Νέα TV 50"

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να αντικαταστήσω την Τηλεόραση στο πατρικό μου, τώρα, έχουν μια 32αρα LG και δεν αντέχω να τους βλέπω να βγάζουν τα μάτια τους.

Η απόσταση θέασης, θα είναι περίπου τα 4.2 μέτρα. Η τηλεόραση θα μπει πάνω σε έπιπλο 1.20μ άρα δε θα είναι σε ευθεία με το μάτι αλλά σχετικά ψηλά (με σημείο αναφοράς τον καναπέ).

Θέλω να δώσω μέχρι 450 ευρώ και βλέπω τις παρακάτω:

1. Turbo-X 50" 4K
2. LG 49" UM7100 4K
3. LG 50" UM7450 4K
4. Samsung 50" UE50RU7092

Ο μόνος γνώμονας για να επιλέξω, είναι να είναι ξεκούραστη στα μάτια τους, απαιτήσεις δεν υπάρχουν (όπως είπα είχαν 32"). Το μόνο Extreme που θα κάνουν είναι ότι θα μάθουν να βλέπουν ταινίες από το Netflix.
Με ενδιαφέρει απλά να είναι καλό το πάνελ και η φωτεινότητα από την συγκεκριμένη γωνία θέασης.

Σε ποια λέτε να πάω;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,807
Athens
Προκειμένου να μην... πάθουν αυχενικό, θα πρέπει να αλλάξεις έπιπλο.
Με 50" και την βάση της οθόνης στα 1.2μ ακόμα και ο Μελισσανίδης θα πάθαινε αυχενικό :D

Turbo-X ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ.
Από αυτές, εγω θα πήγαινα με την Samsung, όχι ότι θα έχεις ουσιαστική διαφορά με τις LG.
Για τον ήχο πάντως οι τελευταίες Samsung έχουν ικανοποιητική απόδοση, σημαντικό και αυτό εφόσον έχουν τεράστια απόσταση θέασης.
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Προκειμένου να μην... πάθουν αυχενικό, θα πρέπει να αλλάξεις έπιπλο.
Με 50" και την βάση της οθόνης στα 1.2μ ακόμα και ο Μελισσανίδης θα πάθαινε αυχενικό :D

Turbo-X ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ.
Από αυτές, εγω θα πήγαινα με την Samsung, όχι ότι θα έχεις ουσιαστική διαφορά με τις LG.
Για τον ήχο πάντως οι τελευταίες Samsung έχουν ικανοποιητική απόδοση, σημαντικό και αυτό εφόσον έχουν τεράστια απόσταση θέασης.

Το έπιπλο είναι τύπου "πάσο-bar" κουζίνας με αρκετά ψηλές καρέκλες. Ίσως είναι και λίγο χαμηλότερο και να υπερβάλω, πάντως είναι ψηλό. Θα δω, αν μπορώ να βάλω μια βάση βραχίονα στο πλάι και να κλέψω τουλάχιστον τον ύψος της βάσης. Η άλλη λύση είναι ένα μικρο επιπλάκι μπροστά από το bar (να φύγουν οι καρέκλες). Θα πάρω αρχικά την TV και θα δείξει εκείνη την ώρα πως θα κινηθούμε.

Η Turbo-X έχει δελεαστική τιμή, γνωρίζουμε την τύπου πάνελ έχει η Turbo Και τι η Samsung; Λογικά IPS;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,807
Athens
Όσες Turbo-X έχω δει η εικόνα είναι τραγική συν ότι η επίστρωση που έχουν είναι κάκιστη, σε πολλές έχει έντονο κόκκο που φαίνεται ακόμα και σε σχετική απόσταση.
Από το να καταστρέψω την όρασή μου, απλά προτιμώ αν βρεθώ κάπου και έχει τέτοια TV να αποφύγω το ενδεχόμενο να δούμε τηλεόραση ( ναι! είναι τόσο κακές ).