Hellas sat & eutelsat 3b

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

strezost

New member
28 October 2019
13
Καλησπέρα σε όλους σας,
Μίας και δεν έχω πολύ εμπειρία σε δορυφορικά θέλω την βοήθεια σας στο εξής.
Έχω ήδη πάνω τον eutelsat με ένα lnb με 2 εξόδους για δύο τηλεοράσεις.
Θέλω να βάλω και τον hellas sat για τα ερτ.
Τώρα το ερώτημα! Πως θα συνδιασω τα 2 διαφορετικά πιάτα σε ένα καλώδιο ώστε να πιάνει ο αποκωδικοποιητης τους 2 δορυφόρους; τι θα χρειαστώ;
Και επιπλέων αν μπορώ να πιάσω και κανέναν παρακεντρα για επιπλέων κανάλια αν έχει κάποιος δορυφόρος ενδιαφέρον.
Ευχαριστώ προκαταβολικά 😁
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
οι δυο δορυφοροι που αναφερεις ειναι αδυνατον να τους κατεβασεις με ενα πιατο, θα πρεπει να προσθεσεις και ενα δευτερο πιατο που θα στοχευει τον Hellss sat και με ενα disecq switch θα μπορεις να κατεβασεις τους δυο δορυφορους με ενα καλωδιο.

Παρακεντρα μπορεις να πιασεις κοντινους δορυφορους παντοτε με γνωμονα το τι μεγεθος πιατου εχεις https://www.lyngsat.com/europe.html
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Γιατι τι πιατα μιλας. Τι μεγεθος. Σε ποια περιοχη.....
Απο τον eutelsat ο κοντινοτερος αξιολογος με αρκετα ελευθερα καναλια ειναι ο Hotbird 13E που θελει μεγαλο πιατο για να μπει μαζι με τον ηδη υπαρχοντα eutelsat .
Κοντα στον hellas βρισκεις ευκολα τον Τουρκικο δορυφορο στις 42Ε με πιατο μεγαλυτερο και αναλογα με την περιοχη σου.
Οι δυο δορυφοροι μπορουν να κατεβουν στον αποκωδικοποιητη με ενα καλωδιο και ενα ντισεκ 1/2 η 1/4 κλπ....
Στο ντισεκ θα βαλεις το ενα απο τα δυο καλωδια του eutelsat και το καλωδιο του hellas και στη θεση out , το καλωδιο που θα κατεβει μονο του στο σπιτι,
στη δευτερη θεση.
Το δευτερο καλωδιο του eutelsat δεν θα το πειραξεις..


Στελιος καλησπερα.Γραφαμε μαζι
 

strezost

New member
28 October 2019
13
Καλησπέρα σας, βρίσκομαι στην Κύπρο και έχω πιάτο 1m τον eutelsat τον έχω κεντράρεις αρκετά δυνατά, γνωρίζω ότι θέλει δεύτερο απλά δεν γνώριζα πως ακριβώς θα τους λειτουργώ σε ένα αποκωδικοποιητη. Λογικά και πάλι με 2πλη έξοδο lnb μπορώ να τους μεταφέρω στον κάθε δεκτή ξεχωριστά σωστά;
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
https://www.hometechexperts.ca/blog...nect-bell-satellite-dish-lnbs-to-the-receiver

Πιο απλη απεικονηση δεν γινεται. Με απλα (μονα lnb) θα εβαζες απο ενα καλωδιο σε ενα ντισεκ για τον ενα αποκωδικοποιητη.
Με διπλα βαζεις δυο ντισεκ και απο κει και περα κατεβαινει ενα ανεξαρτητο καλωδιο για τον καθε ενα.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και την εξοδο loop (αν εχει ο αποκωδικοποιητης) αν ειναι σχετικα κοντα ο ενας με τον αλλο .
Τους συνδεεις εν σειρα , και αποφευγεις το διπλο καλωδιο απο την εγκατασταση στην ταρατσα η οπου αλλου ειναι.
Στον πρωτο που θα κατεβει το σημα στο IN , το βγαζει απο το loop και παει στον δευτερο παλι στο IN ...
Μειονεκτημα αυτου του τροπου ......ΔΕΝ παιζουν και οι δυο μαζι .Ο ενας πρεπει να ειναι κλειστος .
 

strezost

New member
28 October 2019
13
Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας και τις άμεσες απαντήσεις!
 

Sthol

New member
11 October 2021
19
Εχαρά την digea απο τον ευτελσατ 3.. ξέρει κανένας φίλος γιατι;;
Πλέον η digea πήγε στον Hellas Sat 39.0.
Το καλό μετά απο αυτό είναι πως θα πιάνεις και ΕΡΤ ταυτόχρονα αν δεν κανω λάθος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk