Ηχεία από Sony home theater 15ετιας

garjovi

New member
3 April 2020
5
Καλησπέρα .Έχω ένα home theater -dvd player περίπου από το 2005 .Έχει πολύ ωραίο ηχοσύστημα το οποίο θα ήθελα να χρησιμοποιήσω χωριστά .ωστόσο το καλώδιο που τον συνδέει με τον player είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία.δεν είμαι σχετικος με ηχεια κλπ και θα ηθελα λίγο βοήθεια για να βρω έναν ανταπτορα για αυτό
 

garjovi

New member
3 April 2020
5
Καλησπέρα .Έχω ένα home theater -dvd player περίπου από το 2005 .Έχει πολύ ωραίο ηχοσύστημα το οποίο θα ήθελα να χρησιμοποιήσω χωριστά .ωστόσο το καλώδιο που τον συνδέει με τον player είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία.δεν είμαι σχετικος με ηχεια κλπ και θα ηθελα λίγο βοήθεια για να βρω έναν ανταπτορα για αυτό
Παραθέτω τώρα τις φωτογραφίες
479c48dca8c2fe49c0be606c6ccda3d0.jpg
a85e01ec9b709f6f6c95e42a3890eea7.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Αν θέλεις μπορείς να το κόψεις, να το απογυμνώσεις και να το συνδέσεις σε κλασσικό AVR. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να βρεις αντάπτορα. Και αν θα βρεις. Αν θα έβρισκες τις καλές μέρες. Τώρα...
Απλά άσε λίγους πόντους καλώδιο στον αντάπτορα που θα πετάξεις για να μπορέσεις να ματίσεις ξανά τον αντάπτορα αν τον χρειαστείς κάποια στιγμή για να τα ξανασυνδέσεις με την αρχική τους μονάδα.
Το μόνο που πρέπει να δεις είναι μην έχουν καμια παράξενη Ωμικότητα. Αν είναι μεταξύ τεσσάρων και δεκαέξι ώμ νομίζω ότι μπορείς με ασφάλεια να τα συνδέσεις πάνω σε AVR. Απλά, με τα σετ και τα ηχεία τους, πρόκειται για φτηνές κατασκευές, που πιθανόν να έχουν φτιαχτεί για να παίζουν μαζί (ότι και όπως παίζουν τέλος πάντων). Μπορεί δηλαδή αν τα συνδέσεις τα ηχεία σε φυσιολογικό ενισχυτή αυτό που θα ακούσεις να μην είναι και πολύ φυσιολογικό καθώς πιθανόν να υπάρχουν θέματα στην απόκριση αυτών που ο κατασκευαστής τα "έφερνε" με τα μαμίσια ενισχυτικά τους.
Όπως και να έχει, αν από αντίσταση είσαι μέσα στα παραπάνω πλαίσια ακούς και βλέπεις και κάνεις.
 

arkan

New member
10 October 2008
94
Θεσσαλονίκη
Δεν χρειάζεται να το κόψεις το καλώδιο, βγαίνει από την φύσα πατώντας το λευκό tab. Τον ίδιο πρέπει να έχουμε. Πρίν λίγο καιρό άλλαξα και πήρα τον Denon 2600 κι απλώς έβγαλα τα καλώδια και τα σύνδεσα στον Denon, αλλά κράτησα και τις φύσες μήπως θελήσω να ξανασυνδέσω κάτι στον ενισχυτή. Λογικά θα είσαι κι εσύ στα 8ohm.

Edit: τώρα που βλέπω κανονικά τις φωτογραφίες, δεν έχουμε τον ίδιο, αλλά οι συνδέσεις είναι ίδιες.
 

garjovi

New member
3 April 2020
5
Όταν βγάζω το καλώδιο μένει αυτό .δεν έχω καμία σχέση με ηχεια και ωμικοτητα με συγχωρειτε.αυτο που θέλω εγώ στην ουσία είναι να μπορώ να συνδέσω αυτό το ηχοσύστημα με το κινητό ας πούμε ή με το λάπτοπ πως θα μπορούσα να το κάνω αυτό
ded62e606b81d176399d9cf62a9be020.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Η κεντρική μονάδα λειτουργεί?
Αν ναι, μπορείς διατηρώντας την κανονικά να συνδέσεις σε μια είσοδο της το κινητό μέσω καλωδίου rca.
Αλλιώς χρειάζεσαι ενισχυτή. Ή ενεργά/αυτοενισχυόμενα ηχεία. Δηλαδή ηχεία με ενσωματωμένο ενισχυτή.
 

garjovi

New member
3 April 2020
5
Ναι δουλεύει κανονικά η κεντρική μονάδα απλά έχω σταματήσει να τη χρησιμοποιώ επειδή δουλεύει με dvd

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

garjovi

New member
3 April 2020
5
Ορίστε για να είμαστε σίγουροι
1db21ced9e6b5a2b211e86df76b15c54.jpg
04450480bd552949881ffe1f47aa2371.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk