Αγορά ηχείων

john_shadow

Established Member
19 April 2009
241
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω έναν ενισχυτή Pioneer VSX-521 και ένα σετ ηχείων Yamaha NS-B20.
Αρχικά έλεγα να αλλάξω μόνο τα μπροστά(μιας και τα πίσω δεν χρησιμοποιούνται τόσο) αλλά καλύτερα να αλλάξω και τα 5 ή και το subwoofer άμα υπάρχει κάνα καλό σετάκι.
Budget θα έλεγα μέχρι 200 άντε 250 βαριά..
Ο κύριος λόγος που θέλω να τα αλλάξω είναι επειδή στις ψηλές(?) τρίζουν, φαντάζομαι ότι είναι λόγο ότι δεν έχουν tweeter σωστά;
Όποια πρόταση ευπρόσδεκτη!
ευχαριστώ!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Eκανα λαθος τα 202 είναι στα 140 μιλαω παντα για καινουργια και είναι ζευγος θεωρω σε αυτά τα λεφτα είναι μια τιμια λυση και στα + ότι είναι και ευκολοδήγητα !!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Το συγκεκριμένο έχει σχεδιαστεί για να μπαίνει σε θέση surround. Είναι πολύ μικρό για κύριο ηχείο. Ωστόσο έχει υπάρξει περίπτωση μέλους που ήθελε να αντικαταστήσει τα μικρά του δορυφορικά ηχεία με κάτι καλύτερο και τα επέλεξε, παρά τις δικές μου προτροπές περί του αντιθέτου.
Δήλωσε κατόπιν της εγκατάστασης των S10e, ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω αν σε βοηθά το παραπάνω.
 

john_shadow

Established Member
19 April 2009
241
Ναι το διάβασα ότι είναι για surround αλλά όπως έγραψα αυτή τη στιγμή έχω τα Yamaha NS-P20 οπότε πιστεύω θα είναι μια καλή αναβάθμιση...
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
σιγουρα θα παιζουν καλυτερα οπως ειπαν κ οι εμπειροτεροι αλλα αν δεν εχεις θεμα χωρου γιατι να δωσεις 250 ευρω για τοσο μικρο ηχειο?πιστευω το μεγεθος "μετραει" παντου χαχα..
 

john_shadow

Established Member
19 April 2009
241
σιγουρα θα παιζουν καλυτερα οπως ειπαν κ οι εμπειροτεροι αλλα αν δεν εχεις θεμα χωρου γιατι να δωσεις 250 ευρω για τοσο μικρο ηχειο?πιστευω το μεγεθος "μετραει" παντου χαχα..

Έχω λίγο θέμα χώρου γι αυτό κοίταζα για μικρά :earmuffs:
Τα πήρα απ το Γερμανικό άμαζον, 300 την τετράδα, πιστεύω καλό deal :AFADF0:
 

Microft

New member
23 December 2011
10
Καλησπέρα παιδιά.Τον ίδιο ενισχυτή με του thread κι εγώ (pioneer 521).Στα 3,5 μέτρα από το καναπέ έχω τα supreme 802.Το 252 δεν ξέρω αν θα προσφέρει οποτε αυτές τις μερες για κεντρικό θα πάω στο tempus 22 από την ανώτερη σειρά.Ίδια εταιρεία είναι θα ταιριάξουν φαντάζομαι.Κάποια στιγμή για surround το σκέφτομαι για in wall ή in ceiling σε γυψοσανιδα αντίστοιχου budget.Θα χρειαστώ κάποια κατασκευή/κουτί ή θα είναι οκ έτσι;