55" NU7302 εμφανισε δεξια στην οθονη μια μαυρη καθετη σκια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gagan1967

Established Member
3 May 2014
290
Καλησπερα σε ολους. Μια βοηθεια παρακαλω. Εχω την τηλεοραση 55" NU7302 Curved Smart 4K UHD TV - Samsung 2 χρονια δουλευε πολυ καλα,ξαφνικα σημερα μου εμφανισε δεξια στην οθονη μια μαυρη καθετη σκια . Πανω στην τηλεοραση εχω τους αποκωδικοποιητές της NOVA,COSMOTE TV και εναν VUSOLO4K. Αυτην την μαυρη καθετη σκια την εκανε οπου και αν δοκιμασα να δω. Μπορει καποιος να με βοηθησει, αν γνωριζει γιατι το κανει αυτο? Αν εχει προβλημα με τα pixel αξιζει ο κοπος να την στειλω σε τεχνικο? Ευχαριστω πολυ!!!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Re: Μαυριζει για λιγο η οθονη

Γεια σου φίλε μου, βάζεις και μια φωτογραφία με το πρόβλημα? Θα βοηθήσει.
 

gagan1967

Established Member
3 May 2014
290
Καλησπερα σε ολους. Μια βοηθεια παρακαλω. Εχω την τηλεοραση 55" NU7302 Curved Smart 4K UHD TV - Samsung , αγορα απο ΠΛΑΙΣΙΟ Σεπτεμβριος 2018, τον Απριλιο μου εμφανισε δεξια στην οθονη μια μαυρη καθετη σκια την εστειλα σε τεχνικο,με καλυπτε και η εγγυηση και μετα 1 μηνα περιπου αρχες Μαιου την ειχα στο σπιτι και επαιζε μια χαρα,εδω και λιγες μερες εβγαλε αυτη την φορα μια μαυρη καθετη γραμμη, και τωρα πρεπει να παει ξανα σε τεχνικο,σε αυτην την περιπτωση τι να κανω? Μπορω να ζητησω απο την Samsung να μου κανουν αντικατασταση? ειμαι ακομα για 2 μηνες μεσα στην εγγυηση.278080_e2a48ab71e538535684a675143d01fbc.jpg278080_e2a48ab71e538535684a675143d01fbc.jpgIMG_0038.jpg278080_e2a48ab71e538535684a675143d01fbc.jpgIMG_0038.jpg
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από τη στιγμή που η τηλεόραση βγάζει σε τόσο σύντομο διάστημα πάλι βλάβη σημαίνει πως το πρόβλημα είναι σοβαρό και πως αν στη ξαναφτιάξουνε τίποτα δεν σου εγγυάται πως δεν θα ξαναβγάλει βλάβη. Αν ξαναβγάλει βλάβη αφου λήξει η εγγύηση να είσαι σίγουρος πως η εταιρεία θα αρνηθεί να σου καλύψει δωρεάν τη ζημιά πόσο μάλλον να σου δώσει άλλη τηλεόραση. Για αυτό επέμεινε να γίνει αντικατάσταση με νέα τηλεόραση όσο είσαι μέσα στην εγγύηση ή αν τελικά δεχτούν μόνο να στην επισκευάσουν να σου κάνουν επέκταση εγγύησης για 2 χρόνια και όχι για ένα εξάμηνο όπως συνήθως κάνουν. Δέν ξέρω αν κανονικά πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα από όπου την αγόρασες. Υπάρχει και νομολογία από την Ευρωπαική Ενωση για ζητήματα προστασίας του καταναλωτή που ρυθμίζουν αυτά τα προβλήματα.
 

gagan1967

Established Member
3 May 2014
290
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, Σημερα την εστειλα σε τεχνικο που ειναι αντιπροσωπος Samsung και ειχα και επικοινωνια με την Samsung και μου ειπαν να την δει ο τεχνικος ,αλλα οταν ειπα για αντικατασταση μου τα μασαγαν , σε περιπτωση που δεν κανουν αντικατασταση τι να κανω?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Διάβασε αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου και πως το χειρίστηκε ο συμφορουμίτης.

https://avclub.gr/forum/showthread....ΪΟΝΤΩΝ?p=1058408792&viewfull=1#post1058408792


Όπως αναφέρει ο ίδιος από την εμπειρία του με τη Samsung.

Με λίγα λόγια η εμπειρία μου με την Samsung :

Αν είσαι εντός εγγύησης, σου αλλάζουν panel.

Το νέο panel έχει δική του διετή εγγύηση από την ημερομηνία τοποθέτησης του, ως ανταλλακτικό.

Όσο υπάρχουν panel και ισχύει εγγύηση (είτε συσκευής ή ανταλλακτικού), σου κάνουν επισκευή.

Αν δεν υπάρχει το ανταλλακτικό και είσαι εντός εγγύησης, σου αλλάζουν όλη τη συσκευή.

Αν δεν υπάρχει το ανταλλακτικό και είσαι εκτός εγγύησης, μετανιώνεις που αγόρασες Samsung
 

gagan1967

Established Member
3 May 2014
290
Απο σημερα η τηλεοραση ειναι σε τεχνικο ,αυριο κιολας ξεκιναω τα τηλεφωνα για να δω τι θα γινει ,ελπιζω να μου κανουν αντικατασταση ,σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!