Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 1 απο 18 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 180
    Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2011

Question Laser Printer ή Inkjet τι συμφέρει ;

Δεν ξερω αν ειμαι on topic και αν οχι ας μεταφερθεί!

Ink tank παιδιά και το πρόβλημα με το κόστος αναλώσιμων δεν υπάρχει πλέον.

Πήρα τις προάλλες έναν epson και ξεκίνησα μετά από χρόνια να εκτυπωνω σπίτι, χωρίς μάλιστα να σκέφτομαι κόστος αναλώσιμων, αν κάνω κάποιο λάθος κλπ.
    Μέχρι και home made photobooks άρχισα να σχεδιάζω και πιστεύω θα πετύχει, έχω και μηχάνηματα βιβλιοδεσίας bonding και κοπής βαρέως τύπου από παλιά, προμηθεύτηκα μετά απο πολυ ψάξιμο και χοντρά εξωφυλλα με δερματίνη, και ανυπομονώ να δω αποτελέσματα. Απλα θέλει χρόνο αλλά δε βιάζομαι.

Έχω εκτυπώσει ήδη καμία 300αρια 10x15, η σταθμη της μελάνης δεν έχει κουνηθεί, και η ποιότητα δεν υπολείπεται πουθενά από αυτές που έδινα έξω! Σε φωτογραφικό χαρτί πάντα 200 με 250gr glossy αλλά και σατινε.

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Re: Απάντηση: Τυπώστε και καμία! Προσφορές για Photobook και εκτυπώσεις...

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από vamvakoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν ειμαι on topic και αν οχι ας μεταφερθεί!

Ink tank παιδιά και το πρόβλημα με το κόστος αναλώσιμων δεν υπάρχει πλέον.

Πήρα τις προάλλες έναν epson και ξεκίνησα μετά από χρόνια να εκτυπωνω σπίτι, χωρίς μάλιστα να σκέφτομαι κόστος αναλώσιμων, αν κάνω κάποιο λάθος κλπ.
    Μέχρι και home made photobooks άρχισα να σχεδιάζω και πιστεύω θα πετύχει, έχω και μηχάνηματα βιβλιοδεσίας bonding και κοπής βαρέως τύπου από παλιά, προμηθεύτηκα μετά απο πολυ ψάξιμο και χοντρά εξωφυλλα με δερματίνη, και ανυπομονώ να δω αποτελέσματα. Απλα θέλει χρόνο αλλά δε βιάζομαι.

Έχω εκτυπώσει ήδη καμία 300αρια 10x15, η σταθμη της μελάνης δεν έχει κουνηθεί, και η ποιότητα δεν υπολείπεται πουθενά από αυτές που έδινα έξω! Σε φωτογραφικό χαρτί πάντα 200 με 250gr glossy αλλά και σατινε.

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου
    Ισχύει αυτό που λες!!! Εχω και εγώ epson tank και έχω πάθει πλάκα, έχω γεμίσει όλο το σπίτι και τους φίλους μου με φωτογραφίες και ακόμα δεν έχω αλλάξει μελάνι, photobook δεν έχω κάνει καθώς δεν έχω τον εξοπλισμό που έχεις. Η ποιότητα είναι εξαιρετική, δεν έχει καν νόημα νομίζω ένας ερασιτέχνης να πάρει εκτυπωτή που να μην είναι tank πλέον.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2007
    Περιοχή
    Τήνος / Ελλάς

Απάντηση: Τυπώστε και καμία! Προσφορές για Photobook και εκτυπώσεις...

Πήραμε δοκιμαστικά έναν στο σχολείο πριν 2 χρόνια και τώρα έχουμε 3 και δεν χρησιμοποιούμε πια τους lazer.
    Απίστευτη οικονομία στην εκτύπωση και πάρα πολύ φθηνά τα μελάνια.
    Βέβαια έχει την τιμούλα του ο εκτυπωτής αλλά τα αξίζει.
    Τώρα σε βάθος χρόνου δεν ξέρω πόσο θα αντέξει μια εκτυπωμένη από αυτόν φωτογραφία.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2013

Re: Απάντηση: Τυπώστε και καμία! Προσφορές για Photobook και εκτυπώσεις...

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από tiniakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήραμε δοκιμαστικά έναν στο σχολείο πριν 2 χρόνια και τώρα έχουμε 3 και δεν χρησιμοποιούμε πια τους lazer.
    Απίστευτη οικονομία στην εκτύπωση και πάρα πολύ φθηνά τα μελάνια.
    Βέβαια έχει την τιμούλα του ο εκτυπωτής αλλά τα αξίζει.
    Τώρα σε βάθος χρόνου δεν ξέρω πόσο θα αντέξει μια εκτυπωμένη από αυτόν φωτογραφία.
    Δεν είναι τόσο ακριβοί πλέον Παναγιώτη. π.χ. το πρώτο μοντέλο που είναι ότι πρέπει για σπίτι ξεκινάει από μόλις 120 ευρώ....μόνο 300-400 φώτος να τυπώσεις έχεις βγάλει το κόστος του για πλάκα σε σχέση με έναν συμβατικό εκτυπωτή.

https://www.skroutz.gr/s/16979057/Ep...ank-L1110.html

Ακόμα και το πολυμηχάνημα και τούμπανο ξεκινάει από την τίμια τιμή των 320 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/12862157/Ep...ank-L6160.html

Δεν υπάρχει γυρισμός αν δουλέψεις με tank εκτυπωτή, τυπώνω σε αυτόν μέχρι και πολυσέλιδα manual οδηγιών των μηχανών!!!χαχα

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2006
    Περιοχή
    Εκεί ψηλά.....

Laser Printer ή Inkjet τι συμφέρει ;

Mιας και διαφαινεται οτι θα παει κι αλλο η βαλιτσα με το "Μενουμε σπιτι" και οι αναγκες για εκτυπωση Α4 μονοχρωμων αυξανεται σκεφτομουν να παρω εναν laser printer.

Mιας και ο Inkjet Canon που εχω ακομα και σε BW mode χανει λιγα χρωματιστα μελανια παντα εστω και πολυ σιγα.

Ειναι οντως αρκετα πιο οικονομικος ενας laser ?

Εχετε να προτεινετε καποιο μοντελο με καλη τιμη τονερ ?

Κοιτουσα αυτον επειδη ειναι στην κατηγορια τιμης που θελω ( με τιποτα πανω απο 100€) και ειναι σοβαρη εταιρεια.

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    Έδεσσα

Απάντηση: Laser Printer

Κι εγώ τον έχω στα υπόψιν. Δείχνει να έχει καλές κριτικές.
    Επειδή είναι σχετικά νέο μοντέλο δεν ξέρω αν δέχεται συμβατά τόνερ.
    Α π ο σ τ ό λ η ς

Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Clermont-Ferrand, France

Re: Laser Printer

Αυτό που πρέπει να προσέξετε, είναι το κόστος εκτύπωσης. Ο συγκεκριμένος λοιπόν, έχει ένα toner που κοστίζει €55 και είναι για μόνο 1000 σελίδες.
    Panathinaikos uber alles!!!!!!!!!!!

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2006
    Περιοχή
    Εκεί ψηλά.....

Α μπραβο ειδες.....αυτο ειναι τραγικο κοστος οντως.Τον ξεχασα ηδη.

Τι θα προτεινες ρε συ Μαριε ? Μηπως ειναι μυθος οτι οι laser ειναι καλη λυση για οικονομικες μονοχρωμες εκτυπωσεις ?

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Έχω την εντύπωση, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι η καβάντζα με τους laser είναι ότι και μετά από ένα χρόνο αχρηστίας το τόνερ θα εκτυπώσει. ενώ όταν η χρήση είναι μικρή στους inkjet πολύ απλά τα μελάνια μπουκώνουν. Και τελικά όταν τον χρειαστείς δε θα τον έχεις.
    the only good system is a sound system and the only good nation is imagination!

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2007
    Περιοχή
    Βόλος

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω εκτυπωτή της προκοπής πια. Επειδή στο πανεπιστήμιο έχουμε δεκάδες διαφορετικά μοντέλα, κανένα δεν με ικανοποιεί ποιοτικά. Τι να θυμηθώ; HP με χαλασμένους τροφοδότες; Lexmark με απανωτά USB errors παρά τα συνεχή update στο firmware; Καινούργια OKI που ο μισός γραφίτης άδειασε μέσα στο μηχάνημα; Οι μόνοι φθηνοί εκτυπωτές που μας βγήκαν γεροί τα τελευταια χρόνια ήταν Samsung -και τώρα την αγόρασε η HP.

Όλα σχεδόν έχουν πανάκριβα τόνερ, και για τα νέα μοντέλα δεν υπάρχουν συμβατά. Και κάποια πολύ φθηνά τόνερ δεν είναι πλήρη: έχουν μόνον γραφίτη, το μηχανικό μέρος πάει χωριστά όταν πρέπει να αλλαχθεί. Και τα τσιπάκια στα τόνερ έχουν παραγίνει. Μου τελείωσε το κίτρινο, πήγα και έβγαλα ένα ίδιο από άλλο εκτυπωτή και ο δικός μου αρνιόταν να το αναγνωρίσει!

Αν έπρεπε να αγοράσω τώρα θα κοιτούσα για Kyocera ή Brother που φαίνεται να έχουν πιο φτηνά μελάνια και ακόμα πιο φτηνά συμβατά. Ας ελπίσουμε να έρθουν σε κανέναν επόμενο διαγωνισμό να δω και την αντοχή τους. Θα έλεγα κοιτάξτε πρώτα αν υπάρχουν συμβατά μελάνια και σε τι κόστος και βάλτε το ως σοβαρό κριτήριο αγοράς! Σε ακριβά -για εταιρική χρήση- μπορώ να συστήσω έγχρωμους Xerox και φωτοτυπικά Ricoh για ασπρόμαυρο.

Σελίδα 1 απο 18 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης