Αντικατάσταση Oppo95 με HTPC - προτάσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
Καλημέρα σε όλους. Σκέδτομαι να αντικαταστήσω το τίμιο oppo95 που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή για ακρόαση μουσικής και παρακολούθηση ταινιών με κάποιο HTPC. Αυτή τη στιημή το oppo95 είναι συνδεδεμένο με την τηλεόραση φυσικά, 5 σκληρούς δίσκους των 2ΤΒ ο καθένας και το dac που χρησιμοποιώ. Θα ήθελα τις προτάσεις σας σε hardware και software για να στήσω ένα htpc για αναπαραγωγή ταινιών 4Κ, ακρόαση μουσικής, youtube, μερικά απλά παιχνίδια κλπ.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν διαθέσιμα και αχρησιμοποίητα για διάφορους λόγους τα παρακάτω

https://www.asrock.com/mb/intel/Z370 Taichi/index.asp

https://www.e-shop.gr/cpu-intel-cor...GSCTwOHfntvjhjtSkD-dw9oYNpguBu7hoCwKYQAvD_BwE

θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και ένα δίσκο ssd samsung 960 evo που έχω, για boot disk.

Από λοιπό εξοπλισμό τι προτείνετε και κυρίως για κάρτα γραφικών?

Σας ευχαριστώ, Μιχάλης
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Ο επεξεργαστής που έχεις φτάνει και περισσεύει. Το ίδιο και ο δίσκος.

Για κάρτα γραφικών, κάτι από nvidia.
H rtx 2060 είναι ότι πρέπει για να βάλεις και ένα σκασμό madvr φίλτρα.
Χωρίς madvr, η με λίγα φίλτρα, μια 1650/1660 θα κάνει μια χαρά τη δουλειά της.

Καλο θα ήταν να αναφερεις και το διαθέσιμο μπάτζετ σου.
 

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
το μπάτζετ θα είναι γύρω στα 800ευρώ για κουτί, μνήμη, τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών και ψύξη επεξεργαστή.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Noctua για ψύξη του CPU αν θες να είναι αθόρυβο.
Τροφοδοτικό Corsair / Enermax.
Γραφικών ακριβώς ότι είπε ο Vadergr 1500 Ti 4GB / 1650 / 1660 αν δεν έχεις τρελλές απαιτήσεις σε φίλτρα στο MadVR, αλλιώς RTX 2060 / GTX 1660 Ti / GTX 1060.
Μνήμη δεν χρειάζεσαι τίποτα πάνω από απλές DDR4-2666/2800, 2*4GB minimum, 2*8GB optimum λύση.
Κουτάκι εγω θα κοίταγα σε SilverStone ή Corsair.

Για δίσκο λειτουργικού και προγραμμάτων, εννοείται κάποιος M.2 SSD, πρότασή μου ένας μικρός Samsung Evo Plus 970 ( περί τα 80 έχει ) για την μεγάλη εγγύηση και αξιοπιστία.