Χρήση των mirrorless ως web camera για τηλεδιάσκεψη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO



maxresdefault.jpg





https://www.youtube.com/watch?v=1y_CE3ifZjI






Aυτο το καιρο, που ολοι ειμαστε κλεισμενοι στα σπιτια μας, ειναι αναγκη καποιες φορες να επικοινωνουμε μεσω βιντεοκλησης, να κανουμε καποια τηλεδιάσκεψη ή να κανουμε μαθηματα/σεμιναρια κλπ μεσω του υπολογιστη

Εγω κανω καποια μαθηματα/σεμιναρια online και γι αυτο χρειζομαι μια καλη webcam.
Εχω βεβαια μια στο laptop, αλλα πρωτον ειναι χαλια η ποιοτητα και δευτερον θελω να το κανω στο desktop Μου που ειναι σαφως καλυτερα απο αποψη μεγεθους οθονης (μεγαλωνουμε και δε βλεπουμε και καλα πχια :p)
φυσικα, ποια μηχανη καλυτερη απο μια mirroless ?
Καμια webcam δε μπορει να φτασει τη ποιοτητα μιας μηχανης , αλλα συνηθως χρειαζομαστε ειδικο εξοπλισμο για να το πετυχουμε αυτο.

Το πιο συνηθισμενο σεναριο περιλαμβανει καποια καρτα εισοδου βιντεο στον υπολογιστη μας, κυριως HDMI, κι απο εκει να στριμαρουμε το υλικο μας σε καποια εφαρμογη .

Εγω σαν τελικη εφαρμογη χρησιμοποιω ειτε το skype, ειτε το Hangouts για πολλα ατομα ...φυσικα υπαρχουν πολλες επιλογες (zoom κλπ)


Ομως δεν εχω καποια τετοια καρτα εισοδου, οποτε ειπα να το ψαξω λγακι.




το πρωτο βημα ειναι μεσω της εφαρμογης που δινει η sony , Imaging Edge Desktop app
Στη καμερα, πρεπει να παμε στις ρυθμισεις , και να ορισουμε to usb connection -> PC REMOTE



Aφου το εγκαταστησουμε , μπορουμε να συνδεσουμε τη καμερα μας μεσω USB ( κανει για τις περισσοτερες νεες μηχανες της ΣΟΝΥ, απο 6300 και μετα)


Sony-A7-Tether-3.jpg




c0a7e0623b8b404d845d3aafe05645d2







Eτσι πετυχαμε να εχουμε ζωντανη εικονα live στον υπολογιστη μας , μεσω USB.
Εχουμε ολες τις ρυθμισεις για την εικονα, μπορειτε ειτε να την εχετε στο αυτοματο ή σε manual ρυθμισεις.
το προγραμμα μας επιτρεπει να ρυθμισουμε σχεδον τα παντα.

Η συνεχεια σε λιγο , αν σας ενδιαφερει !




YΓ... αν υπαρχει και αντιστοιχη εφαρμογη για αλλες μηχανες , αλλων εταιρειων , ισχυουν τα ιδια φυσικα

YΓ2... ειναι καλυτερα να δουλευουμε σε manual mode, κυριως στο AF, για να μην εχουμε τη μηχανη να ψαχνει συνεχως για εστιαση, αλλα και για τις υπολοιπες ρυθμισεις.​
 
Last edited by a moderator:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Sony Alpha α7 - α7 ΙΙ - a7 III

για Canon ξερω οτι υπαρχει η [video]https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/support/self-help-center/eos-utility[/video]

για Nikon υπαρχει νομιζω το [video]https://downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/sw/164.html[/video] , αλλα δε ξερω αν ειναι δωρεαν

Για τις υπολοιπες , αν ξερει κανεις, ας συμπληρωσει εδω....
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Re: Sony Alpha α7 - α7 ΙΙ - a7 III

Αφού κανείς τη σύνδεση, αναγνωρίζει η κάθε video call εφαρμογή την είσοδο εικόνας;
Σαν απλή web camera?
 

papg

Established Member
11 May 2007
143
ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Απάντηση: Sony Alpha α7 - α7 ΙΙ - a7 III

Στην 6000 δεν έχει εικόνα απλά στοιχεία ρύθμισης μπορείς να αλλάξεις ή εγώ δεν βρήκα κάποια ρύθμιση.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Sony Alpha α7 - α7 ΙΙ - a7 III

Είπα ότι για σονυ, μετά από την a6300.


Το δεύτερο μέρος το ετοιμάζω...δεν έχει τελειώσει το άρθρο.
Καλό είναι , να φτιαχτεί ίσως ένα ειδικό νήμα γι αυτό, μιλησα με τον Ναθ και καλό είναι να γίνει.

Επίσης, καλό είναι να δοκιμάσουν κι άλλοι με μηχανές άλλων εταιρειών μέχρι σ αυτό το σημείο, αν δηλ. Με κάποιο τροπο μπορούμε να έχουμε live εικόνα από τη μηχανή μας στον υπολογιστή και να συμπληρωθεί το παραπάνω ποστ.

Το δεύτερο μέρος ετοιμάζεται....αφού υπάρχει ενδιαφέρον!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
συνεχιζω με το δευτερο βημα...


Για να εχουμε ζωντανη εικονα στα γνωστα προγραμματα για τηλεδιακσεψη, streaming (skype, zoom, hangout κλπ) , πρεπει να εχουμε μια web camera, ή στη περιπτωση μας , καποιο προγραμμα που να "ξεγελαει" το συστημα και να εμφανιζει σαν web camera το live feed της μηχανης μας.

Αυτο το πετυχαινουμε δωρεαν, με το πολυ γνωστο στους youtubers Open Broadcaster Software OBS !

Το κατεβαζουμε και το εγκαθειστουμε, αν μας ζητησει restart το κανουμε.

Επισης χρειαζομαστε κι ενα plugin γι αυτη τη δουλεια , το OBS-VirtualCam

Υπαρχει δυστυχως μονο για windows , για mac δεν εχω βρει κατι (δεν εχω mac τωρα για να δοκιμασω κατι αλλο).

Το εγκαθειστουμε και κανουμε restart.

Αν μας ρωτησει ποσες virtual καμερες θελουμε, επιλεγουμε μεταξυ 1 και 4 εικονικες web καμερες.




ΚΑτοπιν, ανοιγουμε πρωτα το προγραμμα που μας δινει live εικονα απο τη καμερα και την εχουμε παντα ενεργη (οχι minimised).

Mετα τρεχουμε το obs , κι επιλεγουμε Add Source (κατω-κατω στο κεντρο περιπου με το + )

obs_capture.jpg




Επιλεγουμε Window Capture και στο παραθυρο που ανογει , δινουμε ενα ονομα (πχ εγω εδωσα sony A7 iii), παταμε OK, και μετα στο νεο παραθυρο με τα properties
επιλεγουμε την εφαρμογη μας (στο windows tab) , πχ με τη sony ειναι η εφαρμογη που τρεχει παραλληλα οπως ειπαμε και λεγεται Remote .

Προφανως , για μηχανες αλλων εταιρειων, διαλεγουμε την αντιστοιχη εφαρμογη




obs_remote.jpg





Ετσι εχουμε στησει το obs να δεχεται το live feed της εφαρμογης μας.

Mπορουμε να το μεγεθυνουμε οpως θελουμε (apo to kokkino perigramma )και να κανουμε crop επισης (παλι απο το κοκκινο περιγραμμα, πατοντας το ALT) , για να κοψουμε το γυρω-γυρω του παραθυρου της εφαρμογης που δεν χρειζομαστε!


Μετα , τρεχουμε το plugin που εγκαταστησαμε , απο το μενου Tools - Virtual Cam.
Kανουμε τις επιλογες μας (εχει autostart και καποιες ακομα) και παταμε Start kai κλεινουμε το παραθυρο.

Μ αυτο το Plugin , ενεργοποιουμε στην ουσια εναν vicrtual web camera server


Μετα , στην εφαρμογη που θελουμε (px εγω χρησιμοποιω τωρα το google hangouts) , επιλεγουμε σαν "εισοδο" εικονας , αυτον τον server, που συνηθως εμφανιζεται σαν OBS camera.

Παρομοια, αν θελουμε skype, πηγαινουμε στις ρυθμισεις για audio-video κι επιλεγουμε απο εκει την virtual web camera OBS .



hang1.jpg





H εφαρμογη ΟΒS μπορει να γινει minimised, της sony camera οχι , απλα να τρεχει στο background.


Αν θελουμε και ηχο (μονο εικονα μεταφερει η εφαρμογη) , κανει οποιοδηποτε εξωτερικο μικροφωνο, εγω χρησιμοποιω το Zoom H1 που εχω για την Sony ετσι κι αλλιως.
Απλα το συνδεετε στον υπολογιστη σας και το επιλεγετε στο skype, hangout κλπ... εχουν ξεχωριστη επιλογη για ηχο .


Το OBS εχει τεραστιες δυνατοτητες, εγω μαλιστα το χρησμοποιω και σαν switcher εικονας, κι εχω συνδεσει και το κινητο και μια acion cam , για τρικαμερο !
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
υπαρχουν πολλες εφαρμογες για κινητα και ταμπλετ, που μπορουμε να τα συνδεσουμε τον υπολογιστη μας και να τα εχουμε κι αυτα σαν web cameras.

Εγω χρησιμοποω αυτη εδω την εφαρμογη iVCam (υπαρχει και για ios kai android)
Εχει δωρεαν εκδοση, που δειχνει διαφημισεις (ευτυχως οχι στον "αερα" ) και ενα logo.
Αν δεν τα θελουμε αυτα, μπορουμε φυσικα να την αγορασουμε.

Το καλο μ αυτη την αφραμογη ειναι οτι εχεικαι hardware accelaration για να μην εχουμε εντονο delay-lag και να εχουμε ομαλη ροη βιντεο.
Eχει κι επιλογες για αντιστροφη εικονας , ρυθμιση εκθεσης κλπ

Μπορουμε ετσι να την εισαγουμε κι αυτη σαν δευτερη εισοδο στο OBS, και να εχουμε "δικαμερο", μαζι με την mirrorless μας!



ΥΓ... tip, αν δεν εχουμε μικροφωνο για την μηχανη μας, μπορουμε μ αυτο το τροπο να επιλεξουμε το κινητο-ταμπλετ σαν εισοδο ηχου.
Να εχουμε δηλ. εικονα απο τη mirrorless και ηχο απο το κινητο-ταμπλετ!


ΥΓ2... εχουμε παρα πολλες δυνατοτητες επεξργασιας της εικονας που στριμαρουμε, πχ μπορουμε μεσω του ΟΒS να εφαρμοσουμε οποιο lοok θελουμε μεσω LUTs !!!


μπορουμε αν θελετε να μαζευτουμε καμποσοι και να σας το δειξω πω γινεται online, πχ μεσω hangouts , που ειναι δωρεαν και μπορουν να παρουν μερος αρκετοι ...
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Πολύ χρήσιμα!
Εγω εδω και χρόνια χρησιμοποιω το Elgato CamLink,
στην ουσία hdmi to usb.
Η διαφορά με αλλές πιο hack υλοποιήσεις ειναι οτι έρχεται ετοιμο με οδηγούς και όλες οι εφαρμογές voip (Skype, Zoom etc) το βλέπουν ως webcam.
Εδω έχουν κατάλογο με δοκιμασμένες κάμερες που λειτουργούν απρόσκοπτα μεσω Clean HDMI feed, & Unlimited Runtime, για να μη σβήνει μετα απο λίγη ώρα απραξίας (εκτός αν όλη την ώρα γινεται εγγραφή).
Η bmccp4k δουλέυει αψογα και εχω καταφέρει να δουλέψω ακόμη και παλια nex5 που δεν εχει clean feed απλά μεσα στο OBS κροπάριζα στα πλάγια τα μενού τοu UI.

Το αποτέλεσμα πιο εντυπωσιακό με φωτεινούς φακούς τερμα ανοικτούς, και μεγάλους αισθητήρες και το pdaf βοηθά πολύ.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Πολύ χρήσιμα!
Εγω εδω και χρόνια χρησιμοποιω το Elgato CamLink,
στην ουσία hdmi to usb.
Η διαφορά με αλλές πιο hack υλοποιήσεις ειναι οτι έρχεται ετοιμο με οδηγούς και όλες οι εφαρμογές voip (Skype, Zoom etc) το βλέπουν ως webcam.
Εδω έχουν κατάλογο με δοκιμασμένες κάμερες που λειτουργούν απρόσκοπτα μεσω Clean HDMI feed, & Unlimited Runtime, για να μη σβήνει μετα απο λίγη ώρα απραξίας (εκτός αν όλη την ώρα γινεται εγγραφή).
Η bmccp4k δουλέυει αψογα και εχω καταφέρει να δουλέψω ακόμη και παλια nex5 που δεν εχει clean feed απλά μεσα στο OBS κροπάριζα στα πλάγια τα μενού τοu UI.

Το αποτέλεσμα πιο εντυπωσιακό με φωτεινούς φακούς τερμα ανοικτούς, και μεγάλους αισθητήρες και το pdaf βοηθά πολύ.

Wow, ωραίο αλλά 140 ευρώ!
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Ναι, η ευκολία κοστίζει.
Βεβαια τώρα που υπάρχει το 4Κ, βρισκει κανείς το παλιό1080 αρκετα φτηνότερα, και για webcam / talking face ειναι υπέραρκετό.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Sony Alpha α7 - α7 ΙΙ - a7 III

Στις Olympus μεταφορά εικονας (Live feed) σε υπολογιστή με έλεγχο της μηχανής από τον υπολογιστή κάνει το Olympus Capture. Είναι το πρώτο στάδιο, μετά θα χρειαστεί να γίνει οτιορότεινε ο Γιάννης. Βέβαια δεν είναι συμβατές όλες οι μηχανές πάρα μόνο η σειρά 5 με δυο μοντέλα ΕΜ5 ΙΙ, ΕΜ5ΙΙΙ και η σειρά 1 με 4 μοντέλα ΕΜ1 Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,Χ .

Δεν δοκίμασα ποτέ να χρησιμοποιησω την ΕΜ1 mkΙΙ ως web camera και δεν ξέρω αν γίνεται. Δεν έψαξα να δω αν την αναγνωρίζει π.χ. το Skype ως Web camera απευθείας όταν είναι συνδεδεμένη με το Olympus Capture, υποθέτω όχι.
Οπότε θα δοκιμάσω σύντομα το προγραμμα που μας έδειξε ο Γιαννης.

Τελευταία μου είπαν οτι με καλώδιο δίνει live feed η EM1 mkIII και στο ipad , προσπάθησα να το κάνω την ημέρα που την έπιασα για κανενα μισάωρο στα χέρια μου αλλά δεν είχα μαζί το ειδικό καλώδιο σύνδεσης της με το ipad. Εκεί βέβαια θα χρειαστεί κάποιο ανάλογο app.

Ξέρω επίσης οτι οι περισσότερες Lumix έχουν δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή αλλά αν θυμάμαι καλά αφορούσε σύνδεση WiFi.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Εγω καταφερα να κανω την a6000 webcam. Δυστυχως η a6000 εχει live view μονο μεσω wifi.
Στο πρωτο βημα εγκατεστησα αυτην εδω την εφαρμογη http://digicamcontrol.com/
Συνδεσα την καμερα μεσω wifi στο pc ( αν δεν εχετε δευτερη καρτα wifi τοτε μπορειτε να παιρνετε ιντερνετ απο LAN και το wifi να το απασχολει η sony ) μεταξυ τους. Στην εφαρμογη πατησα το εικονιδιο wifi, επελεξα sony και αφησα την ip αυτοματα.
Μετα ανοιξα το live view της εφαρμογης.
Το δευτερο βημα ειναι το ιδιο με την εφαρμογη Open Broadcaster.


Το skype δεν μου την εβρισκε την virtual camera... H εφαρμογη discord οχι μονο εβλεπε τις 4 virtual απο το Open Broadcaster αλλα μου εμφανισε και μια Virtual απο την εφαρμογη digicamcontrol ! Σε εμενα σεν εδειχνε κατι αλλα αν λειτουργει και εχει δικο της plugin η εφαρμογη σε αλλους , μπορει να μην χρειαζεται το δευτερο βημα!

ΥΓ Η μπαταρια πεθανε σε 1 ωρα δοκιμων....
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
ωραια... καλο ειναι οποιος αλλος εχει panasonic , fuji κλπ να γραψει αν υπαρχει κατι αντιστοιχο.

Ο λογος φυσικα που δεν επελεξα εγω το elgato 4κ , ειναι πρωτον το κοστος και δευτερον οτι δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο πουθενα στην ελλαδα (ουτε το παλιο)
Δεν προλαβαινα απο εξωτερικο κι επρεπε να βρω λυση αμμεσα.


YΓ... κι απ οτι ειδα , το elgato 4k δεν υπαρχει ουτε στο αμαζον.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Sony Alpha α7 - α7 ΙΙ - a7 III

Στις Olympus μεταφορά εικονας (Live feed) σε υπολογιστή με έλεγχο της μηχανής από τον υπολογιστή κάνει το Olympus Capture. Είναι το πρώτο στάδιο, μετά θα χρειαστεί να γίνει οτιορότεινε ο Γιάννης. Βέβαια δεν είναι συμβατές όλες οι μηχανές πάρα μόνο η σειρά 5 με δυο μοντέλα ΕΜ5 ΙΙ, ΕΜ5ΙΙΙ και η σειρά 1 με 4 μοντέλα ΕΜ1 Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,Χ .

Δεν δοκίμασα ποτέ να χρησιμοποιησω την ΕΜ1 mkΙΙ ως web camera και δεν ξέρω αν γίνεται. Δεν έψαξα να δω αν την αναγνωρίζει π.χ. το Skype ως Web camera απευθείας όταν είναι συνδεδεμένη με το Olympus Capture, υποθέτω όχι.
Οπότε θα δοκιμάσω σύντομα το προγραμμα που μας έδειξε ο Γιαννης.

Τελευταία μου είπαν οτι με καλώδιο δίνει live feed η EM1 mkIII και στο ipad , προσπάθησα να το κάνω την ημέρα που την έπιασα για κανενα μισάωρο στα χέρια μου αλλά δεν είχα μαζί το ειδικό καλώδιο σύνδεσης της με το ipad. Εκεί βέβαια θα χρειαστεί κάποιο ανάλογο app.

Ξέρω επίσης οτι οι περισσότερες Lumix έχουν δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή αλλά αν θυμάμαι καλά αφορούσε σύνδεση WiFi.


δυσtυχως το Olympus Capture δεν δουλεψε με το ΟΒS , βλεπει ολα τα παραθυρα του Olympus Capture εκτος αυτο με το Live view feed, εκανα πολλες δοκιμες και για να ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει τι κανει και πως, διαλεξα Video capture αντι window capture και με αφησε να σεταρω την ενσωματωμενη camera του Laptop.

H δοκιμή έγινε με μηχανή την παλιά πρώτη ΕΜ1, θα δοκιμάσω και με την ΕΜ1.2 που έχει αλλο τυπο καλωδίου (USB3) αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: Sony Alpha α7 - α7 ΙΙ - a7 III

δυσtυχως το Olympus Capture δεν δουλεψε με το ΟΒS , βλεπει ολα τα παραθυρα του Olympus Capture εκτος αυτο με το Live view feed, εκανα πολλες δοκιμες και για να ειμαι σιγουρος οτι εχω καταλαβει τι κανει και πως, διαλεξα Video capture αντι window capture και με αφησε να σεταρω την ενσωματωμενη camera του Laptop.

H δοκιμή έγινε με μηχανή την παλιά πρώτη ΕΜ1, θα δοκιμάσω και με την ΕΜ1.2 που έχει αλλο τυπο καλωδίου (USB3) αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό.

Κωστα νομιζω στην Em5-iii δεν είναι ακόμα συμβατή με το Olympus Capture , δεν την έχει εδώ ανάμεσα στις άλλες ,https://app.olympus-imaging.com/olympuscapture/en/index.html
μπορεις να το τσεκαρεις λιγο και να μου πεις ,γιατι την συνδεω και δεν εχω εικονα καθολου !
@γιαννη πολυ καλος και χρήσιμος ο οδηγός με το OBS σ ευχαριστούμε ,και το νήμα φυσικά αυτό, πιστεύω θα έχει μέλλον οσο είμαστε και μέσα ιδικά ..
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Κωστα , εφοσον καταφερες να δεις live feed στην οθονη σου , σιγουρα θα υπαρχει τροπος στο OBS.

Eχε ανοιχτο το παραθυρο αυτο με το live feed στο προσκηνιο, και μετα στο OBS κανε ADD Source ενα απο τα 3 (δοκιμασε τα ολα, ενα ενα )

1) Window capture κι επελεξε το windows με το Live feed

2) Video capture device και δες εκει μηπως το δει σαν device (εχει επιλογες)

3) αν δε δουλεψουν τα 2 πρωτα, αυτο θα δουλεψει μαλλον....Add Display capture και βαλε ολη την οθονη σου.
Μετα με scale και crop , επελεξε μονο το ορατο κομματι της εφαρμογης με το live feed.

Oλα αυτα με τη νεοτερη olympus που εχεις, οχι τη παλια.
Εννοειται με ολα τα firmware περασμενα.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Άπο τι βλέπω σε ένα βίντεο στο YouTube βγάζει την em1 αυτό το σηματάκι με την
a9d6b309cc0dfd4e28cf84cfcddc02f2.jpg

Εμένα μου βγάζει μόνο αυτό
e8b7acbf91e0b1d07e2f59a8161362c1.jpg

Κάνω κάτι λάθος ;


Sent from my iPhone using Tapatalk