Στην εποχή του Κορωνο'ι'ού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Ελλάδα 2020.

Ζούμε καταστάσεις που θα μείνουν στην Ιστορία.Οι θάνατοι παγκοσμίως αλλά και στην Ελλάδα,η απαγόρευση της κυκλοφορίας,ο εγκλεισμός,η έξοδος μόνο με άδεια και όλα αυτά,αν μας τα έλεγε κάποιος πρίν καποιυς μήνες θα γελάγαμε!Ίσως να τον λέγαμε τρελό ή ακόμα ότι πιστεύει σε θεωρίες συνωμοσίας!Και όμως τα ζούμε...

Μήπως όλο αυτό αξίζει να το φωτογραφίσουμε?

Μπορούμε να φωτογραφισουμε μέσα στο σπίτι μας,στο δρόμο πηγαίνοντας για δουλειά,για ψώνια σε super market ή και βόλτα τον σκύλο μας.Μπορούμε να φωτογραφίσουμε ανθρώπους με μάσκες ή χωρίς ,αντικείμενα και γενικά ότι έχει σχέση με τον κορονο'ι'ό.

Προσωπικά έχω ξεκινήσει και φωτογραφίζω κάποιες μέρες τωρα και έχω μαζέψει αρκετό υλικό.Το δουλεύω σαν project μαζί με κάτι φίλους σαν ομάδα.Θα δούμε τι θα βγεί στο τέλος.

Βάζω και μια δουλειά ενός φίλου του Θοδωρή σαν παράδειγμα που ουσιαστικά αυτός μας παρότρυνε να το κάνουμε μαζί...

https://www.vice.com/gr/article/bvg...km7cuev39_smuCmtefLXAj6PKRi05PWEUlbyDKp1oaxUc

Ο καθένας βέβαια έχει την δική του ματιά και τραβάει ανάλογα..

Όλο αυτό κάποια μέρα θα περάσει και εύχομαι να περάσει σύντομα ώστε να ξαναβρούμε τους ρυθμούς μας.

Ζητάω λοιπόν την άδεια των διαχειριστών να ανοίξω αυτό το θέμα.Σε περίπτωση που διαφωνούν για λόγους κανόνων του φόρουμ ή οτιδήποτε άλλο ας το διαγράψουν.

Ευχαριστώ.Καλή δύναμη σε όλους..
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Απάντηση: Στην εποχή του Κορονο'ι'ού

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση! Εννοείται ότι συμφωνούμε για το άνοιγμα του νήματος: ζούμε πράγματι ιστορικές στιγμές (δυστυχώς), οπότε όποιος θέλει μπορεί να συνεισφέρει αποτυπώνοντας τις με την προσωπική του ματιά!
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
FEVQkl6l.jpg


azYb8wGl.jpg


pzDsGFZl.jpg


zhFanetl.jpg
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Το προηγούμενο Σάββατο είπα να βγω να γυρίσω ένα βιντεάκι στο κέντρο Θεσσαλονίκης αλλά βαρέθηκα σύντομα και έφυγα.
κάπου έντεκα και μισή με δώδεκα το βράδυ στα Λαδάδικα

P3770111.MP4.00_00_09_22.Still001b.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Απάντηση: Re: Στην εποχή του Κορωνο'ι'ού

Βασίλη (Apollwn) οφείλω να σχολιάσω τη φωτογραφία που ανέβασες πριν το post #10:

Καταρχήν είναι από το zougla.gr εν είδει γελοιογραφίας.

Νομίζω ότι είναι αντιληπτό σε όλους ότι εικόνες σαν αυτήν δεν έχουν καμία απολύτως θέση στο παρόν νήμα αλλά και ούτε σε κανένα νήμα της Gallery της φωτογραφικής κατηγορίας. Μάλιστα θα έλεγα είναι παράδειγμα προς αποφυγή. Δεν αποτελεί φωτογραφικό έργο δικό σου - ή έστω κάποιου τρίτου- που θα θέλαμε να επιδείξουμε αιτιολογημένα και ακόμη περισσότερο τώρα σε σχέση με την σοβαρότητα των καταστάσεων που αντιμετωπίζουμε ως ανθρώπινο είδος σε πλανητικό επίπεδο.

Δεν θα επιτρέψουμε σε κανένα να γελοιοποιεί το νήμα και τις προσπάθειες των παιδιών που θέλουν να μοιραστούν τις φωτογραφικές ανησυχίες και προσπάθειες.

Αν θες να συνεχίσεις να ανεβάζεις φωτογραφίες σου στην Gallery δεν θα στο απαγορεύσουμε παρά την επιεικώς αχαρακτήριστη ενέργειά σου να σβήσεις όλο το φωτογραφικό παρελθόν σου, κίνηση που κατά την άποψή μου δείχνει έλλειψη σεβασμού κατ’ αρχήν στον ίδιο σου τον εαυτό και κατά δεύτερον στα υπόλοιπα μέλη.

Αν όμως θέλεις να παραθέσεις γελοιογραφίες, σκίτσα και φωτογραφίες χιουμοριστικές (ή μη), υπάρχουν άλλα πιο κατάλληλα νήματα και κατηγορίες, όπως Η γελοιογραφία της ημέρας.

Η φωτογραφία από το zougla.gr διαγράφεται για τους ανωτέρω λόγους. Εννοείται πως οποιαδήποτε δημοσίευση παρόμοιου ύφους και περιεχομένου, θα σβήνεται άμεσα και θα τηρούνται οι διατάξεις του κανονισμού κατά την κρίση της Δ.Ο.



 
Last edited by a moderator:

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Δεν είχα πρόθεση να γελοιοποιήσω κανέναν, να ευθυμήσουμε ήθελα λάθος μου; Συγνώμη ζητώ από τα μέλη του φόρουμ.
Τα παρακάτω γραφόμενα δε τα δέχομαι, για να πετάξω κοντά μια 10ετία κόπου από το flickr θα είχα τους λόγους μου που δε μπορώ να εκθέσω δημοσίως.
Συγγνώμη και πάλι παιδιά αν η γελοιογραφία σας πρόσβαλε.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τι ακριβώς απο τα γραφόμενα δεν δέχεσαι Βασίλη;

Την θεματολογία της Gallery; Ή τo πρώτο πόστ του Ι. Μαγκλάρα Μαλαντάρα γιατι δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο νήμα; Δεν το διάβασες;

Ή ότι έσβησες τις φωτό δημιουργώντας πρόβλημα στα ίδια τα μέλη που καθημερινά γράφουν και συμμετέχουν στα νήματα ; Απο αυτούς ζήτησες συγνώμη ;

Ή ότι συνεχόμενα αγνοείς τις υποδείξεις μας και ποστάρεις σε διαφορετικά νήματα το ίδιο ποστ ; Και εμείς τρέχουμε να το διαγράφουμε και να τα μεταφέρουμε ; Απο εμάς πότε ζητάς συγνώμη ;

Μας είπες ότι θα συμμετέχεις στα υπόλοιπα νήματα για να προσθέτεις το λιθαράκι σου στους νέους. Με ποιο τρόπο με τον χλευασμό της προσπάθειας τους και μάλιστα εκει που εσυ ο ίδιος ζήτησε να απέχεις ;

Εγω βλέπω μόνο πετροπόλεμο απο μέρους σου. Και όχι δεν είναι συγνώμη αυτή όταν τίθεται έτσι επιλεκτικά και την αναιρείς στην επόμενη μάλιστα γραμμή μη κανοντας δεκτή την κρίση της ΔΟ.

Εχουμε εξαντλήσει κάθε περιθώριο ανοχής μαζί σου. Ειμαι υποχρεωμένος να προστατεύσω την κατηγορία και θα το κάνω αν δεν αλλάξεις άμεσα συμπεριφορά. Τελευταία δημόσια προειδοποίηση είναι, ζυγισέ τη και αποφάσισε ανάλογα.
 
Last edited:

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Ή τo πρώτο πόστ του Ι. Μαγκλάρα γιατι δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο νήμα;

Κώστα μια μικρή διόρθωση στο όνομα,Μαλαντάρας όχι Μαγκλάρας...:2thumb22sup:
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Ζήτησα συγγνώμη από όλους που πόσταρα τη γελοιογραφία και ιδιαίτερα από τον Ι. Μαλαντάρα μη σκεπτόμενος σωστά ότι θα του χαλάω τη νήμα.
..δεν χλευάζω ποτέ κανέναν αν έτσι φάνηκε δεν υπήρχε πρόθεση θα πω και πάλι.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Βασικά Βασίλη δεν είναι δικό μου το νήμα.Είναι όλων των μελών.Απλά πήρα την πρωτοβουλία να το ξεκινήσω..

Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για μία πολύ σοβαρή κατάσταση που ζούμε όλοι μας για αυτο θεωρώ ότι αξίζει να την φωτογραφίσουμε,αν και δύσκολο γιατί δεν υπάρχει διάθεση και ψυχολογία.
Πιστεύω ότι δεν είχες πρόθεση να προσβάλεις κανέναν αλλά θεωρώ αν μου επιτρέπεις,όπως άλλωστε είπαν και οι διαχειριστές ότι η συγκεκριμένη φωτογραφία δεν ταίριαζε στο ανάλογο νήμα αφού δεν ήταν δικιά σου(σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ).

Επίσης δεν γνωρίζω γιατί έσβησες τις φωτογραφίες σου στο flickr,τι έχει συμβεί κτλ.Με στεναχωρεί το γεγονός αλλά σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Nα συνεχίσουμε με αυτο που αξιζει και περισσοτερο ? Τις φωτογραφιες .

Για αυτο ειμαστε εδω.

Παμε παρακατω.
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Ο συγκεκριμένος ναυτικός πριν έρθει σε λιμάνι της Ελλάδας ήταν σε Ισπανία και Ιταλία και μετά θα πήγαινε Τουρκία!!!Παρολα αυτά ήταν αισιόδοξος μπροστά στο φακό της κάμερας μου..


PyArh3cl.jpg