Εξ' άλλου έχουν εξελιχθεί οι αλγόριθμοι ψευδοsurround και ψευδοimmersive περισσότερο και πετυχαίνεις ένα αποδεκτό αποτέλεσμα και χωρίς έξτρα ηχεία (χωρίς να φτάνουν την ίδια απόδοση με την περίπτωση που υπάρχουν έξτρα ηχεία φυσικά).

Τον σκληρό στην TV γιατί η ηχομπάρα δεν έχει ενσωματωμένο player. Από ήχο, ότι έχει η πηγή σου θα στείλεις στην ηχομπάρα.
Άρα, ο σκληρός (usb) στην TV, και μετα η TV μέσω hdmi (arc) στην μπάρα (όταν την πάρω!!!! ). Και αν η ταινία είναι dts θα παίξει κανονικά;

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Το πολύ πολύ να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις ένα εξωτερικό media player εάν δεν υποστηρίζεται η έξοδος του ήχου από την TV προς την ηχομπάρα με κάποιο τρόπο.
 

kermitlabros

New member
27 August 2009
54
Το πολύ πολύ να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις ένα εξωτερικό media player εάν δεν υποστηρίζεται η έξοδος του ήχου από την TV προς την ηχομπάρα με κάποιο τρόπο.
Η έξοδος ήχου από tv προς την ηχομπαρα υποστηρίζεται, μόνο το dts αυτή τη στιγμή δεν περνάει στο σύστημα (είναι μέσω οπτικής τώρα), ειδάλλως έχει και arc

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,647
Αθήνα
Η έξοδος ήχου από tv προς την ηχομπαρα υποστηρίζεται, μόνο το dts αυτή τη στιγμή δεν περνάει στο σύστημα (είναι μέσω οπτικής τώρα), ειδάλλως έχει και arc

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό έγραψα αν πρόσεξες.