Ποιοι ειναι οι τροποι να συνδεσω dolby atmos ηχεία?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Καλησπερα σε ολη την ομαδα! Ελπιζω να ειστε καλα στην υγεια σας!
Διαβαζοντας το site της dolby οι τροποι για να τοποθετησω τα atmos ηχεια μου ειναι ειτε απο atmos enabled speakers που τα ακουμπας πανω απο τα μπροστινα μου ηχεία, είτε απο top speakers που τα τοποθετεις σχεδον πανω απο την θεση ακροασης. Εχει δει ομως αρκετους, να χρησιμοποιουν τα atmos enabled speakers αλλα να τα τοποθετουν σε υψος πανω απο τα μπροστινα ηχεια(height channel). Αυτο θα μου δωσει αποτελεσμα dolby atmos η ειναι κατι διαφορετικο? Υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει και τις 3 μεθοδους και αν ναι τι μπορει να αποδοσει καλυτερα σε ενα οικιακο home cinema?

Annotation 2020-03-27 155941.png
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Καλύτερα είναι τα ταβανιασμένα από πάνω σου στις σωστές θέσεις και με σωστή στόχευση.
Δεύτερη λύση, είτε κανονικά είτε Atmos enabled στους ΠΛΑΪΝΟΥΣ τοίχους ψηλά, ελάχιστα μπροστά από την θέση ακρόασής σου.
Τρίτη λύση το ταβάνισμα ψηλά πάνω από τα front με στόχευση πρός τα εσένα.
Τέταρτη λύση τα Atmos Enabled πάνω στα front speakers.
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Καλύτερα είναι τα ταβανιασμένα από πάνω σου στις σωστές θέσεις και με σωστή στόχευση.
Δεύτερη λύση, είτε κανονικά είτε Atmos enabled στους ΠΛΑΪΝΟΥΣ τοίχους ψηλά, ελάχιστα μπροστά από την θέση ακρόασής σου.
Τρίτη λύση το ταβάνισμα ψηλά πάνω από τα front με στόχευση πρός τα εσένα.
Τέταρτη λύση τα Atmos Enabled πάνω στα front speakers.

Τι διαφορά εχουνε τα atmos enabled speakers με τα κανονικά ; (Έχει να κάνει με την κλίση που έχουν τα ηχεία ;)
Επισης στον ενισχυτη μου ενω επιλεγω το 5.1 συστημα μου οταν προχωραω για να δω τις αλλες επιλογες που εχω για προσθεση ησχειων μου εμφανιζει μονο επιλογες για: top front ηχεια, top back ηχεια, front heigh ηχεια αλλα πουθενα για τοποθετηση στα πλαινα ψηλα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
1) Στα περισσότερα μόνο η γωνία που έχουν δώσει στα μεγάφωνα.
Κατά προτίμηση είναι καλύτερα για την δουλειά ηχεία bookshelf με καλή διασπορά ( wide angle και όχι beaming όσον αφορά την εκπομπή του ήχου ) παρά το 90% των Atmos Speakers που είναι μούφα όσον αφορά την ποιότητα ήχου και κατασκευής.

Στον ενισχυτή δεν θα βρείς επιλογή για side high.

Τα ορίζεις σαν Top Middle.
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
1) Στα περισσότερα μόνο η γωνία που έχουν δώσει στα μεγάφωνα.
Κατά προτίμηση είναι καλύτερα για την δουλειά ηχεία bookshelf με καλή διασπορά ( wide angle και όχι beaming όσον αφορά την εκπομπή του ήχου ) παρά το 90% των Atmos Speakers που είναι μούφα όσον αφορά την ποιότητα ήχου και κατασκευής.

Στον ενισχυτή δεν θα βρείς επιλογή για side high.

Τα ορίζεις σαν Top Middle.


Κοιτούσα για τα Klipsch RP-500SA. Όποτε αυτά θα μπορούσα να τα βάλω και ως atmos ready πάνω στα μπροστινά μου, και front height και side height ?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Θα τα έβαζα καλύτερα ψηλά στους τοίχους πλάι στην θέση ακρόασής σου παρά πάνω στα ηχεία ;)
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αν υπάρχει η δυνατότητα, βάλε τα ηχεία στο ταβάνι πάνω από τη θέση ακρόασης. Αυτή είναι η ποιο σωστή λύση.
Όλα τα άλλα είναι συμβιβασμοί. Άλλοι μικροί (στους πλαινους τοίχους), άλλοι μεγάλοι (πάνω στα ηχεία).
Διάλεξε ηχεία που να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα. Ιδανικά, ίδια μάρκα και ίδια σειρά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα συγκεκριμένα Klipsch σύμφωνα με το manual τοποθετούνται upfiring ή για surround. Στην περίπτωση της τοποθέτησης σε upfiring θέση προτείνεται crossover στα 150Hz, το οποίο ενδεχομένως να ενεργοποιεί την καμπύλη Dolby για upfiring ηχεία.
Στο spec sheet γίνεται αναφορά για για χρήση height, ενώ η αναφορά για την overhead πληροφορία δεν αφορά την τοποθέτηση στο ταβάνι.

Πληροφορίες διασποράς εκτός άξονα δεν βρίσκω για τα συγκεκριμένα, αλλά λόγω σχεδιασμού (κόρνα) μάλλον θα απέφευγα την τοποθέτηση στο ταβάνι των συγκεκριμένων.
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Τα συγκεκριμένα Klipsch σύμφωνα με το manual τοποθετούνται upfiring ή για surround. Στην περίπτωση της τοποθέτησης σε upfiring θέση προτείνεται crossover στα 150Hz, το οποίο ενδεχομένως να ενεργοποιεί την καμπύλη Dolby για upfiring ηχεία.
Στο spec sheet γίνεται αναφορά για για χρήση height, ενώ η αναφορά για την overhead πληροφορία δεν αφορά την τοποθέτηση στο ταβάνι.

Πληροφορίες διασποράς εκτός άξονα δεν βρίσκω για τα συγκεκριμένα, αλλά λόγω σχεδιασμού (κόρνα) μάλλον θα απέφευγα την τοποθέτηση στο ταβάνι των συγκεκριμένων.

Αποτι καταλαβαίνω υπάρχουν παρα πολλές απόψεις για την σωστή θέση των atmos ηχείων. Διαβάζοντας και εγώ το specification δεν είδα πουθενά να αναφέρει ότι τα συγκεκριμένα μπορούν να μπουν σε front height. Επειδή είμαι ακόμα εντελώς αρχάριος, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα συγκεκριμένα ως top ηχεία (πάνω από το κεφάλι μου); Αν όχι τι διάφορες μπορεί να έχει ένα top ηχείο;
Με λίγα λόγια θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα spektor 2 (που τώρα το έχω ως surround) για τοπ ηχείο ; Θα μου έδινε τα αποτελέσματα του atmos ;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Από όλα όσα είπες, προτιμώτερο είναι να βάλεις τα Spektor 2 στο ταβάνι από πάνω σου, ελάχιστα μπροστά από την θέση ακρόασης, και λίγο πιο μέσα από την ευθεία των front left + front right.
Το ηχείο στήσε το "κάθετα" με εσένα, δηλαδή να κοιτάνε τα tweeter εσένα και το woofer τους στην ευθεία την οθόνη σου, μην είναι δηλαδή οριζόντια από πάνω σου παράλληλα με τον καναπέ σου.
Ελπίζω να έγινε κατανοητό όπως το έγραψα :D
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ποιοι ειναι οι τροποι να συνδεσω dolby atmos ηχεία?

Αποτι καταλαβαίνω υπάρχουν παρα πολλές απόψεις για την σωστή θέση των atmos ηχείων. Διαβάζοντας και εγώ το specification δεν είδα πουθενά να αναφέρει ότι τα συγκεκριμένα μπορούν να μπουν σε front height.

Ενδεχομένως να έχεις δίκιο. Δεν κάνουν ούτε για Height Speakers. Η Klipsch αυτό που λέει στο manual είναι ή για upfiring ή για surround.

Δες εδώ τι λένε και αυτοί για το συγκεκριμένο. Ούτε σε surround έπαιξαν καλά. Στην πράξη μόνο σε upfiring έχει απόδοση. Με την ενεργοποίηση του διακόπτη Atmos.
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Από όλα όσα είπες, προτιμώτερο είναι να βάλεις τα Spektor 2 στο ταβάνι από πάνω σου, ελάχιστα μπροστά από την θέση ακρόασης, και λίγο πιο μέσα από την ευθεία των front left + front right.
Το ηχείο στήσε το "κάθετα" με εσένα, δηλαδή να κοιτάνε τα tweeter εσένα και το woofer τους στην ευθεία την οθόνη σου, μην είναι δηλαδή οριζόντια από πάνω σου παράλληλα με τον καναπέ σου.
Ελπίζω να έγινε κατανοητό όπως το έγραψα :D

Θα κάνω ένα σχήμα αύριο από τον υπολογιστή!!
Όποτε στα top ηχεία δεν με νοιάζει να είναι atmos. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ότι ηχείο θέλω; Γενικά ενώ έχω καταλάβει τι προσφέρει το atmos δεν έχω καταλάβει αν χρειάζομαι ειδικά ηχεία για να έχω atmos. Καταλαβαίνω στην περίπτωση που τα ακουμπήσω στα μπροστινά μου εκεί ίσως να πρέπει να είναι ειδικά ηχεία, αλλά άμα θέλω να τα τοποθετήσω στο ταβάνι δεν έχω κάποιο περιορισμό ηχείων.
Μπορώ να βάλω τα spektor αντί στο ταβάνι, πάνω από τα μπροστινά μου ηχεία ? Μπορώ να τα βάλω όπως είπες στα πλαγια δεξιά και αριστερά και πάλι να έχω ίδιο αποτέλεσμα ;
Αν κάνει κάθε ηχείο γιατί να έχουν βγάλει ειδικά ηχεία που να σου λεει atmos (και το ίδιο το ηχείο να έχει διακόπτη πίσω atmos or surround)
Για παράδειγμα τα klipsch αυτά ο κατασκευαστής λεει οτι δεν μπαίνουν πάνω στο ταβάνι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στο ταβάνι χωρίς το tweeter στην πλευρά του μικρού βάθους απλά το ξεχνάς. Συνεπώς είναι λογικό ηχεία σαν τα Klipsch, με κεκλιμένη μπάφλα αλλά με το tweeter στην πλευρά με το μεγαλύτερο βάθος να μην προτείνονται για το ταβάνι.

Τα bookshelf στο ταβάνι θέλουν βάση ειδική, αυτό αυξάνει την απόσταση από το ταβάνι και θα πρέπει να έχεις υπ' όψη τι λένε οι προδιαγραφές για την απόσταση των bed channels ηχείων με τα overhead. Και όλα αυτά σε σχέση με το ύψος του ακουστικού άξονα των bed channels που είναι στο 1 με 1,2 μέτρα.
Είναι πολύ εύκολο να βρεθείς οριακά εκτός προδιαγραφών χρησιμοποιώντας bookshelf ηχεία.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Re: Απάντηση: Ποιοι ειναι οι τροποι να συνδεσω dolby atmos ηχεία?

Θα κάνω ένα σχήμα αύριο από τον υπολογιστή!!
Όποτε στα top ηχεία δεν με νοιάζει να είναι atmos. Μπορώ να χρησιμοποιήσω ότι ηχείο θέλω; Γενικά ενώ έχω καταλάβει τι προσφέρει το atmos δεν έχω καταλάβει αν χρειάζομαι ειδικά ηχεία για να έχω atmos. Καταλαβαίνω στην περίπτωση που τα ακουμπήσω στα μπροστινά μου εκεί ίσως να πρέπει να είναι ειδικά ηχεία, αλλά άμα θέλω να τα τοποθετήσω στο ταβάνι δεν έχω κάποιο περιορισμό ηχείων.
Μπορώ να βάλω τα spektor αντί στο ταβάνι, πάνω από τα μπροστινά μου ηχεία ? Μπορώ να τα βάλω όπως είπες στα πλαγια δεξιά και αριστερά και πάλι να έχω ίδιο αποτέλεσμα ;
Αν κάνει κάθε ηχείο γιατί να έχουν βγάλει ειδικά ηχεία που να σου λεει atmos (και το ίδιο το ηχείο να έχει διακόπτη πίσω atmos or surround)
Για παράδειγμα τα klipsch αυτά ο κατασκευαστής λεει οτι δεν μπαίνουν πάνω στο ταβάνι.

"Ειδικά" ηχεία και ειδικά μπιμπλίκια θα υπάρχουν πάντα.
Να 'ναι καλά το marketing "science".

"ειδικά" μπορεί να είναι μόνο τα add-on modules για upfiring atmos με τα ηχεία πάνω στα front ή και rear.
Που και εκεί, δεν υπάρχει ουσιαστικά ειδίκευση πέραν από... την κλίση.
Ακόμα και για αυτό το σκοπό ( που δεν το προτείνω, το upfiring απλά μου βγάζει σπυράκια σαν ιδέα και απόδοση ) μπορείς να φτιάξεις καλύτερο ηχείο δίχως την σφραγίδα "Dolby Atmos enabled"...

Spektorάκι στο ταβάνι με βάση ή βάσε πατέντα ( εγω έχω βάλει τα μεγάλα Klipsch, RP-600M με πατέντα χρησιμοποιώντας 2 άλλου τύπου βάσεις για να τα κρατάνε, ώστε και να έχουν την απόσταση που χρειάζεται για το bass reflex που έχουν πίσω, και για να έχουν την κατάλληλη γωνία με την θέση ακρόασης ) και απόλαυσέ το.

Αν σου δίνεται η δυνατότητα να ταβανιάσεις ηχείο, μην σκέφτεσαι καν άλλη λύση.
Όλες οι άλλες είναι υποδεέστερες σε απόδοση/ρεαλισμό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ποιοι ειναι οι τροποι να συνδεσω dolby atmos ηχεία?

"Ειδικά" ηχεία και ειδικά μπιμπλίκια θα υπάρχουν πάντα.
Να 'ναι καλά το marketing "science".

"ειδικά" μπορεί να είναι μόνο τα add-on modules για upfiring atmos με τα ηχεία πάνω στα front ή και rear.
Που και εκεί, δεν υπάρχει ουσιαστικά ειδίκευση πέραν από... την κλίση.
Ακόμα και για αυτό το σκοπό ( που δεν το προτείνω, το upfiring απλά μου βγάζει σπυράκια σαν ιδέα και απόδοση ) μπορείς να φτιάξεις καλύτερο ηχείο δίχως την σφραγίδα "Dolby Atmos enabled"...

Spektorάκι στο ταβάνι με βάση ή βάσε πατέντα ( εγω έχω βάλει τα μεγάλα Klipsch, RP-600M με πατέντα χρησιμοποιώντας 2 άλλου τύπου βάσεις για να τα κρατάνε, ώστε και να έχουν την απόσταση που χρειάζεται για το bass reflex που έχουν πίσω, και για να έχουν την κατάλληλη γωνία με την θέση ακρόασης ) και απόλαυσέ το.

Αν σου δίνεται η δυνατότητα να ταβανιάσεις ηχείο, μην σκέφτεσαι καν άλλη λύση.
Όλες οι άλλες είναι υποδεέστερες σε απόδοση/ρεαλισμό.

Υπάρχει συγκεκριμένη καμπύλη απόκρισης που ακολουθούν όσα ηχεία είναι Dolby enabled. Για upfiring. Υπάρχει μάλιστα και συγκεκριμένο paper από την Dolby που έχει την πατέντα.

image


Στα overhead έχει σημασία πως είναι σχεδιασμένα τα ηχεία προκειμένου να μπορέσεις να εκμεταλευτείς την κλίση εφ' όσον αυτή υπάρχει. Αν δεν υπάρχει και μιλάμε για bookshelf ηχεία, θέλει καλό υπολογισμό η τοποθέτηση σε όλους τους άξονες.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Καλά, το τι λέει η Dolby και το τι καμπύλη παίζουν όντως τα ηχεία της αγοράς.... άσε το, δεν θα το σχολιάσω.

Στα overhead αν δεν θες να το ψειρίσεις ( ναι, να βάλεις διάθλαση και στο ταβάνι! ), προσέχεις 3 βασικά πράγματα:
όχι κατευθυντικό ηχείο, δηλαδή με μικρό πλάτος διάχυσης του ήχου και όσο καλύτερη off-axis απόκριση γίνεται
αν πάρεις με bass reflex πίσω, δεν το κολλάς στον τοίχο, μια απόσταση του reflex 5-8cm από το ταβάνι είσαι άρχοντας
ανάλογα τον χαρακτήρα διάχυσης του ηχείου στοχεύεις την θέση ακρόασης
δεν βάζεις ηχείο bookshelf σε ταβάνι ύψους 2.4μ ( άντε βρες Ελλάδα τόσο χαμηλοτάβανο )
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλά, το τι λέει η Dolby και το τι καμπύλη παίζουν όντως τα ηχεία της αγοράς.... άσε το, δεν θα το σχολιάσω.

Στα overhead αν δεν θες να το ψειρίσεις ( ναι, να βάλεις διάθλαση και στο ταβάνι! ), προσέχεις 3 βασικά πράγματα:
όχι κατευθυντικό ηχείο, δηλαδή με μικρό πλάτος διάχυσης του ήχου και όσο καλύτερη off-axis απόκριση γίνεται
αν πάρεις με bass reflex πίσω, δεν το κολλάς στον τοίχο, μια απόσταση του reflex 5-8cm από το ταβάνι είσαι άρχοντας
ανάλογα τον χαρακτήρα διάχυσης του ηχείου στοχεύεις την θέση ακρόασης
δεν βάζεις ηχείο bookshelf σε ταβάνι ύψους 2.4μ ( άντε βρες Ελλάδα τόσο χαμηλοτάβανο )

Η καμπύλη αφορά μόνο τα Dolby enabled speakers, δηλαδή όσα είναι upfiring και δηλώνουν Dolby enabled. Υπάρχουν και upfiring ηχεία που δηλώνουν ότι δεν ακολουθούν το HRTF μοντέλο της Dolby για τα upfiring ηχεία. Γνωστό αυτό στα Alteco της Dali για παράδειγμα.

Το bookshelf ηχείο από την άλλη σε τοποθέτηση overhead, με βάση και με κλίση προς τη θέση ακρόασης, μπορεί πολύ άνετα να έχει μεγάλη απόσταση από το ταβάνι, τέτοια που όντως να είναι είναι οριακά.

Η καλύτερη λύση για ηχείο καμπίνας σε θέση overhead, είναι με flush mount δυνατότητα τοποθέτησης, με κλίση στη μπάφλα, και το tweeter στη θέση του μικρού βάθους.
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
"Ειδικά" ηχεία και ειδικά μπιμπλίκια θα υπάρχουν πάντα.
Να 'ναι καλά το marketing "science".

"ειδικά" μπορεί να είναι μόνο τα add-on modules για upfiring atmos με τα ηχεία πάνω στα front ή και rear.
Που και εκεί, δεν υπάρχει ουσιαστικά ειδίκευση πέραν από... την κλίση.
Ακόμα και για αυτό το σκοπό ( που δεν το προτείνω, το upfiring απλά μου βγάζει σπυράκια σαν ιδέα και απόδοση ) μπορείς να φτιάξεις καλύτερο ηχείο δίχως την σφραγίδα "Dolby Atmos enabled"...

Spektorάκι στο ταβάνι με βάση ή βάσε πατέντα ( εγω έχω βάλει τα μεγάλα Klipsch, RP-600M με πατέντα χρησιμοποιώντας 2 άλλου τύπου βάσεις για να τα κρατάνε, ώστε και να έχουν την απόσταση που χρειάζεται για το bass reflex που έχουν πίσω, και για να έχουν την κατάλληλη γωνία με την θέση ακρόασης ) και απόλαυσέ το.

Αν σου δίνεται η δυνατότητα να ταβανιάσεις ηχείο, μην σκέφτεσαι καν άλλη λύση.
Όλες οι άλλες είναι υποδεέστερες σε απόδοση/ρεαλισμό.

Μακάρι να είχα την δυνατότητα να βάλω τα ηχεία ταβάνι δεν θα υπήρχε άλλη επιλογή. Τώρα που δεν μπορώ τι κάνω είναι το θέμα...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ποιοι ειναι οι τροποι να συνδεσω dolby atmos ηχεία?

Μακάρι να είχα την δυνατότητα να βάλω τα ηχεία ταβάνι δεν θα υπήρχε άλλη επιλογή. Τώρα που δεν μπορώ τι κάνω είναι το θέμα...

Δες αν αυτά που στόχευσες σου κάνουν για upfiring. Γιατί έχουν μεγάλο μήκος και είναι φτιαγμένα για να μπαίνουν επάνω σε ηχεία της Klipsch.

Εφ' όσον δεν μπορείς για overhead, η επόμενη καλύτερη λύση είναι τα height speakers. Στο πλάϊ καλύτερα και με ορισμό στο μενού του ενισχυτή ως Dolby Top Middle. ειναι ότι πιο κοντινό σε απόδοση στα overhead. Δεν είναι το ίδιο αλλά δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς.
Απλώς πολλές φορές δεν είναι στην ίδια απόσταση ο ένας τοίχος από τον άλλον, με αποτέλεσμα να κοιτάνε πολλοί την τοποθέτηση στο επόμενο σημείο που είναι συνήθως συμμετρικό. Δηλαδή ο εμπρός τοίχος σε Front Height.
 

Lefterisda

New member
24 March 2020
56
Δες αν αυτά που στόχευσες σου κάνουν για upfiring. Γιατί έχουν μεγάλο μήκος και είναι φτιαγμένα για να μπαίνουν επάνω σε ηχεία της Klipsch.

Εφ' όσον δεν μπορείς για overhead, η επόμενη καλύτερη λύση είναι τα height speakers. Στο πλάϊ καλύτερα και με ορισμό στο μενού του ενισχυτή ως Dolby Top Middle. ειναι ότι πιο κοντινό σε απόδοση στα overhead. Δεν είναι το ίδιο αλλά δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς.
Απλώς πολλές φορές δεν είναι στην ίδια απόσταση ο ένας τοίχος από τον άλλον, με αποτέλεσμα να κοιτάνε πολλοί την τοποθέτηση στο επόμενο σημείο που είναι συνήθως συμμετρικό. Δηλαδή ο εμπρός τοίχος σε Front Height.

Οι επιλογές που έχω είναι το upfire και το front height. Τα συγκεκριμένα που είχα αναφέρει στο specification δεν έλεγε ότι μπορούν να μπουν σε front height παρα μόνο upfire και surround.