Γιατί το δορυφορικό πιατο πνίγει σημα του GPS;;; ΒΟΗΘΕΙΑ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hermestnt

New member
25 May 2012
4
Καλησπερα παίδες. Εχω μια απορία σχετικα με μια εγκατάσταση που βρισκεται σε καράβι και το GPS είναι το MX 420 Navigation System (Leica). Το πιάτο ειναι το i60A και το ‛’κουτί’’ με το οποίο συνεργαζεται το πιάτο είναι το i-40 S/N WW K010005.*
Απο το 2007 μέχρι και σημερα που βρίσκομαι στο καραβι το πιάτο και η κεραια του GPS βρισκονται στο ίδιο σημείο και δουλευαν χωρις κανενα πρόβλημα πιάνοντας το δορυφόρο hotbird. Είχαμε το πακετο της NOVA. Αργότερα που αποφασίσαμε να αλλάξουμε δορυφορικό πακέτο και βάλαμε το OTENET όπου πιανει στον EUTELSAT *ηρθε ενας τεχνικος και εκανε το σεταρισμα μια χαρα και το GPS λειτουργούσε εξίσου μια χαρα για αρκετό καιρο μέχρι που χρειαστηκε να ξαναερθει ενας τεχνικός για να κανει μια αναβαθμηση στο συστημα.
Απο εκει και περα αρχισαν τα προβληματα με το GPS και αργησα να καταλαβω ότι τελικα με το που σβήνω το κουτί του πιατου το GPS λειτουργει κανονικα. Συγγεκριμενα πρόσεξα ότι δουλεύοντας το GPS κανονικα εχοντας πιασει τους δορυφορους του και εχει βγαλει στιγμα *και όλα καλά με το που θα βιδωσω το RF καλώδιο στο κουτί στην αριστερη υποδοχή που επικοινωνει με το πιάτο μεσα σε λίγα δευτερόλεπτα ´´κρεμάει’’ το GPS και χανει τους δορυφόρους. Αν το αφησω για δεκα ωρες για δεκα ωρες δεν θα εχω GPS και με το που ξεβιδώσω το RF καλώδιο το GPS εντελώς μαγικά μετα απο λίγα δευτερόλεπτα θα αρχισει να πιάνει δορυφόρους.*
Πραγματικά πιστέψτε με είμαι πολύ περίεργος να δω τι ειναι αυτο που προκαλει αυτό το conflict *μεταξύ δορυφορικού πιάτου OTENET και δορυφορικης κεραίας GPS αφου και εγω γνωριζω ότι δεχονται μόνο σημα και σε διαφορετικές συχνότητες μάλιστα και εχω δουλεψει πάρα πολυ στο να βρω τελικά τι προκαλούσε την βλαβη στο GPS μας. -Τωρα σας εγραψα τον πόνο μου γιατί κάπου ήθελα να τα πω με αυτή την βλαβη φάντασμα-. 🙂🙂
Αν ξερει κανεις τιποτα βοηθεια...
Ευχαριστώ.
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Καλημέρα, κάνε και ένα ερώτημα στο hlektronika.gr, δε χάνεις κάτι
Όσο για το πρόβλημα, όντως είναι παράξενο...

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Το LNB του πιάτου έχει τον δικό του ταλαντωτή στα 10.6 ή στα 9.75 προφανώς παρεμβάλει το gps λόγω αρμονικών ή κάπου συντονίζει λόγω καλωδίων.
Σας άλλαξε LNB ο τεχνικός; Δεν αλλάζετε το LNB και να κόψετε λιγάκι το καλώδιο έστω 1-2 εκατοστά μήπως βγάζουν κάποια αρμονική συχνότητα που πνίγει την λήψη του GPS
Kαι τέλος έχετε ανοιχτό το 22 KHZ το δουλεύετε σε high band;
Δηλαδή ή αλλάζετε LNB ή αλλάζετε ελαφρά τα μήκη των καλωδίων, ή ελέγχετε αν γίνεται το πρόβλημα με οn και μετά οff στα 22Κhz

A modern "Universal" LNB requires a 22 kHz signal at 0.5v p-p to switch its Local Oscillator to 10.6 GHz ("high band"). Otherwise it uses its 9.75 GHz oscillator.
 

hermestnt

New member
25 May 2012
4
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πιστευω το LNB μπορώ να το αλλάξω καθώς και το καλώδιο. Το θεμα ειναι τι LNB να βάλω που να μη συντονιζει με το GPS? Πως το ζηταω;
Δυστυχως το on και off στα 22khz δεν ξερω πως γινεται.
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Απάντηση: Re: Γιατί το δορυφορικό πιατο πνίγει σημα του GPS;;; ΒΟΗΘΕΙΑ

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πιστευω το LNB μπορώ να το αλλάξω καθώς και το καλώδιο. Το θεμα ειναι τι LNB να βάλω που να μη συντονιζει με το GPS? Πως το ζηταω;
Δυστυχως το on και off στα 22khz δεν ξερω πως γινεται.

Δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις δοκιμές, και ότι πετύχει, δεν είναι σφάλμα που ξέρουμε ακριβώς τι να γίνει πάρε κάποιο μεταλλικό LNB μήπως έχει καλύτερη θωράκιση rf, και καλό καλώδιο με διπλή θωράκιση για κάθοδο στον δέκτη καλά φισάκια να ακουμπάνε καλά οι γειώσεις. Το ίδιο πρέπει να κάνεις και στην κάθοδο του gps. Αν τα καλώδια είναι κοντά το ένα με το άλλο πάλι ίσως παρεμβάλεται η λήψη. Ο δέκτης του GPS και ο δορυφορικός δέκτης μηπως είναι κοντά σίγουρα έχουν ταλαντωτές και ενδιάμεσες συχνότητες και τσιπάκια που δουλεύουν σε διάφορες συχνότητες και ίσως επηρεάζουν το ένα το άλλο, απομάκρυνε τα όσο μπορείς.
Το πρόβλημα είπες ότι έγινε χωρίς να κάνει κανείς κάποια αλλαγή στα μηχανήματα δηλαδή μόνο αναβάθμιση λογισμικού έκανε ο τεχνικός;
 

hermestnt

New member
25 May 2012
4
Δυστυχώς χέρι στο GPS δεν μπορω να βάλω καθόλου. Εχω απαγορευτικό. Ούτε καλώδιο μπορω να του αλλάξω ούτε τίποτα. Μονο στο δορυφορικό πιάτο. Παντως παλια και η κεραια του GPS αλλα και το πιατο ηταν στο ιδιο σημειο και επαιζαν μια χαρα με ΝΟΒΑ αλλα και με το ΟΤΕ για λιγο μεχρι που σε καποια στιγμη για καποιο λογο δεν επαιζε και φεραμε τον τεχνικο που το εφτιαξε και αμεσω μετα ειδαμε το προβλημα με το GPS. Μετα απο καιρο καταλαβαμε οτι οταν εχουμε ανοιχτο το πιατο δεν δουλευει το GPS. Η λυση που βρήκαμε ειναι λιγο πριν αποπλευσουμε να κλεινουμε το δορυφορικό.
Εχεις καποιο LNB να μου προτείνεις;
Δυστυχως οταν το εφτιαξε ο τεχνικος ελειπα και δεν ειδα τι έκανε. Ενας φιλος μου ειπε να χαμηλωσω το threshold του πιατου αλλα δεν ξερω πως το κανω αυτό.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
H "αναβαθμιση" που σας εκανε ο τεχνικος τι ειδους αναβαθμιση ηταν ακριβως; Τι πειραξε;

90% παντως το προβλημα βρισκεται στην καλωδιωση. Προσωπικα δεν με ανησυχει καθολου η ταλαντωση που αναφερεις οσο το οτι ο δεκτης οταν αναβει στελνει ταση πισω στο LNB, ειτε 13V, ειτε 18V. Αν λοιπον το καλωδιο του πιατου παρεμβαλλεται με καποιο τροπο σε αυτο του GPS τοτε περναει και η ταση και λογικο ειναι να τρελαινει το GPS.

Για μενα δες πολυ προσεκτικα τα σημεια που τερματιζει το καθε καλωδιο. Ειτε βρισκονται πολυ κοντα καποια βυσματα μεταξυ τους (ή και σε επαφη) αν τερματιζουν στο ιδιο σημειο, είτε τερματιζουν σε κοινο σημειο (ξερω γω; Μηπως εκανε καμια διακλαδωση τυπου και εριξε κατι τυπου dc pass splitter/multiswitch και πεταξε εκει πανω οτι καλωδιο βρηκε;)
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Ενώ η Cosmote είναι σε λειτουργία, αν κάτσεις μπροστά από το πιάτο και του "κόψεις" το σήμα, το GPS λειτουργεί σωστά?
 

xristosglezellis

New member
15 April 2020
11
Το ανάποδο επρεπε να συμβαίνει.
Από κει και πέρα με αυτά που περιγράφεις κάτι συμβαίνει με την καλωδίωση.
Προσπάθησε να μετακινήσεις το πιάτο σε πρώτη φάση.