Γνώμες για αγορά ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fotan675

New member
31 March 2020
30
Χαιρετώ την παρέα. Ονομάζομαι Φώτης, μένω Πάτρα και όπως λέει ο τίτλος χρειάζομαι τις γνώμες σας για την αγορά ακουστικών. Δεν έχω εμπειρία από ακουστικά πλην κακής ποιότητας "ψείρών".
budjet: μέχρι 300 ευρώ (σύνολο)
είδος: over ear ή on ear
χρήση: απόλαυση μουσικής (ακούω πολλά και διάφορα είδη μουσικής) στο σπίτι και τα μέσα μεταφοράς.χρησιμοποιώ συχνά κτελ για Πάτρα-Αθήνα.
Αγορά: Από Ελλάδα ή εξωτερικό π.χ. amazon uk κλπ (αλλά μακριά από τελωνεία κλπ)

Ξεκίνησα όντας τελείως άσχετος να βλέπω reviews και τέτοια. Αρχικά κατέληξα στα audio technica ATH 50XBT (με bluetooth μιας και διάβασα ότι η ποιότητα του ήχου αλλοιώνεται από ελάχιστα έως καθόλου με τη χρήση bluetooth στα συγκεκριμένα ακουστικά). Στο + είναι ότι δεν χρειάζονται κάποιο εξωτερικό amp/dac (λέξεις μέχρι χτες άγνωστες για μένα) για να αποδώσουν τα μέγιστα και ότι είναι εύκολα στη μεταφορά τους.
Είδα όμως και κάποια ΠΟΛΥ αρνητικά σχόλια για τα συγκεκριμένα ακουστικά από άτομα που μοιάζουν να γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Οπότε συνέχισα το ψάξιμο.
Μετά είδα τα beyerdynamic DT 770 PRO στα 80 ohm που όμως χρειάζονται και amp/dac για να αποδώσουν τα μέγιστα και δεν είναι και τόσο εύκολα στη μεταφορά αν χρειαστεί.

Ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές και με βάση την εμπειρία μου ποια ακουστικά θα με βολέψουν περισσότερο; έχετε κάποια άλλη πρόταση; Και αν τελικά επιλέξω τα beyerdynamic τι amp/dac να πάρω ώστε να ταιριάξει καλά και να είμαι εντός badjet;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Η ιδανική λύση για αγορά ηχητικού εξοπλισμού, δυστυχώς είναι η ακρόαση.
Δηλαδή να πήγαινες να ακούσεις μερικά και να κατέληγες σε αυτά που σου ταιριάζει το προφίλ ήχου τους.
Δυστυχώς στα χρόνια της... πανώλης του κορωνοϊόυ, δεν είναι αυτό εφικτό.

Αν βιάζεσαι την αγορά, θα πας λίγο με... τις απόψεις του κόσμου και ελπίζεις τα ηχητικά γούστα τους να ταιριάζουν με τα δικά σου.
Μπορεί βεβαίως αυτό που εμένα ακούγεται ας αναλυτικό ηχείο εσένα να σου είναι λιγότερο αναλυτικό ή ακόμα και θολό.
Δεν υπάρχει δυστυχώς κοινά αποδεκτή γλώσσα με κάποια ακρίβεια ερμηνείας :D

Αρχικά ξεκαθάρισε τι σε νοιάζει περισσότερο:

να ακούς τέλεια στο σπίτι ή να παίζει καλύτερα όταν είσαι έξω.
Πού δίνεις περισσότερο βάρος.

Για dac/amp αν πας σε ακουστικό που τα απαιτεί, υπάρχουν και αρκετά φορητές λύσεις.

Τι μουσική ακούς ? τι είδη δηλαδή κατά κόρον ή και αποκλειστικότητα ?
Οι προτιμήσεις σου ? Θες πολύ μπάσο ? νορμάλ ?
Σε τι εντάσεις ακούς συνήθως ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Είναι δύσκολο να γίνουν προτάσεις χωρίς να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για του τι έχεις ακούσει και σου άρεσε ή όχι.
Ο ήχος είναι υποκειμενικό σπορ και ειδικά τα ακουστικά.
Ας πούμε εγώ θα προτιμούσα τα ATH50 σαν πιο σωστά τονικά (για εμένα) ενώ τα Beyerdynamic και ειδικά η σειρά DT δεν μου αρέσει καθόλου.

