Raid Scrubbing;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,578
Αθήνα
Από καιρό σε καιρό παραηρώ ότι το NAS τρέχει μια ρουτίνα που λέγεται Raid Scrubbing, το οποίο κρατάει κάτι ώρες (7 ώρες - 10 δίσκοι) .

Στο τέλος βγάζει μήνυμα: Finished scrubbing RAID group. Blocks repaired: 0

Δεν επηρεάζει σε κάτι τηνν λειτουργία του, απλά αναρωτιέμαι τι είναι αυτό; Από το μήνυμα υποψιάζομαι ότι είναι κάτι σαν chkdsk για raid.

Χρειάζεται; Μήπως θα πρέπει να το απενεργοποιήσω από κάπου;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
ποιο NAS και τι file system?

τσεκάρει τα parities και το consistency του RAID,
χρειάζεται για το λόγο αυτό να γίνεται που και που,

αλλά από όσο έχω καταλάβει δεν σε προστατεύει από τυχόν corruption αρχείων, εκτός αν το filesystem είναι ZFS ή BTRFS ή υπάρχει από πάνω SnapRAID
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Qnap 1079 Pro
Ενα απλό Raid5 με ext4 έχω κάνει. Το ξέρω ότι δεν προσταυεύει από corruption . Απλά έλεγα αν χρειάζεται. Απ´ότι βλέπω έχει οριστεί να τρέχει μια φορά τον μήνα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
δεν είμαι ειδικός και γενικά θα ακούσεις δίαφορες απόψεις,
αλλά γενικά ισχύει θα πρέπει να γίνεται,
τώρα το κάθε πότε είναι θέμα συζήτησης,
θα έλεγα (αλλά ας με διορθώσουν όσοι ξέρουν) από 1 φορά το μήνα έως μία φορά ανά 3-3 μήνες,
εξαρτάται πόσο παλιοί είναι οι δίσκοι, αν είναι κρίσιμο το uptime, αν υπάρχει backup κλπ

πάντως ο χρόνος που σου κάνει, 7 ώρες 10 δίσκοι μου φαίνεται πολύ καλός


Qnap 1079 Pro
Ενα απλό Raid5 με ext4 έχω κάνει. ......
με 10 δίσκους

(απλό το λες; τι να πω εγώ με το μονόδισκο )
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το αφήνεις να τρέχει ως έχει

Άσχετο με το θέμα αλλά σημαντικό: 10 δίσκοι είναι πολλοί για RAID 5 (εννοώ ο κίνδυνος να χαλάσουν 2 και να τα χάσεις όλα δεν είναι μικρός και ταυτόχρονα ο όγκος των δεδομένων (λογικά) μεγάλος)

Καλύτερα να δεις για τύπου RAID 6 (ασφάλεια σε περίπτωση βλάβης 2 δίσκων).
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Οχι εντάξει. Τα σημαντικά (οικογενειακά) τα έχω backup. Σιγά μην χάσω 2 δίσκους χώρο. Αν σκάσουν ταυτόχρονα 2 δίσκοι, να ναι καλά η 100άρα γραμμή.... :2thumb22sup:
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Το Raid scrubbing, είναι όπως παλιά το deffragging των Windows. Βασικά κάνει αναδιοργάνωση στο RAID, ώστε τα δεδομένα να είναι σε σειρά και όχι σκορπισμένα (όσο πιο πολύ σβήνεις αρχεία ή μετακινείς ή προσθέτεις). Το αποτέλεσμα είναι να έχεις καλύτερη απόδοση και λιγότερη φθορά των δίσκων, καθώς ξέρει που είναι το κάθε δεδομένο.
Εάν θα έπρεπε να το σκεφτείς σε layman's terms, είναι σαν να έχεις ένα βιβλίο κατάλογο σε μια βιβλιοθήκη, το οποίο σου λέει που είναι η κάθε σελίδα, του κάθε βιβλίου. Είναι πολύ καλύτερα, εάν όλες οι σελίδες ενός βιβλίου, είναι συγκεντρωμένες στο ίδιο σημείο, παρά να τρέχεις στους διαδρόμους να βρεις την κάθε σελίδα. Ξέρεις που είναι, αλλά χάνεις χρόνο να μετακινήσαι στους διαδρόμους, καθώς και κουράζεσαι με τα πέρα δώθε.
Και ο λόγος που η σελίδες είναι σκορπισμένες, είναι ότι ένας δίσκος, γεμίζει τα κενά πρώτα, πριν χρησιμοποιήσει τον υπόλοιπο χώρο. Άρα χωρίζεις το βιβλίο σε σελίδες, και χώνεις την κάθε μία (οι και πολλές μαζί) όπου χωράνε στην βιβλιοθήκη σου. Το raid srubbing, βρίσκει όλες τις σελίδες ενός βιβλίου και τις ξαναδένει να γίνουν ένα, και τις βάζει σε ένα σημείο όλες μαζί.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Raid Scrubbing;

Οχι εντάξει. Τα σημαντικά (οικογενειακά) τα έχω backup. Σιγά μην χάσω 2 δίσκους χώρο. Αν σκάσουν ταυτόχρονα 2 δίσκοι, να ναι καλά η 100άρα γραμμή.... :2thumb22sup:

Εννοείται ότι το Raid, (όποιο και εάν είναι) δεν είναι backup. Falesafe είναι, αλλά στις μέρες μας και με το μέγεθος των δίσκων, είναι πια ουσιαστικά obsolete. Πρέπει να θυσιάσεις πολλούς δίσκους, για να είσαι πραγματικά safe.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Defrag...τι μου θύμισες....ώρες ατελείωτες να περιμένω τα κουτάκια να πάνε όλα μαζεμένα τα σκούρα και όλα μαζεμένα τα ανοιχτόχρωμα....

Ε ναι το ξέρω. Raid0 . Δεν αξίζει για την δική μας χρήση.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Raid Scrubbing;

Defrag...τι μου θύμισες....ώρες ατελείωτες να περιμένω τα κουτάκια να πάνε όλα μαζεμένα τα σκούρα και όλα μαζεμένα τα ανοιχτόχρωμα....

Ε ναι το ξέρω. Raid0 . Δεν αξίζει για την δική μας χρήση.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για Raid 0. Το scrubbing είναι για όλους τους τύπους Raid.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Γενικότερα αν σας νοιάζουν τα data σας, μην ρισκάρετε με μεγάλα RAID Arrays.
Είτε μιλάμε για πολλούς δίσκους, είτε για λίγους πολλών ΤΒ.

Αν γίνει το κακό, έχετε αρκετές πιθανότητες να τρώτε fail στο rebuild.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Raid Scrubbing;

το Raid... στις μέρες μας και με το μέγεθος των δίσκων, είναι πια ουσιαστικά obsolete. Πρέπει να θυσιάσεις πολλούς δίσκους, για να είσαι πραγματικά safe.

Δεν θα το έλεγα...

Μέχρι και με ένα 8απλο raid 5 θεωρώ ότι είσαι σχετικά safe (προφανώς δεν το θεωρούμε ποτέ backup)

Το μέγεθος των δίσκων τι σημασία έχει; «Αναλογικα» θυσιάζεις χωρητικότητα πάντα (για την ασφάλεια)
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Raid Scrubbing;

Δεν θα το έλεγα...

Μέχρι και με ένα 8απλο raid 5 θεωρώ ότι είσαι σχετικά safe (προφανώς δεν το θεωρούμε ποτέ backup)

Το μέγεθος των δίσκων τι σημασία έχει; «Αναλογικα» θυσιάζεις χωρητικότητα πάντα (για την ασφάλεια)

Όσο πιο μεγάλος ο δίσκος, τόσο περισσότερη ώρα παίρνει το rebuild, και φυσικά δουλεύει συνεχόμενα το RAID, με μεγάλη πιθανότητα να σκάσει και άλλος δίσκος και να χάσεις όλα τα δεδομένα. Δες απλά στην παρακάτω εικόνα αυτό που λες για 8 δίσκους. Με δίσκους 1ΤΒ θέλεις περίπου μια μέρα. Με δίσκους 3ΤΒ, θέλεις 3,5 μέρες. Πιστεύεις ότι έχεις ελπίδα για rebuild σε RAID 5 με 3ΤΒ δίσκους?

raid.jpg
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Raid Scrubbing;

Όσο πιο μεγάλος ο δίσκος, τόσο περισσότερη ώρα παίρνει το rebuild, και φυσικά δουλεύει συνεχόμενα το RAID, με μεγάλη πιθανότητα να σκάσει και άλλος δίσκος και να χάσεις όλα τα δεδομένα. Δες απλά στην παρακάτω εικόνα αυτό που λες για 8 δίσκους. Με δίσκους 1ΤΒ θέλεις περίπου μια μέρα. Με δίσκους 3ΤΒ, θέλεις 3,5 μέρες. Πιστεύεις ότι έχεις ελπίδα για rebuild σε RAID 5 με 3ΤΒ δίσκους?

View attachment 170011

Νομίζω καταρχήν οι χρόνοι είναι πολύ χαμηλότεροι (εξαρτάται από το σύστημα / όχι μόνο από την χωρητικότητα των δίσκων).

Αλλά ακόμα κι έτσι να ναι, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι σε κάποιες ώρες ή και μέρες θα σκάσει και δεύτερος. Αν ήταν τέτοιες οι πιθανότητες θα έσκαγε ένας δίσκος κάθε εβδομάδα. Προφανώς και δεν είναι έτσι.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Να σκάσει δεν είναι απόλυτο, αλλά να έχεις read errors και να τρώει cancel το rebuild γίνεται συχνά ;)
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Raid Scrubbing;

Νομίζω καταρχήν οι χρόνοι είναι πολύ χαμηλότεροι (εξαρτάται από το σύστημα / όχι μόνο από την χωρητικότητα των δίσκων).

Αλλά ακόμα κι έτσι να ναι, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι σε κάποιες ώρες ή και μέρες θα σκάσει και δεύτερος. Αν ήταν τέτοιες οι πιθανότητες θα έσκαγε ένας δίσκος κάθε εβδομάδα. Προφανώς και δεν είναι έτσι.

Όταν γίνεται rebuild, έχεις όλους τους δίσκους να δουλεύουν συνέχεια για όση ώρα χρειάζεται. Σαν αν έχεις ένα αμάξι να δουλεύει συνέχεια για 24 ώρες, έστω και σε χαμηλή ταχύτητα. Κάτι το οποίο δεν συστήνεται από κανένα μηχανικό.
Σου μιλάω σαν μηχανικός λοιπόν, και σε ενημερώνω, ότι Raid σε τέτοια volume, δεν κάνει πια κανείς. Το failsafe πια, είναι distributed Storage. Αλλά μην σας πρίξω και με αυτό.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Raid Scrubbing;

Όταν γίνεται rebuild, έχεις όλους τους δίσκους να δουλεύουν συνέχεια για όση ώρα χρειάζεται. Σαν αν έχεις ένα αμάξι να δουλεύει συνέχεια για 24 ώρες, έστω και σε χαμηλή ταχύτητα. Κάτι το οποίο δεν συστήνεται από κανένα μηχανικό.
Σου μιλάω σαν μηχανικός λοιπόν, και σε ενημερώνω, ότι Raid σε τέτοια volume, δεν κάνει πια κανείς. Το failsafe πια, είναι distributed Storage. Αλλά μην σας πρίξω και με αυτό.

Το να δουλέψει ένα αμάξι / δισκος για πολλές ώρες συνεχόμενες (και ειδικά σε χαμηλή ταχύτητα και εννοείται εντός προβλεπόμενων συνθηκών (θερμοκρασίας κλπ)) είναι (άνετα) εντός προδιαγραφών.

Ίσως να μην είναι το καλύτερο τους (αν και πιθανόν είναι καλύτερο από τα πολλά άναψε / σβήσε) αλλά σίγουρα δεν είναι λόγος ανησυχίας.

Κατά τα αλλά, μιλάμε για οικιακή χρήση, γενικά (δεν έχουμε τις απαιτήσεις αλλά και τα recourses επαγγελματικού περιβάλλοντος).
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Raid Scrubbing;

Το να δουλέψει ένα αμάξι / δισκος για πολλές ώρες συνεχόμενες (και ειδικά σε χαμηλή ταχύτητα και εννοείται εντός προβλεπόμενων συνθηκών (θερμοκρασίας κλπ)) είναι (άνετα) εντός προδιαγραφών.

Ίσως να μην είναι το καλύτερο τους (αν και πιθανόν είναι καλύτερο από τα πολλά άναψε / σβήσε) αλλά σίγουρα δεν είναι λόγος ανησυχίας.

Κατά τα αλλά, μιλάμε για οικιακή χρήση, γενικά (δεν έχουμε τις απαιτήσεις αλλά και τα recourses επαγγελματικού περιβάλλοντος).

Ρε συ, κατάλαβε επιτέλους αυτό που σου γράφω. Δεν μιλάμε τι κάνει γενικά το RAID. Αυτό που αναφέρω είναι την ώρα που θα πρέπει να κάνει rebuild λόγω αστοχίας ενός δίσκου. Επαγγελματίας είμαι, δεν μιλάω γενικά. Και ναι, ένα αμάξι μπορεί να δουλέψει άνετα πολλές ώρες. Αλλά θέλει συντήρηση και οποιοδήποτε μικρό πρόβλημα, μπορεί να γίνει μεγάλο.
Το ίδιο είναι και οι δίσκοι. Στο σπίτι όπως λες, δεν κάνεις πολλά. Έτσι δεν καταπονείς τον δίσκο. Όταν κάνεις rebuild όμως, δουλεύουν ασταμάτητα και οι βελόνα κάνει πέρα δώθε, συνέχεια για να βρει τα δεδομένα. Και μιλάμε για όλα τα δεδομένα.
Όσο λοιπόν πιο μεγάλο το RAID, και όσο περισσότερη ώρα χρειάζεται, τόσο μεγαλύτερη η περίπτωση και 2ης αστοχίας. Αυτό λέμε. Στο σπίτι, μπορεί απλά να μην σε νοιάζει. Αλλά να ξέρεις, ότι το RAID, δεν είναι backup. Τόσο απλά.