SU-V500 technics,studio 4 audio spectrum

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tolisto

New member
4 April 2020
9
Σηκώνει ο ενισχυτής τα συγκεκριμένα ηχεια?για πικαπ Audio-Technica AT-LP120

Η αν έχετε κάποια πρόταση για μικρό μπάτζετ

Προσπαθώ να στήσω το πρώτο μου ήχοσύστημα και δεν γνωρίζω πολλά. Ο χώρος μου είναι 30τ.μ.και τα ηχεία θα είναι κολλημένα στον τοίχο
 
Last edited by a moderator:

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα φιλε μου , ξεκινώντας εχεις γραψει σε λαθος νημα !!! πρεπει να γραψεις στο δικαναλο ηχο και όχι στο πολυκαναλο !!! ωστόσο εάν μιλαμε για τα καινουργια ηχεια της audio spectrum τα studio 4 δυστηχως ο συγκεκριμενος ενισχυτης που είναι μολις 30 βαττ δεν μπορει να τα υποστηριξει !!! ξεκινα αρχικα με αυτό τον ενισχυτή αλλα αμεσα θα πρεπει να τον αλλαξεις!! προσοχή στην οδηγηση των ηχειων διοτι επειδή είναι ασθενικος μπορει μεχρι την μεση (ποτενσιομετρο) να παιζει με παραμορφωση και εσυ να νομιζεις ότι παιζει δυνατα και να σου καψει ευκολα το ηχειο!! bass ,treble δεν χρησιμοποιείς διοτι η παραμορφωση θα είναι πιο αισθητη !!! τα συγκεκριμένα ηχεια είναι 180 βαττ με καλη ευαισθησια αλλα θελουν ρευμα μπολικο για να οδηγηθουν σωστα θεωρω ότι θες έναν ολοκληρωμενο 100 βαττ η σετ προ-τελικου στα ιδια βαττ !!! εάν τυχον εχεις τα παλια τα art studio 4 με το κεβλαρ και σε αυτά θα χρειαστείς ποιοτικο ενισχυτή!!! στην θεση σου θα κοιταζα για μτχ και θα προσεχα ευβλαβικα την οδηγηση με τον υπαρχον ενισχυτή που εχεις !!! να ξερεις ότι τα ηχεια καίγονται ευκολα όταν οδηγούνται από ασθενικούς ενισχυτες ,όπως ο δικο σου λογω παραμόρφωσης !!! τελος ποτε μα ποτε δεν κωλαμε τα ηχεια στους τοιχους διοτι χανεις σε ποιοτητα !!!-bye-
 

tolisto

New member
4 April 2020
9
Δεν έχω στην κατοχή μου τίποτα απλά τα βρήκα σε καλή τιμή και σκέφτηκα να ρωτήσω. Τα ηχεία είναι με το κεβλαρ νομίζω.Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σου και για την άμεση ανταπόκριση . Αλλάζω νημα
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Eιναι η πιο παλια σειρα η art νομιζω ότι ειχε 2 γουφερ των 6,5 ιντσων !! γενικα να γνωρίζεις ότι τα ηχεια δαπέδου επειδή εχουν σε σχεση με ένα ηχειο βασης περισσοτερα γουφερ και εχουν χαληλοτερη αποκριση χρειαζονται ρευμα για να αποδωσουν σωστα !!! -bye-
 

tolisto

New member
4 April 2020
9
Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Καλησπέρα προσπαθώ να στήσω το πρώτο μου ήχοσύστημα και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.Εχω βρει έναν ενισχυτή technics SU-V500 και ηχεια audio spectrum studio 4 και λέω να τα συνδιασω με πικαπ audio technica AT-LP 120X.Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω έαν ο συγκεκριμένος ενισχυτής μπορεί να σηκώσει αυτά τα ηχεία. Ο χώρος μου είναι γύρω στα 30 τ.μ.Ειναι σωστή αγορά ή να ψάξω κάτι άλλο. Το μπατζετ βέβαια είναι μικρό...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

πολύ μικρός ενισχυτής, πολύ μεγάλος χώρος.
οκ για τα ηχεία με καλύτερο ενισχυτή, με την προϋπόθεση ότι ακούς μέχρι τα 2,5 μέτρα απο τα ηχεία περίπου.
 

tolisto

New member
4 April 2020
9
Απάντηση: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Ευχαριστώ για την ανταπόκρισή.Με ποιον ενισχυτή θα δούλευαν καλύτερα τα ηχεία η με ποια ηχεια θα δούλευε καλύτερα ο ενισχυτής?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

ο ενισχυτής με εύκολα στην οδήγηση ηχεία βάσης.
τα ηχεία είναι καλά. κάποιος καλός ενισχυτής με καλά ρεύματα θα τα αναδείξει..
(μην κοιτάς για technics.. δεν θα βρεις κάτι καλό σε λίγα χρήματα)
 

tolisto

New member
4 April 2020
9
Απάντηση: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Υπάρχουν κάποιοι μεταχειρισμενοι technics SU-V620M2. Με αυτόν τον ενισχυτή θα ήμουν εντάξει? Λόγω του μπατζετ κοιτάω και για μεταχειρισμενα
 

tolisto

New member
4 April 2020
9
Απάντηση: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Να ψάξω για ενισχυτή από 70 watt και πάνω?
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Υπάρχουν κάποιοι μεταχειρισμενοι technics SU-V620M2. Με αυτόν τον ενισχυτή θα ήμουν εντάξει? Λόγω του μπατζετ κοιτάω και για μεταχειρισμενα

κοίτα το power module που έχει αντι για τρανζίστορς ισχύος και αν σου αρέσει προχώρα.
ο ανεμιστήρας δεν σώζει την κατάσταση.
https://www.youtube.com/watch?v=b6g12jzvaM8
 

tolisto

New member
4 April 2020
9
Απάντηση: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Γνώμη για αυτόενισχυόμενα ηχεια? Τα M Audio Bx8 D2 έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά. Χρειάζονται κάρτα ήχου?
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Γνώμη για αυτόενισχυόμενα ηχεια? Τα M Audio Bx8 D2 έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά. Χρειάζονται κάρτα ήχου?

Ρίξε μια ματιά σε διάφορα κανάλια στο youtube για να πάρεις μία ιδέα, για παράδειγμα:

https://www.youtube.com/channel/UCm-MKyxKdanxpOBTx8wiY1w

Αν μπορείς άκουσε με ακουστικά.

Χρειάζεσαι μια πηγή ή προενισχυτή ώστε να μπορείς να ελέγχεις την ένταση.
Η κάρτα ήχου ή η έξοδος του υπολογιστή θα δουλέψει αλλά αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις και κάποιον προενισχυτή dac ή εξωτερική κάρτα ήχου.
 

tolisto

New member
4 April 2020
9
Απάντηση: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Ηχεια m audio Bx8 με εξωτερική κάρτα ήχου lexicon alpha studio USB Audio interface και πικαπ Audio-Technica AT-LP 120X θα ήταν εντάξει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις..
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Technics SU-V500, Audio sperctum studio 4

Λοιπόν, από ότι κατάλαβα επιθυμείς να στήσεις το μικρό ηχοσύστημα σου γύρω από το πικάπ, σωστά;
(Υποθέτω, ήδη έχεις το πικάπ, είσαι κάτοχος).

Το πικάπ σου έχει ήδη ενσωματωμένο δικό του phono stage. Οπότε θα πρέπει να βρούμε τα υπόλοιπα κομμάτια, έτσι ώστε να ταιριάζουν με αυτό.

Επίσης εάν μαντεύω σωστά, γυρεύεις κάτι πολύ οικονομικό. Αν υπάρχει και κάποια ευελιξία, ώστε να μπορείς να συνδέσεις επάνω και άλλες συσκευές, ακόμα καλύτερα.

Στην περίπτωσή σου θα ταίριαζε πολύ καλά ένας DJ μίκτης, μαζί με ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία που θα ταιριάζουν με το μίκτη. Έτσι θα φτιάξεις ένα πλήρες σετ ηχοσύστημα, όπου εκτός από το πικάπ θα συνδέσεις τον υπολογιστή σου και άλλες συσκευές, π.χ. το Smartphone/Tablet, κάποιο ραδιόφωνο, MP3 Player, κλπ.

Επίσης θα μπορείς να καλύψεις με καλό ήχο κάποιο μικρό έως μεσαίο χώρο.

Με αυτό το σκεπτικό η πιο οικονομική και ποιοτική πρόταση που μπορώ να βρω, ώστε να καλύπτει όλες τις παραπάνω απαιτήσεις, φτάνει περίπου στα 300 ευρώ και κάτι.

