Μαξιλαράκια για hd-518

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
Έχω τα Sennheiser HD-518. Γνωρίζει κανείς κατάστημα στην Ελλάδα για να προμηθευτώ ανταλλακτικά μαξιλαράκια;
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Επειδή κι εγώ έχω ένα ζευγάρι HD555 (βλέπω πως φοράνε τα ίδια) των οποίων τα μαξιλαράκια μετά από αρκετά χρόνια άρχισαν να διαλύονται και έχουν συμπιεστεί αρκετά παρήγγειλα την εβδομάδα που μας πέρασε από amazon τα geekria (έχει τρεις διαφορετικές επιλογές για το υλικό, συνθετικό δέρμα, βελούδο και κάτι μεταξύ σουέντ και βελούδου) .
Δεν μου έχουν έρθει ακόμα αλλά τα αυθεντικά δεν τα έβρισκα πουθενά και κάτι κινέζικα που είχα παραγγείλει με μερικά ευρώ απλά δεν κουμπώνουν γιατί είναι μικρή η πλαστική βάση.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
στις 18/6/07 είδα απο την απόδειξη ότι είχα μαζέψει τα τελευταία 3 ζευγάρια μαξιλαράκια για τα HD450 και 460 που έχω εδω και 30 χρόνια... (ίσως περισσότερο)
κόστος 20 ευρώ.. το ένα ζευγάρι το έχω βάλει σε κάποια. άλλα 2 είναι "καβάτζα" :laugh:
IMG_20200406_162614[1].jpg
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: Μαξιλαράκια για hd-518

στις 18/6/07 είδα απο την απόδειξη ότι είχα μαζέψει τα τελευταία 3 ζευγάρια μαξιλαράκια για τα HD450 και 460 που έχω εδω και 30 χρόνια... (ίσως περισσότερο)
κόστος 20 ευρώ.. το ένα ζευγάρι το έχω βάλει σε κάποια. άλλα 2 είναι "καβάτζα" :laugh:

Είναι διαφορετικά τα μαξιλαράκια για τα 518.
Είναι οβάλ με πλαστική βάση.

https://en-ie.sennheiser.com/accessories-hd-555--hd-595--ear-cushion
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Έχω τα Sennheiser HD-518. Γνωρίζει κανείς κατάστημα στην Ελλάδα για να προμηθευτώ ανταλλακτικά μαξιλαράκια;

Αν δεν έχεις βρει κάτι για να αντικαταστήσεις τα παλιά μαξιλαράκια απλά να ενημερώσω πως σήμερα παρέλαβα τα ανταλλακτικά της geekria.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η ποιότητα φαίνεται πάρα πολύ καλή.

https://www.amazon.co.uk/dp/B07FM9THS3/ref=cfb_at_prodpg
 

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
στην περιγραφή αναφέρει ότι πρεπει να βγάλεις τους πλαστικούς δακτυλίους από τα παλιά earpads. Με ποιο τρόπο τα κολλάς στα geekria μετα;
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Δεν χρειάστηκε τίποτα τουλάχιστον για τα δικά μου HD555. Είναι δεκατριών :grandpa:

Τα οβάλ δακτυλίδια είναι ενσωματωμένα και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Κουμπώνουν όπως είναι.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε μεταγενέστερα μοντέλα.

Η υφή του υφάσματος είναι σαν πολύ στιλπνό κοντό σουέντ. Το γέμισμα είναι μαλακός αφρός μνήμης.
Το πίσω μέρος που βλέπει τον οδηγό δεν είναι ύφασμα όπως φαίνεται στο άμαζον αλλά δερματίνη.

Μέσα στη συσκευασία έχει τα παρακάτω (εργαλειάκι για την αφαίρεση, ένα ζευγάρι μαξιλαράκια και ένα ζευγάρι αφρούς που για τα δικά μου δεν χρειάζονται).

Ο ήχος έχω την εντύπωση πως έχει αλλάξει. Τα έκανε λίγο πιο ζωηρά.

[BOOK SPOILER]IMG_20200423_202310.jpg[/BOOK SPOILER]