UV Leds VS Covid-19

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Είναι γνωστά τα UV Led σε όλους αλλά τα καθαρής UVC ακτινoβολίας είναι πολύ μικρής ισχύος γιά νάχουν αποτέλεσμα
εξόντωσης οτιδήποτε ιού και βακτηριδίου σε κοντινή απόσταση , νά όμως που υπάρχει το ανεξερεύνητο από πολλούς
Royal Blue Cree Led που περιέχει στο φάσμα του 20% UV 400nm αλλά και αυτά που παράγονται έτοιμα είναι πάλι μικρής
ισχύος γιατί απλά είναι επικίνδυνα (όπως τα ευρέως κινούμενα blue laser).
Έλα που όμως το base υπόστρωμα των καινούργιων πανίσχυρων Cree Led XHP70.2 & XHP50.2 κάτω από την επίστρωση
φωσφώρου έχουν πρωτογενή παραγωγή φάσματος Blue Light 8500K (σαν τα blue laser) και το φωσφωρικό dome διορθώνει
το φάσμα στα ζητούμενα Kelvin όπως γίνεται και στους καινούργιους φακούς Laser LEP.

Άν λοιπόν εκμεταλευτούμε την υπερβολικά μεγάλη ισχύ αυτών των Led , μπορούμε με πλήρη αφαίρεση του Dome να
πάρουμε μεγάλη ισχύ UV ακτινοβολίας και να απολυμαίνουμε χέρια , νομίσματα , κλειδιά σε έκθεση λίγων δευτερολέπτων.
Πρίν καιρό μου είχε ζητηθεί φακός να βάζει φωτιά σε υλικά για τους οπαδούς χειμερινής διαβίωσης και είχα τότε
την ιδέα να χρησιμοποιήσω το φάσμα UV ΕΔΩ.

Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι αυτό θα εξηπηρετούσε και την παρούσα κατάσταση , οπότε είπα να το φτάσω στα άκρα και
χρησιμοποίησα array με 10 εν σειρά Cree XP-L2 HD full de-dome και στα 33V/5A πήρα 13,000 Lumen (19,000 dome) στο
ζητούμενο φάσμα όπου υπάρχει πανίσχυρη UV ακτινοβολία που καταστρέφει οτιδήποτε μικρού μεγέθους ιό , βακτηρίδιο ,
μικρόβιο , εκτεθεί σε αυτήν σε κοντινή απόσταση αφού είναι 100 φορές ισχυρότερη του μεσημεριανού καλοκαιρινού ήλιου.

Το αντικείμενο βέβαια απαιτεί πολύ προσοχή , μικρό χρόνο έκθεσης δέρματος και απόλυτα προστατευόμενη όραση από
ειδικά γυαλιά anti-UV , οπότε δεν το συνιστώ να το δοκιμάσετε χωρίς εξοπλισμό προστασίας !
Προσωπικά χρησιμοποιώ την διάταξη στα 5000 Lumen μόνο !

 
Last edited by a moderator:

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
Re: UV Leds VS Covid-19 και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν απολυμαντικά μέσα ...

ναι αλλα πιο ειναι το φασμα? εισαι σιγουρος οτι βγαζει τις σωστες συχνοτητες?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: UV Leds VS Covid-19 και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν απολυμαντικά μέσα ...

Χμμμ, στο πανεπιστήμιο είχαμε δωμάτιο UV για απολύμανση. Αλλά αφήναμε τα πράγματα μέσα για ώρες, όχι για δευτερόλεπτα... Βέβαια ήταν άλλες εποχές (και μεγάλη η απόσταση από την πηγή).
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: UV Leds VS Covid-19 και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν απολυμαντικά μέσα

ναι αλλα πιο ειναι το φασμα? εισαι σιγουρος οτι βγαζει τις σωστες συχνοτητες?
Τα επίσημα Cree Led royal blue με το υπόστρωμα ρύθμισης φάσματος έχουν έξοδο στο ασφαλές φάσμα 450nm , τα XHP70/50 &
XP-L2 HD full dedome όμως ξεκινούν από 380nm και άμα λειτουργούν και over-current , το Q του φάσματος μικραίνει δραματικά
πάνω από 8500Κ και τα ποσοστά UV είναι υπερβολικά επικίνδυνα με έξοδο από 300nm , εμπειρικά το είχα διαπιστώσει με έγκαυμα
ιστού που είχα πάθει στο χέρι από απόσταση λειτουργίας πρίν χρόνια , γιατί η UV δεν σε καίει πιό μακριά απλά σου δίνει την αίσθηση
φαγούρας όταν παθαίνεις έγκαυμα , οι απλοί χρήστες Led έχουν παρατηρήσει ότι όταν υπεροδηγούν τα white Led στα υψηλά ρεύματα
η δέσμη φωτός "μπλεδίζει" !
Εννοείται ότι έχουν περάσει φασματογράφο και τα τρία Led dedome & over-driven στο γνωστό ερευνητικό κέντρο , απλά εκμεταλλεύομαι
ιδιότητα που επισήμως δεν επιτρέπεται και έχω εφαρμόσει στο παρελθόν γιά burner Leds , απλά τώρα έχουν και χρήσιμη εφαρμογή.

Στην επόμενη ερώτηση , το ποσοστό ακτινοβολίας σε απόσταση μερικών εκατοστών από την πηγή , είναι 1000 φορές μεγαλύτερο , άλλωστε
φαίνεται και από το video , "καίει" ολοκληρωτικά σε 3 δευτερόλεπτα ότι πλησιάσει την πηγή , αλλά για απολύμανση χώρου θέλει 20 λεπτά !
Στο πανεμιστήμιο η απολύμανση δεν γινόταν στην ίδια ισχύ , αλλιώς θα μπαίνατε στο χώρο με μάσκα οξυγονοκόλλησης !

Περισσότερη εμπειρία στο αντικείμενο εμπειρικά έχουν όσοι έχουν ασχοληθεί με blue laser > 1W
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Απάντηση: UV Leds VS Covid-19 και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν απολυμαντικά μέσα ...

Χθες διαβαζα καποια αρθρα σχετικα με την UV ακτινοβολια εναντια στον ιο, με τους κινεζους να εχουν κατασκευασει ολοκληρα τουνελ με λαμπες για να περνανε απο μεσα τα λεωφορεια τους.
Πιστευω οτι ειναι ενα δυνατο οπλο για την καταπολεμιση του ιου, αλλα δεν συμφωνω καθολου για χρηση στο δερμα.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: UV Leds VS Covid-19 και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν απολυμαντικά μέσα ...

... δεν συμφωνω καθολου για χρηση στο δερμα.
Κανείς δεν συμφωνεί , απλά τα δάκτυλα των χεριών στο μέρος που απαιτείται απολύμανση έχουν μεγάλο στρώμα κερατοειδή και
προστατεύονται σε μικρό χρόνο έκθεσης.
Μικρή ισχύς και περισσότερος χρόνος έκθεσης είναι περισσότερο επικίνδυνο στην απορρόφηση ακτινοβολίας , δες το παράδειγμα
του καυτού νερού σε γρήγορη επαφή !
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
Re: UV Leds VS Covid-19 και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν απολυμαντικά μέσα ...

το ζητημα ειναι οτι η απολυμανση με υπεριωδη γινεται στην μπαντα των UV-C και συγκεκριμενα στα 255 and 280 nm.
Οποτε δωριο αδωρο αν ειναι να δουλεουν στα 380+

https://ultraviolet.com/what-is-germicidal-ultraviolet/

το εξαψα και εγω για ενα κουτι απολυμανσης, αλλα δυσκολα βρισκεις λεντ σε αυτη την μπαντα...

Λιγη βιβλιογραφια (απο το απλα στο πιο συνθετο)
ht tps://www.youtube.com/watch?v=8fh4LfUc-AI
https://www.phonesoap.com/pages/faq-uv-c-light-technology
https://www.uv-light.co.uk/coronavirus/
https://www.researchgate.net/public...VID-19_Coronavirus_Ultraviolet_Susceptibility
https://en.wikipedia.org/wiki/Ultraviolet_germicidal_irradiation
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Συναδελφοι, λιαν ενδιαφερουσα η συζητηση! Επιτρεψτε μου ομως την μικρη αλλαγη στον τιτλο του νηματος.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: UV Leds VS Covid-19 και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν απολυμαντικά μέσα

Μιά χαρά τα λέει η Wikipedia , αλλά ακόμη καλύτερα τα λέει και ο φασματογράφος καθώς και η βαθύτερη γνώση Laser Lighting.
Εγώ είπα και ελάλησα , factory Led UVC δεν υπάρχει , ούτε και dedome Blue light των 450nm , οπότε όποιος θέλει να μιλήσει
με την δική του γλώσσα και όχι των άλλων , ας κάνει full-dedome πχ σε ένα XHP70.2 σε 12V configuration άς το οδηγήσει στα 6-7Α
(80W) να πάει να το μετρήσει στο Δημόκριτο και μετά άς έρθει να μας πεί πόσες και ποιές μπάντες UV εκπέμπει και σε τι ποσοστά ...
δεν θα έγραφα κάτι γιά πλάκα ...

Το δε δεύτερο μέρος του τίτλου ήταν απλά χιούμορ !
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
Συγνωμη αλλα ουτε και εσυ μας ειπες τι συχνοτητες εβγαλαν οι δικες σου κατασκευες. Αν το ηξερες και το ειχες μετρησει γιατι δεν το τονισες οτι οντως βγαζουν UV-C απο τη αρχη?
Ετσι αποπροσανατολιζεις τον αλλο που μπορει να πιστεψει οτι οποιοδηποτε υπεριωδες λεντ δουλευει σαν απολυμαντικο.
 

Antonis_Maestros

Senior Member
2 November 2018
363
Αθήνα
Απάντηση: Re: UV Leds VS Covid-19

Αχά ... απροσανατολίζω και κόσμο τώρα ?
Δείχνω στο video ένα απλό Led ? στο κείμενο αναφέρω απλά Led ? μήπως θα μου πείτε ότι και ο Convoy L6
Θα τον ανάψετε και θα είναι μιά UV πηγή ? Μήπως να σοβαρευτούμε λίγο ?
Έχω οδηγίες κατασκευής και εικόνα για τί πράγμα αναφέρομαι και απλά σας πληροφορώ , όποιος βαρέθηκε το
να είναι τo internet η μοναδική πηγή γνώσης του και είναι "μάγκας" απλά ας κάνει ότι περιγράφω και μετά
ας εκφέρει γνώμη , διαφορετικά ας σιτίζεται αποκλειστικά από ότι κυκλοφορεί στο Web !

Κάποιοι με κάνετε να μετανοιώνω που σας γράφω ιδέες , γιατί περί αυτού πρόκειται και μέ λίγο χιούμορ που
βλέπω απουσιάζει , τα εύσημά μου τα έχω κερδίσει εδώ και πολλά χρόνια ...

Μάλλον δεν θα επαναληφθεί και δεν έχω να προσθέσω τίποτε πλέον από αυτά που βλέπετε στο Video ...
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
κοιτα τα πραγματα ειναι απλα.
Το βαρος της αποδειξης φερει αυτος που κανει τον ισχυρισμο.

Εγω ισχυριστικα οτι για να δουλεψει η απολυμανση χρειαζεται ακτινοβολια UV-C.
Και η βιβλιογραφια που παρεθεσα ειναι αρκετη για να αποδειξει τον ισχυρισμο μου. (εκτος και αν την αμφισβητεις εσυ)

Οποτε τωρα σειρα σου να αποδειξεις οτι η μοντα σου βγαζει την απαραιτητη ακτινοβολια.
Ειπες για φασματιογραφο. Δωσε λοιπον τς μετρησεις σου. Γιατι ο τιτλος της αυθεντιας δεν ειναι αποδειξη.

Οσο για το παραπλανητικο, ναι, γιατι:
Δινεις την εντυπωση σε καποιον οτι δουλευει χωρις να το αποδεικνυεις. Ετσι τον εκεθετεις σε δυο κινδυνους
1. Της επικινδυνης ακτινοβολιας γενικα κατα την δοκιμη/λειτουργια, χωρις απαραιτητα να υπαρχει το επιθυμητο αποτελεσμα.
2. Του δημιουργεις την εντυπωση οτι η μεθοδος λειτουργει, οποτε εν δυναμει τον εκθετεις στον κινδυνο μια αναπολεσματικης απολυμανσης.

Οποτε λοιπον απεδειξε μας οτι οι μοντες βγαζουν UV-C. Με ανεξαρτητη μεθοδο.