Από περιέργεια τι είναι αυτό το τόσο αρνητικό που διάβασες για τα 50xBT?

Από εκεί και πέρα στα πρακτικά , το BT είναι μεγάλη ευκολία και πολύ πρακτικό πχ σε ταξίδια όταν δεν θέλουμε καλώδια κλπ.
Ο ήχος του όμως δεν μπορεί να φτάσει ούτε για πλάκα την ενσύρματη σύνδεση.
Ο αλγόριθμος είναι πάντα απωλεστικός ακόμη και στα πρωτόκολλα aptX HD και LDAC πόσο μάλλον στο απλό aptX που έχουν τα 50xBT.
Βέβαια σε ένα ταξίδι ή έξω δεν πρόκειται να δώσεις και πολύ σημασία αλλά στο σπίτι δεν βρίσκω τον λόγο για την χρήση του πλην για κάποιους ίσως πρακτικούς λόγους πχ κάνω δουλειές και ακούω με ακουστικά.
 

fotan675

New member
31 March 2020
30
Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Η ιδανική λύση για αγορά ηχητικού εξοπλισμού, δυστυχώς είναι η ακρόαση.
Δηλαδή να πήγαινες να ακούσεις μερικά και να κατέληγες σε αυτά που σου ταιριάζει το προφίλ ήχου τους.
Δυστυχώς στα χρόνια της... πανώλης του κορωνοϊόυ, δεν είναι αυτό εφικτό.

Αν βιάζεσαι την αγορά, θα πας λίγο με... τις απόψεις του κόσμου και ελπίζεις τα ηχητικά γούστα τους να ταιριάζουν με τα δικά σου.
Μπορεί βεβαίως αυτό που εμένα ακούγεται ας αναλυτικό ηχείο εσένα να σου είναι λιγότερο αναλυτικό ή ακόμα και θολό.
Δεν υπάρχει δυστυχώς κοινά αποδεκτή γλώσσα με κάποια ακρίβεια ερμηνείας :D

Αρχικά ξεκαθάρισε τι σε νοιάζει περισσότερο:

να ακούς τέλεια στο σπίτι ή να παίζει καλύτερα όταν είσαι έξω.
Πού δίνεις περισσότερο βάρος.

Για dac/amp αν πας σε ακουστικό που τα απαιτεί, υπάρχουν και αρκετά φορητές λύσεις.

Τι μουσική ακούς ? τι είδη δηλαδή κατά κόρον ή και αποκλειστικότητα ?
Οι προτιμήσεις σου ? Θες πολύ μπάσο ? νορμάλ ?
Σε τι εντάσεις ακούς συνήθως ?
ευχαριστώ για την απάντηση. Με νοιάζει να είναι all around ηχεία με αξιοπρεπή ήχο (χαίρω πολύ θα μου πεις!). Το είδη της μουσικής που ακούω ποικίλουν έντονα. Ακούω από ελληνικό και ξένο ροκ μέχρι ηλεκτρονική μουσική. Με νοιάζει να έχει ωραίο μπάσο χωρίς να μπουκώνει.
 

fotan675

New member
31 March 2020
30
Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Καλησπέρα.
Είναι δύσκολο να γίνουν προτάσεις χωρίς να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς για του τι έχεις ακούσει και σου άρεσε ή όχι.
Ο ήχος είναι υποκειμενικό σπορ και ειδικά τα ακουστικά.
Ας πούμε εγώ θα προτιμούσα τα ATH50 σαν πιο σωστά τονικά (για εμένα) ενώ τα Beyerdynamic και ειδικά η σειρά DT δεν μου αρέσει καθόλου.

Από περιέργεια τι είναι αυτό το τόσο αρνητικό που διάβασες για τα 50xBT?

Από εκεί και πέρα στα πρακτικά , το BT είναι μεγάλη ευκολία και πολύ πρακτικό πχ σε ταξίδια όταν δεν θέλουμε καλώδια κλπ.
Ο ήχος του όμως δεν μπορεί να φτάσει ούτε για πλάκα την ενσύρματη σύνδεση.
Ο αλγόριθμος είναι πάντα απωλεστικός ακόμη και στα πρωτόκολλα aptX HD και LDAC πόσο μάλλον στο απλό aptX που έχουν τα 50xBT.
Βέβαια σε ένα ταξίδι ή έξω δεν πρόκειται να δώσεις και πολύ σημασία αλλά στο σπίτι δεν βρίσκω τον λόγο για την χρήση του πλην για κάποιους ίσως πρακτικούς λόγους πχ κάνω δουλειές και ακούω με ακουστικά.

ευχαριστώ για την απάντηση.
Για τα 50χbt ένας τύπος σε ένα ξένο φόρουμ τα έκραξε γενικά. από χάλια ποιότητα ήχου (τόσο σε μπάσο, Mids και Low) μέχρι μηδενικό soundtage και άβολα μαξιλαράκια.
Δυστυχώς εκτός της καραντίνας μένω και πατρα και δεν είναι ευκολο να κάνω δοκιμές να δω τι μου αρέσει όποτε μέλλον θα εμπιστευτώ εσάς και τα reviews που διαβάζω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Σε θέμα άνεσης τα 50x όντως έχουν κάποια προβλήματα.
Τα Beyerdynamic είναι σαφώς πιο άνετα.
Αν καταλήξεις σε αυτά καλύτερα να προτιμήσεις την έκδοση στα 32Ω.
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Φώτη καλησπέρα

Πρόσφατα σχετικά μπήκα και εγώ στο τρυπάκι της ακουστικής αναβάθμισης σε ένα όχι και πολύ μεγαλύτερο budget, όπως θα δεις και μέσα και μπορώ να πω ότι ακόμα είμαι στην εξερεύνηση της φάσης του σωστού ήχου.

Επιπρόσθετα από όσα διαβάσεις αγόρασα και πρόσφατα σε προσφορά που βρήκα από Amazon τα M40X στα 80 και δηλώνω αρκετά ενθουσιασμένος από τον ήχο τους. Έχουν το ακριβώς παραπάνω μπάσο που λείπει από τα 660s που έχω, αλλά προφανώς δε τα πιάνουν σε αναλυτικότητα και ακρίβεια καθώς και στα vocal (εκεί το 660s δεν έχει αντίπαλο θαρρώ). Παρόλα αυτά για την τιμή τους είναι τρομερή αγορά και είναι και πιο βολικά για χρήση outdoor καθώς απομονώνουν λόγω κλειστού τύπου.

Αυτό που θα σε συμβουλέψω πάντως είναι να φυλάξεις κάποια χρήματα για αγορά dac/amp. Είναι κίνηση κλειδί για την ποιοτική αναβάθμιση στον ήχο. Για εμένα τουλάχιστον ήταν αυτό το κάτι που έδωσε χαρακτήρα σε όλα όσα άκουγα μέχρι τώρα.

Τέλος να πω ότι μένω και εγώ στην Πάτρα, αλλά δυστυχώς λόγω κατάστασης δε μπορούμε να βρεθούμε να έρθεις από εδώ να τα ακούσεις και τα 2 ακουστικά που διαθέτω.
 

fotan675

New member
31 March 2020
30
Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Φώτη καλησπέρα

Πρόσφατα σχετικά μπήκα και εγώ στο τρυπάκι της ακουστικής αναβάθμισης σε ένα όχι και πολύ μεγαλύτερο budget, όπως θα δεις και μέσα και μπορώ να πω ότι ακόμα είμαι στην εξερεύνηση της φάσης του σωστού ήχου.

Επιπρόσθετα από όσα διαβάσεις αγόρασα και πρόσφατα σε προσφορά που βρήκα από Amazon τα M40X στα 80 και δηλώνω αρκετά ενθουσιασμένος από τον ήχο τους. Έχουν το ακριβώς παραπάνω μπάσο που λείπει από τα 660s που έχω, αλλά προφανώς δε τα πιάνουν σε αναλυτικότητα και ακρίβεια καθώς και στα vocal (εκεί το 660s δεν έχει αντίπαλο θαρρώ). Παρόλα αυτά για την τιμή τους είναι τρομερή αγορά και είναι και πιο βολικά για χρήση outdoor καθώς απομονώνουν λόγω κλειστού τύπου.

Αυτό που θα σε συμβουλέψω πάντως είναι να φυλάξεις κάποια χρήματα για αγορά dac/amp. Είναι κίνηση κλειδί για την ποιοτική αναβάθμιση στον ήχο. Για εμένα τουλάχιστον ήταν αυτό το κάτι που έδωσε χαρακτήρα σε όλα όσα άκουγα μέχρι τώρα.

Τέλος να πω ότι μένω και εγώ στην Πάτρα, αλλά δυστυχώς λόγω κατάστασης δε μπορούμε να βρεθούμε να έρθεις από εδώ να τα ακούσεις και τα 2 ακουστικά που διαθέτω.
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την καλή σου πρόθεση να με προσκαλέσεις να τσεκάρω τα ακουστικά σου. η αλήθεια είναι -όπως με συμβουλέψατε όλοι- πώς μία δοκιμή είναι ο καλύτερος τρόπος να αποφασίσει κανείς σε τέτοια διλήμματα.
Ωστόσο θέλω να σε ρωτήσω το εξής: ακόμα και με ακουστικά στα 32 ή 38 Ω θα δω διαφορά με κάποιο ενισχυτή και dac ή θα είναι overkill (Που λέμε και στο χωρίο μου!!!). θα είναι δηλαδή σπατάλη χρημάτων χωρίς να δω ουσιαστική διαφορά.
κάποια καλή πρόταση amp/dac που θα με κάλυπτε?
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Επειδή από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι έρχεσαι από ένα παρόμοιο backround με το δικό μου, θεωρώ ότι θα βρεις καλές προτάσεις που έχουν γίνει και στο thread που σου έκανα link, όταν έψαχνα εγώ.

Εγώ κατέληξα στο dac/amp της ifi, που στα δικά μου αυτιά είναι μια πολύ αξιόλογη και ποιοτική πρόταση (χωρίς να έχω και άποψη ιδιαίτερη για τις υπόλοιπες που κυκλοφορούν εκεί έξω...). Από τα review και απόσα άκουσα με κάλυψε και με το παραπάνω.

Αυτό που είδα, κατάλαβα και ξεχώρισα αν μη τι άλλο είναι σε σχέση με το πριν (που άκουγα από το pc ή από το κινητό μουσική), το μετά (από το pc και πάλι αλλά ΜΕ το Dac). Ήταν η μέρα με τη νύχτα για μένα. Τόσο αισθητή διαφορά... Αν βάλεις και την προσθήκη των ακουστικών (660s) ήταν τρομερό άλμα για μένα ακουστικά.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Είναι πολλές οι επιλογές σου στα χρήματα που διαθέτεις οπότε καλό ψάξιμο. Εγώ αυτό που θα σου πω είναι πως τα beyer 770pro δεν κάνουν για σένα από τη στιγμή που θες κάτι φορητό, είναι ογκώδη, δε διπλώνουν και έχουν 3μ καλώδιο. Επίσης θα σου πρότεινα, αν δε βιάζεσαι, να περιμένεις λίγο καιρό διότι προβλέπω μεγάλες εκπτώσεις και προσφορές τους επόμενους μήνες.


Ένας ενισχυτής πάντα κάνει διαφορά, άλλοτε μεγάλη άλλοτε όχι.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την καλή σου πρόθεση να με προσκαλέσεις να τσεκάρω τα ακουστικά σου. η αλήθεια είναι -όπως με συμβουλέψατε όλοι- πώς μία δοκιμή είναι ο καλύτερος τρόπος να αποφασίσει κανείς σε τέτοια διλήμματα.
Ωστόσο θέλω να σε ρωτήσω το εξής: ακόμα και με ακουστικά στα 32 ή 38 Ω θα δω διαφορά με κάποιο ενισχυτή και dac ή θα είναι overkill (Που λέμε και στο χωρίο μου!!!). θα είναι δηλαδή σπατάλη χρημάτων χωρίς να δω ουσιαστική διαφορά.
κάποια καλή πρόταση amp/dac που θα με κάλυπτε?

Αν μιλάμε σε σύγκριση με την έξοδο ακουστικών ενός κινητού τότε η διαφορά υπέρ ενός dac / amp είναι χαώδης ειδικά όταν
μιλάμε για τέτοια ακουστικά.
Εκτός αν έχεις κάποιο εξειδικευμένο κινητό ήχου.
 

fotan675

New member
31 March 2020
30
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Αν μιλάμε σε σύγκριση με την έξοδο ακουστικών ενός κινητού τότε η διαφορά υπέρ ενός dac / amp είναι χαώδης ειδικά όταν
μιλάμε για τέτοια ακουστικά.
Εκτός αν έχεις κάποιο εξειδικευμένο κινητό ήχου.
Αυτό δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι αυτό που λένε ότι τα ακουστικά με λίγα Ω "οδηγούνται" εύκολα ακόμα και από κινητό σημαίνει ότι το dac/amp δεν θα κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά. Αλλά απότι καταλαβαίνω ακόμα και με τα m50x θα δω διαφορά με amp/dac.
κάποια οικονομική επιλογή σε αυτό;
 

fotan675

New member
31 March 2020
30
Είναι πολλές οι επιλογές σου στα χρήματα που διαθέτεις οπότε καλό ψάξιμο. Εγώ αυτό που θα σου πω είναι πως τα beyer 770pro δεν κάνουν για σένα από τη στιγμή που θες κάτι φορητό, είναι ογκώδη, δε διπλώνουν και έχουν 3μ καλώδιο. Επίσης θα σου πρότεινα, αν δε βιάζεσαι, να περιμένεις λίγο καιρό διότι προβλέπω μεγάλες εκπτώσεις και προσφορές τους επόμενους μήνες.


Ένας ενισχυτής πάντα κάνει διαφορά, άλλοτε μεγάλη άλλοτε όχι.

Μμμ ίσως έχεις δίκιο. δεδομένης της κρίσης ίσως πέσουν και οι τιμές σε πολλά προιόντα. Θα περιμένω λοιπόν.
 

fotan675

New member
31 March 2020
30
Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Επειδή από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι έρχεσαι από ένα παρόμοιο backround με το δικό μου, θεωρώ ότι θα βρεις καλές προτάσεις που έχουν γίνει και στο thread που σου έκανα link, όταν έψαχνα εγώ.

Εγώ κατέληξα στο dac/amp της ifi, που στα δικά μου αυτιά είναι μια πολύ αξιόλογη και ποιοτική πρόταση (χωρίς να έχω και άποψη ιδιαίτερη για τις υπόλοιπες που κυκλοφορούν εκεί έξω...). Από τα review και απόσα άκουσα με κάλυψε και με το παραπάνω.

Αυτό που είδα, κατάλαβα και ξεχώρισα αν μη τι άλλο είναι σε σχέση με το πριν (που άκουγα από το pc ή από το κινητό μουσική), το μετά (από το pc και πάλι αλλά ΜΕ το Dac). Ήταν η μέρα με τη νύχτα για μένα. Τόσο αισθητή διαφορά... Αν βάλεις και την προσθήκη των ακουστικών (660s) ήταν τρομερό άλμα για μένα ακουστικά.
ευχαριστώ για το Link. τωρα το παρατήρησα. θα το τσεκάρω
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Αυτό δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι αυτό που λένε ότι τα ακουστικά με λίγα Ω "οδηγούνται" εύκολα ακόμα και από κινητό σημαίνει ότι το dac/amp δεν θα κάνει κάποια ουσιαστική διαφορά. Αλλά απότι καταλαβαίνω ακόμα και με τα m50x θα δω διαφορά με amp/dac.
κάποια οικονομική επιλογή σε αυτό;

Η έξοδος ακουστικών στα κινητά είναι κατά 99% σκουπίδι τόσο από θέμα ποιότητας όσο και από ένταση ενώ συνήθως έχει και
μεγάλη ωμική αντίσταση.
Είναι καλή μόνο για ακροάσεις χαμηλών απαιτήσεων.

Πρώτα επιλέγουμε ακουστικό και μετά dac / Amp.
Μην ανησυχείς έχει άπειρες επιλογές!
 

akonakis

New member
19 December 2007
61
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Καλά και σε PC με onboard κάρτα ήχου μάλλον σκουπίδι ήχο θα πάρεις σε σχέση με ένα dedicated dac/amp
 

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Καλησπέρα Φώτη. Δεδομένης της χρήσης για την οποία τα προορίζεις καλό θα ήταν να κοίταγες σε πολύ ποιοτικά ακουστικά με ANC όπως :

https://www.skroutz.gr/s/15872626/Sony-WH-1000XM3-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/13307591/Bose-QuietComfort-35-II-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/20121048/Sennheiser-Momentum-Wireless-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/21146084/Dali-iO-6-Iron-Black.html

Αφού δεν έχεις κατασταλαγμένη προτίμηση ηχητικής υπογραφής και καθόλου εμπειρία από ποιοτικά ακουστικά, νομίζω είναι η πιο ασφαλής σου επιλογή και πολύ πιθανότερο να σε καλύψουν ηχητικά (μιας και είναι consumer hi fi) περισσότερο από τα μοντέλα που σκέφτεσαι.

Τα τελευταία θεωρώ ότι πρέπει να τα ακούσεις οπωσδήποτε πριν την αγορά για να τσεκάρεις αν σου ταιριάζουν διότι είναι καθαρά στούντιο επιλογές, με διαφορετικό προορισμό, προτεραιότητες κλπ. Προσωπικά με είχαν αφήσει παγερά αδιάφορο (τα μ50χ μουντά-βαρετά, τα 770 - τσιριχτά τα 990 άμπασα -κουραστικά/τσιριχτά- και μάλιστα δοκιμασμένα με πανάκριβο dac). Aυτή φυσικά είναι απόλυτα προσωπική μου άποψη - άλλος θα σου πει ότι είναι θεσπέσια...

Επίσης τα ΒΤ σε γλιτώνουν από το τρέχα γύρευε dac amp κλπ. Βέβαια το τελευταίο μπορεί να εκληφθεί και ως αρνητικό, αφού στην αναζήτηση κρύβεται μέρος της μαγείας του HiFI. ...:music-smiley-005:
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Εγω εχω σαν κινητο το lg g7 με το διαφημιζομενο quad dac της lg.

Ακουστικα τα beyerdynamic dt770 pro 80ohm.

Ειχα παρει και εναν ενισχυτακο της m audio το bass traveller που το ειχα αγορασει για να το ματσαρω με αλλα ακουστικα (mitchell and johnson jp1) τα οποια δε δενανε καθολου με τον οικιακο ενισχυτη μου και με το maudio ηρθαν ολα στην θεση τους. Τα jp1 απο κινητο xiaomi mi5, samsung galaxy s9 και lg g7 που εχω τωρα παιζανε τελεια. Το maudio δεν εκανε διαφορα. Στον οικιακο ενισχυτη ομως εκανε μεγαλη.

Τωρα στα beyer επειδη τα κοιτας εχω να σου πω οτι ειναι απο τα πιο ανετα ακουστικα που εχω φορεσει εβερ. Επισης αν φορας γυαλια θα εκτιμηθουν παραπανω. ΟΜΩΣ δεν θα τα ελεγα καθολου πρακτικα για μετακινησεις. Για σπιτι για μενα ειναι κιλλερ στα λεφτα τους. Αλλα για εξω δεν τα λες και μανιτζεβελα...

Ακουω μεταλ κατα μεγαλο ποσοστο και ροκ τζαζ λιγοτερο, το αναφερω για να εχεις εναν μπουσουλα. Τα ακουστικα τα νιωθω πολυ καθαρα και αρκετα στουντιακα, μονιτορ φαση αν καταλαβαινεις.

Αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι τα συγκεκριμενα ακουστικα οδηγουνται στα αυτια μου τουλαχιστον μια χαρα απο τον οικιακο ενισχυτη αλλα και απο το lg g7. Αν εχεις δηλαδη κινητο lg σειρα g7,g8 η v30 θα οδηγουνται πολυ καλα χωρις να θες dac amp εξωτερικο.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Γνώμη μου είναι να πάρεις ένα ζευγάρι LG Quadbeat 3 μς λιγότερο από 20 μαζί με τα μεταφορικά από Ελλάδα για τις μετακινήσεις σου και τις πολλές ζέστες
και για το σπίτι να πάρεις με τα υπόλοιπα χρήματα ένα καλό ζευγάρι ανοικτά ακουστικά και ένα dac/amp
Για τα ασύρματα δεν θα επένδυα πολλά χρήματα ειδικά όταν υπάρχει οικονομικό όριο.
Ένα καλό εσύρματο ζευγάρι αν δεν το διαλύσεις κατά λάθος θα σου μείνει για πολλά χρόνια και δεν θα ξεπεραστεί από το επόμενο aptx uhd
 

fotan675

New member
31 March 2020
30
Απάντηση: Re: Γνώμες για αγορά ακουστικών

Καλησπέρα Φώτη. Δεδομένης της χρήσης για την οποία τα προορίζεις καλό θα ήταν να κοίταγες σε πολύ ποιοτικά ακουστικά με ANC όπως :

https://www.skroutz.gr/s/15872626/Sony-WH-1000XM3-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/13307591/Bose-QuietComfort-35-II-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/20121048/Sennheiser-Momentum-Wireless-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/21146084/Dali-iO-6-Iron-Black.html

Αφού δεν έχεις κατασταλαγμένη προτίμηση ηχητικής υπογραφής και καθόλου εμπειρία από ποιοτικά ακουστικά, νομίζω είναι η πιο ασφαλής σου επιλογή και πολύ πιθανότερο να σε καλύψουν ηχητικά (μιας και είναι consumer hi fi) περισσότερο από τα μοντέλα που σκέφτεσαι.

Τα τελευταία θεωρώ ότι πρέπει να τα ακούσεις οπωσδήποτε πριν την αγορά για να τσεκάρεις αν σου ταιριάζουν διότι είναι καθαρά στούντιο επιλογές, με διαφορετικό προορισμό, προτεραιότητες κλπ. Προσωπικά με είχαν αφήσει παγερά αδιάφορο (τα μ50χ μουντά-βαρετά, τα 770 - τσιριχτά τα 990 άμπασα -κουραστικά/τσιριχτά- και μάλιστα δοκιμασμένα με πανάκριβο dac). Aυτή φυσικά είναι απόλυτα προσωπική μου άποψη - άλλος θα σου πει ότι είναι θεσπέσια...

Επίσης τα ΒΤ σε γλιτώνουν από το τρέχα γύρευε dac amp κλπ. Βέβαια το τελευταίο μπορεί να εκληφθεί και ως αρνητικό, αφού στην αναζήτηση κρύβεται μέρος της μαγείας του HiFI. ...:music-smiley-005:
ευχαριστώ!
εκεί νομίζω ότι ανεβαίνω πολύ σε τιμή για τέτοιου είδους ακουστικά. Ήδη τα 199 που έχουν τα audio technica μου φαίνονται πολλά για ακουστικά αυτής της κατηγορίας και χρήσης. τόσα χρήματα (και παραπάνω) θα έδινα μόνο αν επέλεγα ακουστικά μόνο για το σπίτι με τα παρελκόμενα (πχ sennheise hd650 + schiit modi/ mangy amp/dac). Για on the go ακουστικά θέλω κάτι πιο οικονομικό με ¨εντυπωσιακό¨ ήχο με κάτω από 200 ευρώ.