Living Voice r25a

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Έχει ακούσει κανείς τα ηχεια αυτής της εταιρειας; Νέα αντιπροσωπεία πλέον στην Ελλάδα (studio17 που έφερνε τα harbeth), οι τιμες υψηλες φυσικα αν και πολυ κατω των Ευρωπαικων (το συνηθιζει ο αντ/πος), οποτε μαλλον δυσκολο να υπαρχει καπιος ακροατης, αν και οι κριτικες εξω ειναι εξαιρετικες (google it!)
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Τα παλιότερα μοντέλα με πλήθος ενισχυτικών και πηγών..με 'flamingos' δυνατά( Athens Hi-End Έκθεση 13 ή 14) ,κάτσαμε μια ομάδα από ενδιαφερόμενους στην αίθουσα επίδειξης και έπαιξαν πολύ δυνατά (με παράπονα απ τα διπλανά) από Burson και εκτός ωραρίου της Έκθεσης,απογοητεύτηκα.
Ειδικά αν υπάρχει ένα παράδειγμα ηχείου,που δεν 'έκατσε' με τελικούς D..ήταν αυτό άλλα και το auditorium..
Με Sugden A21 SE και Materclass,Icon Audio,Hi-Fi World projects ,Leben,Linn Charka (κελαηδούσε),naim ,Unison Research,MF .

Υπήρχε μια συνεργασία με τα World Audio Design,με τα οποία κατέβαιναν σ εκθέσεις,(και ταίριαζαν )αλλά θυμάμαι και με Audio Note ότι απέδιδαν καλά.
Νομίζω απ τα παράξενα που η εταιρεία δεν τράβηξε στα μέρη μας..όπου έπαιξε ρόλο και η τιμή,που ήταν ακριβή.
Στο τέλος έφυγαν 2 ζεύγη σκοτωμένα,αν θυμάστε αγγελίες.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Ο κατασκευαστής συστήνει ακροαση με λαμπατους, από 8w για χωρους μέχρι 20τ.μ. και το πολύ 20-40w για πιο μεγάλους, καθώς και τρανζιστορατους class A . Αυτοί που αναφέρεις είναι περίπου σαν τους "συνιστομενους", αλλά ακούσατε το προηγούμενο μοντέλο κι όχι το τρέχον R25A(nniversary), μήπως άλλαξε κατι; Που να το ξέρουμε θα μου πεις...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Έχω την εντύπωση ότι στην έκθεση είχαμε ακούσει τα Living Voice Avatar.
Δεν είχαν παίξει και άσχημα. :smile:
Βέβαια στην τιμή τους υπάρχουν τόσες επιλογές...
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Έχω την εντύπωση ότι στην έκθεση είχαμε ακούσει τα Living Voice Avatar.
Δεν είχαν παίξει και άσχημα. :smile:
Βέβαια στην τιμή τους υπάρχουν τόσες επιλογές...

Δεν είχαν παίξει καθόλου άσχημα,μέχρι που συνδυάστηκαν με Burson ,πάντα κατά την προσωπική μου,αλλά και των αυτήκοων ακροατών,που είχαν να λένε για το ίδιο.
Το Avatar ήταν σίγουρα ,θα κοιτάξω και με τι άλλο έπαιξε..στην Έκθεση.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Living Voice r25a

Ο κατασκευαστής συστήνει ακροαση με λαμπατους, από 8w για χωρους μέχρι 20τ.μ. και το πολύ 20-40w για πιο μεγάλους, καθώς και τρανζιστορατους class A . Αυτοί που αναφέρεις είναι περίπου σαν τους "συνιστομενους", αλλά ακούσατε το προηγούμενο μοντέλο κι όχι το τρέχον R25A(nniversary), μήπως άλλαξε κατι; Που να το ξέρουμε θα μου πεις...

Το προηγούμενο,θυμάμαι ότι πήγαινε πολύ καλά με αυτά

http://www.world-designs.co.uk/products.htm
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Υπαρχει κανεις προθυμος, απο Αθηνα, να παει να τα ακουσει στον αντιπροσωπο; Θα του κλεισω ...αραντεβου!
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Ακουσθηκαν...
Κι οχι μονον ακουσθηκαν μα και αποκτηθηκαν μετα απο μια καλη προσφορα του "γνωστου" Παντελη.
Τι ηχεια ειναι λοιπον τα LV R25A;, Γιατι ενα ηχειο συμμαζεμενων διαστασεων , που το λες και μικρο επιδαπεδιο αν δεν υπηρχε η 14ποντη βαση που το υπερυψωνει, ενα ηχειο που δεν σου γεμιζει το ματι (103×21×27εκ, στενομακρο δηλ), να κοστιζει τοσο πολυ; Θυμιζω, μεχρι 6000 εις τας Ευρωπας, -25% εδω λιανικως, αρα με εξτρα "περιθωρια" (λογω εισαγωγεα- κατι που γινοταν και με τις τιμες των Harbeth οταν τα αντιπροσωπευε). Απλη φαινομενικα κατασκευη, χωρις πολλα πολλα "διακοσμητικα" και φανταχτερα ...λουσσα, ευθειες γραμμες, κοινη εμφανιση δηλ φτηνης παραγωγης. Φθηνης; χμμ... Με διπλο καπλαμα και βαφη μεσα εξω (ιδιως το "μεσα" σπανιοτατα, ή ποτέ, δεν εμφανιζεται), αλλα κυριως με ειδικης κατασκευης μεγαφωνα Scanspeak, δηλ εκτος μαζικης παραγωγης που σημαινει πολυ αυξημενο κοστος εναντι των "κοινων", με αναβαθμισμενο γενικως κροσσοβερ με ακριβα υλικα, πιθανως να υφισταται σοβαρος λογος αυξημενης τιμης. Οχι απλα πιθανως, μα υπαρκτος λογος - και πότε το νοιωθεις αυτο; Φυσικα οχι με τα "ματια" (οπτικη εντυπωση, αν και το rosewood που αποκτηθηκε ειναι εξαιρετικο), μα στο πρωτο 5λεπτο ακροασης.
Αστρωτο, καινουργιο, ολα του "σφιγμενα", μα αμεσως διαπιστωνεις οτι κατι αλλο γινεται (ακουγεται) εδω.
Η προσωπικη μου εμπειρια αποκτηθηκε με μεσαιας τιμης ηχεια ( δαπεδου πχ τα Proac d28, Sonus Faber venere 3.0 και βασης B&W 805d, Kef 201/2, Harbeth shl5+ -30.1), αρα οχι τιποτα extreme καταστασεις. Συνεπως η κριση μου ειναι εναντι αυτων των ακροασεων - και ποια ειναι;
Με δυο λεξεις: καμια σχεση. Ουτε με το βαρυ μπασο των Proac, ουτε με τον πασπαρτου "παει με ολα" των SF, ουτε με τον ελλιπη (πλην των μεσαιουψηλων) των ηχειων βασης, κυριολεκτικα καμια σχεση.Γιατι απλα τα εχει ολα!
Στον ετσι κι αλλιως προβληματικο νυν και αει χωρο μου, οπου ακομη και με το sh5+ μπουμπουνιζε μολις σηκωνα ενταση, ολα τα ηχεια "μειονεκτουν". Κι αυτο βεβαιως, οταν το παρακανω, αλλα πολυ "μετρημενα", ενω με ολα τα αλλα, με προεξαρχον το Proac, πανηγυριζαν μεχρι και οι καναπεδες!
Πολυ καλο χαμηλο, σφιχτο*, ακρως ελεγχομενο (οσο κατεβαινει μια οκταβα δηλ πανω απο την πρωτη), μεσαιες εξαιρετικες (εγγλεζικο ειναι!), υψηλες ΜΗ εμφατικες. Δηλ τι "μη"; μη σημαινει πως δεν τσιριζει, δεν ξεφωνιζει, δεν ενοχλει ...απλα παιζει οτι του δινεις, ξεκουραστα. Μπορεις να ακους με τις ωρες ανετα (μου θυμισαν τα SF μα χωρις την "θαμπαδα" τους), να ευχαριστιεσαι μουσικοτητα.
Αυτα με τα προτερηματα - ελαττωματα δεν εχει; πιθανως να εχει, μα δεν προφτασα να τα διαπιστωσω. Και μαλλον δεν θα τα δω λογω χωρου -ο οποιος εκθετει καθε ηχειο, οποτε δεν θα "χρεωσουμε" σε αυτο καθε τι μη ευακουστο.
Κι ενα "καλο" που εχει: παιζει με ολιγοβατα λαμπατα βατ, και με class a (και τα δυο συνιστωνται απο τον σχεδιαστη του). Ο Sugden ia4 masterclass με τα Harbeth 30.1 ειχε "προβλημα" με τα χαμηλα -ή το ηχειο;. Δεν "επαιζαν". Να ηταν τα 86db του 30.1; δε νομιζω, μιας και ο ενισχυτης επαιξε ανετα ακομη και με B&W δαπεδου. Τωρα με αυτα εδω, 94db, εκδηλωθηκε ο καημενος και "μπασσαρει" ανετοτατα. Υπο σκεψιν παντως η επιστροφη σε λυχνια..., οσο κι αν η LV μου ειπε οτι "ia4+r25a=τελειος γαμος"!
Αξιζει τα λεφτα του; Για οποιον εχει την οικονομικη δυνατοτητα ή την ευκαιρια αποκτησης του (οπως εγω), ειναι βεβαιο οτι θα ξεχασει ταχιστα το οποιο κοστος και θα το ευχαριστηθει.

* εβαλα αστερισκο στο θεμα του χαμηλου, για να επισημανω κατι:
Στο "διπλανο" σαητ (απο οπου παντως εξεδιωχθην δια ...βιου, γιατι τους αντιμιλουσα και ενοχλουσα - η παραβιαση ορων αγγελιων ηταν εμφανης προφαση) ειχα ανοιξει θεμα "Ηχεια με loundness". Εννοωντας το ποια ηχεια μπορουν να παιξουν με πληρη συχνοτικη ακουστικοτητα σε χαμηλη, βραδυνη, ενταση. Ακομη γραφονται προτασεις (και μια με Spendor s100, αν ειναι δυνατον!), εγω βεβαια "απεχω" εκων ακων, ωστοσο πρεπει να σημειωσω εδω οτι βρηκα αυτο που εψαχνα: το Living Voice R25A. Αν ειναι καποιος (που ...ειναι) διπλοαναγνωστης ας το σημειωσει αυτο εκ μερους μου στο αντιστοιχο θεμα εκει. Ναι, οντως το ηχειο ειναι ιδανικο για τετοιου ειδους ακροασεις - οι αλλοι να κοιμουνται στο αλλο δωματιο κι εσυ να τα ακους ανετα!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Καλοριζικα και καλες ακροασεις!!
Περιμενα να δω την καταληξη της αναζητησης σου για να σου γραψω μονο τουτο!
Σε μια εκθεση που τα ειχαμε ακουσει δυο τρεις φορες (και με αλλους μαζι) απορουσαμε με το "θρασος τους" να απαιτουν τοσα χρηματα για τοσο μετριο-αδιαφορο ηχο.
Φυσικα δεν ηταν τα ιδια ,αλλα τα ειχα απορριψει σαν μαρκα και μονο.
Φανταζεσαι τωρα, να ζηταγες απο μενα την γνωμη μου?????
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Αποκλειεται να ακουσες τα r25a, αφου προκειται για νεα εκδοση.
Απ οτι διαβασα ομως, κανεις δεν τα ειπε "αδιαφορα" -θα μου πεις οι ριβιουερς... ΟΚ μα και σχολια χρηστων δεν ηταν στην κατευθυνση αυτη. Αν και τι σημαινει "αδιαφορος" ηχος; μηπως ακουγεται αναλογα με το ...τάισμα, οποτε ισως να μην φταιει το ηχειο;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Φιλε Λακη τα ηχεια μπορει οντως να κεντανε...καμμια αμφιβολια περι αυτου.
Απλα λεω οτι ΠΟΤΕ δεν πρεπει να παιρνουμε τοις μετρητοις , ΚΑΜΜΙΑ γνωμη αν δεν ακουσουμε με τα αυτακια μας !!!
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
καλοάκουστα και από μένα!
αυτό που λες για ακρόαση αργά το βράδυ, το "ένιωσα" όταν έδωσα 24ν τροφοδοσία (απο 12) στο phono μου. καλά άκουγα και πριν σε χαμηλές εντάσεις..
αλλά τώρα μέχρι και κριτική (που λέει ο λόγος) μπορώ να κάνω! :flipout:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Βαγγέλη καλορίζικα και καλό-άκουστα , ελπίζω πλέον να καταστάλαξες.
Καλώς ήρθες και στα παλιά μέρη έστω και αν αυτό έγινε επειδή έφαγες πόρτα...
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Ευχαριστω Πετρο
Το "εφαγες πορτα" ειναι ...καπως, μιας και ουσιαστικα εγω τους την εκλεισα καταμουτρα με το να τους αντιλεγω στα δικα τους - κατι που απεχθανονται, οταν αυτο συμβαινει απο ατομα εκτος "παρεας".
 
  • Like
Reactions: kimon

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Living Voice r25a

Ευχαριστω Πετρο
Το "εφαγες πορτα" ειναι ...καπως, μιας και ουσιαστικα εγω τους την εκλεισα καταμουτρα με το να τους αντιλεγω στα δικα τους - κατι που απεχθανονται, οταν αυτο συμβαινει απο ατομα εκτος "παρεας".

Προφανώς σε πειράζω!

Και να σου πω δεν το ήξερα , τώρα το μαθαίνω και μου κάνει κάπως...