Αναζήτηση κλειστών ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Καλησπέρα σε όλους.

Έχει να προτείνει κανείς κλειστά ακουστικά χωρίς υπερβολικά χαμηλά;

Budget ως 150

Κύρια προϋπόθεση να είναι άνετα και να έχουν ή να μπορούν να πάρουν βελούδινα μαξιλαράκια και ο ήχος να είναι ουδέτερος αλλά γεμάτος και να έχουν και αξιοπρεπή έκταση ψηλά.



Και για να το ελαφρύνουμε να κάνω και ένα μικρό quiz.

Έχω τρία στο μυαλό μου τα οποία είναι όλα τους "επαγελματικά".

Το ένα είναι πολύ άσχημο. To δεύτερο είναι ομόσταυλο. Το τρίτο είναι από ξεπεσμένη αυτοκρατορία.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το πρώτο και το δεύτερο θα μπορούσε να είναι της byerdynamic...το 150 και το 770
Λογικά ικανοποιούν αμφότερα τα κριτήρια σου.
Επίσης θα κοιτούσα και κάποια της akg πχ το 550 έχει καλές κριτικές
Άλλες περιπτώσεις προς σκέψη είναι της fostex αλλά θέλουν γκάζι και γιατί όχι η lola της blue.
Θα σου έρθουν και άλλες προτάσεις πέριξ του budget σου
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα beyerdynamic δεν πληρούν το κριτήριο του ουδέτερου ήχου ούτε είναι γεμάτα ενώ διαθέτουν υπερβολική ενίσχυση ψηλά.
Στα 150 το μόνο αξιοπρεπές είναι το Sennheiser HD569 ή το 598cs αν κυκλοφορεί ακόμα στο amazon.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Δεν σκεφτόμουν τα DT770.

Τα DT 150 και τα τα DT 250 σκεφτόμουν από Beyerdynamic. Τα 250 ξεφεύγουν λίγο προς τα πάνω αλλά φαίνονται να έχουν αρκετά καλή απόκριση.

Τα HD569 θα τα ψάξω λίγο παραπάνω. Το 598 δεν το βλέπω πουθενά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ούτε και εγώ.
Ίσως σταμάτησε η παραγωγή ήταν Amazon exclusive.

Το DT150 είναι από τα καλά ακουστικά αν δεν σε χαλάει το σχέδιο του.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: Αναζήτηση κλειστών ακουστικών

Ούτε και εγώ.
Ίσως σταμάτησε η παραγωγή ήταν Amazon exclusive.

Το DT150 είναι από τα καλά ακουστικά αν δεν σε χαλάει το σχέδιο του.

Βασικά είναι αυτό που με ψήνει περισσότερο.
Με τα βελούδινα μαξιλαράκια των DT100 ισιώνει και η απόκριση αρκετά από τις μετρήσεις που έχω δει.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Τα Dt150 αν δεν κάνω λάθος προορίζονται για radio djs, broadcasting και άλλες παρόμοιες χρήσεις. Θα σου άρεσε ένα τόσο "άμπασο" ακουστικό. Οκ πρέπει να έχει το πλεονέκτημα της απομόνωσης από το θόρυβο περιβάλλοντος αλλά αρκεί αυτό?
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Τα Dt150 αν δεν κάνω λάθος προορίζονται για radio djs, broadcasting και άλλες παρόμοιες χρήσεις. Θα σου άρεσε ένα τόσο "άμπασο" ακουστικό. Οκ πρέπει να έχει το πλεονέκτημα της απομόνωσης από το θόρυβο περιβάλλοντος αλλά αρκεί αυτό?

Η κύρια ανάγκη μου είναι η απομόνωση για να μην ενοχλώ λόγω συμβίωσης.
Το άμπασο και το μπασάτο είναι σχετικό.
Προτιμώ ένα "άμπασο" ακουστικό από ένα που "λερώνει" τις μεσαίες.

Τελικά έκανα την κίνηση για τα DT 150 συν τα βελούδινα μαξιλαράκια των DT 100.

Το τρίτο υποψήφιο ήταν το Κ271 για την τιμή του και για τα εξτρα μαξιλαράκια και καλώδια
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: Αναζήτηση κλειστών ακουστικών

Δεν είναι καθόλου άμπασο , το αντίθετο θα έλεγα
https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brands-a-i/dt150/

Αυτό μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον με τους διάφορους συνδυασμούς με τα μαξιλαράκια που μειώνουν κάπως τα μπάσα και τη βύθιση στα 3 με 4 KHz
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αναζήτηση κλειστών ακουστικών

Δεν είναι καθόλου άμπασο , το αντίθετο θα έλεγα
https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brands-a-i/dt150/

Τελικά οι μετρήσεις των ακουστικών είναι κάπως περίεργη υπόθεση. Μπορεί να φταίει το μετρητικό και η τεχνική, μπορεί να φταίει το γεγονός πως διαφορετικά ζευγάρια του ίδιου μοντέλου ίσως έχουν διαφορετική απόκριση. Πάντως σε άλλο site εγώ είδα τελείως διαφορετική καμπύλη για τα dt150 https://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/beyerdynamic-dt-150-250.php.


@tonal με γεια, λογικά θα κάνουν για τη δουλειά που θες.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Με υγεία τα ακουστικά...και ένα ακόμη μέλος τα είχε πάρει αλλά έκτοτε δεν έχουμε κάποια νεότερη ανάρτηση για τις εντυπώσεις.
Οπότε όταν με το καλό τα παραλάβεις γράψε μια δύο εντυπώσεις
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αναζήτηση κλειστών ακουστικών

Σίγουρα παίζει ρόλο το τεστ rig.

Δε θα έπρεπε να γίνονται όμως αυτά σε δημοσιευμένες μετρήσεις. Τα δύο σάιτ παρουσιάζουν τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα για τα DT150, δε μιλάμε για διαφορές, είναι η μέρα με τη νύχτα. Μάλιστα αφού το μπλογκ που ανέβασες πρώτη φορά το είδα, έκανα σύγκριση των μετρήσεων που ανακοινώνει για τα DT770 pro και είναι ουσιαστικά ίδιες με τις αντίστοιχες του reference audio analyzer https://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/beyerdynamic-dt-770-pro-250.php & https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brands-a-i/dt770-pro-250ω/

Κάποιο πρόβλημα λοιπόν υπάρχει με τα αποτελέσματα των DT150, από τη μία, την άλλη ή και τις δύο πλευρές.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χίλια δύο.
Από τον εξοπλισμό , την τοποθέτηση , την καμπύλη εξομάλυνσης που βάζει ο καθένας κλπ.
Όπως είπες τα ακουστικά είναι πονεμένη ιστορία.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Αναζήτηση κλειστών ακουστικών

........................................................
Το τρίτο υποψήφιο ήταν το Κ271 για την τιμή του και για τα εξτρα μαξιλαράκια και καλώδια
Ως κάτοχος των ιστορικών AKG K271 πρώτης γενιάς εγκρίνω και επαυξάνω.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Όπως και να έχει σε μερικές μέρες θα τα έχω και θα γράψω εντυπώσεις.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Είμαι πολύ περίεργος. Είμαι περίεργος να δω τι έχει κρατήσει και τι έχει αλλάξει η AKG στα K271.
Για τα πρώτης γενιάς Made in Austria που είμαι κάτοχος έχω γράψει και τα έχω εκθειάσει πολλές φορές. Είναι αναίσθητα. Πολύ αναίσθητα. Αν τα ακούσεις σε κάποιο συνηθισμένο set-up, π.χ. κάποιο κινητό, κάποιο μικρό ενισχυτή ακουστικών το χαμηλό τους είναι μάλλον αδύναμο. Θα μπορούσες να τα χαρακτηρίσεις και άμπασα. Παίζουν κυρίως στη μεσαία περιοχή και η στερεοφωνική τους εικόνα είναι μάλλον στενή. Δεν μπορείς να τα χαρακτηρίσεις κακά, όχι, μάλλον αδιάφορα. Τα κλασσικά Sennheiser HD-600 και 650 είναι σαφώς ανώτερα. Μία δύο κλάσεις πιο πάνω. Με καλή πηγή (Prism) πάλι παίζουν πολύ καλά, αλλά πολύ αδύναμα. Τα ακουστικά θέλουν ισχύ. Πολλή.

Και τι γίνεται αν τα συνδέσεις με ενισχυτή μεγάλης ισχύος, π.χ. με τον iFi που είχαμε παρουσιάσει ή τον Questyle που είχαμε δοκιμάσει; Τότε ...μεταμορφώνονται. Το χαμηλό γίνεται βαθύτατο, καθαρό, πανίσχυρο τα μεσαία και τα υψηλά απλώνονται και δίνουν ηχοχρώματα, η άρθρωση στις φωνές ευκρινέστατη, η στερεοφωνική εικόνα απλώνεται σε έκταση και βάθος και γίνεται πολυεπίπεδη. Εννοείται ότι είναι εντελώς ουδέτερα με άριστη τονική ισορροπία. Τα ακουστικά τότε ανήκουν στην κατηγορία των 5-10 καλύτερων ακουστικών ανεξαρτήτως τιμής. Δεν αστειεύομαι καθόλου σ' αυτό. Και η σύγκριση με άλλα αντιστρέφεται. Τα K271 μπαίνουν μπροστά!

Είμαι λοιπόν περίεργος πως έχει εξελίξει η AKG τα K271 στην πορεία του χρόνου. Τα βασικά χαρακτηριστικά τους παραμένουν ή έχουν αλλάξει και έμεινε μόνο το όνομα; Και να μην ξεχνάμε: Τα σημερινά K271 είναι Made in China...
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Re: Αναζήτηση κλειστών ακουστικών

Είμαι πολύ περίεργος. Είμαι περίεργος να δω τι έχει κρατήσει και τι έχει αλλάξει η AKG στα K271.
Για τα πρώτης γενιάς Made in Austria που είμαι κάτοχος έχω γράψει και τα έχω εκθειάσει πολλές φορές. Είναι αναίσθητα. Πολύ αναίσθητα. Αν τα ακούσεις σε κάποιο συνηθισμένο set-up, π.χ. κάποιο κινητό, κάποιο μικρό ενισχυτή ακουστικών το χαμηλό τους είναι μάλλον αδύναμο. Θα μπορούσες να τα χαρακτηρίσεις και άμπασα. Παίζουν κυρίως στη μεσαία περιοχή και η στερεοφωνική τους εικόνα είναι μάλλον στενή. Δεν μπορείς να τα χαρακτηρίσεις κακά, όχι, μάλλον αδιάφορα. Τα κλασσικά Sennheiser HD-600 και 650 είναι σαφώς ανώτερα. Μία δύο κλάσεις πιο πάνω. Με καλή πηγή (Prism) πάλι παίζουν πολύ καλά, αλλά πολύ αδύναμα. Τα ακουστικά θέλουν ισχύ. Πολλή.

Και τι γίνεται αν τα συνδέσεις με ενισχυτή μεγάλης ισχύος, π.χ. με τον iFi που είχαμε παρουσιάσει ή τον Questyle που είχαμε δοκιμάσει; Τότε ...μεταμορφώνονται. Το χαμηλό γίνεται βαθύτατο, καθαρό, πανίσχυρο τα μεσαία και τα υψηλά απλώνονται και δίνουν ηχοχρώματα, η άρθρωση στις φωνές ευκρινέστατη, η στερεοφωνική εικόνα απλώνεται σε έκταση και βάθος και γίνεται πολυεπίπεδη. Εννοείται ότι είναι εντελώς ουδέτερα με άριστη τονική ισορροπία. Τα ακουστικά τότε ανήκουν στην κατηγορία των 5-10 καλύτερων ακουστικών ανεξαρτήτως τιμής. Δεν αστειεύομαι καθόλου σ' αυτό. Και η σύγκριση με άλλα αντιστρέφεται. Τα K271 μπαίνουν μπροστά!

Είμαι λοιπόν περίεργος πως έχει εξελίξει η AKG τα K271 στην πορεία του χρόνου. Τα βασικά χαρακτηριστικά τους παραμένουν ή έχουν αλλάξει και έμεινε μόνο το όνομα; Και να μην ξεχνάμε: Τα σημερινά K271 είναι Made in China...


Το ίδιο παρατηρώ και με τα DT880 (600Ω).
Είναι το πιο αναίσθητο από τα ακουστικά μου.
Ο ήχος τους γεμίζει αν ανεβάσω λίγο παραπάνω τη στάθμη στον ενισχυτή. :award:

Λογικά έχει να κάνει με τις καμπύλες απόκρισης του αυτιού (equal loudness contour).
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Παρέλαβα.

Είναι όσο άσχημα δείχνουν για όποιον ενδιαφέρεται να κυκλοφορήσει με αυτά και εκτός σπιτιού αλλά δεν το βρίσκω αρνητικό. Το αντίθετο! Είναι καρακάλτ!

Συσκευασία απλούστατη.
Απλή κατασκευή χωρίς πολλά περιθώρια για αστοχίες τριξίματα κτλ.
Νομίζω πως θα μου αρέσουν πάρα μα πάρα πολύ σαν ήχος. Έχουν χαρακτηριστικά που βρίσκω σε άλλα μου ακουστικά μαζεμμένα.


Το μπάσο τους δεν υστερεί καθόλου.
Σίγουρα κατεβαίνει πιο χαμηλά από οποιοδήποτε άλλο ακουστικό έχω. Το θέμα όμως δεν είναι πόσο αλλά και πώς.
Θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις