Πρόβλημα με ηχομπαρα

peponaros

New member
19 February 2018
5
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι το σωστό μέρος να το ποσταρω αλλά δεν βρήκα κάτι πιο κατάλληλο 😁
Εχω την εξής ηχομπαρα https://www.anker.com/products/variant/infini-pro/A3372111 συνδεδεμένη με arc σε μια sony kd-49xg9505.

Το πρόβλημα μου είναι ότι κυρίως σε διαφημίσεις και στην αρχή κάποιου προγράμματος χάνεται ο ήχος για μισό δεύτερο. Κατά την διάρκεια μιας ταινίας η σειράς στο νετφλιξ η από stick νομίζω δεν το κάνει καθόλου.

Να δόσω ένα παράδειγμα. Στο σποτ που λέει την σήμανση καταληλοτητας προγράμματος αντί για οκτο ακούγεται κτο αντι για δώδεκα ακούγεται δέκα αντί για δεκαοχτώ ακούγεται οχτω. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω καλώδιο αλλά δεν διορθώθηκε.

Καμία ιδέα? Ευχαριστω
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Μήπως αντιλαμβάνεται την διαφορά στην ένταση στις διαφημίσεις και κάνει μια ίσο στάθμιση της έντασης? Δοκίμασε να κλείσεις την ρύθμιση για dynamic compression ή κάτι τέτοιο... αν και είναι πολύ απλή μπάρα για να έχει τέτοιες ρυθμισεις...
Ίσως είναι ένα κύκλωμα προστασίας απλά από μεγάλη ένταση στην είσοδο και στιγμιαία να την χαμηλώνει
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Προφανώς δεν υπάρχει κανένα Volume normalization σε απότομες αλλαγές και δεν υπάρχει συνεχές κλείδωμα στη ροή του ήχου ψηφιακά. Συνθήκες κοινές που καταλήγουν σε πρόβλημα χρήσης σε οικονομικά προϊόντα, που δεν φαίνονται με πρώτη ματιά.

Είχα ένα όλα-σε-ένα σύστημα που έχανε το πρώτο μισό δευτερόλεπτο σε ψηφιακή σύνδεση αλλά και σε αναπαραγωγή από το ενσωματωμένο δισκοπαικτικό του. Στην αρχή της αναπαραγωγής, μετά δεν έχανε.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ναι αλλά γιατί το κάνει μόνο όταν περνάει σε διαφημίσεις και όχι μέσα στο κανονικό πρόγραμμα;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Ίσως γιατί όπως είπες κάνει μια στιγμιαία διακοπή όταν υπάρχει αλλαγή στην ένταση. Οι διαφημίσεις όντως είναι κομπρεσαρισμένες για να ακούγονται δυνατά από τα ηχεία της TV.