Χαμένος στη συνδεσμολογία : ΤV + ΗDMI 1.4 ενισχυτής = 5.1 surround πώς ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Red1

New member
23 January 2019
55
Χαμένος στη συνδεσμολογία : no optical out + ΗDMI 1.4 ενισχυτής = 5.1 surround πώς ?

Καλησπέρα σε όλους.


Λυπάμαι για τον τίτλο του topic αλλά δεν μπορούσα να το συνοψίσω καλύτερα...


Το πρόβλημα μου :

Σύνδεση μηχανήματος (κονσόλας) χωρίς έξοδο για οπτική ίνα σε παλιό ενισχυτή (HDMI 1.4) χωρίς ARC/eARC ...
Συγκεκριμένα, αναφέρομαι στο επερχόμενο Xbox series X το οποίο δεν θα έχει έξοδο για οπτική ίνα.
Το set up μου αυτή τη στιγμή είναι: Κονσόλες συνδεδεμένες μέσω HDMI στο ηχοσύστημά/ενισχυτή μου, ενισχυτής συνδεδεμένος στην τηλεόρασή μου.
Πρόβλημα αυτή τη στιγμή δεν έχω προφανώς καθώς και η TV και ο ενισχυτής υποστηρίζουν μέχρι 1080p και οι κονσόλες μου (PS4/Xbox one) είναι set-αρισμένες να τρέχουν στα 1080p και έχω κανονικά 5.1 ασυμπίεστο ήχο.
το πρόβλημα είναι...τι γίνεται/θα κάνω στο μέλλον.

Η τηλεόραση είναι μια Panny plasma TX-P46S10E (ακόμα περιμένω για HDMI 2.1) και ο ενισχυτής μου είναι ένας Sony STR-DA2400ES.
Ο ενισχυτής Sony είναι μοντέλο 10 ετών (HDMI 1.4), κοινώς, δεν διαθέτει ARC ούτε eARC (προφανώς).
Δεν έχω βιασύνη να τον αλλάξω δεδομένου ότι θα μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω ακόμα για surround ήχο μέσω οπτικής στο μέλλον αν και θα χάσω τον ασυμπίεστο ήχο και αντ 'αυτού θα χρησιμοποιήσω bitstream, συμβιβασμός ο οποίος δεν με απασχολεί/ενοχλεί.

Το πλάνο ήταν να αγοράσω μια τηλεόραση 4K, να συνέδεα το XSX σε αυτή (για να μπορώ να εχω 4K αφού ο ενισχυτής AV δεν το υποστηρίζει) και έπειτα να έστελνα τον ήχο από την ΤV στον ενισχυτή μέσω οπτικής για να έχω 5.1 surround sound κάτι που τώρα δεν θα μπορεί να γίνει προφανώς εξαιτίας της έλλειψης οπτικής θύρας/εξόδου στο XSX ...

Τι θα μπορούσε να γίνει σε αυτή την περίπτωση για να μπορέσω να πάρω 5.1 surround με το setup ανέφερα ?
Απο οικονομικής άποψης θα είναι "ζόρικα" απο τη στιγμή που θα ξοδέψω ήδη μια μικρή περιουσία (4K TV + XSX), θα ήθελα να αποφύγω να αγοράσω και έναν νέο ενισχυτή ο οποίος θα μου έβγαινε ενα έξτρα 400+/500άρικο...

ΥΓ: Aπο περιέργεια και μόνο, αποφάσισα σήμερα να κάνω μια δοκιμή : Xbox one --> HDMI --> TV --> HDMI+ optical cable --> ενισχυτής.
Για κάποιον λόγο, με αυτή τη συνδεσμολογία, μπορώ να έχω ΜΟΝΟ stereo uncompressed ήχο και οχι 5.1, Bitstream 5.1 δεν με αφήνει.
Απο τις επιλογές του xbox δεν με αφήνει να βάλω κατι άλλο πλην αυτού (stereo) και ο ενισχυτής είναι στο σωστό setting (auto/optical).Bλέπω τα logo στα αυτοκόλλητα της TV μου όμως και βλέπω οτι υποστηρίζει και Dolby Digital+ αλλά και DTS, γιατί τότε δεν μπορώ να έχω surround ?
Ξέρω οτι μέσω toslink μπορείς να έχεις 5.1 surround (bitstream) καθώς uncompressed μπορείς μονο stereo λόγω bandwith


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ενισχυτής και TV έχουν HDMI 1.3 και όχι 1.4 που θα σου έδινε τη δυνατότητα ARC.

Την έξοδο της οπτικής στην TV πρέπει να την έχεις στο Auto. Αντιστοίχως πρέπει να δεις και τις ρυθμίσεις του XSX στον ήχο.

Επίσης βλέπω ότι η TV σου στις θύρες 1 και 3 έχει μια ρύθμιση Analog/Digital. Αυτό στο Digital προφανώς ή εναλλακτικά σύνδεση στη θύρα 2 που δεν έχει τέτοια ρύθμιση (είναι μόνο digital).

Αν κατόπιν των παραπάνω συνεχίζεις να έχεις ήχο 2 καναλιών και αυτό αφορά ήχο που αποκωδικοποιεί η TV, τότε έχει να κάνει με τον τρόπο που κάνει downmix εσωτερικά για να παραδώσει το σήμα στην οπτική.
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Σωστά Pleo, 1.3 και οχι 1.4 HDMI , ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Να διορθώσω την ολη διατύπωση γιατί δεν μπορώ να κάνω πλέον edit στο αρχικό μου post για να τα κάνω λίγο πιο ξεκάθαρα όλα :

- Aυτή τη στιγμή έχω PS4 Pro και Xbox one X, και τα 2 έχουν έξοδο για οπτική ίνα αλλά δεν με απασχολεί καθώς ειναι συνδεδεμένα απευθείας στον ενισχυτή μου μέσω HDMI οποίος προφανώς κάνει και την όλη αποκωδικοποίηση ήχου και υποστηρίζει 7κάναλο ασυμπίεστο, bitstream και format DTS HD και Dolby True HD.
Tα μηχανήματα τα έχω ρυθμισμένα μέσα απο τα audio settings τους να δίνουν 5.1 uncompressed (LPCM), κανένα πρόβλημα προφανώς, παίζουν όλα ωραιότατα.

- Ο ενισχυτής είπαμε οτι είναι HDMI 1.3, δεν εχει ούτε ΑRC, ουτε eARC, κανένα πρόβλημα αυτή τη στιγμή, ένα αύριο όμως που θα πάρω τις καινούργιες κονσόλες (PS5/xbox series X) προφανώς θα πρέπει να τις κουμπώσω αναγκαστικά απευθείας στην 4Κ TV που θα πάρω καθώς ο ενισχυτής δεν υποστηρίζει 4Κ/HDMI 2.1
Aρα, αυτο που με απασχολεί είναι το πως θα μπορώ να έχω/δέχομαι 5.1 ηχο (ακόμα και συμπιεσμένο/bitstream) απο τα PS5/Xbox series X στον ενισχυτή μου καθώς και οι 2 κονσόλες δεν θα έχουν optical out.

- Σχετικά με την δοκιμή που έκανα σήμερα ( Xbox one --> HDMI --> TV --> HDMI+ optical cable --> ενισχυτής) : Το έκανα για να δοκιμάσω την πιθανή συνδεσμολογία που θα έκανα ενα αυριο οταν θα έπαιρνα τις καινούργιες κονσόλες.
Παρατήρησα οτι μπορώ να έχω μονο 2κάναλο ήχο και οχι surround, και ναι, ο ενισχυτής μου είναι στο "auto" και η TV μου στο SPDIF, στις ρυθμίσεις της κοναόλας όμως δεν μπορώ να επιλέξω πολυκάναλο ήχο παρα μόνο 2κάναλο ασυμπίεστο.
Η TV μου υποστηρίζει και DD και DTS σύμφωνα με τα αυτοκόλλητα πάνω σ'αυτή γι'αυτό και μου κάνει εντύπωση.

Απο αυτά που μου λες, ενδέχεται να είναι θέμα της συγκεκριμένης TV απ'οτι καταλαβαίνω...Να υποθέσω πως ένα αύριο, οταν πάρω 4Κ, θα έχω το ίδιο πρόβλημα ? Αυτό που θέλω μονο είναι να δέχομαι 5κάναλο ήχο απο τον παλιό ενισχυτή μου απο τις νέου τύπου συσκευές (HDMI 2.1) που θα είναι συνδεδεμένες στην (4Κ)ΤV.

Eυχαριστώ και πάλι !
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Αναρωτιέμαι αν ένα HDMI splitter δούλευε. Να πάει ένα καλώδιο στην τιβι και ένα στον ενισχυτή.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Μάλλον όχι, για 2 λόγους:

1) Πιθανότατα ο av receiver δεν θα κλειδώνει σήμα, οπότε audio καπούτ
2) πιθανότατα, μιας και τα περισσότερα splitterάκια φτύνουν το HDCP, θα έχει θέμα και με την εικόνα στην TV από την κονσόλα

Με έναν converter μετά από HDCP Passthrough splitter που να κάνει downscale την έξοδο σε 1080p μπορεί να παίξει, αλλά παίζει να έχει πολύ lag στο audio
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στο μέλλον αφού έχεις προγραμματίσει αλλαγή 4Κ και παιχνιδοκονσόλας, βάλε και μια αλλαγή ενισχυτή AV.

Έτσι κι αλλιώς θα τον χρειαστείς γιατί στην καλύτερη περίπτωση με τη συνδεσμολογία που σκέφτεσαι κρατώντας τον ίδιο ενισχυτή, δεν θα έχεις παρά μόνο DD 5.1 και DTS 5.1, δηλαδή χάνεις ουσιαστικά τα ασυμπίεστα και immersive format ήχου.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Έλεγα γιατί είδα κάτι τέτοιο:
https://manhattanproducts.eu/manhattan-en-4k-4-port-hdmi-splitter-207805.html

Features:
Replicates an Ultra-High-Definition (UHD) digital audio/video signal for up to four UHD HDMI displays
4K@60Hz resolution, full 3D video, Deep Color and High Dynamic Range (HDR)
Supports video amplifier bandwidth up to 600 MHz and 6.0 Gbps per channel (18 Gbps total) for 4Kx2K displays
Supports 36-bit Deep Color (12-bits per channel), 4:4:4 chroma subsampling and YCbCr 4:2:0 color formatting
Supports compressed DTS-HD Master Audio, 7.1 surround sound, Dolby TrueHD and uncompressed LPCM 8 channel audio
HDCP compliant
Multiple splitters (three total) may be cascaded up to support 10 4K displays
Works with PlayStation and Xbox game systems, Blu-ray players, set-top boxes, satellite receivers and more
Plug and play
Gold-plated contacts for corrosion-free connections
Three-year warranty
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Αναρωτιέμαι αν ένα HDMI splitter δούλευε. Να πάει ένα καλώδιο στην τιβι και ένα στον ενισχυτή.
In, αυτό σκέφτηκα και εγώ...

Μάλλον όχι, για 2 λόγους:

1) Πιθανότατα ο av receiver δεν θα κλειδώνει σήμα, οπότε audio καπούτ
2) πιθανότατα, μιας και τα περισσότερα splitterάκια φτύνουν το HDCP, θα έχει θέμα και με την εικόνα στην TV από την κονσόλα

Με έναν converter μετά από HDCP Passthrough splitter που να κάνει downscale την έξοδο σε 1080p μπορεί να παίξει, αλλά παίζει να έχει πολύ lag στο audio

Bill, κάτι τέτοιο ? ¨https://www.amazon.com/Tendak-Optic...ie=UTF8&qid=1514656393&sr=8-1&keywords=tendak

Ο τυπος εδώ κάνει το ίδιο πράμα σε PS4 slim (το οποίο δεν έχει optical out επίσης) : https://youtu.be/RKcU8GYAy_Q?t=24m1s
(έβαλα timestamp αλλα δεν λειτουργεί, πάνε στο 24:01 του βίντεο)

Στο μέλλον αφού έχεις προγραμματίσει αλλαγή 4Κ και παιχνιδοκονσόλας, βάλε και μια αλλαγή ενισχυτή AV.

Έτσι κι αλλιώς θα τον χρειαστείς γιατί στην καλύτερη περίπτωση με τη συνδεσμολογία που σκέφτεσαι κρατώντας τον ίδιο ενισχυτή, δεν θα έχεις παρά μόνο DD 5.1 και DTS 5.1, δηλαδή χάνεις ουσιαστικά τα ασυμπίεστα και immersive format ήχου.

Pleo, καταλαβαίνω τι λες αλλά η όλη συζήτηση φίλε μου γινεται για να αποφευχθεί αυτό ακριβώς, η αγορά νέου ενισχυτή.
Μια σημείωση : Πλέον, δεν το βάζω να "βαράει" δυνατά γιατί δεν θέλω να ενοχλώ τους γείτονές μου, οταν θέλω να ακούσω κάτι δυνατά/να το ευχαριστηθώ χρησιμοποιώ τα ακουστικά μου και με βολεύει.
Το να πάω να πετάξω τον ενισχυτή που έχω ο οποίος ειναι ακόμα σε υπερ-υπερ-άριστη κατάσταση μου φαίνεται κυριολεκτικά σπάταλο φίλε μου, στην τελική βολεύομαι με bitstream αντι LPCM και τα νεα format οπως Atmos κτλπ...δε είναι χρήσιμα στη περίπτωση μου για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω (βλέπε: δεν μπορώ/δεν θέλω να ανεβάζω την ένταση).Έχω atmos for headphones, την δουλίτσα του την κάνει ;
θέλω απλά να μπορώ να χρησιμοποιώ 5.1 σε νορμάλ ένταση αραιά και που οταν θα βαριέμαι να φοράω ακουστικά και δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας.


Συγγνώμη για την επανάληψη κύριοι, αλλά σχετικά με την δοκιμή που έκανα σήμερα με την TV που ήδη έχω, απορώ που δεν μπορώ να έχω
5.1 bitstream, δεν θα επρεπε απο τη στιγμή που η τηλεόραση λέει πως μπορεί να κανει το decoding ? (D.D, DTS).
 

Red1

New member
23 January 2019
55
...ξέχασα να αναφέρω, η μόνη επιλογή που μου δίνεται στο μενού της plasma μου είναι : SPDIF selection: auto/PCM, θα περίμενε κανείς πως το "auto" είναι αυτό για το bitstream αλλά...τζίφος
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Pleo, καταλαβαίνω τι λες αλλά η όλη συζήτηση φίλε μου γινεται για να αποφευχθεί αυτό ακριβώς, η αγορά νέου ενισχυτή.
Μια σημείωση : Πλέον, δεν το βάζω να "βαράει" δυνατά γιατί δεν θέλω να ενοχλώ τους γείτονές μου, οταν θέλω να ακούσω κάτι δυνατά/να το ευχαριστηθώ χρησιμοποιώ τα ακουστικά μου και με βολεύει.
Το να πάω να πετάξω τον ενισχυτή που έχω ο οποίος ειναι ακόμα σε υπερ-υπερ-άριστη κατάσταση μου φαίνεται κυριολεκτικά σπάταλο φίλε μου, στην τελική βολεύομαι με bitstream αντι LPCM και τα νεα format οπως Atmos κτλπ...δε είναι χρήσιμα στη περίπτωση μου για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω (βλέπε: δεν μπορώ/δεν θέλω να ανεβάζω την ένταση).Έχω atmos for headphones, την δουλίτσα του την κάνει ;
θέλω απλά να μπορώ να χρησιμοποιώ 5.1 σε νορμάλ ένταση αραιά και που οταν θα βαριέμαι να φοράω ακουστικά και δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας.

Τα ασυμπίεστα Dolby True HD και DTS HD Master Audio καθώς και τα immersive Dolby Atmos και DTS X δεν έχουν να κάνουν με τη στάθμη που ακούς, αλλά με το να ακούς πολύ καλύτερα.

Εάν είσαι τυχερός και δουλέψει χωρίς προβλήματα το splitter, κάτι που το θεωρώ δύσκολο γιατί όλο και κάτι δεν θα κλειδώνει σωστά είτε σε ήχο είτε σε εικόνα, να θυμάσαι ότι είναι ένα ακόμα εξάρτημα στην αλυσίδα και μάλιστα εκείνο με το μικρότερο βαθμό future proofing.
Ουκ ολίγες εγκαταστάσεις από απλές λύσεις όπως τα balun/extenders μέχρι και τα πιο εξειδικευμένα splitters και AV distribution κουτάκια είναι φτιαγμένα για εκείνο που λένε ότι κάνουν και τίποτε παραπάνω εάν προκύψει αναβάθμιση στα περιφερειακά που θα συνδεθούν επάνω τους.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
In, αυτό σκέφτηκα και εγώ...



Bill, κάτι τέτοιο ? ¨https://www.amazon.com/Tendak-Optic...ie=UTF8&qid=1514656393&sr=8-1&keywords=tendak

Ο τυπος εδώ κάνει το ίδιο πράμα σε PS4 slim (το οποίο δεν έχει optical out επίσης) : https://youtu.be/RKcU8GYAy_Q?t=24m1s
(έβαλα timestamp αλλα δεν λειτουργεί, πάνε στο 24:01 του βίντεο)



Pleo, καταλαβαίνω τι λες αλλά η όλη συζήτηση φίλε μου γινεται για να αποφευχθεί αυτό ακριβώς, η αγορά νέου ενισχυτή.
Μια σημείωση : Πλέον, δεν το βάζω να "βαράει" δυνατά γιατί δεν θέλω να ενοχλώ τους γείτονές μου, οταν θέλω να ακούσω κάτι δυνατά/να το ευχαριστηθώ χρησιμοποιώ τα ακουστικά μου και με βολεύει.
Το να πάω να πετάξω τον ενισχυτή που έχω ο οποίος ειναι ακόμα σε υπερ-υπερ-άριστη κατάσταση μου φαίνεται κυριολεκτικά σπάταλο φίλε μου, στην τελική βολεύομαι με bitstream αντι LPCM και τα νεα format οπως Atmos κτλπ...δε είναι χρήσιμα στη περίπτωση μου για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω (βλέπε: δεν μπορώ/δεν θέλω να ανεβάζω την ένταση).Έχω atmos for headphones, την δουλίτσα του την κάνει ;
θέλω απλά να μπορώ να χρησιμοποιώ 5.1 σε νορμάλ ένταση αραιά και που οταν θα βαριέμαι να φοράω ακουστικά και δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας.


Συγγνώμη για την επανάληψη κύριοι, αλλά σχετικά με την δοκιμή που έκανα σήμερα με την TV που ήδη έχω, απορώ που δεν μπορώ να έχω
5.1 bitstream, δεν θα επρεπε απο τη στιγμή που η τηλεόραση λέει πως μπορεί να κανει το decoding ? (D.D, DTS).

Αυτό θα σου δουλέψει για τα Dolby Digital 5.1 ( AC3 ) & DTS 5.1.
TrueHD / DTS HD Master Audio γιοκ.
Από το τίποτα βεβαίως.
 

Red1

New member
23 January 2019
55
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ !

Προς το παρόν είμαι ΟΚ μέσω σύνδεσης HDMI στον ενισχυτή, μίλησα με εναν γνωστό πάντως και μου είπε πως τώρα, η συνδεσμολογία του είναι αυτή που επιθυμώ να κάνω στο μέλλον εγώ, κοινώς, έχει εναν Xbox one X το οποιο είναι συνδεδεμένο μέσω HDMI στην καινούργια, 4Κ τηλεόραση του και απο αυτήν, στέλνει οπτική ίνα στον παλιό (10ετίας) ενισχυτή του που δεν έχει ARC κτλπ και έχει κανονικά 5.1 (bitstream).
Oπότε, το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ που δεν μπορώ να πάρω 5.1 μέσω optical απο την plasma μου πρέπει να είναι κουσούρι ή περιορισμός της TV.

Για να δούμε...

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια παιδιά, το εκτιμώ !