Αγορά dac μέχρι 200

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ababa641

New member
13 July 2010
62
Σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με την αγορά ενός dac.

Η ακρόαση μουσικής είναι αποκλειστικά από σταθερό υπολογιστή, δεν με ενδιαφέρουν τα ακουστικά!
Δεν ακούω από spotify ή κάτι αντίστοιχο.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το dac μπορεί να συνδεθεί με dj controller και συγκεκριμένα τον Hercules rmx, δηλαδή controller -> dac -> κονσόλα (μίκτης). Δεν είναι προτεραιότητα απλά ρωτάω...

Από τα λίγα που ξέρω και από αυτά που διαβάζω ένα καλό dac είναι το ifi zen.
Επίσης κάπου είδα και για το FIIO K5 PRO και το Topping D10 που είναι πιο οικονομικό.

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο πχ. να έχει τροφοδοτικό και όχι να συνδέεται μόνο με usb, εισόδους - εξόδους, xlr , να έχει ρυθμιστή έντασης.

Το χρηματικό ποσό θα είναι με πολύ τράβηγμα 200 αν είναι κάτι που αξίζει πραγματικά τα χρήματα αυτά. Θα προτιμούσα αγορά από Ελλάδα ή Ευρώπη αν δεν μπορώ να το βρω εδώ για να γίνει άμεσα η αγορά και να προχωρήσω και στην αγορά ενεργών ηχείων. (τώρα έχω στη κατοχή μου τα soundsticks harman kardon)

Θεωρώ οτι η σταδιακή αναβάθμιση δηλαδή πρώτα dac και μετά ηχεία, θα με βοηθούσε ώστε να καταλάβω και καλύτερα τις ηχητικές διαφορές.

Θα ήθελα να προσθέσω σχετικά με το ifi zen που το έχει ένας φίλος... όταν δεν ακούει μουσική αλλά είναι ανοιχτά τα ηχεία και το dac ή είναι σε πάρα πολύ χαμηλή ένταση ακούγεται ένας θόρυβος από τα ηχεία και μου είπε οτι συμβαίνει και σε άλλα dac, αληθεύει? Δοκίμασε χωρίς το dac και ο θόρυβος δεν υπήρχε. Η σύνδεση τροφοδοσίας που έχει είναι με usb και όχι με μετασχηματιστή 5v.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Όντας οπαδός των αντικειμενικών μετρήσεων, δε θα έλεγα ότι το ifi zen είναι καλό DAC. Δες το παρακάτω review:
https://www.audiosciencereview.com/...ds/ifi-zen-dac-and-headphone-amp-review.9885/

Επίσης από τα υποκειμενικά τεστ, το παρακάτω θεωρώ ότι εκθέτει τα πράγματα ως έχουν:
https://www.innerfidelity.com/content/ifi-zendac-review

Ούτε το Fiio K5 Pro είναι καλύτερο ως DAC.

Στη θέση σου θα πήγαινα δαγκωτό στο Topping D10 από Ευρώπη:

https://www.audiophonics.fr/en/dac-...4khz-dsd-256-xmos-u208-es9018k2m-p-12596.html

Καλή αγορά σου εύχομαι!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εφ' όσον πρόκειται για Desktop υπολογιστή, την περίπτωση μίας καλής USB κάρτας ήχου την αποκλείουμε;
Θα διευκολύνει και τη σύνδεση με DJ μίκτη, αν χρειαστεί...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Αν πρόκειται να συνδεθεί το dac με ενεργά ηχεία νομίζω ότι επιβάλλεται να έχει το dac επάνω ρυθμίσεις για τον ήχο για να λειτουργεί ως προ ενισχυτής γιατί πολλά monitors δεν έχουν αν δεν κάνω λάθος.

Με pci κάρτα ήχου αυτό δεν πρέπει να γίνεται από το volume control είτε του os είτε του player?
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Εφ' όσον πρόκειται για Desktop υπολογιστή, την περίπτωση μίας καλής USB κάρτας ήχου την αποκλείουμε;
Θα διευκολύνει και τη σύνδεση με DJ μίκτη, αν χρειαστεί...

Έχεις κάτι να προτείνεις...???
Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με dac και τις τελευταίες μέρες τα μάτια μου έχουν γίνει κόκκινα από το διάβασμα ...
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Επίσης διάβασα οτι βγήκε το topping E30 κάτι σαν αναβάθμιση του D30.
Διάβασα και κάποια reviews και μιλούν θετικά.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας!!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το dac μπορεί να συνδεθεί με dj controller και συγκεκριμένα τον Hercules rmx, δηλαδή controller -> dac -> κονσόλα (μίκτης). Δεν είναι προτεραιότητα απλά ρωτάω...
Επειδη εχω και γω τον ιδιο κοντρολερ με εσενα,δεν το εχω ποτε δοκιμασει για θεωρουσα οτι δεν...
Αν τελικα το δοκιμασεις και γινεται , σε παρακαλω να το αναφερεις.
 
Αν ακόμα δεν έχεις προχωρήσει σε αγορά δες και αυτό
https://www.audiophonics.fr/en/dac-...-clock-32bit-768khz-dsd512-black-p-13719.html
Χρησιμοποιεί επεξεργαστές τελευταίας γενιάς AKM AK4497 και έχει καλές μετρήσεις.

Κυκλοφόρησε και το SMSL M300 mkii με ξεχωριστή τροφοδοσία και bluetooth, αλλά πιό ακριβό:

https://www.audiophonics.fr/en/dac-...z-dsd512-bluetooh-50-apt-x-black-p-14360.html
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Απάντηση: Αγορά dac μέχρι 200

Σήμερα μου ήρθε το Topping E30 :)
Επειδή τα ηχεία που έχω προς το παρόν (harman kardon soundsticks ) δεν είναι και ότι καλύτερο για ασφαλή συμπεράσματα, δείχνει να έχει καλύτερες υψηλές, ίσως πιο αναλυτικές. Υπάρχει κάποια διαφορά στα χαμηλά αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακόμη... μου φαίνονται ίσως πιο σφιχτό αλλά θα δοκιμάσω διάφορα τραγούδια για να είμαι σίγουρος.
Η συσκευασία έχει καλώδιο τροφοδοσίας 5V σε usb, καλώδιο σύνδεσης usb Α to B, τηλεχειριστήριο και manual.
Το συγκεκριμένο dac έχει σταθερή στάθμη στα 0db και αν θέλεις χαμηλώνεις την ένταση από το τηλεχειριστήριο.
Η στάθμη χωρίς τη χρήση dac αν υποθέσουμε οτι είναι 0 db στην αντίστοιχη χρήση με dac είναι περίπου -6 db . Ίσως αυτή η διαφορά των db κάνει την θεαματική εντύπωση όταν το χρησιμοποιούμε.
Θα κάνω αρκετές δοκιμές στην ίδια πραγματική ένταση για να δω τις όποιες διαφορές, δηλαδή με το dac στα -6db.
Παράσιτα δεν άκουσα καθόλου αν και το είχα άγχος.
Επόμενο στάδιο επιλογή ηχείων …
 

fr3q

Established Member
20 May 2012
258
Re: Απάντηση: Αγορά dac μέχρι 200

Σήμερα μου ήρθε το Topping E30 :)
Επειδή τα ηχεία που έχω προς το παρόν (harman kardon soundsticks ) δεν είναι και ότι καλύτερο για ασφαλή συμπεράσματα, δείχνει να έχει καλύτερες υψηλές, ίσως πιο αναλυτικές. Υπάρχει κάποια διαφορά στα χαμηλά αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακόμη... μου φαίνονται ίσως πιο σφιχτό αλλά θα δοκιμάσω διάφορα τραγούδια για να είμαι σίγουρος.
Η συσκευασία έχει καλώδιο τροφοδοσίας 5V σε usb, καλώδιο σύνδεσης usb Α to B, τηλεχειριστήριο και manual.
Το συγκεκριμένο dac έχει σταθερή στάθμη στα 0db και αν θέλεις χαμηλώνεις την ένταση από το τηλεχειριστήριο.
Η στάθμη χωρίς τη χρήση dac αν υποθέσουμε οτι είναι 0 db στην αντίστοιχη χρήση με dac είναι περίπου -6 db . Ίσως αυτή η διαφορά των db κάνει την θεαματική εντύπωση όταν το χρησιμοποιούμε.
Θα κάνω αρκετές δοκιμές στην ίδια πραγματική ένταση για να δω τις όποιες διαφορές, δηλαδή με το dac στα -6db.
Παράσιτα δεν άκουσα καθόλου αν και το είχα άγχος.
Επόμενο στάδιο επιλογή ηχείων …
Αχ μπρίζες αυτό το φόρουμ αχ...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Καλορίζικο φίλε μας!
Χρωστάς απάντηση....τι και πώς σε σύνδεση με το Hercules.-bye-
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Αγορά dac μέχρι 200

Αχ μπρίζες αυτό το φόρουμ αχ...

Ναι.. από τότε που έγινα μέλος έχω προσθέσει 3 κεφαλές στις ήδη υπάρχουσες και τον άλλο μήνα θα έρθει και 4η... :laugh:

τι "what" κύριε προϊστάμενε;; άδικο έχει το παιδί;;:flipout:
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Σ' ευχαριστώ!

Η λογική λέει οτι δεν συνδέεται, αλλά θα πρέπει να το συνδέσω σε εγκατάσταση μαγαζιού και δεν έχω αυτή τη δυνατότητα τουλάχιστον τώρα.

Αν κάνω κάτι θα ενημερώσω, δεν σε έχω ξεχάσει...
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Καλορίζικο φίλε μας!
Χρωστάς απάντηση....τι και πώς σε σύνδεση με το Hercules.-bye-

Σ' ευχαριστώ!

Η λογική λέει οτι δεν συνδέεται, αλλά θα πρέπει να το συνδέσω σε εγκατάσταση μαγαζιού και δεν έχω αυτή τη δυνατότητα τουλάχιστον τώρα.

Αν κάνω κάτι θα ενημερώσω, δεν σε έχω ξεχάσει...
 

ababa641

New member
13 July 2010
62
Re: Απάντηση: Αγορά dac μέχρι 200

Καλορίζικο! Από Κίνα το πήρες, αν επιτρέπεται; Αν ναι, πέρασε τελωνείο;

Όχι φίλε μου από Γαλλία, θα έκανε λιγότερο χρόνο για να έρθει αν και με τα μέτρα λόγω πανδημίας μου άργησε λιγάκι.