Αγορά 65αρας OLED

valdom

New member
2 January 2008
79
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από καμμιά δεκαετία (εποχές πλάσμα) προσπαθώ να πάρω απόφαση να προχωρήσω σε αγορά νέας tv.

Έχω λοκάρει την LG 65C9 από πέρυσι και περιμένω μια καλή ευκαιρία να την αποκτήσω. Με βάση τον εγκλεισμό που διανύουμε και την προωθητική της LG με την prepaid που δίνει για αγορές μέχρι 17/4 (προφανώς για ξεστοκάρισμα ενόψη νέων μοντέλων) είμαι πολύ κοντά στο να προχωρήσω.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω:

- Η τιμή που μπορεί να βρεθεί τώρα (για άμεση διαθεσιμότητα) είναι 1950 - 300 (prepaid κάρτα) =1650. Αν δεν κάνω λάθος είναι κοντά στην χαμηλότερη τιμή ever (σε συνδυασμό με Bonus επιστροφές με χρήση πιστωτικών), σωστά. Δυστυχώς τα μεγάλα καταστήματα που δίνουν και μεγαλύτερες εγγυήσεις σαν δώρο την έχουν αρκετά ψηλότερα (~2400). Υπάρχει κανένα άσχημο προηγούμενο για αγορά από τα γνωστά ιντερνετικά?

-Διαφορά με το νεότερο μοντέλο (CX)? Αξίζει η αναμονή για το νέο μοντέλο (το οποία λογικά θα είναι και σημαντικά ακριβότερο τους πρώτους μήνες?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά 65άρας OLED

Λαμβάνοντας υπόψιν την προαναφερθείσα τιμή, τη "χτυπάς" άμεσα. Αν χρειάζεσαι επέκταση εγγύησης, ίσως σε εξυπηρετεί το κατάστημα αγοράς ή η αντιπροσωπεία (για την αγορά της επέκτασης, αρχικά). Για τη CX μπορεί να αξίζει να περιμένεις να βρεθεί κοντά στα 2000 ευρώ, αν ασχολείσαι με gaming.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καλησπέρα σε όλους!


- Η τιμή που μπορεί να βρεθεί τώρα (για άμεση διαθεσιμότητα) είναι 1950 - 300 (prepaid κάρτα) =1650. Αν δεν κάνω λάθος είναι κοντά στην χαμηλότερη τιμή ever (σε συνδυασμό με Bonus επιστροφές με χρήση πιστωτικών), σωστά. Δυστυχώς τα μεγάλα καταστήματα που δίνουν και μεγαλύτερες εγγυήσεις σαν δώρο την έχουν αρκετά ψηλότερα (~2400). Υπάρχει κανένα άσχημο προηγούμενο για αγορά από τα γνωστά ιντερνετικά?

τα καταστήματα που δίνουν prepaid καρτα και έτσι έχεις 300 ευρώ εκπτώση , είναι τα γνωστά μεγάλα μαγαζιά που κάνουν και 5ετή εγγύηση...
τι ακριβώς εννοείς; υπάρχει μικρό ιντερνετικό κατάστημα που σου δίνει δώρο prepaid κάρτα 300 ευρώ;
 

valdom

New member
2 January 2008
79
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Την Prepaid την δίνει απευθείας η lg - https://www.lg.com/gr/lg-magazine/prosfores/lg-cash-back-tvs-promo-march-2020
Θεωρητκά λοιπόν αν τα ιντερνετικα δίνουν κομμάτια ελληνικής αντιπροσωπίας μπορείς κανονικά να επωφεληθείς. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση (κάντε αναζήτηση στο skroutz) αλλά ειδικά ένα από τα ιντερνετικά το αναφέρει ρητά ότι ισχυει κανονικά η prepaid.

Αν μου ξεφεύγει κάτι, πείτε μου :)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αφού λοιπόν το κατάστημα δίνει την prepaid σημαίνει ότι είναι από την επίσημη αντιπροσωπεία άρα όλα καλά.
έχεις κανονικά εγγύηση 2 χρόνια...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Διαβάζοντας τους όρους της προωθητικής ενέργειας παρατηρώ ότι
1. αυτό που αναγράφεις 1950 - 300 (prepaid κάρτα) =1650 δεν ισχύει ακριβώς. Την TV την πληρώνεις κανονικά κι απλά μπαίνεις έπειτα στο τρυπακι να.. ψωνίσεις κι άλλα πράγματα άξιας 300 της επιλογής σου με κάρτα τύπου Mastercard σε κατάστημα της επιλογής σου. Σίγουρα κερδίζεις έστω κι έτσι αλλά δε πληρώνεις λιγότερα για να την αποκτήσεις.
2. Μετα την αγορά, καλείς την LG για να κάνεις claim το δώρο δίνοντας ενα σωρό προσωπικά στοιχεία. ΑΝ (4.3 παράγραφος) υπάρχει διαθεσιμότητα θα το πάρεις, αλλιώς μένεις με την TV στο χέρι.

Με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά της εν λόγω TV καιρό τώρα αλλά παραμένω λίγο διστακτικός. Κράτησε μας ενήμερους
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Ισχύει ότι αναφέρει ο Φρα.Πε. Η αξία της τηλεόρασης πληρώνεται όλη κανονικά και μετά αποστέλλεται το αντίγραφο της απόδειξης αγοράς στην Lg προκειμένου να σταλεί εάν υπάρχει διαθεσιμότητα, η prepaid card. Έτσι είχε γίνει και με τη δική μου Β8 όταν την είχα αγοράσει πέρσυ με αντίστοιχη προωθητική.
 

panos1024

New member
21 September 2008
39
Πέρσι το καλοκαίρι 55Β8 έκανε κάποια στιγμή 1.000 (με όφελος στο καλάθι) και γνωστό κατάστημα είχε και επιστροφή 20% οπότε μπορούσες να την πάρεις 800 , και την 65Β8 λίγο πιο μετά μέσα στον Ιούλιο 1.499 κανονική τιμή, τόσο πρέπει να πουλήθηκαν οι τελευταίες.

Δεν ξέρουμε βέβαια αν η αγορά φέτος λόγω της κατάστασης θα έχει διαθεσιμότητα και τι ζήτηση θα υπάρχει….

Θυμάται κανείς τις πιο φτηνές τιμές για 55 και 65 C8;
Για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης;
 

valdom

New member
2 January 2008
79
Δυστυχώς μολις εξαντληθηκε απο το ιντερνετικο κατάστημα που κοιταζα και εδινε σίγουρα την prepaid :( Στα υπόλοιπα δεν υπάρχει αναφορα της προσφοράς οποτε λογικα δε προμηθευονται απο την ελληνικη αντιπροσωπία... Κρίμα και μολις το πηρα αποφαση... Αναμενω μηπως παίξει καμμια πραγματική πασχαλινή προσφορά πλεον...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
να κοιτάς κάθε μέρα τις τιμές και τις προσφορές . έχω δει απίστευτες προσφορές και μάλιστα σε μεγάλα γνωστά καταστήματα που κράτησαν λίγες μέρες ή ακόμα και λίγες ώρες.
 

valdom

New member
2 January 2008
79
να κοιτάς κάθε μέρα τις τιμές και τις προσφορές . έχω δει απίστευτες προσφορές και μάλιστα σε μεγάλα γνωστά καταστήματα που κράτησαν λίγες μέρες ή ακόμα και λίγες ώρες.

Thanks ναι, θέλει κυνήγι, το έχω καταλάβει - Το θέμα για πραγματική καλή προσφορά βέβαια είναι να συγχρονιστεί η έκπτωση με προωθητικές ενέργειες ή/και προσφορές επιστροφών με πιστωτικές.

Για να δούμε...
 

valdom

New member
2 January 2008
79
Thanks ναι, θέλει κυνήγι, το έχω καταλάβει - Το θέμα για πραγματική καλή προσφορά βέβαια είναι να συγχρονιστεί η έκπτωση με προωθητικές ενέργειες ή/και προσφορές επιστροφών με πιστωτικές.

Για να δούμε...

Και μόλις έβαλε 20% επιστροφή η mediamarkt με κάρτες Εθνικής (η Prepaid ισχύει). Βγαίνει κοντά στα 1600 η 65c9 πλέον, νομίζω πλέον πως δεν υπάρχει δικαιολογία... :) Καμμιά εμπειρία με το πρόγραμμα Go4more? Έχει κάποιο παραθυράκι που θα πρέπει να προσέξω?
 

jimrama

New member
17 August 2011
32
Η τιμή της 65c9 στα MediaMarkt είναι 2399, ακόμα και με το 20% εάν έχεις Εθνική πάει στα 1999! Νομίζω έχει περιθώριο ακόμη.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Η τιμή της 65c9 στα MediaMarkt είναι 2399, ακόμα και με το 20% εάν έχεις Εθνική πάει στα 1999! Νομίζω έχει περιθώριο ακόμη.

Για εμένα κανε υπομονή αρχική τιμή είναι πολύ υψηλή στην ουσία δεν κάνουν καθόλου έκπτωση σε τηλεόραση που έχει κλείσει 1 χρονο .....
 

valdom

New member
2 January 2008
79
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, την παρήγγειλα τελικά χθες από mediamarkt.
Όντως η αρχική ήταν υψηλή όπως και σε όλες τις γνωστές αλυσίδες αλλά ισχύουν και οι 2 προωθητικές (η 300 ευρω prepaid της lg και τo 20% σε όλο το ποσό της Εθνικής) οπότε η TV τελικά βγαίνει λίγο πάνω απο 1600 καθαρά.

Ελπίζω να προχωρήσουν γρήγορα οι διαδικασίες βέβαια, να κοπούν έγκαιρα τα παραστατικά για να μην χάσω καμμιά προθεσμία. Προς το παρών πάντως η κατάσταση είναι συλλογή προϊόντων από προμηθευτή αν και φαινόταν άμεσα διαθέσιμη η tv.
 

valdom

New member
2 January 2008
79
Καλοθέατη να είναι !!!!!!!!!

Να σαι καλα φίλε! Το ποτε θα παραλαβω βέβαια ειναι ενα μυστήριο, ακουω για καθυστερησεις εβδομαδων ακομα και σε θεωρητικα διαθέσιμα μοντελα απο mediamarkt δυστυχως. Ελπιζω τουλάχιστον η αποδειξη να κοπει έγκαιρα για να μη χασω την προσφορά της lg...