Numark M-101 USB Black DJ Μίκτης (περίπου 90 ευρώ)
https://www.athensproaudio.gr/el/numark-m-101-usb-black.html

Presonus Eris E-5 ενεργά ηχεία (περίπου 220 ευρώ το ζευγάρι)
https://www.athensproaudio.gr/el/presonus-eris-e-5.html

Η πρόταση αυτή θα καλύψει τις ανάγκες σου και θα σου δώσει πολύ καλύτερο ήχο από εκείνο που θα έπαιρνες με κάποιο μεταχειρισμένο ενισχυτή και ηχεία, όπως αυτά που αναφέρεις στην αρχή του νήματος.

Αναλυτικές Σημειώσεις:
  1. Απέρριψα την περίπτωση επιλογής κάποιου USB interface ή κάρτας ήχου, όπως αυτά που αναφέρεις. Βασικός λόγος: Χρειάζεται ένα ζεύγος εισόδων RCA για τη σύνδεση του πικ-άπ και τέτοια δε βρίσκουμε εύκολα, ειδικά στις οικονομικές κατηγορίες. Αντίθετα ένας DJ μίκτης είναι φτιαγμένος για αυτή τη δουλειά και θα συνδεθεί χωρίς πρόβλημα με το πικάπ.

  2. Είναι απαραίτητο ο DJ μίκτης να διαθέτει και USB σύνδεση, ώστε να λειτουργεί και ως κάρτα ήχου του υπολογιστή σου. Να μπορείς να ακούς από τον υπολογιστή σου, ή να ηχογραφείς από το πικάπ και τις άλλες συσκευές που θα έχεις συνδεδεμένες πάνω. Ο προτεινόμενος DJ μίκτης αποτελεί την πιο οικονομική πρόταση με αυτά τα χαρακτηριστικά.

  3. Τα ηχεία όντας ενεργά και με ενσωματωμένους από δύο ενισχυτές το καθένα - ένα για κάθε δρόμο- εξασφαλίζουν άριστη ποιότητα ήχου, πολύ καλύτερη από εκείνη που θα μπορούσαμε να βρούμε αν χρησιμοποιούσαμε συμβατικά ηχεία. Το 5άρι Woofer είναι μέσα στα κριτήρια της επιλογής, διότι προσφέρει πολύ καλό και επαρκές χαμηλό και επιτρέπει να γεμίσουμε άνετα ένα μικρό έως μεσαίο χώρο.

  4. Η είσοδος RCA από την πλευρά των ηχείων είναι επίσης απαραίτητη προκειμένου να τα συνδέσουμε χωρίς πρόβλημα με τον μίκτη που έχουμε επιλέξει. Ο οποίος διαθέτει επίσης εξόδους RCA. Τα προτεινόμενα Eris της Presonus είναι τα μόνα που συνδυάζουν τα παραπάνω κριτήρια σε κάποιο λογικό κόστος. Εξάλλου έχουν και άριστη φήμη για τον ήχο τους.

  5. Ως προς τις αναφερόμενες πιο πάνω τιμές είναι ενδεικτικές. Εννοείται ότι μπορούμε να ψάξουμε για καλύτερες τιμές, προσφορές κλπ. στο Skroutz, Best Price, ή όπου αλλού.

  6. Προχώρησα στο σχεδιασμό της παραπάνω πρότασης έχοντας κατά νου την ανάγκη δημιουργίας ενός όσο το δυνατόν πιο οικονομικού αλλά ταυτόχρονα ποιοτικού συστήματος. Με αυτή την έννοια η παραπάνω πρόταση αφορά περισσότερους ενδιαφερόμενους. Χρησιμοποιώντας την ως βαση, ως αφετηρία, μπορούμε να χτίσουμε πάνω της ανάλογα με τις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες του καθενός. Μπορούμε για παράδειγμα να χρησιμοποιήσουμε έναν πολύ καλύτερο και πολύ ακριβότερο μίκτη. Ή εάν δεν ενδιαφερόμαστε να συνδέσουμε και άλλες εξωτερικές συσκευές, αντί για DJ μίκτη να χρησιμοποιήσουμε ένα καλό USB interface. Σε κάθε περίπτωση η δημιουργία ενός πολύ οικονομικού μεν, αλλά ποιοτικού ηχητικού συστήματος είναι απολύτως εφικτή.
 

tolisto

New member
4 April 2020
9
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες.Μια τελευταία ερώτηση.. Αν το πικαπ δεν έχει phono stage μπορεί να λειτουργήσει ο μικτης (σαν προενισχυτής) για τα ενεργά ηχεια?