Συνδεσμολογία subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Καλησπέρα,
Πρόσφατα προχώρησα σε αναβάθμιση του hifi μου με αλλαγή ολοκληρωμένου ενισχυτή, ηχείων και κάποιων πηγών. Για την ακρίβεια μπήκα οριακά στο hi-end όσον αφορά τα πράγματα που αντικαταστάθηκαν.
Κράτησα ωστόσο ένα 10ιντσο ενεργό subwoofer που μέχρι πρότινος ήταν συνδεδεμένο στις μπόρνες για τα Speakers 2 του προηγούμενου ενισχυτή.
Το θέμα είναι οτι ο νέος ενισχυτής διαθέτει μόνο 4 μπόρνες, δηλαδή υποστηρίζει μόνο ένα ζεύγος ηχείων κι έτσι δεν περισσεύουν μπόρνες για το sub.
Επιπλέον ο ενισχυτής δεν διαθέτει output σε RCA (ή κατι άλλο) πλην του tape out, το οποίο χρησιμοποιώ για το κασετόφωνό μου. Κι απ'ότι ξέρω δεν ενδείκνυται για σύνδεση sub διότι η στάθμη του είναι στανταρ και δεν ακολουθεί τη στάθμη του ενισχυτή που διαρκώς αλλάζει από τον ακροατή.

Άρα γεννάται πλέον το εξής ερώτημα:
Πώς μπορώ να συνδέσω το sub πάνω σε αυτό το ηχοσύστημα; Ιδανικά (αλλά χωρίς να είναι απαραίτητο) θα ήθελα και να αποκόπτονται και οι χαμηλές προς τα κανονικά ηχεία για να μην τα ταλαιπωρώ.

Πέρα από το "ας πρόσεχες τι αγόραζες" που είναι μια προφανής απάντηση, υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να κρατήσω το sub?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν γίνεται εκτός αν βάλεις πριν τον ενισχυτή κάποιο dsp με ισοστάθμιση και έλεγχο ή
αν το σαμπ διαθέτει speaker level in και out.
Για ποιο σαμπ μιλάμε;
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Το sub διαθέτει πράγματι speaker level IN και speaker level OUT (8 μπόρνες στο σύνολο) αλλά επειδή σαν ποιότητα δεν ακολουθεί το υπόλοιπο σύστημα (είναι αρκετά κατώτερο) θα ήθελα να αποφύγω το crossover του.
Με ένα DSP θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα;
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Ωραία. Επειδή μου είναι τελείως άγνωστη αυτή η αγορά , ενδεικτικά DSP ποιά θα μπορούσαν να είναι;
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
4 πηγές αυτή τη στιγμή, όλες RCA output (χωρίς προοπτική να τις αυξήσω ή να τις αλλάξω σύντομα, με μοναδική εξαίρεση ίσως το DVD/CD player):
-Clearaudio Concept (turntable) + Clearaudio Basic+ phono preamp
-Pioneer CT-A9X (deck-tape recorder)
-Raspberry PI & Hifiberry DAC+ (network media player)
-Marantz DVD/CD player

Eνισχυτής ο ASR Emitter II.

Οι περισσότερες ακροάσεις γίνονται από το raspberry.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Το sub διαθέτει πράγματι speaker level IN και speaker level OUT (8 μπόρνες στο σύνολο) αλλά επειδή σαν ποιότητα δεν ακολουθεί το υπόλοιπο σύστημα (είναι αρκετά κατώτερο) θα ήθελα να αποφύγω το crossover του.
Με ένα DSP θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα;

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις αυτή την σύνδεση (hook up)....πες ότι δεν υπάρχει!!
Παρότι θα βρεις πολλούς ένθερμους υποστηρικτές της (και καλά είναι πιο ισορροπημένος ο ήχος) .
Την δοκίμασα στο δικό μου σύστημα και ήμουν έτοιμος να το πετάξω από το μπαλκόνι.
Ευτυχώς ο δικός μου προ ,είχε δύο εξόδους για τελικούς οποτε πήρα σήμα από την μια για το σαμπ και σώθηκα.
Μια δοκιμή θα σε πείσει,αν δεν με πιστεύεις!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Το sub διαθέτει πράγματι speaker level IN και speaker level OUT (8 μπόρνες στο σύνολο) αλλά επειδή σαν ποιότητα δεν ακολουθεί το υπόλοιπο σύστημα (είναι αρκετά κατώτερο) θα ήθελα να αποφύγω το crossover του.
Με ένα DSP θα είχα καλύτερο αποτέλεσμα;

καλά κάνεις και το αποφεύγεις.
σου λείπει μπάσο ή απλά δεν μπορείς να βλέπεις το sub να κάθεται άπραγο;;
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις αυτή την σύνδεση (hook up)....πες ότι δεν υπάρχει!!
Παρότι θα βρεις πολλούς ένθερμους υποστηρικτές της (και καλά είναι πιο ισορροπημένος ο ήχος) .
Την δοκίμασα στο δικό μου σύστημα και ήμουν έτοιμος να το πετάξω από το μπαλκόνι.
Ευτυχώς ο δικός μου προ ,είχε δύο εξόδους για τελικούς οποτε πήρα σήμα από την μια για το σαμπ και σώθηκα.
Μια δοκιμή θα σε πείσει,αν δεν με πιστεύεις!
Εννοείς να αποφύγω τη σύνδεση μέσω sub και να πάω στην περίπτωση του dsp ?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις αυτή την σύνδεση (hook up)....πες ότι δεν υπάρχει!!
Παρότι θα βρεις πολλούς ένθερμους υποστηρικτές της (και καλά είναι πιο ισορροπημένος ο ήχος) .
Την δοκίμασα στο δικό μου σύστημα και ήμουν έτοιμος να το πετάξω από το μπαλκόνι.
Ευτυχώς ο δικός μου προ ,είχε δύο εξόδους για τελικούς οποτε πήρα σήμα από την μια για το σαμπ και σώθηκα.
Μια δοκιμή θα σε πείσει,αν δεν με πιστεύεις!

Μιχάλη μαζί γράφαμε.
+1 σε ότι είπες.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
καλά κάνεις και το αποφεύγεις.
σου λείπει μπάσο ή απλά δεν μπορείς να βλέπεις το sub να κάθεται άπραγο;;

Μου λείπει μπάσο. Τα ηχεία που πήρα ειναι εξαιρετικά σε μεσαίες και υψηλές όμως υστερούν σε βαθύ μπάσο και θα ήθελα να συμπληρώσω με το sub. Συμβιβάζομαι βέβαια και χωρίς αυτό, αλλά κρίμα είναι όταν έχω ήδη το sub έτοιμο (velodyne).
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Από την στιγμή που όλες οι πηγές είναι rca out , θα πρέπει να υποστούν μετατροπή adc και dac με ότι συνεπάγεται αυτό για τον ήχο.
https://www.minidsp.com/products/dirac-series/ddrc-88a

Οκ οπότε απ'ότι καταλαβαίνω επανέρχομαι στο "ας πρόσεχα". Μένω ως έχω .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Μου λείπει μπάσο. Τα ηχεία που πήρα ειναι εξαιρετικά σε μεσαίες και υψηλές όμως υστερούν σε βαθύ μπάσο και θα ήθελα να συμπληρώσω με το sub. Συμβιβάζομαι βέβαια και χωρίς αυτό, αλλά κρίμα είναι όταν έχω ήδη το sub έτοιμο (velodyne).

τι ηχεία είναι; σε τι χώρο;
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
B&W 802 S3 (μεταχειρισμένα) σε ενα χώρο περίπου 40 τετραγωνικών.

ελεύθερα στον χώρο;
δεν μου κάθεται καλά αυτό που λες ότι αυτός ο ενισχυτής με αυτά τα ηχεία δεν βγάζουν βαθύ χαμηλό.
deep hiend είναι κατά την γνώμη μου
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Οκ οπότε απ'ότι καταλαβαίνω επανέρχομαι στο "ας πρόσεχα". Μένω ως έχω .

Θα ψάξω να βρω το τοπικ που είχα ανοίξει, γι'αυτό ακριβώς το θέμα.
Κάποια σύνδεση περίεργη μου ειχε προταθεί ,αλλά απο την τσαντίλα μου την αγνόησα τελείως.
Κάτι σαν :
Απευθείας σύνδεση ενισχυτή και ηχείων και από αυτα στο σαμπ.
Ελπίζω να το βρω!