Hat dac για raspberry

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Kaλημερα, πιο δακ να προτιμησω για raspberry?θελω hat ομως , γιατι δεν εχω πολυ χωρο.
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Καλησπέρα Παύλο!
Το μεγαλύτερο συνήθως πρόβλημα στα hat dac για raspberry είναι συνήθως η τροφοδοσία.
Στη θέση σου, αν θες κάτι σχετικά καλό, θα πήγαινα σε αξιόπιστο κατασκευαστή πχ Ian ή allo
ρίξε μια ματιά εδώ

https://www.audiophonics.fr/en/dac-...t-raspberry-pi-i2s-spdif-pcm-dsd-p-13971.html
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Ναι τα ειδα αυτα , επειδη ειναι αρκετα δεν ηξερα πιο ακριβως να διαλεξω...ελεγα να παρω καπιο με ακμ γιατι το κανονικο δακ ειναι με σαβρα
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Αν το raspberry το χρησιμοποιήσεις στο ίδιο σύστημα με το dac, δε χρειάζεται να πάρεις dac/hat, μπορείς να προτιμήσεις ένα spdif/hat όπως το hifiberry digi +pro.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Εχω το katana Παύλο αλλά η allo έχει ανακοινώσει ότι έχει σταματήσει την παραγωγή.

Το ένα σετ μου είναι rpi4 / katana (Sabre 9038q2m δλδ) / shanti τροφοδοτικό (της allo) και το άλλο σετ ένα allo usbridge signature (rpi3 ουσιαστικά) / shanti / Topping D70 (AKM 4497).

Από περιέργεια κυρίως - μια και δεν το 'χω με τα τεστ και τις critical ακροάσεις - έκανα μια ψευτοσύγκριση τις προάλλες και τα έβαλα και τα δύο στον Quad PA-One+ (το 1ο με rca και το 2ο balanced) και για να είμαι ειλικρινής διαφορά δεν κατάλαβα, άντε να ήταν ένα κλικ πιο "πλούσιο" το 2ο, αλλά μπορεί να ήταν και ιδέα μου. Δεν το κούρασα και πολύ βέβαια, μπορεί να είναι και ακατάλληλος ο ενισχυτής για να αναδείξει διαφορές, παίζει να είμαι και ψιλοκουφός ξερω γω... :guitarist:
Τα άκουσα τόσο με τα Hedd 05 όσο και με τα Quad Era-1 και για player χρησιμοποιώ Roon το οποίο είναι αλήθεια ότι βολεύει για τέτοιες συγκρίσεις αφού μπορεί να παίζει σε πολλαπλά endpoints ταυτόχρονα το ίδιο κομμάτι.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Θελω βασικα να φτιαξω μια συσκευη που να εχει οσο περισοτερο γινεται μεσα στο κουτι, δηλαδη στρεαμερ, δακ touchscreen, και μαλλον θα παιζω με moode. Το βασικο ειναι το usability δηλαδη.
Και εγω στα δακ πολυ λιγες διαφορες ακουω, απλα λεω αφου θα φτιαξω κατι ας ειναι διαφορετικο τσιπακι να εχω και αποψη δηλαδη:)
Θα δω τι εχει ο γαλλος πιο προσεκτικα και θα διαλεξω