Βοήθεια παρακαλώ...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Έχω τον IDBridge CT30 card reader της gemalto. https://www.gemalto.com/support


Υποτίθεται ότι δεν χρειάζεται να κατεβάσω κανέναν driver γιατί η υποστήριξη υπάρχει από το ίδιο το λειτουργικό.

Το κακό είναι ότι ΔΕΝ δουλεύει. Δεν αναγνωρίζει το σύστημα ούτε τον reader ούτε φυσικά την κάρτα...

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?


ΥΓ δεν θέλω να εγκαταστήσω windows μόνο και μόνο για να βάζω ψηφιακή υπογραφή...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Έχεις δοκιμάσει την συσκευή σε άλλο μηχάνημα μην τυχόν σου έκατσε ελαττωματικό hardware ?
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Τον δοκίμασα.

Δεν τρέχει στο Catalina.

Mάλλον είναι 32bit.

Πάντως στην περιγραφή λέει:

Universal installation package for Mac OS X Snow Leopard (10.6) to Mac OS X Maverick (10.9). Since Mac OS X Yosemite 10.10, no need to install this package as Apple includes a recent version natively. This package comes from the libccid project available at

Παράξενο...


 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Δεν καταλαβαίνω το τελευταίο post.

Μιλάει για το SIP και πως να αντιγράψεις τη libgclib.dylib

Γιατί όμως? Για να βάλει το driver που του έδωσε ο άλλος?

Γιατί υποτίθεται πως δεν χρειάζεται driver....
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,767
Athens
Πέρασε intermediate driver γιατί από ότι ( επιφανειακά sorry έχω δουλειά και δεν μπόρεσα να δώσω 100% focus ) φαίνεται δεν είναι θέμα επικοινωνίας με το hardware αλλά κάποιο ενδιάμεσο στάδιο που η εταιρία κατασκευής του reader σου χρησιμοποιεί τεχνολογία άλλης για την διεπαφή με το software.

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, μιας και σε αυτούς δούλεψε ( υποθετικά πάντα ).