Laser Printer ή Inkjet τι συμφέρει ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528

gm-28b629cf-7f9c-4745-aa64-98f4af4fb869-inkjet-vs-laser-printer.jpg


Δεν ξερω αν ειμαι on topic και αν οχι ας μεταφερθεί!

Ink tank παιδιά και το πρόβλημα με το κόστος αναλώσιμων δεν υπάρχει πλέον.

Πήρα τις προάλλες έναν epson και ξεκίνησα μετά από χρόνια να εκτυπωνω σπίτι, χωρίς μάλιστα να σκέφτομαι κόστος αναλώσιμων, αν κάνω κάποιο λάθος κλπ.
Μέχρι και home made photobooks άρχισα να σχεδιάζω και πιστεύω θα πετύχει, έχω και μηχάνηματα βιβλιοδεσίας bonding και κοπής βαρέως τύπου από παλιά, προμηθεύτηκα μετά απο πολυ ψάξιμο και χοντρά εξωφυλλα με δερματίνη, και ανυπομονώ να δω αποτελέσματα. Απλα θέλει χρόνο αλλά δε βιάζομαι.

Έχω εκτυπώσει ήδη καμία 300αρια 10x15, η σταθμη της μελάνης δεν έχει κουνηθεί, και η ποιότητα δεν υπολείπεται πουθενά από αυτές που έδινα έξω! Σε φωτογραφικό χαρτί πάντα 200 με 250gr glossy αλλά και σατινε.


Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου
 
Last edited by a moderator:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Τυπώστε και καμία! Προσφορές για Photobook και εκτυπώσεις...

Δεν ξερω αν ειμαι on topic και αν οχι ας μεταφερθεί!

Ink tank παιδιά και το πρόβλημα με το κόστος αναλώσιμων δεν υπάρχει πλέον.

Πήρα τις προάλλες έναν epson και ξεκίνησα μετά από χρόνια να εκτυπωνω σπίτι, χωρίς μάλιστα να σκέφτομαι κόστος αναλώσιμων, αν κάνω κάποιο λάθος κλπ.
Μέχρι και home made photobooks άρχισα να σχεδιάζω και πιστεύω θα πετύχει, έχω και μηχάνηματα βιβλιοδεσίας bonding και κοπής βαρέως τύπου από παλιά, προμηθεύτηκα μετά απο πολυ ψάξιμο και χοντρά εξωφυλλα με δερματίνη, και ανυπομονώ να δω αποτελέσματα. Απλα θέλει χρόνο αλλά δε βιάζομαι.

Έχω εκτυπώσει ήδη καμία 300αρια 10x15, η σταθμη της μελάνης δεν έχει κουνηθεί, και η ποιότητα δεν υπολείπεται πουθενά από αυτές που έδινα έξω! Σε φωτογραφικό χαρτί πάντα 200 με 250gr glossy αλλά και σατινε.


Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Ισχύει αυτό που λες!!! Εχω και εγώ epson tank και έχω πάθει πλάκα, έχω γεμίσει όλο το σπίτι και τους φίλους μου με φωτογραφίες και ακόμα δεν έχω αλλάξει μελάνι, photobook δεν έχω κάνει καθώς δεν έχω τον εξοπλισμό που έχεις. Η ποιότητα είναι εξαιρετική, δεν έχει καν νόημα νομίζω ένας ερασιτέχνης να πάρει εκτυπωτή που να μην είναι tank πλέον.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Απάντηση: Τυπώστε και καμία! Προσφορές για Photobook και εκτυπώσεις...

Πήραμε δοκιμαστικά έναν στο σχολείο πριν 2 χρόνια και τώρα έχουμε 3 και δεν χρησιμοποιούμε πια τους lazer.
Απίστευτη οικονομία στην εκτύπωση και πάρα πολύ φθηνά τα μελάνια.
Βέβαια έχει την τιμούλα του ο εκτυπωτής αλλά τα αξίζει.
Τώρα σε βάθος χρόνου δεν ξέρω πόσο θα αντέξει μια εκτυπωμένη από αυτόν φωτογραφία.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Τυπώστε και καμία! Προσφορές για Photobook και εκτυπώσεις...

