Απομακρυσμένη διαχείριση android box

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Yπάρχει μήπως κάποια εφαρμογή για android tv box για να μπορούμε να δούμε και να επέμβουμε σε αρχεία και εξωτερικές πηγές όπως usb/sd απο το pc;

Οπως είναι για παράδειγμα η FTP διαχείριση φακέλων στους Enigma2 δέκτες.
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,229
var/etc/home
Yπάρχει μήπως κάποια εφαρμογή για android tv box για να μπορούμε να δούμε και να επέμβουμε σε αρχεία και εξωτερικές πηγές όπως usb/sd απο το pc;

Οπως είναι για παράδειγμα η FTP διαχείριση φακέλων στους Enigma2 δέκτες.

Αν αναφέρεσαι σε πιστοποιημένο android tv box π.χ mi tv box το <<όπως στους Enigma2 δέκτες>> το ξεχνάς,χρησιμοποιώντας όμως το es file explorer και κάποιο ftp ( πρόγραμμα έχεις την δυνατότατο να επέμβεις στους φακέλους και αρχεία του kodi καθώς και σε ορισμένους άλλους φακέλους και τα αρχεία τους όπως το Download,Pictures χωρίς όμως να έχεις την δυνατότητα να αλλάζεις δικαιώματα στα αρχεία π.χ δεν μπορείς σε ένα αρχείο που έχει δικαίωμα 644 να του δώσεις δικαίωμα 777. Σε μη πιστοποιημένα και ρουταρισμένα box δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει αλλά αν θες μπορώ να το δοκιμάσω (κάποια στιγμή) σε ένα M8S που έχω.
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Aρχικά δοκίμασα με το Anydesk. Δεν κατάφερα να αντιγράψω κάποιο αρχείο στο box ούτε το αντίστροφο.
Στη μεταφορά αρχείων δεν με αφήνει να δω την sdcard του box.

To box είναι το Mecool M8S Pro L με λειτουργικό android tv.

Θα δοκιμάσω και τα άλλα που προτείνατε.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Δες αν υπάρχει κάποιο android app με δυνατότητα για samba shares και να κάνεις έτσι κοινόχρηστη στο δίκτυο την sdcard του box
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Εγκατέστησα την εφαρμογή Χ-plore File Manager και την δοκιμάζω.
Την sdcard δεν την είχα φορμάρει σαν επέκταση και δεν με άφηνε να επέμβω εκεί.

Την φόρμαρα. Τώρα έχει γίνει σαν επέκταση της εσωτερικής; Γιατι δεν βλέπω κάπου να λέει για εξωτερική sd.
Mπορώ να γράψω στους φακέλους Movies, Pictures, Music και πάνε κανονικά στο box.
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,229
var/etc/home
Ναι,εφόσον μετά το φορμάρισμα έδωσες εντολή να μετακινηθούν όλα τα αρχεία σου στην κάρτα τότε ότι γράφεις γράφεται στην κάρτα.
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Ωραία έστειλα μία ταινία και πήγε κανονικά στο movies.
Επειδή θα παραγγείλω μία με μεγαλύτερη χωρητικότητα θα κάνω την ίδια διαδικασία με τη νέα κάρτα;
 

fibo

New member
20 June 2008
36
Καλημέρα.
Όλες οι παραπάνω εφαρμογές εγκαθίστανται στο android box και έπειτα μπορείς από αυτό να δεις τα network shares και το nas που έχεις.
Όταν όμως θες από το pc σου να "δεις" την εσωτερική μνήμη του box αλλά και να μπορείς να το χειριστείς απομακρυσμένα, οι εφαρμογές αυτές δεν κάνουν.

Για 'οποιον ενδιαφέρεται, προσωπικά χρησιμοποιώ δύο τρόπους:
1.
Με την εφαρμογή Airdroid.
Το εγκαθιστάς στο android box (ή σε όποια άλλη συσκευή android θες, π.χ. κινητό), φτιάχνεις ένα λογαριασμό, εγκαθιστάς στο Chrome την επέκταση airdroid από το chrome web store, ενεργοποιείς (εφ' όσον όλες οι συσκευές είναι στο ίδιο lan) το Lite Mode, προκειμένου να μην έχεις τον περιορισμό των 200MB στη μεταφορά αρχείων και από κει και πέρα, μέσα από τον chrome browser του υπολογιστή σου χειρίζεσαι το android player, έχοντας τη δυνατότητα να κάνεις drag & drop αρχείων κλπ.
Και αν εγκαταστήσεις την εφαρμογή airmirror στο κινητό σου, κάνεις και απομακρυσμένη διαχείριση στο box, σαν να έχεις teamviewer.

2.
Εγκαθιστάς την εφαρμογή LAN drive με την οποία κάνεις το android box να είναι SAMBA Server. Φτιάχνεις username και password, ενεργοποιείς τον server και αμέσως η εσωτερική μνήμη του player εμφανίζεται στο δίκτυο και μπορείς από τον υπολογιστή να έχεις πρόσβαση σαν να είναι άλλος ένας δικτυακός σκληρός.
Η εφαρμογή στο δικό μου Beelink SEA I δουλεύει τέλεια. Μάλιστα, έχω καρφώσει και έναν εξωτερικό σκληρό επάνω στο μηχανάκι και τον αναγνωρίζει κανονικά και τον βλέπω κανονικά με τα partition του από τον εξπλόρερ των windows. Απλά, η δωρεάν έκδοση περιορίζει την ταχύτητα διαμεταγωγής στα 0,5Mb/s (εγώ πλήρωσα τα 4 που ζητάει και πιάνω περίπου 20-25 Mb/s - ο δημιουργός διαφημίζει ότι η paid έκδοση πιάνει 50, αλλά εγώ δεν τα έχω δει ποτέ).
 

fibo

New member
20 June 2008
36
Ο xplore έχει επιλογή για server, νομίζω ftp. Το ίδιο και ο es file explorer

Χθες τον εγκατέστησα βλέποντάς τον από εδώ.
Απ' ότι έχω δει ως τώρα είναι φοβερή εφαρμογή και έχει επιλογές για ftp server και ίσως και για smb server, αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμη.