προσθήκη ιντερνετ ραδιοφώνου σε συμβατικό ενισχυτή avr, δεκαετίας.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
μέχρι στιγμής, είχα συνδέσει μια μικρή συσκευή np1100 philips - streamium στο avr ενισχυτή - και μέσω του τηλεκοντρόλ του streamium άκουγα ραδιόφωνο ίντερνετ

σήμερα τα "έφτυσε" το streamium, δεν λειτουργεί το internet ραδιόφωνο (το μήνυμα="Internet radio server is not available at the moment. Please try later." το πάλεψα αρκετή ώρα, δεν έκανα τίποτε!
έτσι τώρα είναι σε αναζήτηση παρόμοιας συσκευής - αλλά φτηνής!

έχετε υπόψη σας κάποια;

ακόμα, αν συνδέσω το κινητό τηλέφωνο android στον ενισχυτή (με ένα ανταπτοράκι 3,5 διπλό jack σε rca stereo), μετά, μέσω ίντερνετ του κινητού, μπορώ να συνδεθώ στο spotify και να το ακούω από τον ενισχυτή. οκ?
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
https://www.skroutz.gr/s/16482896/Sencor-SIR-5000WDB.html
Έχει αρκετά τέτοια στο skroutz.
Nομίζω ότι εφόσον εχεις avr μπορείς να κάνεις δουλειά και με ένα chromcast....ψάχτο λίγο αν σε ενδιαφέρει.
Και βέβαια με το καλωδιάκι που ανέφερες, ανέξοδα!

1. Θέλω κάτι απλό, να συνδέεται άμεσα, να μη χρειάζεται πάνω από 2 - 3 κλικ! αυτά που είδα στο σκροθτζ μου φάνηκαν συσκευές με πολλά κλικ!
2. Αυτό εδώ κάνει για τη δουλειά που είπαμε (spotify μεσω σμαρτ τηλεφώνου σε συμβατικό avr ενισχυτή (δεκαετίας)

3. chromcast. μπορείς να πεις λίγα περισσότερα;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κάνει. Εφ' όσον θες να χρησιμοποιείς το κινητό σου ως πηγή (για ιντερνετικό ραδιόφωνο, spotify, κλπ). Συνδέοντας την έξοδο ακουστικών του κινητού σε κάποια από τις στερεοφωνικές εισόδους του AV Ενισχυτή σου.

Μειονέκτημα αυτής της σύνδεσης είναι αφ' ενός, ότι οι έξοδοι των κινητών είναι συνήθως χαμηλής ισχύος και ίσως όχι τόσο ποιοτικές και αφ' ετέρου ότι δεσμεύεις το κινητό σε κάποια θέση κοντά στον ενισχυτή. (Όσο φτάνει το καλώδιο).

Μία άλλη καλύτερη λύση είναι να βρείς κάποιο Bluetooth DAC Receiver, τον οποίο θα συνδέσεις σε κάποια ψηφιακή (οπτική συνήθως) είσοδο του AV Ενισχυτή που είναι και πολύ πιο ποιοτική. Θα αναπαράγεις οποιοδήποτε περιεχόμενο από το κινητό σου, ιντερνετικό ραδιόφωνο, spotify, κλπ. πιο ποιοτικά και με μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων. Σημειωτέον η σύνδεση Bluetooth έχει εμβέλεια ως 10 μέτρα.
Το κάνω ήδη με άριστα αποτελέσματα. Στην περίπτωσή μου χρησιμοποιώ το Blue DAC της Crystal Audio. Αλλά υπάρχουν πολλά παρόμοια.
Όπως αυτό:
https://www.philips.gr/c-p/AEA2700_12/bluetooth-adapter

Ή μπορείς να διαλέξεις από εδώ:
Bluetooth Audio Receivers.
https://www.skroutz.gr/c/1869/Accessouar-hxou/f/798318/Bluetooth-Receiver.html?order_by=pricevat
Θα δείς ότι υπάρχουν από πάμφθηνα μέχρι πολύ ακριβά.

Κρίσιμο ποιοτικό στοιχείο είναι η ψηφιακή έξοδος. Και όσο πιο ποιοτικό DAC περιλαμβάνει τοσο το καλύτερο. Έχει επίσης σημασία να δέχεται το πιο αναβαθμισμένο από τα στάνταρντ Bluetooth με δυνατότητα λήψης και αποκωδικοποίησης αρχείων υψηλής ανάλυσης.
Βεβαίως αν η συσκευή συμπεριλαμβάνει μαζί με το Bluetooth και Wi-Fi streamer τότε το κόστος ανεβαίνει πολύ.

Αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο.
Αν διαθέτεις κάποιο NAS, ή κάποιο υπολογιστή που θέλεις να χρησιμοποιήσεις ως server αρχείων μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για το διαμοιρασμό των αρχείων μετατρέποντας το κινητό σου σε κόμβο μουσικής αναπαραγωγής με βάση το παρακάτω σχήμα.

PC/NAS/Server -> Music Files -> Wi-Fi -> Smartphone -> Music App -> > Direct Play
ή ->> Bluetooth Transmission -> Bluetooth Receiver -> Hi-Fi System

Το κινητό έτσι γίνεταί ο κόμβος που θα λαμβάνει και θα αναπαράγει τα μουσικά αρχεία είτε κατ' ευθείαν (Direct Play) από τα ακουστικά, όπου μπορούμε να προσθέσουμε και κάποιο DAC/Amp, είτε στέλνοντας τα μέσω σύνδεσης Bluetooth και του αντίστοιχου δέκτη στο Hi-Fi σύστημα μας.

Η καλύτερη εφαρμογή (App) για την παραπάνω χρήση στο κινητό αυτή τη στιγμή είναι το Neutron. Δεν είναι δωρεάν και είναι κάπως δύσχρηστη, αλλά ειναι εντελώς επαγγελματικού επιπεδου. Αξίζει όμως μέχρι την τελευταία δεκάρα!
Ίσως δοκιμάσω κάποια στιγμή και το Foobar γι' αυτό το σκοπό, να δω αν κάνει. Δεν το ξέρω ακόμα. Πάντως το Neutron είναι κορυφαίο.

Πιστεύω ότι είναι και θα τα βρείτε χρήσιμα όλα τα παραπάνω. -bye-
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Επίσης μιας και το chromecast audio έχει καταργηθεί από τη google μια εναλλακτική είναι το iEast AudioCast M5 το οποίο φαίνεται να έχει παρόμοια λειτουργικότητα με το chromecast αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και θέλει λίγο ψάξιμο αν σε ενδιαφέρει.
Έτσι βγαίνει και από τη μέση το bluetooth
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: προσθήκη ιντερνετ ραδιοφώνου σε συμβατικό ενισχυτή avr, δεκαετίας.

Επίσης μιας και το chromecast audio έχει καταργηθεί από τη google μια εναλλακτική είναι το iEast AudioCast M5 το οποίο φαίνεται να έχει παρόμοια λειτουργικότητα με το chromecast αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και θέλει λίγο ψάξιμο αν σε ενδιαφέρει.
Έτσι βγαίνει και από τη μέση το bluetooth
Δεν εννοουσα το CHROMΕCAST AUDIO ,το οποιο ειναι οντως κατηργημενο, αλλα το απλο.
Γιαυτο εγραψα στον φιλο να τα ψαξει λιγο.
Καπου διαβασα οτι με καποιο τροπο μπορεις, μεσω κινητου, να κανεις δουλεια.
Επειδη παιζει στην μεση και ενα 50αρι ευρω , ας το ψαξει να δει αν γινεται και μετα να εκταμιευσει.
Αυτο που του αναφερεις (https://www.skroutz.gr/s/13886811/iEast-AudioCast-M5.html ) το εχω δει και γω και ημουν ετοιμος να το παρω (αν και εχω chromecast audio) ετσι για να το εχω, αλλα δεν διαβασα και τα καλυτερα , οποτε το αφησα για το μελλον και αν!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Επίσης μιας και το chromecast audio έχει καταργηθεί από τη google μια εναλλακτική είναι το iEast AudioCast M5 το οποίο φαίνεται να έχει παρόμοια λειτουργικότητα με το chromecast αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και θέλει λίγο ψάξιμο αν σε ενδιαφέρει.
Έτσι βγαίνει και από τη μέση το bluetooth
Το κοίταξα. Προσωπικά με χαλάει η έλλειψη ψηφιακής εξόδου. Ακριβώς όπως και στο Google Chromecast. Το οποίο επίσης με χάλαγε για τον ίδιο λόγο. Η ποιότητα του ήχου καθορίζεται από την ποιότητα των αναλογικών κυκλωμάτων. Και του ενσωματωμένου DAC. Και του Mini Jack Stereo Interconnect. Δεδομένου ότι έχουμε να κάνουμε με οικονομική (περίπου 45 ευρώ) και όχι εξωτική υλοποίηση, η ηχητική απόδοση δε μπορεί να είναι στην καλύτερη περίπτωση κάτι παραπάνω από μέτρια.
Αλλά απευθύνεται και σε μέτρια συστήματα, οριακά Hi-Fi. Το μεγαλύτερο προσόν αυτής της κατηγορίας συσκευών είναι η ευκολία, όχι η ποιοτική αναπαραγωγή.

Η εμπειρία μου με το Blue DAC αυτό μου δείχνει. Το Blue DAC έχει δύο εξόδους: Μία αναλογική, Mini Jack Stereo. Και μία ψηφιακή οπτική. Τις έχω δοκιμάσει και τις δύο. Η διαφορά ανάμεσα στις δύο είναι πολύ μεγάλη. Ειδικά όταν συνδέεται με Hi-End σύστημα. Και σημειωτέον ότι η συγκεκριμένη αναλογική έξοδος δεν είναι καθόλου κακή. Την έχω χρησιμοποιήσει σε μέτρια Hi-Fi συστήματα και τα αναβαθμίζει!

Όσο για το Bluetooth αυτό καθαυτό ίσως αντιπροτείνεις ότι χρησιμοποιεί αλγόριθμο απωλεστικής συμπίεσης. Σ' αυτό θα συμφωνήσω. Ακόμα κι' έτσι όμως οι όποιες απώλειες ειναι αμφίβολο κατά πόσο είναι ακουστές και μόνο σε κορυφαια υπεραναλυτικά συστήματα.
Ενώ η όποια ποιότητα κακή, μέτρια, καλή, πολύ καλή, μίας αναλογικής σύνδεσης είναι άμεσα ακουστή και από καθ' όλα μέτρια συστήματα... :smile:
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: Απάντηση: προσθήκη ιντερνετ ραδιοφώνου σε συμβατικό ενισχυτή avr, δεκαε

Δεν εννοουσα το CHROMΕCAST AUDIO ,το οποιο ειναι οντως κατηργημενο, αλλα το απλο.
Γιαυτο εγραψα στον φιλο να τα ψαξει λιγο.
Καπου διαβασα οτι με καποιο τροπο μπορεις, μεσω κινητου, να κανεις δουλεια.
Επειδη παιζει στην μεση και ενα 50αρι ευρω , ας το ψαξει να δει αν γινεται και μετα να εκταμιευσει.
Αυτο που του αναφερεις (https://www.skroutz.gr/s/13886811/iEast-AudioCast-M5.html ) το εχω δει και γω και ημουν ετοιμος να το παρω (αν και εχω chromecast audio) ετσι για να το εχω, αλλα δεν διαβασα και τα καλυτερα , οποτε το αφησα για το μελλον και αν!

Το κακό με τις άλλες συσκευές της google είναι ό,τι δεν δίνουν κάποια έξοδο ήχου είτε αναλογική είτε οπτική και πρέπει να βάλεις και έναν splitter (είσοδο HDMI σε έξοδο HDMI και αναλογική και ψηφιακή για τον ήχο)
για να μπορέσεις να συνδέσεις συσκευές ήχου που δεν έχουν HDMI είσοδο.

Περιμένω μια τέτοια συσκευή (splitter) από ebay μιας και η τηλεόρασή μου δεν έχει έξοδο ήχου :rifle:
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: προσθήκη ιντερνετ ραδιοφώνου σε συμβατικό ενισχυτή avr, δεκαετίας.

Το κοίταξα. Προσωπικά με χαλάει η έλλειψη ψηφιακής εξόδου. Ακριβώς όπως και στο Google Chromecast. Το οποίο επίσης με χάλαγε για τον ίδιο λόγο. Η ποιότητα του ήχου καθορίζεται από την ποιότητα των αναλογικών κυκλωμάτων. Και του ενσωματωμένου DAC. Και του Mini Jack Stereo Interconnect. Δεδομένου ότι έχουμε να κάνουμε με οικονομική (περίπου 45 ευρώ) και όχι εξωτική υλοποίηση, η ηχητική απόδοση δε μπορεί να είναι στην καλύτερη περίπτωση κάτι παραπάνω από μέτρια.
Αλλά απευθύνεται και σε μέτρια συστήματα, οριακά Hi-Fi. Το μεγαλύτερο προσόν αυτής της κατηγορίας συσκευών είναι η ευκολία, όχι η ποιοτική αναπαραγωγή.

Η εμπειρία μου με το Blue DAC αυτό μου δείχνει. Το Blue DAC έχει δύο εξόδους: Μία αναλογική, Mini Jack Stereo. Και μία ψηφιακή οπτική. Τις έχω δοκιμάσει και τις δύο. Η διαφορά ανάμεσα στις δύο είναι πολύ μεγάλη. Ειδικά όταν συνδέεται με Hi-End σύστημα. Και σημειωτέον ότι η συγκεκριμένη αναλογική έξοδος δεν είναι καθόλου κακή. Την έχω χρησιμοποιήσει σε μέτρια Hi-Fi συστήματα και τα αναβαθμίζει!

Όσο για το Bluetooth αυτό καθαυτό ίσως αντιπροτείνεις ότι χρησιμοποιεί αλγόριθμο απωλεστικής συμπίεσης. Σ' αυτό θα συμφωνήσω. Ακόμα κι' έτσι όμως οι όποιες απώλειες ειναι αμφίβολο κατά πόσο είναι ακουστές και μόνο σε κορυφαια υπεραναλυτικά συστήματα.
Ενώ η όποια ποιότητα κακή, μέτρια, καλή, πολύ καλή, μίας αναλογικής σύνδεσης είναι άμεσα ακουστή και από καθ' όλα μέτρια συστήματα... :smile:

To chromecast audio έχει οπτική έξοδο combo με το στερεοφωνικό καρφί της αναλογικής εξόδου
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Το κακό με τις άλλες συσκευές της google είναι ό,τι δεν δίνουν κάποια έξοδο ήχου είτε αναλογική είτε οπτική και πρέπει να βάλεις και έναν splitter (είσοδο HDMI σε έξοδο HDMI και αναλογική και ψηφιακή για τον ήχο)για να μπορέσεις να συνδέσεις συσκευές ήχου που δεν έχουν HDMI είσοδο.Περιμένω μια τέτοια συσκευή (splitter) από ebay μιας και η τηλεόρασή μου δεν έχει έξοδο ήχου :rifle:
Λάμπρο, υπάρχουν και HDMI switches με HDMI έξοδο για την εικόνα και χωριστή SPDIFF έξοδο για τον ήχο. -bye-
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: προσθήκη ιντερνετ ραδιοφώνου σε συμβατικό ενισχυτή avr, δεκαετίας.

...

Όσο για το Bluetooth αυτό καθαυτό ίσως αντιπροτείνεις ότι χρησιμοποιεί αλγόριθμο απωλεστικής συμπίεσης. Σ' αυτό θα συμφωνήσω. Ακόμα κι' έτσι όμως οι όποιες απώλειες ειναι αμφίβολο κατά πόσο είναι ακουστές και μόνο σε κορυφαια υπεραναλυτικά συστήματα.
Ενώ η όποια ποιότητα κακή, μέτρια, καλή, πολύ καλή, μίας αναλογικής σύνδεσης είναι άμεσα ακουστή και από καθ' όλα μέτρια συστήματα... :smile:

Συγγνώμη αν είναι off topic αλλά δες το παρακάτω βιντεάκι με ακουστικά

https://www.youtube.com/watch?v=TaakITdhBOM

Ο τύπος γενικά έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και στα ακουστικά και η μέθοδος που χρησιμοποιεί είναι πάρα πάρα πάρα πολύ κατατοπιστική για το πώς ακούγονται διάφορα πράγματα.

Αν λοιπόν ακούγεται η διαφορά ακόμα και μέσα από το youtube και την δική του συμπίεση τότε φανταζόμαστε όλοι τι πραγματικά γίνεται και πόσο αισθητή μπορεί να είναι η διαφορά.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Θα ακούσω αργότερα με προσοχή και θα αναφέρω τις διαπιστώσεις μου.
Δε γράφει και δε λέει με ποιά μικρόφωνα, τεχνική και A/D Convertor έκανε την ηχογράφηση.

Τα ηχεία monitor της Neumann που χρησιμοποιεί είναι πολύ καλά.

Πάντως δεν έγραψα ποτέ ότι δεν υπάρχουν διαφορές και ότι δεν ακούγονται. Απλά ότι υπάρχουν τάξεις μεγέθους στις διαφορές και αυτές μπορεί να είναι τόσο μικρές που άν και ακουστές, μπορούν να θεωρούνται αμελητέες.

Στη δική μου περίπτωση το Bluetooth set-up είναι το εξής:

Smartphone -> Bluetooth Receiver (Blue Dac) -> Optical Out -> AVR Yamaha (ως Router) -> Optical Out -> Prism Sound Ορφεύς (ADC/DAC, Interface, Preamp -> Focal Solo 6 Be Monitors + Focal Sub 6 ή ακουστικά αντί για Monitors.

Με ιντερνετικό ραδιόφωνο, youtube, ή άλλες ιντερνετικές πηγές που ειναι το συνηθισμένο (ήδη συμπιεσμένο) περιεχόμενο και χρήση η απόδοση του συστήματος είναι άριστη και ουδέποτε μου δημιουργήθηκε η παραμικρή ενόχληση.
Τώρα, για να είμαι ειλικρινής το πείραμα αυτό ποτέ δεν έτυχε να το κάνω. Να πάρω δηλαδή ένα αρχείο υψηλής ανάλυσης και να κάνω την άμεση σύγκριση παίζοντας το κατ' ευθείαν από τον υπολογιστή από την μία και στέλνοντας το για ακρόαση μέσω σύνδεσης Bluetooth από την άλλη.
Επιφυλάσσομαι. :smile:
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Κάνει. Εφ' όσον θες να χρησιμοποιείς το κινητό σου ως πηγή (για ιντερνετικό ραδιόφωνο, spotify, κλπ). Συνδέοντας την έξοδο ακουστικών του κινητού σε κάποια από τις στερεοφωνικές εισόδους του AV Ενισχυτή σου.

Μειονέκτημα αυτής της σύνδεσης είναι αφ' ενός, ότι οι έξοδοι των κινητών είναι συνήθως χαμηλής ισχύος και ίσως όχι τόσο ποιοτικές και αφ' ετέρου ότι δεσμεύεις το κινητό σε κάποια θέση κοντά στον ενισχυτή. (Όσο φτάνει το καλώδιο).

Μία άλλη καλύτερη λύση είναι να βρείς κάποιο Bluetooth DAC Receiver, τον οποίο θα συνδέσεις σε κάποια ψηφιακή (οπτική συνήθως) είσοδο του AV Ενισχυτή που είναι και πολύ πιο ποιοτική. Θα αναπαράγεις οποιοδήποτε περιεχόμενο από το κινητό σου, ιντερνετικό ραδιόφωνο, spotify, κλπ. πιο ποιοτικά και με μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων. Σημειωτέον η σύνδεση Bluetooth έχει εμβέλεια ως 10 μέτρα.
Το κάνω ήδη με άριστα αποτελέσματα. Στην περίπτωσή μου χρησιμοποιώ το Blue DAC της Crystal Audio. Αλλά υπάρχουν πολλά παρόμοια.
Όπως αυτό:
https://www.philips.gr/c-p/AEA2700_12/bluetooth-adapter

Ή μπορείς να διαλέξεις από εδώ:
Bluetooth Audio Receivers.
https://www.skroutz.gr/c/1869/Accessouar-hxou/f/798318/Bluetooth-Receiver.html?order_by=pricevat
Θα δείς ότι υπάρχουν από πάμφθηνα μέχρι πολύ ακριβά.

Κρίσιμο ποιοτικό στοιχείο είναι η ψηφιακή έξοδος. Και όσο πιο ποιοτικό DAC περιλαμβάνει τοσο το καλύτερο. Έχει επίσης σημασία να δέχεται το πιο αναβαθμισμένο από τα στάνταρντ Bluetooth με δυνατότητα λήψης και αποκωδικοποίησης αρχείων υψηλής ανάλυσης.
Βεβαίως αν η συσκευή συμπεριλαμβάνει μαζί με το Bluetooth και Wi-Fi streamer τότε το κόστος ανεβαίνει πολύ.

Αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο.
Αν διαθέτεις κάποιο NAS, ή κάποιο υπολογιστή που θέλεις να χρησιμοποιήσεις ως server αρχείων μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για το διαμοιρασμό των αρχείων μετατρέποντας το κινητό σου σε κόμβο μουσικής αναπαραγωγής με βάση το παρακάτω σχήμα.

PC/NAS/Server -> Music Files -> Wi-Fi -> Smartphone -> Music App -> > Direct Play
ή ->> Bluetooth Transmission -> Bluetooth Receiver -> Hi-Fi System

Το κινητό έτσι γίνεταί ο κόμβος που θα λαμβάνει και θα αναπαράγει τα μουσικά αρχεία είτε κατ' ευθείαν (Direct Play) από τα ακουστικά, όπου μπορούμε να προσθέσουμε και κάποιο DAC/Amp, είτε στέλνοντας τα μέσω σύνδεσης Bluetooth και του αντίστοιχου δέκτη στο Hi-Fi σύστημα μας.

Η καλύτερη εφαρμογή (App) για την παραπάνω χρήση στο κινητό αυτή τη στιγμή είναι το Neutron. Δεν είναι δωρεάν και είναι κάπως δύσχρηστη, αλλά ειναι εντελώς επαγγελματικού επιπεδου. Αξίζει όμως μέχρι την τελευταία δεκάρα!
Ίσως δοκιμάσω κάποια στιγμή και το Foobar γι' αυτό το σκοπό, να δω αν κάνει. Δεν το ξέρω ακόμα. Πάντως το Neutron είναι κορυφαίο.

Πιστεύω ότι είναι και θα τα βρείτε χρήσιμα όλα τα παραπάνω. -bye-

σίγουρα είναι χρήσιμα, θα τα διαβάσω με προσοχή.
αναφέρεις και κάποια συσκευή philips

πλέον δεν μπορώ να εμπιστευτώ την philips,
μετά τη σημερινή απάντησή της, στο πρόβλημα του streamium μου

From:
Sent: Wednesday, April 1, 2020 9:31 AM
To:
Subject: [01256173] NP1100 STReamium PROBLEM [ ref:_00D2pQMZI._5002p2HdAMY:ref ]

Αγαπητέ πελάτη,
Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το κέντρο πελατών της Philips σχετικά με την υπόθεσή σας. Θα θέλαμε να σας παράσχουμε τις παρακάτω πληροφορίες.

Ο ραδιοφωνικός διακομιστής Διαδικτύου κατασκευάστηκε και διανεμήθηκε από τη Gibson με άδεια της Philips για να χρησιμοποιήσει το όνομα της μάρκας Philips για αυτό το προϊόν. Ο διακομιστής αναπτύχθηκε από τον Gibson και δημοσιεύτηκε από τον Gibson. Πέρυσι, ο Gibson κηρύχθηκε σε πτώχευση και η εφαρμογή για τον διακομιστή απενεργοποιήθηκε. Παρόλο που εμείς κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να εξυπηρετήσουμε κάθε πελάτη της Philips, δεν έχουμε τρόπο να αποκαταστήσουμε την εφαρμογή στους διακομιστές που αναπτύσσονται από την Gibson.

Λυπούμαστε που δεν μπορούσαμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις σας σε αυτή την περίπτωση και να ζητήσουμε την κατανόησή σας.

Σας ευχόμαστε καλή μέρα.
Με τιμή
Υποστήριξη πελατών της Philips Tv&Audio
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
σίγουρα είναι χρήσιμα, θα τα διαβάσω με προσοχή.
αναφέρεις και κάποια συσκευή philips

πλέον δεν μπορώ να εμπιστευτώ την philips,
μετά τη σημερινή απάντησή της, στο πρόβλημα του streamium μου

From:
Sent: Wednesday, April 1, 2020 9:31 AM
To:
Subject: [01256173] NP1100 STReamium PROBLEM [ ref:_00D2pQMZI._5002p2HdAMY:ref ]

Αγαπητέ πελάτη,
Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το κέντρο πελατών της Philips σχετικά με την υπόθεσή σας. Θα θέλαμε να σας παράσχουμε τις παρακάτω πληροφορίες.

Ο ραδιοφωνικός διακομιστής Διαδικτύου κατασκευάστηκε και διανεμήθηκε από τη Gibson με άδεια της Philips για να χρησιμοποιήσει το όνομα της μάρκας Philips για αυτό το προϊόν. Ο διακομιστής αναπτύχθηκε από τον Gibson και δημοσιεύτηκε από τον Gibson. Πέρυσι, ο Gibson κηρύχθηκε σε πτώχευση και η εφαρμογή για τον διακομιστή απενεργοποιήθηκε. Παρόλο που εμείς κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να εξυπηρετήσουμε κάθε πελάτη της Philips, δεν έχουμε τρόπο να αποκαταστήσουμε την εφαρμογή στους διακομιστές που αναπτύσσονται από την Gibson.

Λυπούμαστε που δεν μπορούσαμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις σας σε αυτή την περίπτωση και να ζητήσουμε την κατανόησή σας.

Σας ευχόμαστε καλή μέρα.
Με τιμή
Υποστήριξη πελατών της Philips Tv&Audio

Έχω ένα nas synology ds218play, που το βρίσκει και τώρα το streamium και παίζει τα αρχεία του (αν και θέλω να τον εκτρέψω σε φάκελο πολυμέσων στο pc).

Το streamium δεν βρίσκει τον ραδιο σέρβερ, που είναι κλειστός από πέρυσι! Τον κατονομάζει σε ένα αρχείο xml που εντόπισα - και σκέφτομαι αν εντοπίσω κάποιον free ραδιο σέρβερ - να δοκιμάσω να περάσω αυτόν στο αρχείο xml - μήπως έτσι δουλέψει!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δυστυχώς η Philips από τότε που την ξέρω ,έτσι ήταν.
Ένα καλό (ίσως κορυφαίο) και 1000 για κλωτσιές.
Μακριά και αγαπημένοι.

Για οικονομικό bt receiver χωρίς πολλές απαιτήσεις,αλλά κάνοντας μια χαρά την δουλειά του

https://www.skroutz.gr/s/13741136/TP-LINK-HA100-Bluetooth-Audio-Receiver.html

Πάντως ψαξτο λίγο με το chromecast .....ίσως να σου δώσει μια λύση.
Αν σου περισσεύει ένα 50αρικο ,το πέρνεις και αν δεν σου κάνει την δουλειά που θέλεις ,όλο και σε κάποια tv θα το καρφώσεις!
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Η πιο απλη λυση ειναι να βρεις ενα chromecast audio και αν το συνδεσεις ψηφιακα στον avr. Δυσικολο να βρεθει,σχεδον αδυνατο με τις σημερινες συνθηκες .Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα,η πιο ασφαλης επιλογη (και σαν δυνατοτητες και σαν ηχο) ειναι το yamaha wxad-10. Θα σε καλυψει για οτι θελεις (ειναι και bluetooth δεχεται και στελνει σημα ετσι,πολυ χρησιμο) ,ενω μπρεις να στριμαρεις και δικο σου υλικο απο υπολογιστη κινητο ταμπλετα nas δισκο,με αρκετα καλο ηχο.
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Η πιο απλη λυση ειναι να βρεις ενα chromecast audio και αν το συνδεσεις ψηφιακα στον avr. Δυσικολο να βρεθει,σχεδον αδυνατο με τις σημερινες συνθηκες .Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα,η πιο ασφαλης επιλογη (και σαν δυνατοτητες και σαν ηχο) ειναι το yamaha wxad-10. Θα σε καλυψει για οτι θελεις (ειναι και bluetooth δεχεται και στελνει σημα ετσι,πολυ χρησιμο) ,ενω μπρεις να στριμαρεις και δικο σου υλικο απο υπολογιστη κινητο ταμπλετα nas δισκο,με αρκετα καλο ηχο.

Μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ στο νετ, με τη συσκευή που ακριβώς εννοείς;
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Η πιο απλη λυση ειναι να βρεις ενα chromecast audio και αν το συνδεσεις ψηφιακα στον avr. Δυσικολο να βρεθει,σχεδον αδυνατο με τις σημερινες συνθηκες .Αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα,η πιο ασφαλης επιλογη (και σαν δυνατοτητες και σαν ηχο) ειναι το yamaha wxad-10. Θα σε καλυψει για οτι θελεις (ειναι και bluetooth δεχεται και στελνει σημα ετσι,πολυ χρησιμο) ,ενω μπρεις να στριμαρεις και δικο σου υλικο απο υπολογιστη κινητο ταμπλετα nas δισκο,με αρκετα καλο ηχο.

> και αν το συνδεσεις ψηφιακα στον avr

τι εννοείς; μπορείς να περιγράψεις τη διαδικασία; είναι plug and play - αν το συνδέσεις στον avr (σε κάποια είσοδό του) ή χρειάζονται και ρυθμίσεις σύνδεσης μέσω π.χ. του τηλεφώνου ή του pc;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πάντως από όλα αυτά που προτείνουμε, κανένα δεν έχει δικό του ίντερνετ ράδιο.
Άρα πρακτικά του προτείνουμε bt ή wifi streamer.
Aυτο θελει ο φιλος?

Αν το Phillips δούλευε σωστά, σαν να μου φαίνεται ότι ήταν κελεπούρι.....κάτι σαν το squeeze box.

Και μου κάνει εντύπωση ,που δεν υπάρχουν πλέον τέτοιες συσκευές!