Πήραμε δοκιμαστικά έναν στο σχολείο πριν 2 χρόνια και τώρα έχουμε 3 και δεν χρησιμοποιούμε πια τους lazer.
Απίστευτη οικονομία στην εκτύπωση και πάρα πολύ φθηνά τα μελάνια.
Βέβαια έχει την τιμούλα του ο εκτυπωτής αλλά τα αξίζει.
Τώρα σε βάθος χρόνου δεν ξέρω πόσο θα αντέξει μια εκτυπωμένη από αυτόν φωτογραφία.

Δεν είναι τόσο ακριβοί πλέον Παναγιώτη. π.χ. το πρώτο μοντέλο που είναι ότι πρέπει για σπίτι ξεκινάει από μόλις 120 ευρώ....μόνο 300-400 φώτος να τυπώσεις έχεις βγάλει το κόστος του για πλάκα σε σχέση με έναν συμβατικό εκτυπωτή.

https://www.skroutz.gr/s/16979057/Epson-EcoTank-L1110.html

Ακόμα και το πολυμηχάνημα και τούμπανο ξεκινάει από την τίμια τιμή των 320 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/12862157/Epson-EcoTank-L6160.html

Δεν υπάρχει γυρισμός αν δουλέψεις με tank εκτυπωτή, τυπώνω σε αυτόν μέχρι και πολυσέλιδα manual οδηγιών των μηχανών!!!χαχα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Mιας και διαφαινεται οτι θα παει κι αλλο η βαλιτσα με το "Μενουμε σπιτι" και οι αναγκες για εκτυπωση Α4 μονοχρωμων αυξανεται σκεφτομουν να παρω εναν laser printer.

Mιας και ο Inkjet Canon που εχω ακομα και σε BW mode χανει λιγα χρωματιστα μελανια παντα εστω και πολυ σιγα.


Ειναι οντως αρκετα πιο οικονομικος ενας laser ?

Εχετε να προτεινετε καποιο μοντελο με καλη τιμη τονερ ?

Κοιτουσα αυτον επειδη ειναι στην κατηγορια τιμης που θελω ( με τιποτα πανω απο 100 ) και ειναι σοβαρη εταιρεια.
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Laser Printer

Κι εγώ τον έχω στα υπόψιν. Δείχνει να έχει καλές κριτικές.
Επειδή είναι σχετικά νέο μοντέλο δεν ξέρω αν δέχεται συμβατά τόνερ.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Re: Laser Printer

Αυτό που πρέπει να προσέξετε, είναι το κόστος εκτύπωσης. Ο συγκεκριμένος λοιπόν, έχει ένα toner που κοστίζει 55 και είναι για μόνο 1000 σελίδες.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Laser Printer

Α μπραβο ειδες.....αυτο ειναι τραγικο κοστος οντως.Τον ξεχασα ηδη.

Τι θα προτεινες ρε συ Μαριε ? Μηπως ειναι μυθος οτι οι laser ειναι καλη λυση για οικονομικες μονοχρωμες εκτυπωσεις ?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Laser Printer

Έχω την εντύπωση, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι η καβάντζα με τους laser είναι ότι και μετά από ένα χρόνο αχρηστίας το τόνερ θα εκτυπώσει. ενώ όταν η χρήση είναι μικρή στους inkjet πολύ απλά τα μελάνια μπουκώνουν. Και τελικά όταν τον χρειαστείς δε θα τον έχεις.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: Laser Printer

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω εκτυπωτή της προκοπής πια. Επειδή στο πανεπιστήμιο έχουμε δεκάδες διαφορετικά μοντέλα, κανένα δεν με ικανοποιεί ποιοτικά. Τι να θυμηθώ; HP με χαλασμένους τροφοδότες; Lexmark με απανωτά USB errors παρά τα συνεχή update στο firmware; Καινούργια OKI που ο μισός γραφίτης άδειασε μέσα στο μηχάνημα; Οι μόνοι φθηνοί εκτυπωτές που μας βγήκαν γεροί τα τελευταια χρόνια ήταν Samsung -και τώρα την αγόρασε η HP.

Όλα σχεδόν έχουν πανάκριβα τόνερ, και για τα νέα μοντέλα δεν υπάρχουν συμβατά. Και κάποια πολύ φθηνά τόνερ δεν είναι πλήρη: έχουν μόνον γραφίτη, το μηχανικό μέρος πάει χωριστά όταν πρέπει να αλλαχθεί. Και τα τσιπάκια στα τόνερ έχουν παραγίνει. Μου τελείωσε το κίτρινο, πήγα και έβγαλα ένα ίδιο από άλλο εκτυπωτή και ο δικός μου αρνιόταν να το αναγνωρίσει!

Αν έπρεπε να αγοράσω τώρα θα κοιτούσα για Kyocera ή Brother που φαίνεται να έχουν πιο φτηνά μελάνια και ακόμα πιο φτηνά συμβατά. Ας ελπίσουμε να έρθουν σε κανέναν επόμενο διαγωνισμό να δω και την αντοχή τους. Θα έλεγα κοιτάξτε πρώτα αν υπάρχουν συμβατά μελάνια και σε τι κόστος και βάλτε το ως σοβαρό κριτήριο αγοράς! Σε ακριβά -για εταιρική χρήση- μπορώ να συστήσω έγχρωμους Xerox και φωτοτυπικά Ricoh για ασπρόμαυρο.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Re: Laser Printer

Α μπραβο ειδες.....αυτο ειναι τραγικο κοστος οντως.Τον ξεχασα ηδη.

Τι θα προτεινες ρε συ Μαριε ? Μηπως ειναι μυθος οτι οι laser ειναι καλη λυση για οικονομικες μονοχρωμες εκτυπωσεις ?

Σε σχέση με τους inkjet, δεν είναι μύθος. Απλά όταν θα πάρεις ένα τέτοιο φτηνό, θα τον πληρώσεις μετά στα μελάνια. Άσε που το original που έρχεται μέσα στην συσκευασία, είναι για ακόμα λιγότερες εκτυπώσεις. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι κάτι σαν αυτό https://www.plaisio.gr/epson-inkjet-ektipotis-monotank-m1120_3259919 που το μελάνι 6000 σελίδων έχει 10. Ή σε inkjet αυτόν https://www.plaisio.gr/epson-inkjet-ektipotis-ecotank-l1110_3080382 που θα είναι και έγχρωμος και πιο οικονομικός.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Laser Printer

Ελα ρε....

inkjet λεει οτι ειναι κι αυτος αλλα μονοχρωμος.
Το θεμα ειναι τα αναλωσιμα. Οσο πιο ακριβο εκτυπωτη αγορασεις, τοσο φτηνοτερα θα ειναι τα αναλωσιμα απο αποψη σελιδα/κοστος.
Εγω εχω αγορασει ενα πολυμηχανημα canon στα 400 και το αυθεντικο τονερ εχει 170 /9100 σελιδες ενω το συμβατο 25 /9100 σελιδες.
Συνηθως οι φτηνοι laser εχουν ξεχωριστο drum που θα πρεπει να αλλαξεις ανα καποιες αλλαγες toner και θα σου κοστισει οσο ενας νεος εκτυπωτης...

H HP/samsung συνηθως τρεχει προγραμματα cashback σε εκτυπωτες, αναλωσιμα ή δινει τρια χρονια εγγυηση.

Οποτε οτι επιλεξεις κατω απο 100 να ξερεις οτι μπορεις να βρεις συμβατα απο 10 για 3000 σελιδες ,οταν το αυθεντικο εχει 90!!!! αλλα ανα 12.000 σελιδες θα πρεπει να δωσεις αλλα 30-40 για αυθεντικο drum ή 15 για συμβατο.
Οπως αυτον τον brother
https://www.skroutz.gr/s/14315376/Brother-HL-L2350DW.html

18 /6000σλδ συμβατο https://www.skroutz.gr/s/22156749/T...50DN-MFC-L2710DN-L2710DW-L2730DN-L2750DW.html
Και συμβατο drum 20 https://www.skroutz.gr/s/22248176/B...375DW-DR-2400-DRUM-ΣΥΜΒΑΤΟ-12-000-σελ-BP.html
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Laser Printer

Φυσικά έχει σημασία πόσες εκτυπώσεις θα κάνεις.

Παράδειγμα 1.
Στο σχολείο μου (Λύκειο) έχουμε έναν Brother 1240 αγορασμένο το 2003. Έχει εκτυπώσει τα άπειρα, λειτουργεί ακόμη σε win7. Πας να τον σηκώσεις και ζορίζεσαι. Οι καινούργιοι δεν ξέρω τι κατασκευή έχουν.

Παράδειγμα 2.
Στο σπίτι έχω έναν HP Laser jet 1000 συνδεδεμένο σε laptop με win XP μέχρι εκεί οι drivers ίσως και για vista x32. Σκυλί κι αυτός. Απλώς τώρα τελευταία βγάζει μια επίστρωση στην μια πλευρά της σελίδας που παρά την διαδικασία καθαρισμού που κάνει δεν φεύγει.

Έχω παροπλισμένο έναν HP Deskjet 5550 ο οποίος σε καμιά περίπτωση δεν έβγαλε τα λεφτά του για τα αναλώσιμα που αγόρασα τα προβλήματα με τις κεφαλές κλπ.
Έτσι ψάχνω για νέο Laser, γιατί κάνω λίγες εκτυπώσεις αλλά μερικές φορές απαραίτητες και μέσα σε αργίες.

Η περίπτωση του Brother HL-L2350DW (7.2 kg) είναι ενδιαφέρουσα όπως και του HP 107w (4.16 kg)
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Laser Printer

Αυτό που πρέπει να προσέξετε, είναι το κόστος εκτύπωσης. Ο συγκεκριμένος λοιπόν, έχει ένα toner που κοστίζει 55 και είναι για μόνο 1000 σελίδες.

Ετσι την ειχα πάθει και εγω με τον πρώτο μου έγχρωμο laser. 110 η αγορά του εκτυπωτή και μετά εμαθα πως ήθελαν 100 Για το κάθε τονερ. Και δεν υπήρχαν ούτε ιμιτασιόν, ούτε τα ξαναγεμιζες. Μετά απο 500 εκτυπώσεις (τόσες περιπου κράτησαν τα αρχικά τονερ) τον παρόπλισα για να μην δωςω αλλα 400 .
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Laser Printer

Τι κοστος εχεις το τονερ του και ποσες σελιδες βγαζει εχεις τσεκαρει ?
https://avclub.gr/forum/showthread.php/170604-Laser-Printer?p=1058475621&viewfull=1#post1058475621

Λιγο που εψαξα εχει καλες κριτικες. Υπαρχει και φτηνοτερος χωρις wifi αλλα δεν αξιζει. Ειδικα αν εχεις ipad-iphone δεν θελει καν εξτρα εφαρμογη για εκτυπωση.

Το αυθεντικο για 3000 σελιδες το βλεπω στα 70 ... Αλλα εχει παμφτηνα συμβατα απο 10 .
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Re: Laser Printer

Ελα ρε....

inkjet λεει οτι ειναι κι αυτος αλλα μονοχρωμος.

Είναι η καινούργια γενιά των Epson. Δεν αγοράζεις το γνωστό μελανάκι, αλλά μπουκάλι που αδειάζει το μελάνι σε δοχείο του εκτυπωτή. Από εκεί τραβάει το μελάνι. Δεν τελειώνει και δεν εξατμίζεται. Είμαι πάρα πού ευχαριστημένος. Και επίσης σου κάνει από 2 χρόνια, δωρεάν 3 χρόνια εγγύηση, με απλή εγγραφή στην Epson.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Laser Printer

Είναι η καινούργια γενιά των Epson. Δεν αγοράζεις το γνωστό μελανάκι, αλλά μπουκάλι που αδειάζει το μελάνι σε δοχείο του εκτυπωτή. Από εκεί τραβάει το μελάνι. Δεν τελειώνει και δεν εξατμίζεται. Είμαι πάρα πού ευχαριστημένος. Και επίσης σου κάνει από 2 χρόνια, δωρεάν 3 χρόνια εγγύηση, με απλή εγγραφή στην Epson.


Εντυπωσιακο.


Και παιζει και συμβατα ?



@ Songless bird, μπηκε πολυ σοβαρα αυτος στις υποψηφιοτητες.
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Re: Laser Printer

Σε σχέση με τους inkjet, δεν είναι μύθος. Απλά όταν θα πάρεις ένα τέτοιο φτηνό, θα τον πληρώσεις μετά στα μελάνια. Άσε που το original που έρχεται μέσα στην συσκευασία, είναι για ακόμα λιγότερες εκτυπώσεις. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι κάτι σαν αυτό https://www.plaisio.gr/epson-inkjet-ektipotis-monotank-m1120_3259919 που το μελάνι 6000 σελίδων έχει 10. Ή σε inkjet αυτόν https://www.plaisio.gr/epson-inkjet-ektipotis-ecotank-l1110_3080382 που θα είναι και έγχρωμος και πιο οικονομικός.

Σε αυτούς τους Epson inject αν έχεις καιρό να εκτυπώσεις δημιουργούνται προβλήματα στις κεφαλές;